Svadobný fotograf je svedkom jedinečných okamihov počas veľkého dňa života páru. Pri fotografovaní svadby ide o zachytenie momentov, ktoré budú páru slúžiť ako spomienka na tento deň po celý život. Avšak nejde len o snímanie záberov ženícha a nevesty, ale aj o dôležité detaily, ktoré dotvárajú atmosféru a príbeh svadobnej udalosti. V tomto blogovom článku sa pozrieme na tieto dôležité detaily, ktoré by nemali ostať nepovšimnuté a taktiež poskytnem aj nejaké tipy na ich fotografovanie. Práve tieto malé nuansy dokážu dotvoriť dojemný a autentický svadobný príbeh. Ako prebieha fotografovanie svadobných detailov v praxi?

Svadobné prstene

Jedným z prvých detailov, ktoré by mal váš fotograf zachytiť, sú obrúčky. Nechať si nafotiť svoje svadobné prstene na profesionálnej úrovni je vždy dobrý nápad pre prípad, že ich už nikdy nebudete chcieť dať dole z prsta. Prstene budú fotograficky odprezentované v plnej kráse bez akýchkoľvek ďalších rušivých elementov. Obrúčky zvyčajne fotím už pri ranných prípravách spolu s ďalšími doplnkami. Pred svadobným dňom sa opýtajte svojho fotografa kedy zvyčajne fotí detaily, aby ste vedeli, kedy máte obrúčky nachystať. Bola by škoda, keby ste túto fotku nemali.

Svadobné oznámenie

Svadobné oznámenie tiež fotím hneď ráno a často túto fotku kombinujem aj s obrúčkami. Dôvod, prečo rád fotím svadobné oznámenia je ten, že zhmotňuje vaše premýšľanie a úsilie vynaložené na svadobné prípravy a je ľahké na tento kúsok papiera zabudnúť, keď nadíde váš veľký deň. Ale všetky tieto detaily majú svoje miesto vo vašom svadobnom príbehu a preto by mali byť bezpodmienečne zdokumentované. Uistite sa preto, že máte pre fotografa vyhradených zopár svadobných oznámení bokom. Najlepšie takých, ktoré vyzerajú stále pekne a nie sú použité.

Doplnky

Tretia vec, ktorú by mal váš svadobný fotograf zaznamenať, sú všetky doplnky, ktoré budete mať vy a váš partner na sebe. Patria sem veci ako šperky, hodinky, motýlik, pierko, manžetové gombíky, svadobný podväzok, atď. Tieto doplnky si môžete uložiť na jedno miesto spolu so svadobnými oznámeniami, nech sú po ruke. Vždy sa aj snažím fotografovať detailné portréty, ktoré obsahujú už aj vaše doplnky, ako aj doplnky samotné. Fotografovanie svadobných detailov je naozaj o maličkostiach.

Svadobná kytica

Ďalším záberom, ktorý jednoducho nemôže chýbať, je fotka vašej svadobnej kytice. Samostatnú kyticu môžeme fotiť vo váze, na stoličke alebo na niečom inom, čo zapadá do príbehu vášho dňa. Je to skvelý spôsob, ako si uchovať spomienku na vašu kyticu skôr, než začne vyzerať unavene a zvädnuto. Samozrejme, budete mať veľa fotografií na ktorých svadobnú kyticu držíte v rukách, ale vždy je pekné mať aj takú, ktorá sa zameriava výlučne na krásu kytice.

Svadobné pierko

Podobne ako s kyticou, je dobré sa uistiť, že budete mať odfotené aj svadobné pierko ešte kým je čerstvé. Ak teda bude mať ženích pierko zo živých kvetov. Ženích zvykne mať aj iné pierko ako družbovia alebo svedok, preto je fajn ich zdokumentovať a porovnať na jednej fotke. Dôvod, prečo je dôležité mať svadobné pierko fotené osamote je ten, že rýchlo zvedne, vybledne a sploští sa, keďže sa budete počas dňa veľa objímať. Uistite sa teda, že bude odfotené hneď ráno.

Účes a make-up

Ďalej by sa mal váš fotograf pri fotení príprav sústrediť na váš make-up a vlasy. Váš vzhľad je vizitka práce vašej kaderníčky a vizážistky, pri ktorej strávili veľa času. Opäť, rovnako ako všetky vyššie spomenuté detaily, odporúčam fotiť hneď ráno. Postupom dňa už účes a make-up nemusia držať tak dokonale.

Svadobné priestory

Rád fotím svadobné priestory ešte pred príchodom mladomanželov a všetkých hostí. Miesto konania je dôležitým aspektom vášho dňa a budete chcieť, aby ste si ho zapamätali na fotografiách. Či už sú to krásne naaranžované stoly, dekorácie v miestnosti alebo architektonické detaily, po rokoch sa k týmto fotkám budete s láskou vracať.

Detaily tvoria celok

Na svadobný deň je každý detail pre novomanželov dôležitý a nezabudnuteľný. Pretože svadobné fotografie zostanú ako trvalá spomienka na tento deň, fotograf by mal byť všímavý a venovať pozornosť všetkým dôležitým maličkostiam. Od kytice, cez svadobné prstene až po svadobné pierka a podväzok, to sú všetky detaily, na ktoré by fotograf nemal zabudnúť. Všetky tieto malé veci spoločne tvoria svadobný príbeh. Preto by mal fotograf vždy dbať na to, aby nepremeškal žiadny z týchto dôležitých momentov. Práve v týchto detailoch sa ukrýva krása a autenticita svadobného dňa. Ako sa dá fotografovanie svadobných detailov vyšperkovať do dokonalosti?

1. Zbavte sa rušivých elementov

Netreba sa báť hýbať s vecami, ktoré netvoria svadobný príbeh. Ak je to potrebné, premiestnim ich na iné miesto. Napríklad pri fotení svadobného stola dám nabok plastové fľaše s nápojmi. Je to maličkosť, ale robí naozaj veľký rozdiel v celkovom dojme. Plastové fľaše nie sú súčasťou dekorácie a tiež nie sú vizuálnym prejavom mladomanželov, takže pôjdu zo snímku preč. Fotky zo svadobného fotenia sú tak čistejšie a budú zamerané naozaj na to, čo je dôležité. To sú v tomto prípade dekorácie na stole.

Ak sa s niečim nedá hýbať alebo je to nepraktické, stačí zaostriť na požadovaný objekt z väčšej blízkosti, použiť malú hĺbku ostrosti a tým efektívne odfiltrovať všetko nepotrebné na fotke.

2. Pracujte s rôznymi uhlami pohľadu

Stačí vymeniť objektív za iný alebo zmeniť perspektívu a hneď dostaneme niekoľko nových pohľadov na nevestu a ženícha. Vždy sa snažím detaily nafotiť v širokouhlom zábere, ale aj s dlhou ohniskovou vzdialenosťou spôsobom, kedy ich odpichnem od pozadia a detail sa stane dominantným. Ak plánujete fotky poslať do svadobného časopisu alebo na blog, toto je praktický tip, pretože editori často vyžadujú detaily nafotené z rôznych uhlov.

Hoci to môže byť celkom sranda fotiť tú istú vec z x rôznych uhlov a perspektív, najlepšie je nekomplikovať si život a fotiť podľa hesla v jednoduchosti je krása. Na fotografovanie svadobných detailov bude úplne postačovať jeden parádny záber priamo na detail a druhý záber, kde je detail osadený v prostredí alebo sa práve používa človekom. Takto budú výsledné fotky vyzerať lepšie, živšie a lepšie zapadnú do celkového albumu.

3. Vždy myslite na výslednú fotografiu

Ak potrebujem odfotografovať dôležitý detail, niekedy ho jednoducho vezmem na iné miesto, kde vynikne lepšie. Niekde, kde je lepšie svetlo, lepšie pozadie alebo krajšia okolitá dekorácia. Takto bude fotený detail žiariť vo svetle fotoaparátu a dostane sa mu náležitého ocenenia.

4. Dostaňte do fotky emócie

Fotografovanie svadobných detailov je podľa môjho názoru najkrajšie vtedy, ak tam prebieha interakcia s človekom. Namiesto fotenia svadobnej kytice položenej na stole, odfotím kyticu v rukách nevesty. A to kľudne aj ako detail s tým rozdielom, že pridaný element sú nevestine ruky a na rukách má nevesta svadobný prsteň. Zrazu na fotke nemáme iba kvety, ale dostali sme tam aj ľudský element, ktorý vytvára emóciu.

Fotografovanie svadobných detailov je umením zachytiť krásu v maličkostiach počas svadobného dňa. Pamätajte však, že každá fotka ožije, ak je na nej zachytená emócia a láska, ktorá spája dvoch ľudí.

Hľadáte svadobného fotografa?

Chceli by ste sa porozprávať o možnostiach svadobného fotenia? Bude mi cťou zdokumentovať váš veľký deň vo forme emotívnej svadobnej reportáže zachytávajúcej nezabudnuteľné momenty s empatiou, citom a láskou. Svadobná fotografia pre mňa znamená záväzok odovzdať klientom zábery, ktoré budú nielen nositeľom príbehu, ale aj portrétom ich duší, ktoré sa prepojili v momente, keď si povedali svoje áno.