Svadobný fotograf je jeden z najdôležitejších elementov v rámci dodávateľského reťazca služieb na svadbe. Zvyčajne sa rezervuje ako druhý v poradí, hneď po výbere a zajednaní svadobného priestoru. Ako ale vybrať toho správneho svadobného fotografa? Aké kvality by mal mať svadobný fotograf a ako si zajednať jeho/jej služby? Čo by mal vlastne obsahovať celý rezervačný proces? Čítajte ďalej a v tomto článku sa dozviete všetko potrebné o tom, ako si vybrať správneho svadobného fotografa tak, aby zachytil celý svadobný deň podľa vašich predstáv.

Kto je svadobný fotograf a kde ich nájsť?

Svadobný fotograf je profesionálny fotograf, ktorý sa špecializuje na fotenie svadieb, zásnub a posvadobných portrétov. Ak premýšľate, ako najlepšie nájsť svadobného fotografa, tak mezi najčastejšie spôsoby v dnešnej dobe patrí Google a Instagram. Profesionálni fotografi sa tam prezentujú vo forme natívnej alebo platenej reklamy a ponúkajú svoje služby snúbencom prostredníctvom svojich svadobných balíčkov.

Mnoho ľudí aj v súčasnosti stále dá na odporúčania a osobnú skúsenosť svojich kamarátov a rodiny. Stáva sa, že niektorí svadobní fotografi nemusia svoje služby ani inzerovať a fungujú len na základe dobrého slova.

Kedy rezervovať svadobného fotografa?

Krátka odpoveď je čo najskôr. Po zásnubách je najdôležitejšie ako prvé si obzrieť a vybrať svadobný priestor, kde sa bude konať vaša svadobná hostina a oslava. Ak už máte priestor odškrtnutý zo zoznamu a poznáte presný dátum a adresu konania svadby, ako druhý v poradí nasleduje svadobný fotograf. Mnoho fotografov je na najobľúbenejšie termíny vybookovaných aj viac ako rok vopred, iní zase fotia iba obmedzený počet svadieb v roku.

Ak máte už vopred vybraného svojho vysnívaného svadobného fotografa, neváhajte a kontaktujte ho/ju. Niekedy sú to doslova preteky s časom, pretože kto skôr uhradí rezervačný poplatok, ten dostane termín. Vo všeobecnosti sa odporúča kontaktovať svadobného fotografa približne 9-12 mesiacov pred konaním svadby.

Koľko stojí svadobný fotograf?

Ako pri každom dodávateľovi služby pre svadbu, ceny sa rôznia. Či už je to svadobný priestor, catering, kvetinárstvo, DJ, kapela, plánovač, dekoratér, cukráreň, stylista, vizážista, kaderník, požičovňa šiat, atď, cena za dodanú službu bude v každom prípade a pri každej svadbe iná, pretože závisí od mnohých faktorov. Svadobný fotograf je na tom úplne rovnako.

Výška investície do profesionálneho svadobného fototenia sa bude odvíjať od skúseností fotografa, lokality, cestovných nákladov a rozsahu pokrytia svadobného dňa a noci alebo tzv. svadobných balíčkov. Niektorí fotografi môžu mať rovnakú cenu, no rozsah pokrytia v hodinách, počet dodaných fotografií, kvalita spracovania alebo rýchlosť dodania sa môžu diametrálne odlišovať.

Napríklad v mojom prípade ponúkam 3 základne svadobné balíčky, ktoré sa odlišujú v počte hodín, počte upravených fotografií a samozrejme v cene. Najlacnejší svadobný balíček MIKRO je v ponuke už od 350€, no dostupný je iba na sobáše počas pracovného týždňa. Na víkendové svadby sú na výber 2 balíčky, ktoré sa v zásade odlišujú predovšetkým počtom hodín a počtom odovzdaných fotografií. Najvyšší svadobný balíček MAXI je v cene 800€ a zahŕňa mimo iného aj fotenie až do neskorej noci alebo fotenie portrétov aj mimo svadobný deň, ktoré je už zahrnuté v cene.

Ako vybrať správneho svadobného fotografa?

Hľadanie vysnívaného svadobného fotografa je omnoho jednoduchšie ak viete, čo hľadáte. Najčastejšie sú to 2 hlavné faktory, ktoré by mali byť pri výbere profesionálneho svadobného fotografa smerodajné a mali by vám uľahčiť výber a rozhodovanie: Štýl a porozumenie.

Štýl, ktorý vo vás rezonuje

Prvá a najdôležitejšia rada pri výbere svadobného fotografa je tá, aby ste vybrali niekoho, koho štýl fotografie, spracovanie a koloristiku budete milovať. Dobre si prezrite ich portfólio a prečítajte si o ich štýle a prístupe k foteniu. Preferujete umelecké, kreatívne, dokumentárne alebo tradičné fotenie? Každý fotograf pristupuje ku svojej práci iným spôsobom a každý má na seba a svoju prácu iné nároky.

Navyše, každý sa pýši svojou jedinečnou postprodukciou, pri ktorej fotkám vdýchne život podľa svojho originálneho videnia sveta a odlíši sa tak od konkurencie. Postprodukcia by mala byť konzistentá naprieč celým portfóliom, aby snúbenci mali jasnú predstavu, aký produkt si kupujú a aký výsledok môžu očakávať.

Napríklad môj štýl svadobného fotenia definujem ako emotívnu svadobnú reportáž zachytávajúcu nezabudnuteľné momenty s empatiou, citom a láskou. Každú fotku kolorujem do naturálnych farieb, editujem a retušujem na mieru. Optimalizácia expozície, vyváženie bielej, korekcia jasu a tieňov, nastavenie kontrastu a orez – to je editovanie. Nastavenie odtieňu, saturácie a jasu jednotlivých farieb a ich vyladenie cez krivky – to je kolorovanie. Odstránenie škrabancov, modrín a vyrážok – to je základná retuš.

S fotografom naladení na jednej vlne

Druhá, ale rovnako dôležitá vec je, že by ste mali s fotografom ľudsky dobre vychádzať a mali by ste byť naladení na podobnú vlnu. So svadobným fotografom budete tráviť veľkú časť svojho najdôležitejšieho dňa v živote. Fotograf by sa mal stať kamarátom/kamarátkou a nie len dodávateľom služby na svadbu. Zarezervujte si fotografa, s ktorým si máte čo povedať a išli by ste spolu na pivo aj keby vás neviazala zmluva.

Pri téme ako vybrať svadobného fotografa sa ešte pozrime bližšie na vzťahy. Vzťah medzi snúbencami a fotografom je o vzájomnej spolupráci. Čím lepšie si rozumiete, tým lepšie budú svadobné fotografie. Koniec koncov, po svadobných prsteňoch budú fotky pravdepodobne jedinou vizuálnou spomienkou, ktorá vám po svadbe ostane. Nájdite si fotografa, ktorého prácu si zamilujete a ktorému budete veriť. Takýto človek vám pomôže cítiť sa uvoľnene a postará sa o to, aby ste si fotenie užili počas celého dňa. Bude vás podporovať od skorého rána až do neskorej noci. Ste predsa kamaráti a na fotkách to bude vidieť.

Napríklad pre mňa sú najpodstatnejšie fotky, ktoré sú nositeľom príbehu vášho veľkého dňa. Fotky, ktoré vás pri pohľade na ne živo prenesú v spomienkach presne do toho momentu. Nebudem sa skrývať v úzadí s veľkým objektívom. Vašu svadbu zdokumentujem z bezprostrednej blízkosti. Budete ma vidieť a budete vedieť, že som tam. Splyniem s vašimi kamarátmi a rodinou a budem všade, kde sa bude niečo diať. Propagujem svadobné fotenie bez stresu a v dobrej nálade. Videohovor alebo osobné stretnutie sú pre spoluprácu a vytvorenie vzťahu nutnosťou.

Ako si zarezervovať svadobného fotografa?

Teraz, keď už viete ako vybrať správneho fotografa, v ďalšom kroku sa môžete sústrediť na to, ako vybraného svadobného fotografa zarezervovať. Presný postup sa môže u každého fotografa líšiť, no vo všeobecnosti môžete očakávať nasledovný postup.

1. Kontaktujte vybraného fotografa

Akonáhle budete poznať dátum svadby a vedieť, kde sa bude svadba konať, kontaktujte svojho vysnívaného svadobného fotografa prostredníctvom kontaktného formuláru na webe, emailom alebo telefonicky. Po potvrdení dostupnosti fotografa na termín vašej svadby si v ďalšom kroku dohodnite online alebo osobné stretnutie, kde sa bližšie spoznáte a porozprávate sa o jednotlivých možnostiach a očakávaniach.

Napríklad ja ešte zvyknem predbežným záujemcom zasielať úvodný dotazník, kde zistím vaše požiadavky a zároveň získam základnú predstavu o samotnej svadbe. Dotazník mi okrem iného pomôže vás trochu spoznať, vďaka čomu sa budem vedieť lepšie pripraviť na nezáväzné osobné alebo online konzultácie.

2. Dohodnite si videohovor alebo stretnutie

Videohovor alebo osobné stretnutie sú nevyhnutnou súčasťou rezervačného procesu pri výbere správneho svadobného fotografa. Je to príležitosť si jeden druhého oťukať a zistiť, či si rozumiete nielen po profesionálnej, ale aj po ľudskej stránke. Pamätajte, že to, ako sa s fotografom budete cítiť, bude mať priamy dôsledok na konečné svadobné fotografie.

3. Rozprávajte o svojich očakávaniach

Stretnutie slúži na lepšie spoznanie sa a zároveň na konzultáciu o samotnom priebehu svadby a fotenia. Aké sú vaše predstavy a očakávania? Aké fotky musíte mať? Aký bude váš svadobný harmonogram? Na tomto stretnutí zistíte nielen to, či vám to medzi vami a fotografom klape po ľudskej stránke, ale aj to, či je svadobný fotograf schopný zrealizovať a zhmotniť vaše predstavy.

Každý je jedinečný a pre každého najkrajšie fotky znamenajú niečo iné. Uistite sa, že sa budú v prvom rade páčiť vám a že fotograf vám ich bude schopný dodať. Ak nie, nič sa nedeje. Hovorí sa, že existuje fotograf pre každý pár. Jednoducho musíte hľadať a skúšať ďalej.

4. Pýtajte sa na všetko

Žiadna otázka nie je blbá. Ako dlho trvá dodanie fotografií od svadby? Robíte si zálohy fotiek už počas svadby? Robíte aj skupinové fotografie? Budete nás na svadbe organizovať? Čo ak bude pršať? Pýtajte sa na všetko, čo vás napadne. Žiadni dvaja svadobní fotografi nemajú rovnaký model podnikania a preto sa odpovede budú vždy rôzniť. Odporúčam prečítať si aj 10 tipov, ako sa najlepšie pripraviť na svadobné fotenie.

5. Podpíšte zmluvu

Ak je všetko na oboch stranách dohodnuté a podmienky sú vyhovujúce, celý obchodný vzťah by mal byť uzavretý transparentým spôsobom vo forme zmluvy. Zmluva o poskytnutí fotografických služieb chráni vás ako objednávateľa služby a fotografa ako dodávateľa služby. V zmluve musia byť zahrnuté všetky náležitosti, na ktorých sa vopred dohodnete, ako napr. cena, garancie, popis a rozsah práce a pod.

Pozor na fotografov s jednostránkovou zmluvou, ktorú si stihnete prečítať celú ešte predtým, ako dopijete malé presso v kaviarni. Zmluva by mala byť riadne vypracovaná a odobrená fundovaným právnym poradcom tak, aby chránila a garantovala práva a povinnosti na oboch stranách.

6. Predsvadobné fotenie

Využite možnosť predsvadobného fotenia (fotenie zásnub) ako príležitosť vyskúšať si fotenie a spoluprácu s fotografom ešte pred samotnou svadbou. Predsvadobné fotenie vám umožní stretnúť sa osobne s človekom, ktorý pravdepodobne nafotí váš najdôležitejší deň v živote. Tiež vám umožní vidieť a zažiť ho pri práci z prvej ruky. Páči sa vám jeho prístup ku foteniu? Páči sa vám jeho komunikácia? Cítite sa dobre? Máte si čo povedať? Viete sa spolu zasmiať? Predčili výsledné predsvadobné fotografie vaše očakávania?

Predsvadobné fotenie dodá snúbencom dôveru vo fotografa a utvrdí ich v správnom výbere. Taktiež opadne stres pred svadobným fotením, pretože už budete vedieť, čo očakávať. Počas vášho veľkého dňa vás nebude fotiť cudzí človek, ale váš nový kamarát.

Komunikácia so svadobným fotografom po rezervácii

Gratulujem! Svadobného fotografa si môžete odškrtnúť zo zoznamu. Ale čo ďalej? Po podpise zmluvy, úhrade rezervačného poplatku a potvrdení termínu sa vaša predsvadobná komunikácia s fotografom nekončí. Naďalej by ste mali ostať v kontakte a priebežne konzultovať rôzne detaily svadby, ako sú časový harmonogram, miesta, špeciálne želania týkajúce sa fotografií, prípadné zmeny v programe a iné podrobnosti. Dúfam, že článok ako vybrať svadobného fotografa vám pomohol lepšie sa zorientovať a nasmeroval vás k ďalším krokom.

Hľadáte svadobného fotografa?

Chceli by ste sa porozprávať o možnostiach svadobného fotenia? Bude mi cťou zdokumentovať váš veľký deň vo forme emotívnej svadobnej reportáže zachytávajúcej nezabudnuteľné momenty s empatiou, citom a láskou. Svadobná fotografia pre mňa znamená záväzok odovzdať klientom zábery, ktoré budú nielen nositeľom príbehu, ale aj portrétom ich duší, ktoré sa prepojili v momente, keď si povedali svoje áno.