Rodinné fotenie

Buďte so svojou rodinou a nechajte ma zachytiť všetky všedné momenty vášho dňa. Práve tie najobyčajnejšie chvíle sa v podobe fotografií stanú po rokoch vzácnymi spomienkami, ktoré budú na sentimentálnej hodnote iba stúpať. Rodinné fotenie je investícia, pri ktorej nemôžete prerobiť.

— Bude mi cťou zachytiť práve ten váš príbeh
rodinný fotograf Peter Salaj

Medzi rodičmi sa hovorí, že dni sú dlhé, ale roky sú krátke. Sám som otec a s týmto výrokom sa mi nedá iné, než súhlasiť. Niekedy to človeku pocitovo naozaj tak príde, akoby len žmurkol očami a z novorodenca sa zrazu stal predškolák. Kde sa podel všetok ten čas?

Bežné každodenné momenty berieme mnohí ako samozrejmosť, ale to je práve tá esencia, čo robí vaše rodinné vzťahy výnimočnými. Podstata rodinných vzťahov spočíva v láske, dôvere a vzájomnej spolupatričnosti. Rodina poskytuje bezpečné prostredie, kde sa jednotlivci môžu rozvíjať, učiť sa a rásť. Ak hľadáte fotografa na rodinné fotenie, ktorý dokáže citlivo a s láskou zdokumentovať vaše vzťahy a uchovať ich pre ďalšie generácie, čítajte ďalej.

Čo ponúkam
NADŠENIE

Rozpoviem váš rodiný príbeh cez sériu jedinečných fotografií plných lásky a emócií.

Technika

Používam profesionálnu fototechniku a objektívy s vysokou rozlišovacou schopnosťou.

svetlo

Efektívne kombinujem použitie prirodzeného aj štúdiového osvetlenia.

Postprodukcia

Každú fotku kolorujem do naturálnych farieb a retušujem na mieru.

Môj prístup ku foteniu rodiny

Detský svet je fascinujúci a plný zázrakov, ktorý sa odvíja od nevinnosti, fantázie a nekonečnej zvedavosti. Pre mňa ako rodinného fotografa je dôležité zachytiť túto jedinečnú atmosféru, aby som vytvoril originálne a emotívne snímky vašich detí a celej rodiny. Dávam dôraz na vytváranie spomienok, ktoré odhalia autentickú krásu detstva a zachytia neopakovateľnú atmosféru spoločných chvíľ, ktoré si rodina bude ceniť navždy.

Rodinné fotenie prebieha v uvoľnenej a zábavnej atmosfére. Na fotkách vás zachytím všetkých spolu a tiež vytvorím portréty vašich detí, individuálne aj spoločné. Fotenie spoločných portrétov bude prebiehať v mojej réžii a podľa potreby vás občas aj usmerním. Po zvyšok fotenia sa budú rodičia s deťmi hrať a zapájať sa do rôznych pripravených aktivít, kde ja budem dokumentovať momenty, lásku, humor a vzťahy medzi vami.

Fotenie rodiny v domácom prostredí

Jednou z hlavných výhod fotenia v domácnosti je pohodlie. Nemusíte sa stresovať presunmi na iné miesto, čo šetrí čas a energiu. Ocenia to obzvlášť rodiny s malými deťmi, ktoré sa môžu v neznámom prostredí cítiť neisto. Rodinné fotenie v domácnosti umožňuje zachytiť dynamiku rodiny v ich prirodzenom prostredí.

Zábery z obývačky, kuchyne alebo záhrady poskytujú autentický pohľad na život rodiny a zaručujú jedinečné spomienky zachytené profesionálnym spôsobom. Pri domácom fotení si rodina môže naplánovať čas podľa svojich potrieb a možností. Je to ideálne pre rodiny s nabitým programom alebo pre tých, ktorí potrebujú viac času na prípravu.

Čo môžete odo mňa očakávať počas rodinného fotenia
  • Budem režisérom a tvorcom vašej spoločnej rodinnej fotografie, či už v domácnosti alebo vonku v prírode
  • Budem iniciovať hry a aktivity, pričom súbežne budem jednotlivé momenty dokumentovať
  • Budem v úzadí a v tichosti vás budem pozorovať, pričom budem fotiť spontánne momentky
  • Budem prichádzať s nápadmi na fotky a budem spolupracovať s vami a vašimi deťmi na ich fotografickej realizácii
  • Budem mať dobrú náladu, budem vás pozitívne motivovať a nebudem vás stresovať

Referencie od zákazníkov

Jana: Nádherné, autentické fotky, plné uvoľnenej, nenútenej atmosféry - to je výsledok nielen výbornej práce fotografa, ale aj citom pre prácu s ľuďmi (špeciálne s deťmi). Ďakujeme! Rozhodne odporúčame.

Juraj: Skvelý fotograf, pohodová atmosféra, užili sme si aj s deťmi krásne fotenie. Fotky sú nádherné!

Jana & Juraj

Denisa:

Tomáš: Absolvovali sme rodinné fotenie, ktoré prebehlo v uvoľnenej a prirodzenej atmosfére. Aj s malými deťmi to Peter super zvládol a vedel flexibilne prispôsobiť plány a zachytiť aj nečakané situácie. Mali sme z celého fotenia príjemný zážitok a výsledné fotky predčili očakávania, za mňa určite odporúčam.

Denisa & Tomáš

Cenník rodinného fotenia

Pri fotení vám chcem ponúknuť nielen službu, ale aj pekný zážitok, pri ktorom sa budete cítiť dobre a nebude vás strašiť foťák ani svetlá. Fotky, ktoré spravím, budú viac ako len fotky. Bude to veľmi osobná kolekcia spomienok a pocitov, ktoré budú obdivované priateľmi a rodinou po generácie. Nikto ešte neoľutoval, že sa rozhodol vytvoriť si pamiatku na svoje ja, partnera/partnerku, rodinu alebo svoje deti. Práve naopak. Mnoho ľudí ľutuje, že tak nespravili – ja som medzi nimi.

Oba rodinné balíčky obsahujú konzultácie pred fotením (osobne alebo cez videohovor) vrátane poradenstva, editovanie, kolorovanie a základnú retuš všetkých fotografií a ich odovzdanie vo forme online galérie v digitálnej podobe. V cene sú aj cestovné náklady do 50km z Považskej Bystrice, potom 0,25€/km.

Balíček MINI

100€
Rodinné fotenie
1 hodina fotenia, 1 lokalita
Minimálne 30 finálnych fotografií

Balíček MAXI

150€
Rodinné fotenie
Rovnako ako balíček MINI
Naviac hodina fotenia (celkovo 2)
Naviac lokalita (celkovo 2)
Minimálne 60 finálnych fotografií
10€ zľava na ďalšie fotenie

Prečítajte si kompletného sprievodcu rodinným fotením, kde nájdete všetky odpovede od A po Z.

Ako rezervovať rodinné fotenie

Na úvod by ste ma mali trochu spoznať. Prezrite si moje portfólio, pozrite si web a prečítajte si o mojom prístupe ku rodinnej fotografii. Nevynechajte ani sekciu najčastejšími otázkami, kde nájdete rýchle odpovede na všetky základné otázky o rodinnom a detskom fotení. Môžete si pozrieť aj môj instagram, kde nájdete fotky zo zákulisia a nové práce.

Ak sa vám páči môj štýl a uvažujete, že si rodinné fotenie objednáte, v skratke môžete očakávať nasledovný postup. Vždy sa snažím o to, aby celý proces bol čo možno najjednoduchší a najtransparentnejší, bez zbytočnej byrokracie.

KONTAKT

Ak máte záujem o fotenie, kontaktujte ma prosím emailom alebo telefonicky.

DOTAZNÍK

Zašlem vám krátky dotazník, ktorý mi pomôže spoznať vás a vaše predstavy.

KONZULTÁCIE

Spojíme sa cez videohovor, preberieme všetky detaily a dohodneme si termín.

FOTENIE

Fotenie prebieha v mojej réžii. Vy si len užívate bez stresu a v dobrej nálade.

GALÉRIA

Výsledný produkt, vaše krásne fotografie, nájdete vo svojej súkromnej galérii.

1. Páči sa vám môj štýl? Ozvite sa!

Mám veľkú radosť, že sa vám moje fotky páčia a bude pre mňa cťou byť vašim fotografom. Spolu budeme pracovať na fotkách, ktoré si nájdu miesto na vašej stene alebo nočnom stolíku po dlhé roky. Napíšte mi cez kontaktný formulár alebo email a podeľte sa o vaše predstavy!

2. Chcem o vás zistiť viac

Zašlem vám úvodný dotazník, ktorý mi pomôže vás trochu spoznať a lepšie sa tak pripraviť na konzultácie pred fotením.

3. Konzultácie

Spojíme sa cez videohovor a prejdeme si celé rodinné fotenie na základe odpovedí z dotazníka. Dám vám odporúčania ako sa na fotenie pripraviť, čo si obliecť a podobne. Budeme sa rozprávať o vašich očakávaniach a o tom, čo chcete na fotkách zachytiť. Preberieme aj rôzne návrhy a lokality na fotenie. Veľa zákazníkov kombinuje napr. fotenie doma na záhrade s fotením v prírode alebo na nejakom pre vás výnimočnom mieste.

Pošlem vám zmluvu, ktorá bude obsahovať všetky dohodnuté veci. Za rodinné fotenie si nezvyknem pýtať zálohovú platbu, no počas hlavnej sezóny vás môžem požiadať o 30€ za rezerváciu termínu. V prípade, že by ste chceli termín zrušiť, dajte mi prosím vedieť minimálne 3 dni vopred. Podľa časových možností sa budem snažiť vyhovieť aj žiadostiam o zmenu termínu v prípade nepriaznivého počasia. Ak ochoriete, dohodneme sa na inom dátume.

4. Ideme na to!

Vymeníne si telefónne čísla a stretneme sa na dohodnutom mieste. Prosím, snažte sa prísť načas, pretože po vás môžem mať dohodnuté ďalšie fotenie a nebudem môcť vám ponúknuť čas naviac. Pri fotení vás usmerním, niekedy trochu a niekedy viac. Budem sa snažiť zachytiť vás v tom najlepšom svetle a tých najzaujímavejších uhloch. Spolu vyberieme aktivity, ktoré najviac bavia deti. Ak sú šťastné deti, sú šťastní aj rodičia a na fotkách to bude rozhodne vidno. Hlavne žiaden stres, fotenie je zábava. Zvyšný doplatok za rodinné fotenie je splatný najneskôr 15 dní po odovzdaní fotografií.

5. Vaša online galéria je pripravená

Snažím sa dodať finálne fotografie do 14 dní od fotenia, ak sa nedohodneme inak. Dostanete link s prístupom do online galérie, kde si môžete prezrieť a zároveň aj stiahnúť všetky fotky v maximálnom rozlíšení. Album bude dostupný po dobu 3 mesiacov, tak sa prosím uistite, že za ten čas si fotky stiahnete. Urobte si radšej zálohu v počítači aj na cloude. Predtým ako album exspiruje, dostanete emailovú notifikáciu.

Najčastejšie otázky o rodinnom fotení

Formality

Odkiaľ ste a kde všade fotíte?

Som z Považskej Bystrice a fotím v rámci celého Slovenska. Do 50km z PB si cestovné náklady neúčtujem, nad 50km potom počítam 0,25€ za 1 kilometer.

Ako dlho vopred treba rezervovať termín?

Ak je to urgentné a budem dostupný, môžeme si dohodnúť rodinné fotenie aj na poslednú chvíľu. Vždy ale odporúčam zarezervovať si rodinné fotenie aspoň 2 týždne vopred. Budeme mať tak čas veci prekonzultovať a vy si môžete vybrať vhodné oblečenie, absolvovať kaderníka, nechty a pod.

Musím pred fotením zaplatiť zálohu?

Za rodinné fotenie nezvyknem pýtať zálohovú platbu, no počas hlavnej sezóny vás môžem požiadať o 30€ za rezerváciu termínu.

Kedy sa platí zvyšný doplatok za objednané fotenie?

Zvyšný doplatok za rodinné fotenie je splatný najneskôr 15 dní po odovzdaní fotografií.

Podpíšeme zmluvu o poskytnutí služieb?

Zmluva o poskytnutí fotografických služieb chráni vás ako zákazníka a mňa ako fotografa. V zmluve sú zahrnúte základné veci, na ktorých sa vopred dohodneme, ako napr. cena, moje garancie, popis a rozsah práce a pod.

Získam vlastnícke práva ku fotografiám?

Na fotky získate licenciu na osobné použitie. Fotky môžete používať na svojej webovej stránke, v profile zoznamky alebo na účtoch sociálnych médií, môžete si ich vytlačiť a rozdať všetkým známym alebo zarámovať a zavesiť na stenu. Autorské práva na vaše fotografie si ale ponechávam ja. V praxi to znamená len to, že som fotky vytvoril a chránim sa tak pred ľuďmi, ktorí by chceli moje fotky ukradnúť, vyhlasovať za svoje alebo speňažiť.

Budú moje fotky zverejnené online?

Instagram a online marketing sú neoddeliteľnou súčasťou propagácie mojich fotografických služieb pre potenciálnych klientov. Ak si neželáte, aby vaše fotky boli zverejnené na Instagrame a na tomto webe, dajte mi prosím vedieť.

Rodinné fotenie

Kedy je najlepší čas na fotenie?

Závisí to od vás a vašich predstáv, veku vašich detí a ako dobre/zle zvládate teplé a studené počasie. Počas našej úvodnej konzultácie preberieme konkrétne váš prípad. Fotenie vnútri vo vašej domácnosti je možné realizovať vždy a fotenie vonku prebieha prakticky celoročne, s výnimkou daždivého počasia.

Čo ak ochoriem?

Nič sa nedeje, fotenie presunieme na iný termín. Ide hlavne o to, aby ste sa počas fotenia cítili dobre a mali pekný zážitok.

Čo ak bude zlé počasie?

Ak máme naplánované fotenie vonku a hlási vyslovene zlé počasie, dohodneme sa na zmene termínu. Ak je počasie premenlivé, zamračené alebo občas spadne nejaká kvapka, tak ideme do toho. Vtedy často vznikajú tie najzaujímavejšie fotky vďaka dramatickej súhre svetla a mrakov. V prípade domáceho fotenia počasie nie je problém.

Nerád/a sa fotím. Čo mám pred foťákom robiť?

A viete čo? Toto mi hovorí skoro každý. Aj tí, ktorí na fotkách vyzerajú uvoľnene a sebavedomo. Ak neviete čo robiť s rukami a nohami, nebojte sa. Niekedy vás usmerním viac a niekedy menej. Kým deti sú pri fotení úplne suverénne, doseláci často nevedia čo majú robiť. Mojím cieľom je, aby bol celý proces zábavný a bezbolestný. Pri rodinnom fotení namiesto dlhého pózovania budete jednoducho tráviť čas hraním sa so svojimi deťmi.

Nie som model/ka. Ako budem na fotkách vyzerať?

Vôbec nemusíte vyzerať ako model/ka a napriek tomu si môžete fotenie užiť a mať zo seba skvelý pocit. Ak máte nejaké partie tela, ktoré nechcete zvýrazniť a naopak, ak chcete na niektoré partie upriamiť pozornosť, dajte mi prosím vedieť počas konzultácií, aby som si toho bol pri fotení vedomý a náležite vyberal vhodné kompozície.

Nie som fotogenický/á. Čo mám robiť?

Nie ste sami. Hovorí mi to každý druhý klient. Ale keď ideme fotiť, tak často je to iba o tom, že klient potrebuje fotografa, ktorý mu pomôže sa uvoľniť a odpútať pozornosť od fotenia. Potom akoby mávnutím čarovného prútika miznú kŕče v tvári a vydesené pohľady.

Čo si mám obliecť?

Vybrať si vhodné oblečenie je dôležité, pretože to bude určovať vzhľad, dojem a emócie z fotografií. Vo všeobecnosti neodporúčam oblečenie so silným pravidelným vzorom, obrázkami, logami a množstvom výrazných farieb. To všetko potom odpútáva pozornosť od vašej tváre. Detaily preberieme počas konzultácie.

Koľkokrát sa môžem počas fotenia prezliekať?

Nemám to definované ako nejaké pravidlo. Závisí to od toho, koľko oblečenia a doplnkov chcete do fotenia zapojiť, ako rýchlo sa viete prezliecť a koľko budeme mať času. Pre rodinné fotenie odporúčam z praktických a časových dôvodov vybrať si oblečenie, v ktorom budete počas celého fotenia.

Kde všade vonku môžeme ísť fotiť?

Možností je veľa. Akú predstavu máte vy? Mnoho zákazníkov si vyberá fotenie v prírode, v parku, na záhrade alebo na nejakom mieste, ktoré je pre klienta výnimočné a má k nemu citovú väzbu. Je to vec osobnej konzultácie. Poradím.

Bojím sa, že sa moje deti nebudú vedieť správať

Ako rodič tomu úplne rozumiem. Ak budete mysľou v prítomnosti, budete sa sústrediť na vzťah s vašimi deťmi a hrať sa s nimi, dosiahneme skvelý výsledok a fotky budú stáť za to. Hlavne nestresujte. Ak budete mať strach vy, budú ho mať aj vaše deti.

Produkcia

Ako by ste opísali svoj fotografický štýl?

Uvoľnený, závabný a bez stresu. Prirodzené momentky so štipkou usmernenia, sem-tam nejaká póza a nesmie chýbať ani klasika typu „povedz sýr“. Pri fotení jednotlivca je dôležitá komunikácia s fotografom, no pri pároch a rodinách je kľúčom komunikácia medzi vami. Počas konzultácie preberieme vaše preferencie a prispôsobíme tomu fotenie.

Chcem mať spontánne aj pózované fotky. Dá sa to?

Samozrejme! A aj to odporúčam. Hlavne pri rodinnom fotení sa dá pekne kombinovať reportážny štýl (deti skáču do blata, pes vám olizuje tvár) aj pózované fotografie, kde sa všetci usmievajú a pozerajú do fotoaparátu.

Používate prirodzené svetlo alebo štúdiové blesky?

Najkrajšie fotky sú často krásne vďaka tomu, ako fotograf využil svetlo. Prirodzené svetlo môže byť krásne, ale také svetlo často neprichádza zo správneho smeru, nemá správnu intenzitu, či farbu a nevyhovuje tak predstavám, ku ktorým sa snažíme s klientom dopracovať. Verím vo využitie všetkých možných svetelných zdrojov, ktoré mám k dispozícii, aby som vytvorili čo najzaujímavejšie fotografie. Často je to práve kombinácia umelého a prirodzeného svetla. V interiéri aj v exteriéri.

Robíte si zálohy fotiek v prípade tech. problémov?

Už počas fotenia je každá fotka simultánne ukladaná na 2 pamäťové karty naraz. Po skončení fotenia sú všetky fotky zálohované na externý disk a na šifrovaný cloud.

Aká je vaša fotografická výbava?

Používam fotoaparáty Fujifilm spolu s objektívmi Fujinon s vysokou rozlišovacou schopnosťou. K tomu ešte nejaké blesky, svetlá a dáždniky.

Chcem fotky ako má kamoška. Nafotíte to rovnako?

Nenafotím. Ak si ma objednáte na fotenie, dúfam, že je to preto, že sa vám páčia moje fotky a môj štýl. To, čo vidíte v mojom portfóliu, je spätná väzba pri interakcii s rodinou, ktorú fotografujem. Je to tiež odraz môjho vnímania priestoru v reálnom čase, kedy sa snažím klientov nasmerovať do správneho svetla tak, ako ho vidím ja.

Máte vlastné fotoštúdio?

Štúdio nemám. Všetky moje fotenia prebiehajú buď u klientov doma alebo na vopred dohodnutom mieste.

Postprodukcia

Budem si môcť vybrať, ktoré fotky upravíte?

Nie. Klientom dávam iba tie najlepšie fotky. Nemá zmysel, aby som odovzdával fotky, ktoré sú zle exponované, zle zaostrené, zle komponované, duplicitné alebo fotky, kde máte zatvorené oči a pod.

Prečo nemôžem vidieť všetky fotky, ktoré nafotíte?

To by ste ani nechceli. Počas fotenia spravím veľa fotiek, aby som sa uistil, že mi neunikne žiaden vzácny moment. Mnohé z týchto fotiek sú duplicitné, prípadne zle exponované, zle komponované alebo zle zaostrené. Na ostatných zase môže mať niekto privreté alebo zatvorené oči. Tiež nie na každej fotke sa tvárime tak, že by sme si ju chceli zarámovať a zavesiť na stenu.

Čo znamená editovanie, kolorovanie a základná retuš?

Každá jedna fotka prechádza komplexnou postprodukciou. Optimalizácia expozície, vyváženie bielej, korekcia jasu a tieňov, nastavenie kontrastu a orez – to je editovanie. Nastavenie odtieňu, saturácie a jasu jednotlivých farieb a ich vyladenie cez krivky – to je kolorovanie. Odstránenie škrabancov, modrín a vyrážok – to je základná retuš.

Používate pri editovaní prednastavené filtre?

Nepoužívam. Každú fotku upravujem ako jedinečné umelecké dielo. Mám konzistentný štýl (nadčasový, naturálny a príjemný na pohľad), ale nie do takej miery, aby vaše fotky vyzerali úplne inak, ako v realite.

Budú moje vrásky a vyrážky vyretušované?

Hoci sa na fotkách snažím zachytiť prirodzené situácie a skutočnosť, viem, že väčšina ľudí asi nebude nadšená pri detailnom pohľade na každú vrásku a vyrážku na svojej tvári. Citlivo vyretušujem všetky nedokonalosti na pokožke v rámci základnej retuše.

Budú fotky pripravené na tlač?

Áno. Fotky, ktoré vám dodám, sú hotové finálne fotky vo vysokom rozlíšení a sú pripravené na tlač.

Stále som vás nepresvedčil? Napíšte mi!