Rodinné fotenie je skvelý spôsob, ako zachytiť vzácne momenty a premeniť ich na trvalé spomienky. Či už oslavujete narodeniny, sviatky, alebo len chcete mať pekné fotky celej rodiny, rodinné fotenie vám môže poskytnúť krásne a emotívne zábery, ktoré vám budú pripomínať tieto chvíle po celý život. V tomto blogovom článku sa dozviete, prečo by ste mali zvážiť rodinné fotenie, čo môžete od fotenia očakávať a ako sa naň pripraviť, aby si to užila celá rodina.

Obsah skryť

Prečo by ste mali rozmýšľať nad rodinným fotením?

Priznajte sa, kedy naposledy ste si spravili fotku, kde ste boli všetci spolu? Ak nad tým musíte premýšľať viac ako minútu, tak je načase, aby ste si také fotky spravili. Hovorím o profesionálnom rodinnom fotení, či už u vás doma, na záhrade pred domom alebo na nejakom pre vás výnimočnom mieste. Rád fotím životný štýl rodiny, tzv. lifestyle rodinné fotky. Ale čo to vlastne je? Je to niečo medzi tradičnými portrétmi a dokumentaristikou. Lifestyle fotenie je o zachytení momentov, ktoré sú prirodzené a bez prekážok, ktoré dávajú priestor na vyjadrenie vzťahov v rodine a s dôrazom na každú osobnosť.

Chcem ukázať vašu rodinu v celej svojej kráse takú, aká naozaj je. A faktom je, že do každej skutočnej rodiny patrí aj riadna dávka chaosu a bláznivosti. Bez toho by bola nuda a bez toho by to ani nešlo. Ak si nie ste istý, či je rodinné fotenie pre vás, skúsim vás presvedčiť v nasledujúcich odsekoch.

Rodinné portréty sú osobné a vzácne

Pýtate sa sami seba, prečo vôbec rozmýšľať nad rodinným fotením. Stačí si predstaviť ten moment, keď fotograf zaklope na vaše dvere. Možno vám prebehne mráz po chrbte v momente, keď si uvedomíte, že váš byt/dom nie je na fotenie pripravený. Neumyté taniere sú ešte na stole, špinavé prádlo v kúte a decká majú hračky porozťahované po celom dome. Tu vás musím uistiť, že lifestyle rodinné fotenie v domácnosti je o tom, aby sme na fotkách zachytili skutočný život vašej rodiny.

Neštylizované prostredie vo svojej prirodzenosti a surovosti bude realistiky dopĺňať kompozíciu vášho života doma. Keď fotím rodiny doma, hrám sa s jednotlivými elementmi denného života a dokumentujem momenty, ktoré sú skutočné a intímne. Toto ste vy a takto žijete. Ja fotím váš život a zaznamenávam interakcie medzi vami. V sterilnom a dokonale upratanom prostredí by to pôsobilo umelo. Pri akých aktivitách vás budem dokumentovať je vecou dohody pri konzultáciách.

Rodinné portréty sú oslavou nášho životného príbehu

S každým členom rodiny ste si vybudovali jedinečný vzťah. Pomocou fotiek môžete znova a znova prežiť spoločné chvíle cez spomienky na každú jednu situáciu, v ktorej vás nafotí rodinný fotograf. Tieto fotky zastavia čas a spravia tie momenty nesmrteľnými. Strašné klišé, kebyže to nezažijem sám a moji blízki so mnou.

Vždy keď sa pozriete na tie fotky z letného večera z minulého roka, tak si uvedomíte, aký je život krásny a ako vás obradil tými úžasnými ľudmi po vašom boku, s ktorými môžete zdieľať svoj čas na planéte Zem. A rokmi fotky len naberajú stále na väčšej hodnote.

Rodinné fotografie sa stávajú súčasťou nášho dedičstva

Rodinné fotky sú vyobrazením lásky, ktoré si budeme ceniť navždy. Je to dôkaz života, vzťahov a ako spomienky časom blednú, fotky sa stávajú čoraz cennejším dedičstvom. Keď sa nad tým zamyslíme, rodinné fotografie a príbehy sú tým jediným nebiologickým dedičstvom, ktoré nás spája s našimi predchodcami.

Naša generácia nie je žiadnou výnimkou. Aj váš rodinný príbeh si zaslúži byť zdokumentovaný a odprezentovaný pre ďalšie pokolenie. Portréty z každodenného rodinného života už viac nemusia v pamäti iba vyblednúť. Uchovajte si ich ako pamiatku pre tých, ktorí prídu po vás.

Rodinné fotografie dávajú deťom pocit výnimočnosti

Deti potrebujú vedieť, že sú dôležité, že niekam patria a že nám na nich záleží. Keď sa cítia byť ľúbené tými najdôležitejšími ľudmi v ich živote, ich pocit bezpečia a sebavedomie nepoznajú hranice. Ak sa deti cítia rešpektované za to, kým naozaj sú, je pre nich jednoduchšie budovať vzťahy neskôr aj mimo rodinného kruhu. Rodinné albumy, ale tiež aj fotky na stenách alebo na nočnom stolíku, to všetko umožňuje dieťaťu pochopiť, aké je výnimočné.

V dobe instantného dopamínu cez sociálne siete je teraz ešte dôležitejšie než kedykoľvek predtým si jednoducho vybrať zopár fotografií, vytlačiť ich a zavesiť na stenu. Týmto aktom môžete demonštrovať vašu lásku a oddanosť ľuďom, na ktorých vám záleží. A spravíte im popritom aj radosť.

Fotky sú silný komunikačný nástroj

Fotky sú viac ako len zaznamenanie prítomnosti. Vyžarujú z nich emócie, hovoria jasným príbehom, pri pohľade na ne dokážu zmeniť stav našej mysle, hovoria k nám, hovoria kto sme a čo/koho milujeme. Zdieľanie fotiek, ktoré pre nás niečo znamenajú je rovnaké, akoby sme zdieľali kus samého seba.

Fotky sú zásadným komunikačným nástrojom dnešnej doby. Fotky pozeráme alebo posielame každý deň. Či sú to fotky z rodinnej dovolenky, momentky z rodinného života alebo nevyžiadané obrázky od kolegu z posledného teambuildingu v práci. Žijeme zdieľaním fotiek. S odstupom času nám prezeranie týchto fotiek vyčarí úsmev na tvári a my sa na chvílu prenesieme presne na to miesto a vžijeme do tej situácie akoby to bolo včera. Šok nastáva, keď si pozrieme dátum zhotovenia fotiek – „To už naozaj prešlo od vtedy 5 rokov?! Škoda, že tých fotiek nemáme viac…“ a pripomeňte to najbližšie aj svojmu partnerovi, keď bude protestovať pri vašom návrhu na spoločné fotenie. Možno aj toto je odpoveď na otázku prečo rozmýšľať nad rodinným fotením.

Chceli by ste sa porozprávať o možnostiach rodinného fotenia? Myslíte si, že by to bol vhodný darček pre niekoho iného v rodine alebo pre známych? Ozvite sa a zarezervujte si konzultácie zadarmo.

Čo očakávať od rodinného fotenia v 3 krokoch?

Ak sa fotenia obávate a neviete, čo máte pred foťákom robiť, nebojte sa. Ten pocit pramení najskôr z toho, že ste túto skúsenosť zatiaľ ešte nezažili. A nie ste sami. Snáď vám tento text pomôže s prípravou, odbúra stres a priblíži celý proces s rodinným fotografom od A po Z. Čo by ste mali očakávať od rodinného fotenia?

Krok č.1 – kontakt, dotazník a konzultácie

Asi ste už videli moje portfólio a oslovil vás môj štýl. Ale čo teraz?

Prvý kontakt a úvodný dotazník

Napíšte mi cez kontaktný formulár alebo zavolajte a ja vám obratom pošlem úvodný dotazník. Vyplnením krátkeho formuláru mne ako rodinnému fotografovi pomôžete vás trochu spoznať a lepšie sa tak pripraviť na konzultácie pred fotením. Konzultácie môžu prebehnúť ideálne cez videohovor, alebo aj osobne ak sa nachádzate blízko miesta môjho pôsobenia.

Konzultácie pred fotením

Vďaka vyplnenému úvodnému dotazníku začneme konzultácie s celkom jasnou základnou predstavou a smerovaním, čím sa snažím celý proces zefektívniť a šetriť čas na oboch stranách. Konzultácie sú príležitosťou pre vás povedať mi niečo viac o vašej rodine, prečo ste sa rozhodli pre fotenie, aké máte očakávania, kde sa chcete fotiť, čo chcete mať oblečené, čo si nezabudnúť zobrať a podobne. Prevediem vás celým procesom formou jednoduchých otázok, odsúhlasíme si finančné a zmluvné podmienky, dohodneme si termín a potom už len odpočítavame dni do začiatku vášho rodinného fotenia.

Žiadne dve rodiny nie sú rovnaké a žiadne dve rodinné fotenia tiež nie sú rovnaké. Ponúkam fotenie vašej rodiny na mieru s personalizovaným prístupom. Vďaka konzultáciám budete mať jasnú predstavu, čo očakávať od rodinného fotenia.

Zmluva o poskytnutí fotografických služieb

Hviezdy sa spojili a vy si poviete, že ja som ten najlepší fotograf pre vašu rodinu. Pošlem vám zmluvu, ktorá bude obsahovať všetky dohodnuté veci. Zmluva o poskytnutí fotografických služieb chráni vás ako zákazníka a mňa ako fotografa. Za rodinné fotenie si nezvyknem pýtať zálohovú platbu, no počas hlavnej sezóny vás môžem požiadať o 30€ za rezerváciu termínu. V prípade, že by ste chceli termín zrušiť, dajte mi prosím vedieť minimálne 3 dni vopred. Podľa časových možností sa budem snažiť vyhovieť aj žiadostiam o zmenu termínu v prípade nepriaznivého počasia. Ak ochoriete, dohodneme sa na inom dátume.

Krok č.2 – Fotenie

Absolvovali ste konzultácie, dohodli detaily a podpísali zmluvu. Poďme sa fotiť!

Úloha rodiny a úloha fotografa

V deň fotenia príďte prosím načas. Jednak môžem mať po vás dohodnuté ďalšie fotenie a bola by škoda sa ukrátiť o zaplatený čas, ale hlavný dôvod je, aby sme z fotenia vyťažili maximum. Práve preto často zákazníkom navrhujem, že rád prídem za vami aj o 15 minút skôr, aby sme sa mohli na seba trochu naladiť a prešli si to, čo nás čaká. Dám vám vedieť, či budem potrebovať nejaký čas na prípravu a nastavenie fototechniky, prípadne štúdiových svetiel a bleskov, ak sa tak dohodneme.

Ľudia sa väčšinou boja toho, čo nepoznajú, takže sa chcem uistiť, že pred samotným fotením budeme mať čas na bližšie zoznámenie sa s vami a s mojou fotovýbavou. Celým fotením vás prevediem tak, aby ste od začiatku vedeli čo máte očakávať od rodinného fotenia. Vašou úlohou je byť v prítomnosti a užívať si momenty s rodinou. Úlohou fotografa je dostať z vás emócie a zachytiť lásku.

Pózovanie bez toho, aby ste vedeli, že pózujete

Rodiny sa snažím pózovať úplne minimálne. Lepšie by bolo povedať, že rodiny pózujem hlavne cez rôzne hry a aktivity tak, že často ani nevedia, že vôbec pózujú. Tak sa môžu prirodzene venovať sebe a hre so svojimi deťmi. Väčšinou ale každý chce mať zopár klasických fotografií typu „povedz sýr“ a tieto najradšej robím hneď v úvode, keď ešte viem udržať pozornosť detí. Keď ich to už prestane baviť, potom sú to už samé hry a zábavné aktivity, cez ktoré zdokumentujem skutočné emócie.

S rodinným fotografom sa určite nemusíte báť komunikovať, práve naopak. Fotenie je zážitkom a ja budem rád vašim fotografickým sprievodcom. Vždy vám poviem čo, kde a ako, aby som vás zachytil v tom najlepšom momente alebo svetle. Vždy sa budem snažiť o to, aby rodinné fotenie prebiehalo bez stresu a v dobrej nálade. Výsledné fotky sú tak naturálne, autentické a odzrkadľujú skutočné vzťahy v rodine.

Krok č.3 – Hotové fotky

Fotenie ste úspešne zvládli a teraz čakáte na svoje fotky.

Postprodukcia

Na konci fotenia si zrekapitulujeme, či sme zachytili všetko, čo sme zachytiť chceli. Vy pôjdete domov si oddýchnuť a ja pôjdem domov pracovať na vašich fotkách. Od fotenia po dodanie hotových fotiek v galérii to zvyčajne trvá dva týždne. Všetky fotky stiahnem do počítača a spravím zálohu na externý disk. Už pri samotnom fotení sa fotky ukladajú simultánne na dve pamäťové karty a tak sa automaticky tvorí záloha pre prípad, že by sa niečo mohlo pokaziť. Vaše fotky sú tak v bezpečí.

Neuvidíte všetky snímky, keďže jeden z prvých krokov je vyselektovanie fotiek, kde ste žmurkli, máte zatvorené oči, či premeškali moment, ako aj fotiek, ktoré nie sú správne exponované alebo komponované. Každá fotografia prejde kompletnou postprodukciou v podobe editovania, kolorovania a základnej retuše. Nepoužívam prednastavené filtre a každý záber upravujem ako jedinečné umelecké dielo. Mám konzistentný štýl (nadčasový, naturálny a príjemný na pohľad), ale nie do takej miery, aby vaše fotky vyzerali úplne inak, ako v realite.

Súkromná online galéria

Finálne fotografie vašej rodiny sú nahrané do súkromnej online galérie. Fotky sú pripravené na tlač a môžete si ich stiahnúť v maximálnom rozlíšení. Odkaz do galérie je možné zdieľať s ďalšími osobami podľa vášho uváženia. Počet výsledných fotografií závisí od zvoleného cenového balíčka. Galéria bude dostupná online po dobu 3 mesiacov. Za ten čas vám odporúčam si fotky stiahnúť a zálohovať. Pred exspiráciou galérie dostanete emailovú notifikáciu. V prípade potreby som vždy prístupný individuálnym riešeniam na mieru podľa dohody.

Pár slov na záver

Ak sa vám fotky páčia, budem veľmi vďačný za písomnú referenciu a odporúčania pre vašu rodinu a známych. S niektorými klientmi sa stretávame už dlho a dokumentujem ich rodinu a deti rok čo rok a vidím, ako deti rastú a menia sa. Zakaždým je to jedinečná skúsenosť a nový zážitok.

Žiadnu rodinu nepostavím pred foťák bez toho, aby boli pripravení vedeli, čo fotenie obnáša. Chcem, aby pri fotení rodina prežila pekné chvíle a mali z fotenia dobrý pocit ako dospelí, tak aj deti. Keď všetci vedia, čo majú od fotenia očakávať, zmiznú obavy. Ak aj napriek tomu strach stále máte – napíšte mi a skúsime spolu zapracovať na tom, aby ste strach prekonali. Nech výsledky prekonajú vaše očakávania.

5 tipov, ako sa pripraviť na rodinné fotenie

Pripraviť sa na rodinné fotenie môže byť zábavným a príjemným procesom, ktorý vám umožní zachytiť drahocenné okamihy so svojimi najbližšími. Bez ohľadu na to, či plánujete profesionálne fotosnímky alebo jednoduché rodinné portréty, správna príprava je kľúčová pre úspech tohto jedinečného zážitku. Od výberu vhodného miesta a oblečenia až po komunikáciu s fotografom a stanovenie očakávaní, existuje niekoľko dôležitých krokov, ktoré môžete urobiť, aby ste sa na fotografiu dobre pripravili a získali skvelé výsledky. Poďme sa teda pozrieť na to, ako sa pripraviť na rodinné fotenie.

Nadchnite sa pre fotenie ešte pred samotným fotením

Predtým, ako sa vaše rodinné fotenie začne, skúste i v rámci rodiny vysvetliť, o čo vlastne pôjde a aké sú vaše očakávania. Môžete to urobiť formou hry alebo nejakej aktivity, alebo sa jednoducho rozprávajte o tom ako o prekvapení alebo zábave, na ktorú všetci netrpezlivo čakáte. Skúste to vnímať ako spoločný zážitok, ktorý vás vzájomne obohatí a na ktorý sa tešíte.

Vaše deti by mali vopred vedieť, že táto nová hra bude zahŕňať doteraz neznámeho človeka – fotografa. Fotograf bude robiť fotky a viac alebo menej vás zorganizuje a prevedie celým procesom. Pred samotným fotením sa ešte uistite, že ste s fotografom odkonzultovali základné vecí. Niektoré rodiny sú na fotenie zvyknuté a v takýchto rodinách koncept fotografa v deťoch môže vyvolať extra kreatívne správanie. Vtedy sa decká budú snažiť ukázať v najlepšom svetle.

Iné rodiny sa zase môžu napríklad viac sústrediť na to, čo budú jednotliví čelonovia robiť, aby spoločne vytvorili prirodzenú a uvoľnenú atmosféru. Vtedy dokonca aj zabudnú, že tam vôbec nejaký rodinný fotograf je. Je to naozaj rôzne a čo platí na jednu rodinu, neplatí zase na druhú. Sami viete, čo funguje na vás najlepšie a tomu treba prispôsobiť naratív o fotografovi a rodinnom fotení. Keď premýšľate, ako sa pripraviť na rodinné fotenie, je potrebné zohľadniť každú maličkosť. Obzvlášť ak máte malé deti.

Ďalší nápad, ktorý môže pre niektoré rodiny fungovať, je že si spoločne sadnete nad fotografie, ktoré v rodine už máte. Ukážte deťom tie, ktoré sú pre vás dôležité a je za nimi nejaký osobný alebo rodinný príbeh. Kľudne vytiahnite aj vaše fotky z mladosti a na nich demonštrujte to, aké sú s odstupom času dôležité a ako ste radi, že ich máte. Fotenie je zábava a po rokoch krásna spomienka na to, kým ste boli.

Vyberte si oblečenie, ktoré vyjadrí vašu osobnosť

Pri premýšľaní o tom, čo si na rodinné fotenie oblečiete, je dôležité vnímať samého seba. Kto som, aký som a čo chcem na fotke vyjadriť. Prehrabte sa skriňou s oblečením a pozerajte sa na šaty ako na príležitosť obliecť si niečo zábavné, trendy, nóbl – čokoľvek v čom sa cítite dobre a pre čo cítite nadšenie.

Čím viac členov rodiny dokáže vyjadriť svoju osobnosť a vkus, tým budú na fotke pôsobiť viac uvoľnene a budú si fotenie, t.j. svoju sebaprezentáciu, užívať. Nie je ale nikdy na škodu spraviť kompromis.

Hlavne pri fotení v domácom prostredí sa môžete dohodnúť na dvoch rôznych štýloch a prezliecť sa tak, aby bol každý spokojný. Ono je to fajn, ak vo výbere oblečenia rodiny je aspoň nejaká farbená a štýlová konzistencia. A keď sme už pri tom, nenúťte deti (manžela) nosiť veci, ktoré nechcú. Ono to z tých fotiek bude cítiť.

Uistite sa, že každý je oddýchnutý a dobre najedený

Toto sa zdá byť ako úplná samozrejmosť, ale radšej to pripomeniem. Chcem, aby každý bol pri fotení v dobrej nálade a na to potrebujeme každý (vrátane mňa) 2 veci: spánok a jedlo.

Ak fotíme mimo domu, odporúčam zobrať nejaké malé jedlo na zahryznutie pre deti. Môžeme sa aj počas fotenia vonku zastaviť na nejaký snack, oddýchnuť si a doplniť energiu ak to situácia a čas umožní. Hlavné je, aby ste deťom nedávali jedlá, pri ktorých sa môžu ľaho zašpiniť. Tiež nedávajte prosím deťom sladkosti a lízatká, ktoré im zafarbia jazyk – pokiaľ teda to nie je váš úmysel.

Dajte deťom ich obľúbené hračky

Nechajte svoje deti vybrať si 1 alebo 2 obľúbené hračky. Budú mať veľkú radosť, keď ich počas detského fotenia budú môcť ukázať a odfotiť sa s nimi. Môže to byť obľúbená plyšová hračka, balóny, bublifuk alebo kolobežka, či skateboard. Dohodneme sa počas úvodnej konzultácie a zapojíme do fotenia aj hračky a iné rekvizity.

Ak budú šťastné deti, budú štastní aj ich rodičia. Potom si fotografa nebude už nikto všímať a ja tak zachytím autentické momenty vašej rodiny. Len prosím všetko s mieriou, aby ste neskončili tak, že budete vláčiť hračky vašich detí z miesta na miesto a budete z toho akurát tak nervózni. Tiež dbajte na to, aby ste hračky zvolili tak, že sa súrodenci kvôli nim nebudú hádať.

Buďte sami sebou a bavte sa

Toto je najdôležitejší bod v zozname a kľúč k tomu, ako sa pripraviť na rodinné fotenie tak, aby bolo úspešné – vašim cieľom by malo byť zabaviť sa. Všetky predchádzajúce body sú vlastne takou predohrou k tomuto poslednému.

Nestresujte sa s pózovaním, s tým, čo máte robiť s rukami alebo či sa vaše deti pekne usmievajú na fotografa. Mojou prácou je vytvoriť uvoľnénú atmosféru, v ktorej sa môžete naplno odviazať a byť tým, čo je vám najprirodzenejšie – samými sebou.

A na záver ešte jedna vec z praxe. Každá rodina je svojská, ale občas si všímam, že rodičia sa snažia podplatiť deti sladkosťami počas fotenia. Nehovorím, že ja ako rodič to niekedy nespravím tiež, ale keď mávate sladkosťami pred očami detí výmenou za ich úsmev, tak to nie je práve ideálna situácia.

Ak chcete, môžete deti odmeniť vo forme nejakej zábavnej alebo špeciálnej aktivity, ktorú zrealizujete po fotení. Môže to byť napr. výlet do ZOO, návšteva miestnej pizzerie alebo zmrzlina. Takto máte s dieťaťom peknú dohodu a o zábavu postarané na celý deň.

5 vecí, ktoré fotografovi povedať pred rodinným fotením

Pri prvom kontakte zákazník väčšinou čo to o rodinnom fotografovi vie, pozná jeho portfólio, prečítal si jeho krátku biografiu alebo dostal dobrú referenciu. Fotograf ale o zákazníkovi nevie prakticky nič. Aby bolo rodinné fotenie úspešné, pohodové a bez stresu, je nutné budovať vzájomný vzťah fotograf-zákazník hneď od počiatku.

Najviac sa mi osvedčilo zasielanie krátkeho úvodného dotazníka tým, ktorí prejavili záujem o moje služby. V dotazníku zistím základnú motiváciu a očakávania (dokážem-nedokážem ich splniť?). S odpoveďami z dotazníka sa viem lepšie pripraviť na úvodné konzultácie a ušiť ich na mieru potrieb klienta. Konzultácie vediem ideálne cez videohovor, kde si preberieme jednotlivé detaily a celý priebeh fotenia, ako aj miesto, čas a v neposlednom rade aj zmluvné podmienky.

Tém je viacero, no týchto 5 vecí by ste určite mali svojmu fotografovi povedať ešte pred rodinným fotením. Uistite sa, že fotograf rozumie vašim potrebám a je si vedomý príležitosti, za akej budú fotky vznikať. Pokiaľ to myslíte vážne a hľadáte rodinného fotografa, určite prediskutujte nasledovné:

Povedzte fotografovi, prečo sa chcete fotiť

Viem, že pre niektorých to bude asi samozrejmosť, ale mali by ste fotografovi povedať, pri akej príležitosti sa chcete dať fotiť. Tých dôvodov môže byť kopec, napr. že chcete nové fotky do rodinného albumu, chcete si spraviť profesionálne rodinné portréty ako darček pre starých rodičov, chcete mať pamiatku pre seba alebo chcete zdokumentovať oslavu 10-tych narodenín. Nech to je čokoľvek, prosím vždy povedzte svojmu fotografovi prečo sa chcete fotiť. Väčšina sa to bude pýtať hneď na začiatku.

Vďaka tomu vie rodinný fotograf lepšie naplánovať fotenie a vie sa aj autentickejšie vložiť do príbehu. Keď už fotograf vie, aká je vaša motivácia, môžeme sa posunúť ďalej a začať sa rozprávať o očakávaniach zo strany zákazníka. Napríklad ak je požiadavka na fotenie pri príležitosti oslavy narodenín, klient často povie, že by chcel mať niekoľko individuálnych záberov dieťaťa a na zvyšných fotkách by rád videl interakciu dieťaťa so zvyškom rodiny a emócie z prežívania tejto oslavy.

Povedzte fotografovi, kde sa chcete fotiť

Ďalšia dôležitá téma na diskusiu s fotografom predtým ako ho zarezervujete je lokalita. Kde sa chcete fotiť? Bude to v lese, na lúke alebo na kopcoch? V uličkách mesta, v cukrárni alebo na hrade? Či nebodaj na vidieku pri nejakej dreveničke alebo u vás na záhrade, prípadne doma? Niekedy klientom posielam fotky z rôznych prostredí, aby si vedeli tú lokalitu sami predstaviť a rozhodnúť sa, či si tam fotenie vedia predstaviť a budú sa dobre cítiť.

Úlohou fotografa je pomôcť rodine s výberom najvhodnejšieho prostredia tak, aby zodpovedalo očakávaniam a štýlu rodiny. Ide o to, aby sa v tom prostredí rodina cítila prirodzene a aby ju nič neobmedzovalo v jej osobnostnom, vzťahovom a emočnom prejave. Pri konzultáciách rád poskytnem nejaké príklady.

Povedzte fotografovi, čo si chcete obliecť

Keď už padla dohoda na miesto, je načase otvoriť tému ako sa na fotenie obliecť. Túto tému nechcem preceniť, ale rozhodne by to malo byť niečo, čo stojí za dlhšie uváženie. Najlepšie je, ak je fotograf k rodine úprimný a povie im, aké farby oblečenia sa najlepšie dopĺňajú k vybranému prostrediu tak, aby vznikol pekný kontrast. Na fotke tak vynikne to, čo vyniknúť má a zvyšok bude dotváraž naturálnu kulisu.

Napríklad poznám jednu lokalitu, kde sú tehlové steny. Vždy klientom odporúčam, aby si nevyberali oblečenie v oranžových a červených farbách, pretože tieto farby sú už v dominantom zastúpení na mieste fotenia. Inak by postavy splývali s pozadím namiesto toho, aby boli centrom pozornosti. A to určite nechceme.

Všetko so všetkým súvisí a rodiny často taktúto formu konzultácie oblečenia ocenia. Ukazuje to aj fakt, že rodinný fotograf sa o svojich zákazníkov zaujíma a záleží mu na tom, aby na fotkách vyzerali čo najlepšie, vrátanie detailov. Vďaka tomu sa rodina cíti v deň fotenia sebavedomo, pretože vedia, že si vybrali správne oblečenie.

Povedzte fotografovi, aké fotky musíte mať

Mojim zvykom je úplne vždy sa pýtať na to, aké fotky rodina „musí mať za každú cenu“. Pri videokonzultáciách sa s rodinou rozprávame o tom, akú majú motiváciu a očakávania a ku očakávaniam patrí aj to, aké fotky jednoducho musia mať. To je základ a všetky ostatné fotky sú nadstavba. Niektoré rodiny nemajú žiadne špecifické požiadavky a to je v poriadku. Iné rodiny zase majú zase celkom zaujímavé nápady a jasnú predstavu o tom, čo chcú a čo nechcú.

Rozoberieme si jednotlivé očakávania, aby sa všetky strany uistili, že budú spokojné. Rodina, že dostane fotky, aké chce a fotograf, že bude schopný dodať také fotky, aké si predstavuje rodina, pri zachovaní svojho štýlu a presvedčenia. Niektoré rodiny sú pri svojich očakávaniach dosť špecifické a požadujú napríklad iba fotky v horizontálnej orientácii, alebo chcú byť fotografované tak, aby sa nikdy nepozerali do objektívu. Koľko rodín, toľko chuti. Nebojte sa s fotografom hovoriť o svojich očakávaniach.

Povedzte fotografovi, že chcete zmluvu

Najlepšie je pripraviť zmluvu o poskytnutí fotografických služieb a poslať ju rodine emailom ešte pred fotením, aby sa s ňou mali čas oboznámiť. Tak dosiahnete transparentnú dohodu bez nepríjemných prekvapení na poslednú chvíľu. Všetky prípadné otázky alebo nejasnosti budú zodpovedané vopred. Počas fotenia sa budeme sústrediť už iba na fotenie samotné a na vašu skvelú odvážnu rodinu, ktorá sa rozhodla zdokumentovať svoju lásku.

Zmluva o poskytnutí fotografických služieb chráni vás ako zákazníka a mňa ako fotografa. V zmluve sú zahrnúte základné veci, na ktorých sa vopred dohodneme, ako napr. cena, moje garancie, popis a rozsah práce a pod. Vďaka úvodnému dotazníku, konzultáciám pred fotením a pýtaniu sa správnych otázok bude všetko dohodnuté a jasné ešte predtým, ako vôbec svoju zmluvu dostanete.

Po dohode, sa rád s rodinami stretávam aspoň 15 minút pred dohodnutým časom fotenia. Je to preto, aby sme sa trochu lepšie spoznali a prešli si ešte samotný priebeh celého fotenia. Rád si tiež s rodinami tykám. Nech sú naše spoločné chvíle uvoľnené a priateľské. Odbúrame stres a dáme priestor na vznik spontánnych nápadov. Ono sa to potom na fotkách ukáže.

Ako sa cítiť dobre a užiť si fotenie s rodinou?

Desí vás predstava, že vašu rodinu bude fotiť profesionálny fotograf? Stretávam sa s názorom viacerých rodín, že by aj veľmi radi mali nejaké pekné spoločné fotky, ale boja sa osloviť rodinného fotografa. Boja sa, aké to bude a že nebudú vedieť, čo majú pred objektívom robiť. Boja sa, že sa deti nebudú vedieť správať a že fotky, aké si predstaujú, sú v ich prípade nereálne a ostanú iba tou predstavou.

Fotenie by malo byť hlavne o zábave a o dobre strávenom spoločnom čase. Veď fotenie je koniec koncov investícia, dávate do toho svoje peniaze a aj svoj čas – ktorá rodina má dnes čas a peniaze nazvyš? Či si chcete fotky zavesiť na stenu alebo darovať ich starým rodičom, či sú vaše deti ešte malé, sú v puberte alebo už dospelé – má to byť zážitok, na ktorý sa bude roky spomínať a hodnota tohto zážitku sa bude rokmi iba stupňovať. Čo očakávate od rodinného fotenia vy?

Vyberte si správneho fotografa pre vás

Každý fotograf má svoj vlastný štýl a preto odporúčam vyberať fotografa na základe portfólia – to je finálny produkt, ktorý zákazník môže očakávať. Ak sa vám páčia čiernobiele fotky alebo príliš saturované farby, potom nie som ten fotograf, ktorého hľadáte. A to je úplne v poriadku. Každý máme svoj vlastný rukopis a každému sa páči niečo iné.

Ak inklinujete skôr ku reportážnemu štýlu alebo ku kombinácii reportáže s určitou dávkou pózovania, ku mixu prirodzeného a štúdiového osvetlenia a ku jemným farbám a tónom, pravdepobone som fotograf pre vás. Portfólio prezradí veľa.

Povedzte mi váš príbeh

Ešte pred samotným fotením sa rád so zákazníkmi porozprávam, aby som lepšie pochopil kto ste a čo hľadáte. Chcem si byť istý, že dokážem splniť vaše predstavy. Povedzte mi niečo o svojej rodine, čo robíte radi spolu a aké máte záľuby. Aké ste osobnosti, ale taktiež aké máte obavy. Čím viac toho budem vedieť, tým lepší bude výsledok.

To isté platí aj pri samotnom rodinnom fotení. Komunikácia je základ a ak si nie ste niečím istí alebo to tak necítite, vždy mi prosím dajte vedieť. Váš komfort a dobrý pocit je nadradený akejkoľvek fotke. Buďme k sebe otvorení a efekt transparentnej komunikácie sa rýchlo dostaví. To je recept na to, ako si užiť fotenie s rodinou a cítiť sa pri tom dobre a v pohode.

Deti si to užijú a dospeláci tiež

Hoci to bude ufrflaný tínedžer alebo energiou nabitý predškolák, vysvetlite im, že tvorba spomienok je sranda a že o pár rokov neskôr to odcenia. Dajte im za príklad nejaké vaše rodinné fotky, alebo fotky starých rodičov, ktoré si cenníte. Povedzte im, že nebudú musieť robiť nič, čo sami nebudú chcieť, a uistite ich, že vždy môžu čokoľvek odkomunikovať s vami alebo priamo so mnou. Deti sa ani nebudú musieť usmievať. V neposlednom rade myslite aj na to, že pomocou fotiek dokážete zvýšiť sebavedomie dieťaťa, čo sa z dlhodobého hľadiska určite oplatí.

Snažte sa nedávať príliš veľa sľubov, čo všetko deti dostanú ak sa budú počas rodinného fotenia dobre správať. Zbytočne sa potom nebudú vedieť sústrediť na nič iné a zabudnú na to, že fotenie je nový zážitok, ktorý by si mali hlavne užiť. Určite ale neurobte chybu, že pri fotení na mnohých fotkách vedome nebudete, lebo veď to má byť o vašich deťoch. V žiadnom prípade. Buďte na fotkách aj vy a to práve kvôli vašim deťom!

Sústreďte sa hlavne na seba

Bežná chyba je, že sa jeden z rodičov sústredí na to, aby každý vyzeral bezchybne a potom sám/sama na fotkách vyzerá vystresovane. Sústreďte sa na seba, aby ste vyzerali dobre, uvoľnene a zvyšok nechajte na mne. Deti budú robiť to, čo deti zvyčajne robia a niekedy je lepšie ich v tom nechať. Takto budete mať prirodzené detské fotky, pri ktorých zachytím bežné, no zároveň jedinečné, okamihy ich interakcie v rámci rodiny.

Som tiež rodič a dobre poznám ten pocit, keď chcete niečo od dieťata a ono just v tej chvíli s úsmevom na tvári vám povie, že to nespraví. Môžete sa aj na hlavu postaviť. Dôležité je vtedy neprísť o nervy. Pri fotení sú takéto chvíle práveže celkom žiadané a komické, keďže pre dieťa je to hra a keď na ňu pristúpi aj rodič, vznikajú z toho potom celkom zaujímavé momentky. Verím, že po odovzdaní fotiek si poviete, že fotenie sa oplatilo a stálo to za to.

Nezanedbajte základnú prípravu pred fotením

Doprajte si v rámci možností dostatok času pre seba a svoju rodinu bezprostredne pred a po fotení. Neprichádzajte na fotenie vystresovaní a neponáhľajte sa hneď na ďalšie stretnutie. Okrem samotnej logistiky a dramaturgie fotenia, ktorú si prejdeme počas online alebo osobnej konzultácie, zabezpečte hlavne to, aby ste nikto neboli hladní a smädní.

Moja práca je dokumentovať lásku medzi vami. Moja práca je, aby ste sa cítili dobre, užili si to a mali dobrý pocit z kvalitne stráveného spoločného času. Mojou úlohou je vytvoriť vám spomienky na celý život a užiť si fotenie spolu s vašou rodinou. Občas vás budem usmerňovať, aby som zachytil momenty v tom najlepšom svetle.

Rodinné fotenie vždy prispôsobujem konkrétnej rodine a ich požiadavkám. Ak vaše dieťa zbožňuje robiť mlynské kolá, tak budeme fotiť mlynské kolá. Ak sa vás tínedžer nechce pozerať do foťáku, tak sa do foťáku nebude pozerať. V neposlednom rade vaše fotky budú skutočným odrazom toho, kto ste a vzťahov vo vašej rodine. Rodinný život je krásny, ale nikdy nie je úplne dokonalý – práve preto ma tak fascinuje a vždy sa na stretnutie s novou rodinou nesmierne teším.

5 dôvodov, prečo sa rodinné fotenie oplatí

Prečo sa rodinné fotenie oplatí? Najlepšie na fotení je dokumentovanie úprimného šťastia, lásky a vzťahov jednotlivých členov. Rodinné portréty sú vizuálnym príbehom vašej rodiny. To, ako vyzeráte, ako sa smejete, objímate sa so svojim partnerom, to je všetko príbeh, ktorý začal a má korene v minulosti. Fotky celej vašej rodiny počas spoločného fotenia, to je prítomnosť a detské portréty sú oknom do budúcnosti vás a vašich detí.

O pár rokov od dnešného fotenia, keď vyrastú, dospejú a koniec koncov sa odsťahujú z vášho domu, tak sa pozriete na tieto fotky a spomeniete si na deň, kedy vznikli. Budete v nich vidieť príbeh ich detstva a čo všetko sa od vtedy zmenilo. Čas plynie niekedy rýchlejšie, ako by sme chceli.

Niektoré rodiny sa rozhodnú pre nafotenie portrétov každoročne, aby tak vytvorili jedinečnú spomienku na to najcennejšie, čo v živote majú – jeden druhého. Sám mám rodinu a vždy na Vianoce sa spoločne fotíme a potom si fotku vytlačíme na veľkoformátovej tlačiarni a dáme si ju zarámovať. Je to už tradícia a s odstupom času, rok po roku, to pre nás všetkých má nevyčísliteľnú hodnotu.

Prínos rodinného fotografa

Každý profesionálny rodinný fotograf má svoj vlastný štýl, určitú úroveň technických zručností a fototechniku, ktorú používa. Znamená to, že nie všetci fotografi sú rovnakí a preto nie je zodpovedné očakávať od každého rovnaký výsledok. Platí, že pre každého existuje jedinečný fotograf, ktorý vám prinesie zážitok a výsledky, ktoré predčia vaše očakávania.

Využite prednosti rodinného fotografa vo svoj prospech a vyberte si takého, ktorý ponúka štýl zodpovedajúci vašim predstavám. Technické znalosti sú nepochybne dôležité a mali by byť povinnou výbavou každého profesionála, na konci dňa to nie je o tom, aký má kto foťák, akú má techniku, ako používa svetlo a ako rodinu pózuje. Je to o spojení, o vzťahu, aký si dokážete s fotografom založiť a vybudovať. Inými slovami, ak chcete mať tie najkrajšie fotky, musíte si s fotografom „kliknúť“, aby ste sa cítili uvoľnene a vedeli sa foteniu odovzdať naplno. Bez stresu a v dobrej nálade.

Selfíčka zo smartfónu majú nízku hodnotu

Jednou z najčastejších vecí, ktorú o fotografoch počúvam, je že teraz je fotograf každý. Stačí k tomu smartfón vo vrecku. Tak veľmi sa spoliehame na technológie, že niekedy zabúdame na to podstatné. Smartfóny sú nepochybne nesmierne užitočné a je to malý zázrak, že vo vrecku môžeme nosiť malé zariadenie, ktorým dokážeme fotiť a natáčať videá v slušnej kvalite. Tak prečo sa teda rodinné fotenie so službami profíka oplatí?

Čo ak nám ale telefón spadne na zem a rozbije sa? Čo ak sme si nespravili zálohu a zabudli sme heslo na cloud? Nikdy nie je rozumné vložiť všetky vajíčka do jedného košíka. Žijeme v časoch, kedy odfotiť niečo alebo niekoho je strašne jednoduché. Nafotiť ale portrét, ktorý má hlbší význam, zmysel a hodnotu je už vec iná. Na to potrebujete profesionálneho fotografa.

Fotky si môžete vytlačiť vo veľkom formáte

Rodinné portréty od profesionálneho fotografa sa môžu stať skutočným umeleckým dielom, na ktoré budete právom hrdí. Fotky si budete chcieť vyltačiť na prémiový fotografický papier, zarámovať a zavesiť na stenu. Rád odporúčim veľkosť, farbu a typ fotorámiku vzhľadom na zariadenie a štýl vašej izby v dome.

Fotkami môžete niekoho obdarovať

Keď hovoríme o tlači, tak zarámovaná fotografia vás a vašich detí je veľmi hodnotý darček v rámci rodiny. Je deň matiek alebo deň otcov? Alebo majú starí rodičia nejaký sviatok? Ak máte fotky vytlačené a zarámované, starí rodičia vašich detí iste takýto darček iste ocenia, budú ho obdivovať a radi si ho uložia na viditeľné miesto u seba doma.

Je Valentín? Rodinné fotenie je skvelým spôsobom ako prekvapiť svoju partnerku. Nehovoriac o Vianociach a ďalších príležitostiach počas roka.

Fotenie je spoločná rodinná aktivita

Ak sa rozhodnete pre rodinné fotenie so mnou, bude to znamenať, že spolu strávime 1-2 hodiny buď u vás doma alebo ešte na nejakom ďalšom mieste naviac. Fotenie je zábava a je to hlavne zážitok pre celú rodinu.

Sám som otec a tak viem, že fotenie detí môže byť dosť náročné. Obzvlášť keď proste nemajú svoj deň. Pred fotením očakávajte online konzultácie, kde vás celým fotením prevediem a zodpoviem nezodpovedané otázky. Na fotenie rád prídem aj trochu skôr, aby som sa s vami mohol zoznámiť aj osobne a ešte raz si prešiel čo nás čaká. Deti budú zaujaté novým človekom a všetkou tou novou technikou, ktorú im veľmi rád predvediem. Akonáhle sa medzi nami prelomia ľady a budeme mať vytvorený nejaký vzťah a dôveru v jeden druhého, deti ale aj vy sa uvoľníte a začnete si fotenie užívať.

Po chvíli aj zabudnete, že som tam a profesionálne fotenie sa zrazu pretvorí na krásnu zmysluplnú rodinnú aktivitu.

A či sa rodinné fotenie naozaj oplatí? Túto otázku si musí zodpovedať každá rodina sama za seba.

Hľadáte rodinného fotografa?

Chceli by ste sa porozprávať o možnostiach rodinného fotenia? Pomôžem vám naplánovať kvalitný čas strávený s vašimi najmilšími vo forme lifestyle rodinného fotenia, či už v domácnosti alebo na nejakej zaujímavej lokalite v prírode. Fotenie bude jedna veľká hra, ktorou prevediem celú vašu rodinu. Nechajte ma zdokumentovať lásku medzi vami a vaše deti vám za to jedného dňa poďakujú.