Každá nevesta a ženích vám povedia, že výber svadobného fotografa je náročná úloha. Fakt je, že mnohí snúbenci na začiatku ani len netušia, čo vlastne pri fotografovi hľadajú, na čo sa majú pozerať a čo majú chcieť. Vedeli ste napríklad, že existujú rôzne štýly svadobnej fotografie? Možno o štýloch zatiaľ ešte nič neviete, no napriek tomu už máte medzi fotografmi favorita na základe toho, čo ste videli na Instagrame. Čo sa ale skrýva za fotkami, ktoré sa vám páčia? Aký štýl fotenia je pre vás ten pravý a ako potom prebieha svadobné fotenie?

Obsah skryť

Štýl svadobného fotenia je DNA každého fotografa. Je to niečo, v čom sa odlišuje od ostatných a zároveň niečo, čo ho definuje. V tomto texte chcem pomôcť všetkým snúbencom, ktorí hľadajú profesionálneho svadobného fotografa a chcú sa zorientovať v základnej klasifikácii štýlov fotenia tak, aby zistili, ktorý prístup im najviac vyhovuje.

Hlavné štýly svadobnej fotografie

Keď začnete s vyhľadávaním, čoskoro narazíte na desiatky prídavných mien popisujúcich rôzne možné a nemožné žánre a štýly svadobnej fotografie. Vo svojej podstate ale existujú 4 hlavné štýly, s ktorými by sa mali snúbenci oboznámiť. Väčšina štýlov fotenia je nejakým spôsobom zahrnutá alebo priamo patrí pod tieto kategórie. V súčasnosti sa snúbenci najčastejšie rozhodujú medzi dokumentárnym alebo tradičným fotením. Poznanie tejto fotografickej terminológie vám pomôže nájsť fotografa, ktorý dokáže nafotiť tie najlepšie svadobné fotografie – pre vás. Pretože každý hľadá niečo iné. To, čo je pre jedného krásne, môže byť pre iného nevkusné. A naopak.

Klasický štýl, tradičná svadobná fotografia

Tento prístup ku svadobnej fotografii obstál skúšku časom. Nie je to nič trendové ani uletené, ako možno občas vidieť na sociálnych sieťach. Sú to klasické, elegantné a formálne fotografie, aké ste videli v albumoch svojich rodičov a starých rodičov. Svadobný fotograf praktizujúci tradičné fotenie bude mať pripravený zoznam kompozícií a póz, ktoré sú vyskúšané, zaužívané a klasické.

Tradičný svadobný fotograf je majster svojho remesla, ktorý vie ako zachytiť krásu každej nevesty a zvečniť ju nestarnúcim spôsobom. Neočakávajte ale, že fotograf bude otvorený experimentovaniu a vybočí zo svojich tradičných overených metód, ktoré jednoducho fungujú.

Umelecký štýl, umelecká svadobná fotografia

Tento štýl pozdvihuje svadobnú fotografiu do kategórie skutočného umenia. Umelecký svadobný fotograf bude režisérom, scenáristom a dramaturgom v jednej osobe. Bude mladomanželov pózovať a aranžovať každý detail k dokonalosti. Príprava na jednu fotografiu môže zabrať aj desiatky minút, až kým nebude scéna perfektne nasvietená a každý nebude vedieť čo má robiť a ako sa má tváriť. Výsledné fotky môžu vyzerať ako z titulných stránok svadobných časopisov.

Umelecké štýly svadobnej fotografie sú vhodné pre páry, ktoré investovali značné finančné prostriedky do svadobných šiat, obleku, šperkov a ďalších doplnkov a chcú zvečniť tieto jedinečné chvíle v extravagantnom štýle. Predpokladom pre to, aby ste si umelecké svadobné fotenie užili je, že sa pred foťákom cítite dobre a pózovanie vám nerobí problém.

Kreatívny štýl, moderná svadobná fotografia

Tento žáner fotografie môže zahŕňať vtipné, trendové, dramatické alebo iným netradičným spôsobom kreatívne portréty. Kreatívny svadobný fotograf bude snúbencov pózovať tak, aby vytvoril zaujímavé a jedinečné kompozície. Môže naraz kombinovať tradičné aj moderné prvky fotografie takým spôsobom, aby vytvoril prekvapivé zábery.

Fotograf bude aktívne využívať nezvyčajné uhly a snímať zábery pri takých nastaveniach objektívu a fotoaparátu, aby čo najlepšie zhmotnil svoju kreatívnu víziu do výsledných fotografií. Predstavte si fotky, kde družičky a družbovia sa chichocú v pozadí s rukami na očiach v momente, keď sa mladomanželia bozkávajú. Alebo si predstavte mladomanželov uprostred divokej nespútanej krajiny, prípadne sobášnu párty v lese.

Reportážny štýl, dokumentárna svadobná fotografia

V posledných rokoch sa medzi najpopulárnejšie štýly svadobnej fotografie radí reportážny štýl. Pri tomto štýle svadobný fotograf pracuje viac v úzadí a dokumentujte všetky plánované aj spontánne situácie, ktoré počas svadobného dňa nastanú. Fotograf sa voľne pohybuje v priestore a zachytáva momentky prirodzeným spôsobom, vďaka čomu dokáže cez fotografie autenticky zaznamenať priebeh svadby tak, ako sa naozaj stala.

Dokumentárny svadobný fotograf vyhľadáva spontánne interakcie medzi svadobčanmi a snaží sa odfotiť nefalšované emócie, ktoré nemôžu byť replikované pri pózovaných fotkách.

Aký štýl svadobnej fotografie vybrať a čo zvážiť?

Rozhodnutie, ktorý štýl svadobnej fotografie je pre vás najlepší, je dôležitým krokom pri plánovaní svadobného dňa. Nasledujúci text poskytuje tipy a faktory, ktoré treba zvážiť pri výbere vhodného štýlu fotografií, vrátane osobných preferencií, atmosféry svadobného miesta a estetiky, ktorú si pár predstavuje. Spoznajte rôzne štýly svadobnej fotografie a rozhodnite sa s istotou a dôverou, ktorý najlepšie vyjadruje vaše jedinečné svadobné predstavy.

Ako veľmi chcete byť moderní alebo tradiční?

Je obrovský rozdiel medzi klasickými portrétmi a modernými trendovými svadobnými fotkami, no všetko môže mať aj svoju mieru. Keď si predstavíte, že sa pozeráte na svoje svadobné fotky, aký typ fotiek máte pred očami? Inklinujete skôr ku klasike so zmyslom pre eleganciu a nadčasovosť alebo viac vo vás rezonujú zábavné fotky a gýčové pózy plné neviazanej zábavy? Chcete do fotenia primiešať rôzne srandovné rekvizity alebo skôr preferujete jednoduchosť a čistotu?

Vďaka internetu si viete ľahko predstaviť štýly svadobnej fotografie v celom spektre a zistiť tak s ktorým sa najviac identifikujete. Pamätajte, že každý je iný a každému páru sa bude páčiť niečo iné. Neexistuje dobrý a zlý výber. Ide len o to, čo sa páči vám. Rovnaká svadba sa dá nafotiť viacerými spôsobmi. Popremýšľajte, ako by mali vaše svadobné fotografie vo finále vyzerať.

Zohľadnite aj ostatné aspekty svadby

Na uľahčenie výberu vhodného štýlu fotiek si zosumarizujte, na čom ste sa zatiaľ pri svadbe dohodli a zhodli. V akom duchu sa bude svadna niesť? Aký typ svadby to bude? V akých priestoroch bude a ktoré farebné tóny budú dominovať? Ak ste si už vybrali svadobné šaty, oblek, kyticu a výzdobu, štýl svadobnej fotografie by mal esteticky tento celok vhodne dopĺňať.

Budete mať tradičnú elegantnú svadbu? Klasický štýl bude zrejme vašou voľbou. Alebo máte radi uvoľnenú a pohodovú atmosféru boho svadby? Asi budete hľadať reportážneho fotografa, ktorý zdokumentuje momenty a atmosféru vášho dňa. Možno už roky máte vysnívané konkrétne šaty, jednotlivé nóbl doplnky a účes vám robí celebritný kaderník. V tom prípade bude asi na zváženie umelecký štýl fotografie so všetkým, čo k tomu patrí.

Hľadajte, aby ste vedeli čo nechcete

Odporúčam naliať si pohár dobrého vínka a brázdiť internetom. Čím viac toho uvidíte, tým lepšiu predstavu budete mať nielen o tom, čo chcete, ale hlavne o tom, čo nechcete. Ktoré fotky sa vám páčia? Tie zábavné, umelecké, kreatívne, či tradičné portréty? Alebo momentky plné emócií? Robte si poznámky a po chvíli by ste si mali vyprofilovať nejaké štýly fotografie, ktorý preferujete. Viete si predstaviť fotky z vašej svadby v niektorom z týchto štýlov?

Prieskum internetu by tiež mal zahŕňať aj rešers lokálnych svadobných fotografov. Pamätajte, že mnoho fotografov nemá jasne vyhranený iba jeden štýl, ale jednotlivé štýly svadobnej fotografie môžu efektívne kombinovať podľa situácie a potreby. Keďže ale už v tejto fáze budete mať celkom jasnú predstavu o rôznych štýloch, tak si ich všimnete. Ak vo všeobecnosti sa vám viac páčia reportážne zábery, fotograf s portfóliom plným klasických a umeleckých fotografií pravdepodobne nebude patriť medzi vašich favoritov.

Oslovte viacerých fotografov

Keď sa vám do úzkeho výberu dostanú dvaja-traja svadobní fotografi, pri stretnutí sa ich môžete napríklad opýtať:

Ako by ste popísali svoj štýl?
Pracujete skôr v úzadí, resp. nerobí vám problém byť aj v popredí a komunikovať s ľuďmi?
Máte pripravený zoznam toho, čo chcete nafotiť alebo vyznávate viac reportážny štýl?
Budete na svadbe pracovať aj s osvetlením, resp. donesiete si dodatočné blesky a svetlá?
Budeme musieť pri fotení svadobných portrétov pózovať, resp. dá sa to aj inak?
V akých farbách a tónoch kolorujete svoje fotky?

Odpovede na tieto otázky vám pomôžu v rozhodovaní pri výbere správneho fotografa, ktorý nafotí fotky, aké si predstavujete. Fotograf, ktorý sa mieša medzi hosťami a vyhľadáva momenty pravdepodobne bude viac naklonený reportážnemu štýlu. Fotograf, ktorý má zoznam fotiek, ktoré musí spraviť a jasnú predstavu o scéne bude pravdepodobne viac doma v tradičnom štýle. Svadobný fotograf, ktorý začínal pracovať v oblasti módy a modelingu bude mať pravdepodobne sklony k umeleckému štýlu.

Dokumentárne alebo tradičné svadobné fotenie? Aké si vybrať, kedy a prečo

Ako svadobný fotograf dostávam často otázku, aký štýl svadobnej fotografie identifikuje moju tvoru a čo odo mňa snúbenci môžu v tomto smere očakávať. Ak ste ako väčšina mojich klientov, pravdepodobne ste už kontaktovali ďalších 2-3 fotografov a položili im rovnakú otázku. Tiež je pravdepodobné, že ako odpoveď ste dostali niečo v zmysle „z každého niečo“ alebo „svojim spôsobom oboje“. Ale čo to v praxi znamená? V skratke títo fotografi sa vám snažia povedať, že miešajú reportážny štýl fotenia s tým klasickým. Pozrime sa bližšie na to, ako dokumentárne alebo tradičné svadobné fotenie dokáže ovplyvniť celkový dojem a hlavne výsledné fotografie z vášho veľkého dňa.

Aký je rozdiel medzi dokumentárnym a tradičným fotením?

Dokumentárne alebo tradičné svadobné fotenie sú štýly svadobnej fotografie, ktorými fotograf pristupuje k svadobnému foteniu. Rozdiel medzi dokumentárnym a tradičným fotením spočíva v ich cieľoch, prístupe a výslednej podobe.

Tradičné svadobné fotenie je veľmi formálne. Treba si predstaviť klasické pózované fotky mladomanželov, mladomanželov s rodičmi, starými rodičmi a podobne. Je to typ fotiek, ktorý prežil už dekády, je overený časom a je stále populárny aj v dnešných dňoch. Tradičné fotenie sa často zameriava na estetiku a tvorbu umeleckých obrazov. Tradiční fotografi často vytvárajú kompozície, hrajú sa s osvetlením a farebnými odtieňmi a používajú rôzne techniky, aby vytvorili vizuálne pôsobivé snímky. Ich hlavným záujmom je vytvoriť esteticky príjemné a technicky dokonalé fotografie.

Dokumentárne svadobné fotenie na druhej strane zaznamenáva skutočný príbeh svadobného dňa. Každý moment, od nervov až po nadšenie, od smiechu až po slzy, všetko bude zdokumentované na fotkách. Cieľom dokumentárneho fotografa je reportážnou formou dokumentovať udalosti tak, ako sa skutočne odohrávajú. Dôležitým aspektom dokumentárneho fotenia je zachytenie autenticity a emocionálnej sily neopakovateľného okamihu.

Je dokumentárne svadobné fotenie lepšou voľbou?

Tradičná fotografia môže byť estetickejšia a tvorivejšia, pričom sa môže viac sústrediť na umenie a vizuálne zážitky. Výsledná podoba dokumentárnej fotografie sa zvyčajne zameriava na zachytenie skutočnosti a vyjadrenie príbehu. Je dôležité poznamenať, že medzi tradičným a dokumentárnym fotením nie je striktná hranica a mnohí fotografi môžu kombinovať prvky oboch prístupov vo svojej práci. Preto neexistuje na vyššie položenú otázku žiadna správna alebo nesprávna odpoveď. Je to skutočne iba o snúbencoch a o tom, akým štýlom chcú mať svoje svadobné fotografie zachytené.

Môj osobný názor je, že pre väčšinu párov je dokumentárny štýl fotografie lepšou voľbou a to z nasledovných 5 dôvodov:

Dokumentárny štýl je autentickejší

Pri dokumentárnej svadobnej fotografii dosiahnete presnejšiu a autentickejšiu reprezentáciu vášho veľkého dňa. Svadobný fotograf nikoho a nič nepózuje, jednoducho dokumentuje priebeh svadobného dňa a noci. Je to najlepší spôsob, ako zachytiť práve emócie medzi mladomanželmi, ich rodinami a svadobnými hosťami.

Dokumentárny štýl je viac uvoľnený

Pretože fotograf nikoho neorganizuje a nepózuje, svadobné fotenie prebieha v uvoľnenej atmosfére bez zbytočných zásahov zo strany fotografa. Svadobčania si užívajú deň v pohode a bez pocitu, že musia dlhý čas alebo pravidelne pózovať.

Dokumentárny štýl zachytáva momenty

Jedna z výhod tradičného fotenia je, že fotograf si vždy dá extra záležať na tom, aby boli na fotke zachytené všetky dôležité detaily, ako napríklad svadobné šaty, svadobná kytica a podobne. Hoci s nie úplne rovnakým zámerom, pri dokumentárnom fotení je fotograf rovnako schopný zachytiť podobné detaily a navyše ešte aj s emóciou. Ako príklad uvediem dojatý pohľad matky na svoju dcéru pri svadobnom oltári.

Dokumentárny štýl znamená viac svadobných fotiek

Pri dokumentárnom svadobnom štýle dostanete zo svadby viac fotiek v porovnaní s tradičným štýlom. Je to z dôvodu, že fotograf je schopný nafotiť v priebehu dňa nepomerne viac záberov bez toho, aby nejakým spôsobom prerušil prirodzený časový sled udalostí na svadbe. Keďže dokumentárna fotografia je menej formálna, mladomanželia budú mať vo výsledku viac momentiek zachytávajúcich jednotlivé okamihy počas dňa. S odstupom času pri prezeraní fotiek po svadbe práve takéto zábery pobavia najviac.

Dokumentárny štýl je zábavnejší

Povedzme si pravdu. Tradičné svadobné fotenie môže byť pre niekoho trochu nudné. Póza tu, póza tam. Pri dokumentárnom fotení je svadobný fotograf vždy v strehu a aktívne vyhľadáva zaujímavé momenty. Vďaka tomu je celé fotenie zábavnejšie a spontánnejšie, čo dovoľuje všetkým zúčastneným sa aj viac uvoľniť a tým pádom aj prejaviť svoje autentické emócie.

Je tradičné svadobné fotenie naozaj nudné?

Tradičné svadobné fotenie nemusí znamenať, že fotograf nebude fotiť žiadne momentky. Tradičné fotenie iba znamená, že fotografov hlavný zámer bude nafotiť formálne pózované fotky. Väčšina fotografov bude fotiť aj momentky, keďže niet pochýb o tom, že všetci snúbenci chcú mať na fotkách zachytené aj špeciálne momenty pri príprave, obrade, hostine alebo večernej zábave. Svadobný fotograf by mal vedieť na základe fotografií vystavať príbeh celého dňa a nie iba vybraných častí.

Dokumentárne alebo tradičné svadobné fotenie by malo ruka v ruke tvoriť nerozlučnú dvojicu, pretože koniec koncov na svojej svadbe chcete mať kombináciu oboch štýlov. Niektorí dokumentárni fotografi sú názoru, že tradičné fotenie je strata času, je príliš invazívne a príliš rušivé na priebeh svadby. Lenže kto nechce mať zo svadby zopár skupinových fotiek svojich najbližších a niekoľko pekných svadobných portrétov ako pamiatku?

Je skvelé, ak na svadbe máte fotografa, ktorý vie efektívne kombinovať dokumentárny aj tradičný štýl a to z nasledovných 4 dôvodov:

Kompletne zdokumentovaný príbeh

Dokumentárny štýl fotografie je skvelý pre zachytenie spontánnych momentov, emócií a neopakovateľných okamihov na svadbe. Fotograf, ktorý sa špecializuje na dokumentárne fotenie, je schopný pristupovať k udalostiam so zmyslom pre detaily a zachytiť tak autentické fotografie. To znamená, že získate kompletnú dokumentáciu svojej svadby, ktorá bude odrážať skutočné zážitky a emócie.

Tradičné portréty a skupinové fotografie

Tradičný štýl fotenia je ideálny pre organizované skupinové fotografie, portréty rodiny, priateľov a hostí na svadbe. Fotograf, ktorý ovláda tradičný štýl vie vytvoriť esteticky príjemné kompozície, správne usporiadať skupiny a zabezpečiť, aby každý bol do záberov zahrnutý. Tieto snímky sú často vysoko cenené rodinou a tvoria krásne spomienky po dlhé roky.

Flexibilita

Fotograf, ktorý vie kombinovať oba štýly, poskytuje flexibilitu a variabilitu vo svojom prístupe k fotografovaniu. Na svadbe sa vyskytuje množstvo situácií – od ranných príprav, cez obrad, až po nočnú zábavu. Flexibilný svadobný fotograf vie prispôsobiť svoju techniku a štýl rôznym častiam svadby, aby zachytil rozmanitosť atmosféry a udalostí. Týmto spôsobom dosiahnete vyvážený mix medzi dokumentárnymi zábermi a tradičnými portrétmi.

Estetika a príbeh

Kombinácia dokumentárneho a tradičného štýlu vám umožní získať fotografie, ktoré nielenže zachytia pravdivý obraz svadobného dňa, ale zároveň budú mať aj estetickú hodnotu. Spojenie týchto dvoch prístupov môže vytvoriť fotografie s emocionálnym nábojom, ktoré pôsobia ako umelecké diela a príbehy zároveň.

Reportážne svadobné fotenie: Ako zachytiť kľúčové momenty?

Fotoreportáž je forma novinárskej reportáže, ktorá zachytáva skutočné udalosti prostrednícvtom fotografie. Môže dokumentovať dôležité momenty, vypovedať príbehy ale zvýšiť povedomie o danej téme. Pokiaľ ide o svadby, tak pojem reportážne svadobné fotenie je používaný pravidelne a s veľkou mierou. Čo to ale znamená?

Vo svojom jadre je reportážne svadobné fotenie o zdokumentovaní príbehu celého svadobného dňa presne tak, ako sa udial. To znamená, že zahŕňa snímanie prirodzených momentiek a emócií počas svadby v reálnom čase. Napriek dôrazu na dokumentovanie, reportážne svadobné fotenie by malo obsahovať aj niekoľko rodinných a svadobných portrétov a skupinových fotografií hostí.

Ak hľadáte fotografa, ktorý dokáže s citom vyrozprávať váš príbeh lásky cez krásne, spontánne fotografie plné emócií, reportážny svadobný fotograf je vašou voľbou číslo jeden.

Reportážny svadobný fotograf je lovec momentov

Svadobný fotograf dokáže reportážnym štýlom zachytiť ducha svadobného dňa tým, že bude dokumentovať všetky detaily a momenty, ktoré spoločne ako celok tvoria tento výnimočný deň v živote novomanželov. Podľa naplánovaného harmonogramu, od ranných príprav až po kráčanie ku oltáru a nespútanú zábavu do skorých ranných hodín, reportážny svadobný fotograf tam bude s vami a zachytí každý okamih. Ženích a nevesta môžu po svadbe znova prežiť každú jednú chvíľu vďaka chronologicky zdokumentovaným momentom celého slávnostného dňa.

Svadobná reportáž je výzvou pre každého fotografa

Svadobná reportáž je viac ako len fotenie pekných obrázkov. Je to o vyrozprávaní príbehu celého dňa a noci. Hoci občasné pózované fotky sú fajn a na vyžiadanie budú určite realizované skupinové aj portrétne fotografie, reportážny svadobný fotograf musí predovšetkým zachytiť emóciu v priebehu celej udalosti. To si vyžaduje mix technických zručností, umeleckej vízie a schopnosti predvídať momenty ešte skôr, než sa udejú. Fotograf musí pracovať rýchlo, byť neustále v nasadení a zároveň mať okolo seba takú tu pohodovú auru, aby sa ľudia v jeho blízkosti cítili dobre a uvoľnene. Práve preto sa oplatí investovať do profesionálneho fotografa.

Nafotenie svadobného príbehu bola vždy výzva pre akéhokoľvek fotoreportéra. Tento štýl fotografie si vyžaduje trénované oko a vysokú mieru predvídavosti. Svadobná fotografia je niekedy popisovaná ako zmes umenia a dokumentaristiky, keďže zachytáva detaily dňa a zároveň emócie a vzťahy zúčastnených ľudí. Najlepší fotograf dokáže tieto elementy efektívne kombinovať a vytvoriť dojímavé fotky z ktorých srší všetko: láska, obavy, nervozita, očakávanie, nadšenie, radosť aj šťastie.

Výhody reportážneho štýlu pri fotení svadby

Reportážne svadobné fotenie umožňuje získať väčší počet fotografií a kreatívnejšie fotografie v porovnaní s tradičným svadobným fotením. Ak hľadáte spôsob, akým najlepšie zaznamenať a uchovať momenty a emócie zo svadby, hľadajte štýly svadobnej fotografie zamerané na reportáž.

Aj dnes pri svadobnej fotografii si väčšina ľudí predstaví tradičné pózované portréty. Hoci v tom nie je žiaden problém, nie je to jediná možnosť, ktorú majú snúbenci. Dokumentárny štýl ponúka hneď niekoľko výhod.

Pravdepodobne najväčší benefit je zachytenie emócií v priebehu celého dňa spôsobom, akým to tradičné pózované portréty jednoducho neumožňujú. Keďže reportáž je o dokumentovaní prirodzených chvíľ, na fotkách vidíte skutočné úsmevy a slzy namiesto umelých a zinscenovaných situácií. Svadobná reportáž ponúka autentickú reprezentáciu udalostí na svadbe. Fotograf nerobí réžiu, dramaturgiu a ani nepózuje svadobných hostí. Výsledkom sú momentky, ktoré ukazujú to, čo sa naozaj stalo.

Dokumentárny štýl fotografie v praxi

Reportážny svadobný fotograf pracuje niekedy v úzadí a niekedy na očiach všetkých hostí. Podstatné je, že zachytáva momenty v okamihu, keď sa udejú. Tento prístup si vyžaduje vysokú úroveň zručnosti a skúseností, aby fotograf dokázal pohotovo moment zaznamenať. Výsledné fotografie sú potom často prekvapením pre všetkých zúčastnených, kedy snímky často odhalia jedinečné a intímne chvíle počas svadobného dňa.

Úloha dokumentárneho svadobného fotografa v praxi je zachytiť autentické a emocionálne okamihy svadobného dňa a vytvoriť z nich vizuálny príbeh. Dokumentárny svadobný fotograf sa zameriava na zachytenie skutočných udalostí a momentov, ktoré sa odohrávajú počas svadobného dňa, a to v čo najprirodzenejšej forme. Prečítajte si na túto tému aj text ako vybrať svadobného fotografa.

Tu je niekoľko úloh, ktoré dokumentárny svadobný fotograf plní:

Zachytenie dôležitých momentov

Fotograf sa snaží zachytiť dôležité momenty svadobného dňa, ako napríklad výmena prsteňov, prvé bozky, reakcie hostí a všetky ostatné okamihy, ktoré majú pre novomanželov význam.

Vytvorenie príbehu

Fotograf sa snaží vytvoriť súvislý príbeh zo všetkých zachytených momentov. Sleduje priebeh udalostí a sníma fotografie, ktoré budú spolu navzájom ladíť a vyrozprávajú príbeh svadby.

Zachytenie emócií

Dokumentárny svadobný fotograf sa zameriava na zachytenie autentických emócií ľudí. Sníma šťastie, smútok, radosť, lásku a všetky ostatné emócie, ktoré sa prejavujú počas svadobného dňa.

Zostavenie kompletného obrazu

Fotograf sa snaží zachytiť nielen hlavných aktérov (novomanželov), ale aj hostí, miesta, dekorácie a detaily, ktoré prispievajú k celkovej atmosfére a špecifikám svadby.

Necháva udalostiam prirodzený priebeh

Dokumentárny svadobný fotograf preferuje nerušené fotenie bez prílišného ovplyvňovania priebehu udalostí. Nezasahuje do scény, ale snaží sa byť nenápadným pozorovateľom a zachytávať naturálne okamihy.

Dokumentárny svadobný fotograf sa teda snaží vytvoriť kolekciu fotografii, ktoré zachytávajú atmosféru, emócie a dôležité momenty svadobného dňa tak, aby novomanželia mali trvalú spomienku na tento výnimočný okamih vo svojom živote a mohli sa tak ku svojmu výnimočnému dňu kedykoľvek vrátiť prostredníctom svojich svadobných fotografií.

Výber fotografa a štýlu fotografie je osobná záležitosť

Výber fotografa, ktorý vie efektívne kombinovať viaceré štýly svadobnej fotografie, vám poskytne všestranný a vyvážený album fotografii zo svadby. Takýto fotograf bude schopný zachytiť intímne okamihy, spontánne gestá a aj dôležité udalosti bez toho, aby bol príliš invazívny alebo rušivý. Zároveň bude mať schopnosti vytvoriť nádherné portréty, skupinové fotografie a detaily, ktoré dodajú vašej svadbe estetickú hodnotu.

Nezabúdajte si podrobne naplánovať harmonogram svadby. Svadba je totiž časovo náročná udalosť so širokým rozsahom udalostí a momentov a skombinovanie dokumentárneho a tradičného štýlu vám umožní získať plný obraz dňa. Budete mať fotografie, ktorá zachytia emocionálne momenty, spontánnosť a atmosféru svadby, ako aj tradičné zábery, ktoré zaznamenajú klúčové okamihy a zúčastnených ľudí. Vaše predstavy a požiadavky vždy konzultujte s fotografom.

Svadobné fotky sú nesmierne dôležitou časťou vašej svadby. Po tom, ako celá svadba skončí a celé nadšenie opadne, ostanú vám iba 3 hlavné veci: svadobné prstene, manžel/manželka a svadobné fotky. Preto sa na fotografovi neoplatí šetriť a preto by ste sa ani nemali uponáhľať pri výbere štýlu svadobnej fotografie. Dajte si načas a nájdite takého svadobného fotografa, ktorý bude vhodný pre vás. Tie fotky vám ostanú na celý život. Nebojte sa snívať. Ono to nakoniec bude stáť za to.

Hľadáte svadobného fotografa?

Chceli by ste sa porozprávať o možnostiach svadobného fotenia? Bude mi cťou zdokumentovať váš veľký deň vo forme emotívnej svadobnej reportáže zachytávajúcej nezabudnuteľné momenty s empatiou, citom a láskou. Svadobná fotografia pre mňa znamená záväzok odovzdať klientom zábery, ktoré budú nielen nositeľom príbehu, ale aj portrétom ich duší, ktoré sa prepojili v momente, keď si povedali svoje áno.