Ste zasnúbení. Vaša fantázia skáče ako utrhnutá z reťaze pri všetkých tých možnostiach, ktoré pred sebou máte. Ako a akých svadobných dodávateľov mám vybrať? Kde budeme mať obrad a kde hostinu, od koho si požičiam svadobné šaty, kto mi upečie tortu, u koho si dám robiť vlasy, aký folklórny súbor zavolám a hlavne kto to celé nafotí? Možno už máte nejaké tipy vďaka kamarátom, možno už nejakých fotografov sledujete na sociálnych sieťach a možno ste narazili na nejaký zaujímavý blog s odkazmi na profesionálne svadobné fotenie. Pri výbere svadobného fotografa je dôležité si uvedomiť dôležitú úlohu fotografa v dokumentovaní vášho veľkého dňa, pretože po rokoch budú svadobné fotografie pravdepodobne to jediné, čo vám zo svadby ostane. Poďme sa teda pozrieť na to, či investícia do svadobného fotenia sa naozaj oplatí.

Obsah skryť

Prečo je svadobný fotograf dôležitý

Váš svadobný fotograf bude s vami v kontakte po dobu niekoľkých mesiacov a možno aj po celý rok pred svadbou. Počas svadby budete mať fotografa skoro stále na očiach a bude sa okolo vás pohybovať po celý deň a noc. Niekedy žartujem s nevestami, že budem na svadbe po ich boku častejšie ako ženích. Svadobný fotograf má možnosť zásadne ovplyvniť harmonogram svadby, dokáže zachytiť najemotívnejšie a najvzácnejšie momenty a bude s vami zdieľať nadšenie pri prvom pohľade ženícha na nevestu. Výber správneho svadobného fotografa je zásadné rozhodnutie.

Svadobný fotograf môže tiež udávať tón, v akom sa ponesie nálada v jeho okolí. Prirodzene chcete, aby bol fotograf pozitívne naladený človek, milý k vám a vašej rodine, vedel sa správať a aby ste si rozumeli. V skratke, chcete profesionálne svadobné fotenie v pohodovej atmosfére, ale v réžii dobrého kamaráta, na ktorého sa môžete spoľahnúť.

Ak sa s niekým cítite dobre, viete sa na fotkách uvoľniť a z fotiek to bude poznať. Dobrý vzťah s fotografom je rovnako dôležitý ako to, či má fotograf pekné fotky. Treba si uvedomiť, že váš fotograf bude v kontakte s vami a vašou rodinou najviac spomedzi všetkých svadobných dodávateľov. Rozhodujte sa preto uvážene.

Ďalší z dôvodov prečo investovať do svadobného fotenia je ten, že správny fotograf vám pomôže uchovať si svadbu s tými najkrajšími spomienkami. Svadobné fotografie vám ostanú už navždy a šanca je, že ďalšiu svadbu už mať nebudete, tak do toho dajte všetko. Desať-dvadsať rokov po svadbe tu mnoho vecí a žiaľ aj ľudí už nebude. Ale vy budete mať svoje fotky ako pamiatku, ktorú si budete ceniť po zvyšok života. Svoj veľký deň budete môcť prežívať znova a znova vďaka úžasným svadobným fotografiám od profesionálneho fotografa.

Svadobný fotograf a jeho pridaná hodnota

Profesionálne svadobné fotenie v podaní talentovaného fotografa má aj ďalšiu pridanú hodnotu. Šikovný fotograf znásobí hodnotu všetkých investícií, ktoré ste do svadby dali. Pozrite sa na to takto. Máte na sebe vysnívané svadobné šaty, svadobnú kyticu, ktorú ste vždy chceli, nikdy ste sa necítili krajšie, vaše vlasy a make-up sú dokonalé, usmievate sa omnoho viac ako inoktoré dni v roku.

Ale čo ak všetká tá nádhera, tie emócie a tie momenty nebudú dobre nafotené? Čo ak ste za svadobné šaty zaplatili stovky eur a nakoniec sa vám nebudú páčiť fotky samej seba v tých šatách? Čo ak svadobná kytica bude zle odfotená? Skúsený fotograf vám dokáže odovzdať nádherné fotky, ktoré budú odrážať váš štýl, lásku, emócie, čas a aj peniaze, ktoré ste do svadby investovali. Svadobné fotenie v podaní šikovného fotografa vám vašu investíciu zúročí.

10 tipov, ako sa pripraviť na svadobné fotenie

Svadobný fotograf dostáva množstvo otázok. Niekedy sú to týždne, či mesiace pred svadbou, inokedy je to v panike rovno na svadbe. Fakt je, že fotograf zažil viac sobášov ako vy. Nechápte to zle, fotograf nie je žiaden svadobný plánovač ani eventový manažér, no my fotografi sa nimi občias nechtiac staneme a to hlavne počas vášho veľkého dňa. Sme vždy poruke a tak je jednoduché s nami konzultovať akékoľvek pochybnosti. V tejto sekcii som spísal 10 tipov, ako sa pripraviť na svadobné fotenie tak, aby ste fotografovi uľahčili prácu a dosiahli tie najlepšie fotky.

Poriadok musí byť

Či už pripravujete svadobné priestory, váš dom alebo dom vašich rodičov, upratané izby bez neporiadku sú prvou vecou na zozname čakajúcou na odškrtnutie. Uistite sa, že sú priestory čisté, vyupratované a bez zbytočností, ktoré by fotku len zahlcovali svojou prítomnosťou a rušili by tak celkový dojem zo svadobného fotenia.

Čím sú priestory čistejšie, tým čistejšie budú fotografie. To znamená, že fotograf sa môže sústrediť na svadobné fotenie a na to, čo je naozaj podstatné. Uľahčite nám život tak, aby sme nemuseli chodiť po špičkách a neustále dávať pozor na čo stúpime a čo nebodaj rozbijeme. Myslite aj na iných svadobných dodávateľov ako napr. make-up, kaderníčka a pod. Priestory, hlavne v domácnostiach, sú už aj tak malé aj bez toho, aby tam ešte ležali ďalšie veci naviac, ktoré v deň svadby nikto nevyužije.

Pripravte sa na to, že to zaberie nejaký čas. Nechcem znieť negatívne, ale často sa na svadbách niečo udeje, čo naruší celkový svadobný harmonogram a celý program sa následne musí posúvať. Preto si to netreba nechávať na poslednú chvíľu a už vôbec nie na ráno pred svadbou. Čisté, upratané a nerušivé priestory sú veľkým plusom a pomocou pre fotografa, ak riešite ako sa čo najlepšie pripraviť na svadobné fotenie.

Povolenia a zákazy pri obrade

Je dosť veľká pravdepodobnosť, že pri plánovaní toho, ako sa najlepšie pripraviť na svadobné fotenie, ste nemysleli na povolenia a zákazy. Ide predovšetkým o rôzne obmedzenia zo strany cirkvy a kňazov, na ktoré fotograf z času načas narazí a musí si s nimi poradiť. Svadobný obrad, výmena obrúčok, povedanie si áno a prvý mladomanželský bozk sú tie najdôležitejšie momenty počas svadobného dňa.

Stáva sa, že niektoré kostoly zakazujú fotenie s bleskom alebo zakazujú fotenie cirvekného obradu celkovo. Napodiv pri tomto neexistujú nejaké všeobecne platné pravidlá a zdá sa, že je to nakoniec vždy iba o konkrétnom kňazovi, čo povolí a čo nie. Preto keď budete riešiť ako sa najlepšie pripraviť na svadobné fotenie, opýtajte sa svojho kňaza, či môže fotograf zdokumentovať celý obrad bez obmedzení, alebo sú zo strany kňaza definované nejaké pravidlá a obmedzenia.

Nie je nič horšie ako sklamanie na poslednú chvíľu alebo nebodaj vykázanie fotografa z kostola kvôli narušeniu obradu. Snažte sa so svojim kňazom komunikovať včas a dohodnite sa na všetkých náležitostiach tak, aby počas obradu nebol nikto nemilo prekvapený.

Fotograf a jeho miesto pri obrade

Miesto, kde môže svadobný fotograf stáť a odkiaľ môže dokumentovať obrad je zásadné pre dosiahnutie výborného výsledku. V prípade, že máte záujem aj o druhého fotografa na svadbe tak pamätajte, že dvaja fotografi znamenajú dve rôzne miesta. Všetci novomanželia chcú mať zachytený ten moment, keď ženích po prvýkrát uvidí nevestu v svadobných šatách. Chcú to mať odfotené, aby navždy mohli spomínať na ten pocit, na tie emócie, nech sa vedia prostredníctom fotiek dostať späť do toho momentu a prežiť ho znova.

Nie je to vždy ale jednoduché. Závisí to od tradícií a aj od toho, aké zvyky má kňaz. Niekedy je to doslova nemožné, pretože k oltáru môžu kráčať najprv družičky a až za nimi nevesta, inokedy zase kňaz kráča k oltáru tesne pred nevestou a tak blokuje záber pre fotografa. Dá sa tomu ale predísť. Overte si u svojho kňaza, či je jeho zvykom kráčať k oltáru pred nevestou a ak áno, požiadajte ho, aby k oltáru kráčal so načným odstupom pred nevestou.

Unplugged svadba

Možno ste už počuli o tzv. unplugged svadbe, ale viete, čo to znamená a ako to na takej svadbe prebieha? Unplugged svadba je skvelý zážitok. Je to o tom, keď všetkých vašich hostí požiadate o to, aby nefotili, netočili videá a celkovo nepoužívali mobily počas obradu a svadobnej hostiny. Znamená to, že ľudia v podstate žijú v danom momente a nevnímajú svadbu cez obrazovku mobilu, ale svojimi vlastnými očami. Aká to je dnes rarita zažiť niečo len tak svojimi zmyslami, že?

Každý svadobný fotograf by mohol napísať knihu o tom, ako im v tom najlepšom zábere skočil pred objektív nejaký strýko Fedor alebo teta Betka, pretože si chceli odfotiť mladomanželský bozk. Nie je to dobrý pocit a vy to ani nechcete, keďže hľadáte profesionálneho fotografa presne z dôvodu, že mu veríte, aby pokryl celú svadbu a nafotil tie najlepšie fotky.

Niektorí mladomanželia pri unlugged svadbe majú iné požiadavky a to napríklad, že hostia môžu fotiť až po obrade, ale nesmú postnúť žiadne fotky online až do nasledujúceho dňa. To je podľa mňa fajn kompromis, keď nechcete hosťom zakazovať fotiť, no zároveň chcete, aby si svadbu užili a žili v prítomnom okamihu spolu s vami. Konieckoncov svadobné fotenie je práca pre fotografa. To je aj hlavný dôvod, prečo si ho platíte.

Skupinové fotografie

Skupinové svadobné fotenie znamená organizované fotenie hostí, priateľov a rodiny, kde všetci pózujete na spoločnej fotografii. Typicky stojíte v jednom rade a je to väčšinou typ fotky, ktorý poteší rodičov a starých rodičov. Jednoducho tradícia. Skupinové fotenie zaberie ale veľa času. Treba počítať s 5 minútami pre jednu skupinu.

Vždy mladomanželov požiadam ešte niekoľko týždňov pred svadbou, aby si pripravili a napísali zoznam mien a skupín, ktoré sa budú fotiť. Vytlačte zoznamy a na svadbe ich rozdajte poverenej osobe, ktorá bude hostí zvolávať a zabezpečí plynulú organizáciu. Poverená osoba môže byť napríklad svedok. Tiež by to mal byť niekto, kto väčšinu hostí pozná, čiže ich zháňanie mu zaberie málo času. Ideálne ak touto úlohou budú poverení svedkovia z nevestinej aj ženíchovej strany.

Takže máme zoznam. Zvyknem limitovať počet skupín na 10, pretože pri 5. skupine už vaše úsmevy budú veľmi silené a jediné, na čo budete myslieť je, že si chcete dať nejaký drink, dobre si zatancovať a užiť si svoj deň. Fejkové úsmevy nevyzerajú dobre a ak sa rozhodnete, že chcete mať spoločné fotky s 10 skupinami, môžete ľahko stratiť aj 1 hodinu času kým sa svedkom všetkých tých ľudí podarí vyhľadať a usmerniť tak, aby sa dostavili na miesto fotenia v plnom počte podľa plánu.

Každému fotografovi odporúčam začať tými najväčšími skupinami a skončiť s malými alebo VIP. Je jednoduchšie začať vo veľkom a vybaviť takto strýka Fedora a tetu Betku hneď v úvode, ako ich hľadať niekde pri bare alebo na toalete o 45 minút neskôr. Je to tiež rýchlejšie a môže vám to ušetriť veľa času, ktorý by ste iba prestáli čakaním na jednom mieste. Túto časť svadby treba dôsledne naplánovať s fotografom tak, aby ste vedeli ako sa správne pripraviť na svadobné fotenie počas vášho veľkého dňa.

Svadobný príhovor

Pokiaľ váš svedok nie je stand-up komik, málokto obľubuje rečnenie na verejnosti. Predstava, že sa má človek postaviť pred desiatky ľudí a prihovoriť sa im je pre mnohých dosť odstrašujúca na to, aby nad tým vôbec rozmýšľali.

Ak máte nejakú reč pripravenú, odporúčam ísť do toho čo najskôr, nech to máte za sebou. Väčšina ľudi, ktorí majú svadobný príhovor vám povie, že majú z toho strach a chcú, aby už bolo po tom. Príhovor a jeho načasovanie konzultujte s organizátorom svadobného priestoru tak, aby prebehol ešte pred prvým jedlom. Po príhovore si už bude každý užívať hostinu bez obáv, že ďalší chod bude narušený ďalším rečnením. Hostia budú hladní a nikto nechce mať na stole studené jedlo z dôvodu čakania na koniec svadobného príhovoru.

Svadobný príhovor pred prvým jedlom tiež znamená to, že na fotkách budete pekní a čistí. Po jedle už budú niektorí okvapkaní od polievky, omáčky alebo vína. Je to normálne a deje sa to na každej svadbe.

Svadobné portréty

Veľa párov má obavy, že ich fotograf vytrhne z oslavy na hodinu alebo aj dve, len aby pózovali na svadobné portréty. 90% zhotovených fotiek pri mojej práci bude zachytávať váš svadobný deň v dokumentárnom štýle a z oslavy si vás požičiam maximálne na 20 minút. Je skutočne výnimočné mať pod jednou strechou pokope všetkých vašich blízkych kamarátov a rodinu, všetkých tých hostí, ktorí prišli iba kvôli vám a ja chcem, aby ste si to celé užili a boli tam s nimi.

Verím, že fotenie svadobných portrétov by nielenže malo prebehnúť rýchlo a svižne, aby ste sa čo najskôr mohli pripojiť k oslave, ale malo by zároveň prebiehať v uvoľnenej atmosfére a bez stresu, aby ste si ho užili a mali z neho pekný zážitok. Portréty budú vo svojej esencii iba o tom, ako vám dvom bude spolu dobre. Spravím niekoľko kreatívnych záberov, pomôžem vám a usmerním vás. Svadobné fotenie bude zábava a tých pár minút na čerstvom vzduchu iste oceníte.

Za seba budem šťastný, ak budem mať pri fotení portrétov splnené všetky/niektoré z nasledovných podmienok: Západ slnka s jemným zlatistým svetlom, kreatívne kompozície, humor a mladomanželov z ktorých vyžaruje radosť a ktorí sú do seba šialene zamilovaní. Fotenie portrétov si užívam a každú svadbu vnímam ako príležitosť na posun mojej kreatívnej vízie o úroveň vyššie. Vy ste jedineční a svadobné portréty by mali vašu jedinečnosť odzrkadľovať.

Každý fotograf má ale svoj vlastný štýl, ktorým pristupuje ku svadobnému foteniu a preto je to ďalší dôležitý aspekt, ktorý treba zohľadniť pri výbere fotografa.

Špinavé svadobné šaty

Svadobné šaty sú vysoko v rebríčku dôležitosti a nevesty sa na ne dokážu až osobnostne a citovo naviazať. Nehovoriac o tom, že svadobné šaty sú aj značnou investíciou, nech už sú šité na mieru alebo vypožičané z požičovne šiat. Nech už je to akýkoľvek prípad, musíte počítať s tým, že svadobné šaty sa vám v priebehu svadby zašpinia a vy s tým nič neurobíte. Hoci budete celý čas vnútri, spodok svadobných šiat sa zašpiní od podlahy a špiny na podlahe v sále. Vy ale budete stále vyzerať úžasne, takže takáto maličkosť vás nemôže rozhodiť.

Prečo to vlastne píšem. Drvivá väčšina svadobných fotografií, ak nie všetky, bude prirodzene kontrastovať s bielymi svadobnými šatami. To znamená, že mierne zašpinený spodok šiat na fotkách vôbec nebude vidno. Je to preto, že pozadie oproti svadobným šatám nebude snehobiele, ale bude v rôznej palete prirodzených farieb na základe pozadia fotografovanej scény, či už je to svadobný priestor alebo krajina. Majte teda na pamäti, že šaty sa po pár hodinách zašpinia, ale vo výsledku to na fotografiách nie je žiaden problém a nie je to vidieť. Je to dobré vedieť, aby ste vedeli ako sa pripraviť na svadobné fotenie aj po psychickej stránke.

Buďte odvážni

Je to váš deň, tak si ho poriadne užite. Robte to, čo chcete vy. Čokoľvek to už bude, dajte do toho všetko a robte to pre vás dvoch, pretože dnes je to celé iba o vás. A ono sa to potom odzrkadlí aj na svadobnej fotografii. Nebojte sa byť na fotkách odvážni. Vyskúšajte niečo nové. Vybehnite do dažďa alebo preskočte plot, aby ste sa dostali na zaujímavé miesto. Fotky budú aj po rokoch dôkazom toho, že sa to oplatilo. Čím viac seba do toho dáte, tým viac to bude z fotiek cítiť.

Dôverujte svojmu fotografovi

Prosím, dôverujte svojmu fotografovi. Veď predsa preto ste si ho zaplatili. Niekedy jeho nápady môžu vyznieť trochu divne, ale výsledok vo foťáku a po postprodukcii môže vyzerať úplne inak. Dajte na jeho úsudok a expertízu.

Neposielajte svojmu fotografovi fotky kalifornského západu slnka v kopcoch Himalájí (metaforicky napísané) s požiadavkou, aby vás nafotil rovnako. Nebojte sa fotografovi poslať fotky, aké si predstavujete, ale buďte so svojimi požiadavkami realistickí. Verte kreatívnemu cíteniu fotografa a výsledky určite prekonajú vaše očakávania.

Bonusový tip na záver

Svadby majú vždy časový sklz, či už je to z takých alebo onakých dôvodov. Keď budete plánovať svadobný harmonogram, pridajte ku každej položke v pláne extra 1 5-30 minút. To znamená, že ak kdekoľvek počas svadobného dňa naberiete sklz, viete ho ľahko dohnať a pokračovať podľa plánu. Váš svadobný plánovač a fotograf vás budú milovať a všetko naďalej pôjde podľa dohodnutého harmonogramu.

Na konci dňa, máte predsa svadbu a nie celodenné fotenie portrétov! Šikovný fotograf vie nafotiť krásne portréty aj za 15 minút, ale musíte dať do toho celé svoje telo a dušu. Bude to zábavná, bezstresová aktivita, ktorá bude prebiehať v dobrej nálade. Svadobný fotograf je tu pre vás aby vám pomohol a zdokumentoval celý svadobný deň a svadobnú noc. Každý z nás fotografov predsa chce aby fotografie, ktoré dostanete, vyčarovali úprimný úsmev na tvári vám, vašej rodine aj všetkým svadobným hosťom. Chceme, aby prežili celé generácie a šírili lásku dvoch zamilovaných ľudí z pokolenia na pokolenie.

10 najčastejších chýb pri svadobnom fotení

Svadobný fotograf za svoju kariéru nafotí desiatky svadieb. Za ten čas sa pravdepodobne na niekoľko svadieb dostane nielen ako dodávateľ služby ale aj ako pozvaný hosť. Zvykne sa hovoriť, že najhorší pacienti sú doktori. Svadobné fotenie to dokonale odzrkadľuje a mnohí fotografi sa, bohužiaľ, radia práve medzi tých najhorších svadobných hostí. Po rokoch v svadobnom biznise a pri predstave, že slovo svadba je prakticky vždy spojené iba s prácou, je ťažké nevšímať si robotu iných fotografov a aj chyby, ktoré pri svadobnom fotení robia.

Zaujímavé je, že chyby, ktoré pri svadobnom fotení robia iní fotografi sú chybami, ktoré by ma ani len nenapadli, že profesionálny fotograf môže na svadbe spraviť. Až kým som ich nevidel v praxi. Rozumiem, že každý fotograf pristupuje ku foteniu iným spôsobom. Taktiež si úplne uvedomujem, že pojem najlepší fotograf môže pre každého znamenať niečo iné. A už vôbec nechcem stavať seba do role sudcu a hodnotiť výkony iných fotografov. Napriek tomu sa chcem podeliť o 10 vecí, ktoré som v posledných rokoch na svadbách videl a považujem ich za zásadné chyby — nie iba za rozdielny prístup fotografov.

Neadekvátne oblečený fotograf

Každá svadba má inú úroveň formálnosti. Od sobáša na pláži, kde sa mladomanželia oddávajú bosí, až po veľmi formálne klasické svadby. Práve preto neexistuje nejaké jednoduché konkrétne pravidlo, ako sa na svadbu obliecť. Napriek tomu som názoru, že najrozumnejšie je obliecť sa minimálne tak formálne, ako budú oblečení svadobní hostia.

Preto vždy odporúčam preveriť si dress code so snúbencami ešte počas predsvadobnej konzultácie s fotografom. Raz počas slnečného letného dňa som videl svadobného fotografa oblečeného v krátkom tričku a obutého v Converse topánkach. Vyzeral akoby bol na prechádzke parkom a náhodou natrafil na svadobnú hostinu.

Fotograf, ktorý narúša priebeh sobáša

Hoci práca svadobného fotografa častokrát znamená spraviť čokoľvek, len aby sme dostali vytúženú fotku, aj to ale musí mať svoje etické hranice. Je vrcholne nevhodné a nevkusné, ak fotograf svojou prácou narúša svadobný obrad. Raz som videl svadobného fotografa, ktorý fotil prichádzajúcu nevestu k oltáru a kráčajúc dozadu vedome odstrčil svadobného svedka len aby nafotil kráčajúcu nevestu aj z iného uhlu.

Chce to cit a empatiu, no zároveň skúsenosti aby fotograf dokázal reportážnou formou zdokumentovať emócie a zachytil tie správne momentky bez toho, aby narušil priebeh sobáša.

Fotograf, ktorý fotí so slnečnými okuliarmi

Najbližšie, keď budete za slnečného dňa tráviť čas von, skúste sa pozrieť na fotku na svojom mobilnom telefóne v slnečných okuliaroch. Ihneď si všimnete, že farby sú úplne mimo a že detaily v najjasnejších a najtmavších miestach sú ťažko rozpoznateľné. Takže asi nemusím veľmi podrobne opisovať moje zdesenie v situácii, keď som na svadbe videl fotografa v slnečných okuliaroch. Normálne fotil svadbu v slnečných okuliaroch na očiach a to dokonca iba cez malý LCD displej na foťáku (bez hľadáčika).

Fotograf, ktorý žije vo svojom svete

Emocionálna inteligencia a sociálne zručnosti sú extrémne dôležité pre fotografa, ktorý chce dosiahnúť skvelé výsledky a zároveň chce, aby sa ľudia pred foťákom cítili príjemne. Tak si asi viete predstaviť moje zdesenie, keď som počul, ako sa fotograf na svadbe snažil vyvolať emócie prostredníctvom sexuálnych narážok a popri tom sa snažil mladomanželov pobaviť vtipmi s veľkým množstvom nadávok. Lenže pri mladomanželoch to neskončilo a takýmto spôsobom pokračoval aj pri zvyšných členoch rodiny. A to sa podotýkam dialo na pomerne konzervatívnej kresťanskej svadbe.

Neosobný a chladný prístup fotografa

Keď podnikáte a vaše živobitie je závislé na osobnej značke, prirodzene sa pri každom stretnutí snažíte preznetovať čo najlepšie. To je aj prípad svadobného fotografa, keďže prezentovaním seba vlastne reprezentuje svoju značku. Plus nikdy neviete, kedy ktorý svadobný hosť môže byť váš ďalší potenciálny zákazník alebo zdroj referencií.

Pár rokov dozadu som bol svedkom na jednej svadbe, kde sme boli fotografovaní ako na policajnom výsluchu. Žiadna uvoľnená atmosféra, žiadny úsmev. S kamennou tvárou a bez náznaku emócií sme iba počúvali slová: „Ďalší. Dobre. Ďalší. Dobre.“ A potom fotograf bez slova odišiel. Vašou primárnou snahou je poskytnúť zákazníkovi službu, no zároveň zákazník by mal vedieť ako vybrať toho správneho dodávateľa služby.

Fotograf, ktorý nechápe kultúrne rozdiely

Chápem, že niekto, kto nafotil už desiatky svadieb, môže ľahko skĺznuť do rutiny a hovoriť si, že už ho nič nemôže prekvapiť. Fakt je, že svadobné tradície naprieč regiónmi a krajinami sa môžu výrazným spôsobom odlišovať. Raz na jednej svadbe na východe Slovenska si fotograf počas kľúčového momentu vymieňal objektívy (čiže nefotil) a zjavne si nebol vedomý dôležitosti situácie a významu tradície.

Ak máte obavy, že váš fotograf nebude poznať niektoré tradície, dôkladne si spoločne prejdite celý harmonogram vašej svadby. Jedine dôsledným plánovaním minimalizujete riziká a nemilé prekvapenia.

Fotograf, ktorý je arogantný

Už dávnejšie som zažil svadbu, kde fotograf a kameraman sa dostali do konfliktu kvôli nejakej banalite ako umiestnenie statívu počas obradu v kostole. Keď sa zdalo, že sa dostali do slepej uličky, tak namiesto kompromisu sa začali obaja hádať rovno pred nevestou, iba pár minút predtým, ako mala kráčať ku oltáru.

Chúďa nevesta ostala úplne vyvedená z miery pri pohľade na dvoch profesionálov, ktorí nie sú schopní dohodnúť sa. Rozumiem, že sa nedá mať pod kontrolou správanie iných svadobných dodávateľov, ale svadobný fotograf by mal určite vedieť kontrolovať minimálne seba a svoje správanie.

Zlý svadobný hramonogram

Na jednej svadbe na vinohrade som zažil svadobný obrad počas západu slnka. Krásny moment, s ktorým nemám absolútne žiaden problém. Ibaže od svedka som počul, že svadobné fotenie ešte vôbec neprebehlo. Mladomanželia nemali nafotený ani prvý pohľad na nevestu a ani žiadne iné svadobné portréty. Slnko bolo už za obzorom a na pláne bolo celé skupinové fotenie a za ním portrétne fotenie. Portréty sa nakoniec zrušili, pretože kým na ne došlo, bola už tma. Základom úspešného fotenia je dobrý svadobný harmonogram. Zlé plánovanie patrí medzi najčastejšie chyby pri svadobnom fotení.

Fotograf s amatérskym druhým fotografom

Tu budem trochu podvádzať, pretože toto som osobne nezažil, iba som to počul. Bol som na jednej networkingovej akcii svadobných dodávateľov, kde jeden fotograf rozprával akože zábavnú historku z fotenia, pri ktorej mi až stiahlo žalúdok. Hovoril, že si ho najali snúbenci, ktorí požadovali dvoch fotografov, no on nikoho nepoznal a neriešil to až do poslednej chvíle, kedy už bolo neskoro.

Nikoho nenašiel a tak ako druhú fotografku na svadbu zobral svoju manželku. „Fíha, nevedel som, že aj tvoja žena je fotografka.“ Odvetil niekto iný. „No, nie je. S veľkou zrkadlovkou ešte nikdy nefotila, ale nastavil som jej to na automat, tak niečo už len nafotila. Bol to druhý fotograf na svadbe? Bol. Takže klienti dostali to, za čo si zaplatili“ a začal sa smiať.

Fotograf, ktorý sa tvári znudene

Svadobní fotografi majú extra dlhé pracovné dni: utekajú z jedného miesta na druhé, očakávajú momenty skôr, než sa stanú a robia rozhodnutia v zlomku sekundy. To všetko v trvaní aj 15 a viac hodín nonstop bez prestávky. Takže je úplne pochopiteľné, že fotograf počas svadobnej zábavy má pár momentov, kedy si občas na chvíľu sadne.

Opačný extrém som zažil na jednej malej svadbe počas covidu, kedy nás tam bolo celkovo 15 ľudí vrátane mladomanželov, ich rodiny a hostí. Počas zábavy sa všetkých 15 ľudí bavilo na tanečnom parkete, kým fotograf a kameraman znudene sedeli v kúte, pozerali do mobilov a iba z času načas niečo odfotili alebo natočili – bez akejkoľvek snahy, rovno od stola!

Dúfam, že nikdy neurobíte žiadne také chyby pri svadobnom fotení, ako vyššie uvedení fotografi. A ak ste také chyby robili v minulosti, netrápte sa. Všetci sa učíme. Či už ako fotografi alebo ako dodávatelia služieb v podnikaní. Dôležité je poučiť sa z vlastných chýb a robiť všetko pre to, aby sa rovnaké chyby v budúcnosti už neopakovali.

10 momentov, ktoré musíte zvládnuť s chladnou hlavou

Príprava na svadobné fotenie je rozhodujúcim krokom k zachyteniu tých nezabudnuteľných okamihov, ktoré budú sprevádzať vás a vášho partnera na ceste k manželstvu. Fotografie z vášho veľkého dňa budú pozostávať z krásnych momentov, ktoré by ste si chceli navždy zachovať a preto je dôležité, aby ste sa na svadobné fotenie dobre pripravili. V tomto článku vám predstavím niekoľko dôležitých tipov a odporúčaní, ako zvládnuť svadobné fotenie a na čo si dať pozor, aby ste z výsledných fotografií mali čo najlepší pocit a radosť. Bude to jedinečný a nezabudnuteľný deň a vaše fotky by mali byť rovnako unikátne ako samotná svadba.

Čakajte nečakané

Čakajte nečakané, pretože počas svadby je možné všetko. Nemajte strach z toho, čo všetko sa môže pokaziť. Nemyslite na problémy a užite si svoj deň. Svadby sú veľmi komplexné akcie a je prirodzené, že niekedy sa veci môžu vymknúť spod kontroly a nedopadnú tak, ako by sme chceli. Nezúfajte. Ako svadobný fotograf mám možnosť zažiť viac svadieb ako bežný človek a toto je zoznam niekoľkých vecí, ktoré som videl alebo počul, že sa udiali počas svadobného dňa. Príprava na svadobné fotenie môže potom dopadnúť aj takto:

Účes/make-up sa neveste nepáči alebo vizážistka mešká. Svadobná kytica nie je hotová a výzdoba mešká. Svadobná torta je pomliaždená alebo ste dostali nesprávnu tortu. Družičkám trvá príprava dlhšie, ako plánovali. Ženích nie je pripravený alebo v ňom ešte doznieva alkohol z minulej noci. Ženích neudrží nevestu pri prenášaní cez prah. Svedok nemôže nájsť svadobné prstene alebo prstene mu v kostole vypadnú z rúk na zem. Malé deti počas obradu neustále plačú a kričia. Nevestin závoj odfúkne vietor. Svadobné šaty sa roztrhnú po tom, ako na ne stúpi družička. A tak ďalej.

Dôležité je uvedomiť si, že v takejto situácii ničomu nie je koniec. Treba si zachovať nadhľad a nenechať sa rozhodiť malichernosťami. Je to predsa deň, kedy oslavujete vašu lásku a na konci dňa naozaj nie je podstatné, či tam nejaká dekorácia chýbala alebo nie.

Veci nepôjdu podľa plánu

Počítajte s časovými rezervami a do svadobného harmonogramu započítajte aj meškania. Meškania musíte predvídať. Prakticky žiadna svadna neprebieha presne podľa časového rozvrhu. Chcete si svoj deň užiť, nie byť v strese z toho, čo by mal byť najlepší deň vášho života.

Zdvojnásobte čas

Zdvojnásobte čas, ktorý si myslíte, že potrebujete na vlasy a make-up. Ak máte časový sklz alebo sa vám výsledok nepáči, stále máte šancu prísť na obrad včas.

Veľké okná = šťastný fotograf

Najlepšie je prirodzené svetlo vstupujúce do miestnosti cez veľké okná. Make-up nevesty by sa mal robiť pri okne. Požiadajte svoju vizážistku/kaderníčku, aby s vami pracovali pri okne s prirodzeným svetlom, nie v miestnosti bez okien alebo v kúpeľni. Dobrá rada je opýtať sa svojho fotografa, kde by uprednostnil, aby ste sa nalíčili. Ak sa make-up robí v miestnosti s umelým svetlom s inou farebnou teplotou ako prirodzené svetlo, make-up bude mimo tejto miestnosti vyzerať inak a tým pádom aj na vašich fotkách bude vyzerať inak.

Ohľaduplnosť pri fotení

V deň vašej svadby požiadajte hostí, aby boli ohľaduplní a neskákali pred svadobného fotografa, najmä počas formálnych/skupinových portrétov alebo obradu v kostole. Často musím čakať, kým hostia dofotia s telefónom alebo niekedy nedajbože aj s tabletom, aby som mohol pokračovať vo svojej práci a zdokumentovať deň. Úplne chápem, že vaša rodina a priatelia chcú tiež fotiť, no odporúčam, aby v kľúčových momentoch stáli vedľa svadobného fotografa a nie pred ním.

V neposlednom rade, žiadny telefón sa kvalitou svojho výstupu ani len nepribližuje k fotoaparátom, ktoré používajú profesionálni fotografi. Nehovoriac o osvetlení, kompozícii, skúsenostiach, postprodukcii, atď. No a hlavne na fotkách pri kráčaní k oltáru chcete vidieť emócie zúčastnených hostí a nie more hláv skrytých za mobilmi a tabletmi.

Individuálne požiadavky hostí na fotenie

Hostia alebo rodina majú občas požiadavky, ktoré sú v rozpore s požiadavkami nevesty a ženícha. V takejto situácii ich požiadam, aby si túto záležitosť prediskutovali s vami. Koniec koncov, vy ste si ma najali ako fotografa. Napríklad raz na svadbe chcel hosť, aby som nafotil jeho rodinu počas prvého tanca mladomanželov. Musel som zdvorilo odmietnuť, keďže prvý tanec má prednosť pred všetkým ostatným.

Rýchla chôdza k oltáru

Pri obrade v kostole kráčajte uličkou pomaly a užívajte si každý moment. Nepozerajte sa na zem, nemajte sklopený zrak. Pozerajte sa na svojho nastávajúceho manžela. Ak budete kráčať pomaly, fotograf bude mať dostatok času nafotiť vás a aj reakcie hostí v kostole.

Druhá vec je, že ak budete kráčať naozaj pomaly, takmer až do momentu kedy budete obrazne povedané strácať rovnováhu, tak budete pri chôdzi viac krížiť nohy, čo viac zvýrazní krivky vášho tela. Myslite na modely a ich chôdzu po móle. To isté platí aj pre vaše družičky. Včasná príprava na svadobné fotenie tu príde určite vhod.

Krátky prvý bozk

Váš prvý bozk by mal trvať aspoň 3 sekundy! Videl som niekoľko prvých bozkov tak krátkych, že ich niektorí hostia, dokonca aj fotografi, ľahko prehliadnú. Ak je v kostole slabé svetlo, aj tie najlepšie fotoaparáty majú tendenciu hľadať ostriaci bod (ostrenie im trochu trvá), takže sa reálne môže stať, že rýchly prvý bozk nemusí byť na fotke zachytený. To určite nechcete.

Laserové svetlá

Požiadajte DJ, aby sa vyhýbal laserovým svetlám a to najmä počas prvého tanca alebo formálneho programu. Inak budete na fotkách vyzerať, ako keby vás prenasledovalo zásahové komando.

Rodičia sa stali svadobnými fotografmi

Z rodičov sa zrazu stali svadobní fotografi. Úplne chápem nadšenie rodičov zaznamenať každú chvíľu a urobiť stovky fotiek počas svadby. Sám som otec a keď sa môj syn ožení, budem mať problém, aby som počas svadby zopár fotiek nespravil sám.

Ak ale vaši rodičia strávia celý deň za objektívom, ako si môžu užiť čaro prítomného okamihu a byť telom aj dušou s vami? Je pravdepodobné, že fotky od svadobného fotografa budú vyzerať o niečo lepšie ako tie, ktoré nafotia vaši rodičia. Tak im dajte včas vedieť, nech si od foťáku oddýchnu a svadbu si naplno užijú.

Trendy v svadobnom fotení: najnovšie techniky a štýly

Fotografia, vrátane svadobnej, časom prechádza zmenami. Ako v každej kreatívnej oblasti, aj v žánri svadobnej fotografie profesionáli experimentujú, skúšajú nové techniky a zavádzajú do praxe tie, ktoré majú potenciál zmeniť fotografiu k lepšiemu. Hlavne počas obdobia covidu musel každý fotograf slepo predvídať nové pravidlá a obmedzenia, čo zásadne zmenilo spôsob konania svadieb a ich dokumentovanie. V tom odbodí sa v každom z nás fotografov prebudila dovtedy nepoznaná vlna kreativity, čo sa ešte viac podpísalo na našej tvorbe a prístupu k foteniu. Bolo to obdobie, v ktorom vznikali nové techniky, formovali sa štýly fotenia a zdokonaľovala sa postprodukcia. Aký je teda výsledok a kam sme sa dopracovali? Aké trendy v svadobnom fotení sú aktuálne pre tohtoročnú svadobnú sezónu?

Predsvadobné fotenie

Medzi nové trendy v svadobnom fotení paradoxne patrí svadobné fotenie pred svadbou. Má to svoje výhody. Je to ideálny spôsob, ako sa uistiť, že štýl a prístup vášho vybraného alebo potenciálneho fotografa zodpovedá vášmu vkusu. Zároveň sa stretnete, zoznámite sa a umožníte fotografovi, aby vás lepšie spoznal. A naopak, vy lepšie spoznali fotografa a dali priestor tomu, aby ste si sadli aj po ľudskej stránke. Vďaka tomu budú fotky zo svadobného dňa oveľa prirodzenejšie a autentickejšie. Pred fotoaparátom sa budete cítiť istejšie, ako keby ste sa s fotografom stretli prvýkrát až na svadbe.

Uvoľnená a neformálna svadba

Časy formálnych a tradičných svadieb sú na ústupe. Na piedestál sa dostávajú pohodové svadby bez striktných formalít. Pri týchto svadbách sa mladomanželia viac sústreďujú na čas strávený s rodinou a priateľmi a menej na jednotlivé tradície a detaily. Svadba je viac vnímaná ako unikátne sociálne stretnutie spojené s oslavou života, než ako ceremónia, ktorá má prísne stanovené pravidlá. Navyše, s rastúcou infláciou a rastúcimi nákladmi na vystrojenie svadby sa páry správajú čoraz šetrnejšie. Dvojice čoraz viac hľadajú alternatívne spôsoby ako si svadbu užiť vo veľkom štýle, no zároveň neminúť na tento jeden deň celý majetok. Predstavivosti sa medze nekladú.

Reportážne svadobné fotenie

Tradičné svadobné fotenie je na ústupe. Kvantum pózovaných fotiek, každá možná kombinácia rodinných záberov a nekonečné opakovanie tých istých scén k dokonalosti je preč. Teraz je to všetko o tých prirodzených momentkách, autentických emóciách a ľuďoch, ktorí si jednoducho užívajú deň a dobrú spoločnosť. Reportážna fotografia, tiež známa aj ako dokumentárna svadobná fotografia je momentálne veľmi populárna. Je to štýl, ktorý je uvoľnený a neformálny. Zachytáva aj drobné detaily, ako výrazy na vašich tvárach, reakcie hostí, blízkosť, lásku a intimitu.

First look (prvý pohľad na nevestu/ženícha)

Tento obľúbený svadobný moment je trendom už nejaký čas a stále je populárny. Nemusí to nutne byť iba pohľad ženícha na nevestu. Pokojne to môže byť aj prvý pohľad otca na svoju dcéru v svadobných šatách alebo prvý pohľad matky na svojho syna v svadobnom obleku. Niet krajších fotografií ako dokumentovanie týchto silných emócií plných lásky, radosti a hrdosti na vlastné deti alebo partnera/partnerku.

Personalizovaná výzdoba

Čím menšia svadba, tým viac je možné investovať do kvalitných a esteticky príjemných detailov. Pre fotografa je to hotový raj. Pri veľkých svadbách značnú časť svadobného rozpočtu zvyčajne pohltí catering a ubytovanie, pri menších svadbách môžu byť tieto peniaze investované do dekorácií a osobných doplnkov, ktoré presne naplnia vaše predstavy. Svadba tak bude odzrkadlovať naozaj to, kým ste.

Prirodzené farbené tóny

Vernejšie a prirodzenejšie – o to sa všetci snažíme a objavuje sa to aj na svadobnej fotografii. Zemité tóny a hlboké odtiene zelenej, ktoré dokonale hrajú s farbou pokožky, kvetov a svadobných šiat. Pri svadobnom fotografovaní sa obvykle uprednostňujú jemné a prirodzené farebné tóny, ktoré zachytia krásu a romantiku okamihu. Toto farebné spektrum pomáha vytvoriť atmosféru elegancie a čistoty, ktorá je spojená so svadbou.

Čo nás teda čaká najbližší rok

Fotenie sa neustále vyvíja a mení, pričom nové trendy v svadobnom fotení prichádzajú a odchádzajú. Dôležité je, aby si novomanželia vybrali štýl fotografií, ktorý najlepšie vyjadruje ich osobnosť a víziu pre ich veľký deň. Bez ohľadu na to, či preferujú vintage romantiku, modernú eleganciu alebo niečo úplne iné, svadobné fotografie budú vždy nezabudnuteľným spomienkovým kúskom na tento vzácny okamih.

Ako zachytiť autentické emócie na svadobných fotkách?

Úlohou reportážneho fotografa je zachytiť skutočný moment a zvečniť ho. Svadobný fotograf zase reportážnou formou dokumentuje príbeh mladomanželov prostredníctvom fotografií tak, že zachytáva ich lásku, emócie, radosť, napätie, stres, šťastie a puto, ktoré spoločne zdieľajú. Zaznamenanie týchto momentiek počas svadobného fotenia znamená zvečnenie svadby a vytvorenie trvalých spomienok. Hoci štylizované fotky si nájdu svoje miesto na nočnom stolíku, autentické emócie na svadobných fotkách si ľudia budú ceniť najviac. Práve takéto momentky budú ukazovať skutočný obraz vášho veľkého dňa a budú to fotky, pri ktorých sa vždy pousmejete. Pri pohľade na momentky si zrazu spomeniete na všetky tie krásne zážitky počas svadby a budete vďační, že ich máte.

Počas svadobného dňa zažívajú mladomanželia množstvo momentov, ktoré budú definovať ich celkový spoločný zážitok zo svadby. Pridajme do toho rôznorodé tradície, vzťahy s rodinou a priateľmi, plus celkovú atmosféru plnú pozitívnej energie a dobroprajnosti. No a máme tu celú škálu emócií, ktoré má fotograf možnosť zachytiť. Sú to často okamihy, keď sa nikto nepozerá, no fotograf ich musí očakávať a byť vždy pripravený. Ako teda najlepšie zaznamenať autentické emócie na svadobných fotkách? Sekcia pre mladomanželov aj svadobných fotografov.

Predvídanie a očakávanie

Počas svadobného dňa zažijete množstvo emočných chvíľ. Najlepší spôsob ako ich zdokumentovať je očakávať ich ešte predtým, než sa stanú. To si vyžaduje prax a skúsenosti, no niekedy stačí bežná emočná inteligencia aby človek predvídal, kto bude ako reagovať na nadchádzajúcu udalosť. Keďže svadba je do veľkej miery plánovaná udalosť, vďaka kvalitne vypracovanému harmonogramu svadby vie každý dodávateľ služby predvídať čo sa kedy udeje a adekvátne sa zariadiť.

V prípade svadobného fotografa je to napríklad moment, kedy nevesta kráča k oltáru a vy už predvídate, že ženích bude nervózny a v očakávaní vyhliadať svoju nastávajúcu a tým pádom bude jeho výraz v tvári plný emócií. Rovnako je vysoko pravdepodobné, že podobný výraz v tvári budú zdieľať aj rodičia svadobčanov.

Svadobný sprievod, prvý tanec a hádzanie svadobnej kytice je len niekoľko príkladov toho, kde máte skvelú príležitosť zachytiť skutočné emócie mladomanželov a hostí. Vyhľadávajte momenty, keď je fotografovaná osoba najviac uvoľnená a skutočne na vrchole prežívania danej chvíle. Sú to často prípady, kedy človek nevníma, že fotograf je v miestnosti.

Bez pózovania

Aj keď svadobné fotenie v niektorých momentoch si bude žiadať usmernenie v pózovaní zo strany fotografa (svadobné portréty), pri zvyšnej časti svadby za predpokladu, že fotíte reportážnym štýlom, nemusíte dávať svojmu páru žiadne inštrukcie na pózovanie. Prvý pohľad (first look) páru je jedným z takýchto príkladov fotografií, ktoré vzbudzujú silné emócie a nemali by byť nijako nasilu organizované. Žiaden fotograf nepovie svojmu páru, ako sa má v tom čase cítiť alebo pózovať. Ako fotograf je vašou úlohou zachytiť tieto autentické okamihy najvýstižnejšie, ako to len pôjde.

Ale aj pri fotení svadobných portrétov sa dá vytvoriť priestor v ktorom môžu prevládať skutočné emócie. Fotograf môže nechať pár kráčať spolu bez konkrétnych pokynov na pózovanie. Keď budú kráčať ruka v ruke, budete mať možnosť zachytiť ich pocity a výrazy aj z väčšej vzdialenosti. Dávate im tak osobný priestor, kde môžu prejaviť svoju intimitu bez pocitu, že ich sprevádza fotograf na každom kroku.

Zmena perspektívy

Emócie sa najlepšie fotia pri momentkách, keď je človek bezprostredný. Pri hľadaní správnych momentiek sa niekedy stačí otočiť alebo zmeniť ohnisko objektívu. Treba byť vnímavý voči svojmu okoliu a vedieť, kedy treba spraviť krok vzad a nechať ľuďom priestor a kedy je zase v poriadku podísť bližšie a stať sa súčasťou deja. Nadviažte kontakt s fotografovanou osobou, sledujte a študujte výrazy tváre ľudí v miestnosti a snažte sa o zachytenie úprimnosti a nadšenia zo svadobného dňa v rôznych situáciách.

Pri pózovaní na svadobné portréty je fajn dať páru priestor na intimitu. Je to predsa ich deň a je dôležité, aby sa mohli porozprávať o tom, čo prežívajú. Úlohou fotografa je citlivo dokumentovať ich prežívanie a zaznamenať tieto emócie aj na svadobných fotkách. Fotograf je tichý pozorovateľ pocitov, ktorý sa snaží vytvoriť správnu kompozíciu mladomanželov a okolitej krajiny tak, aby svojou prítomnosťou nenarušil krehkosť tohto intímneho momentu. Prirodzená a čistá láska medzi dvomi milujúcimi ľuďmi počas ich svadobného dňa je vždy na prvom mieste.

Hlavne nech je zábava

Počas uponáhľaného a hektického svadobného dňa je nevyhnutné, aby cez svadobné fotenie ste nezabudli dopriať svojmu páru čas zabaviť sa. Nemôžu mať pocit, že ich zamestnávate nad rámec toho, čo ste sa dohodli. Je to predsa ich svadobný deň. Bude veľa príležitostí na to, aby ste ich usmernili do rôznych póz a vytvorili celú paletu momentiek, no zároveň im chcete dať voľnosť, aby si svoju svadbu užili. Čím budú uvoľnenejší, tým lepšie budú aj ich fotky.

Budú chvíle, keď budete mať časový sklz alebo veci nepôjdu podľa plánovaného harmonogramu, no dôležité je zachovať si chladnú hlavu a vyzbrojiť sa poriadnou dávkou pozitívnej energie. Fotograf musí svoj pár počas celého dňa podporovať a stáť na ich strane. Fotograf musí mať vášeň pre svoju prácu, zdieľať radosť z lásky mladomanželov a odovzdať na mieste kus seba. Bremeno tejto práce je ohromné. Do veľkej miery len na vás závisí, ako si budú manželia a všetci svadobní hostia svadbu pamätať. Pretože po svadbe vám ostanú len 3 veci: svadobné prstene, váš partner/ka a svadobné fotky.

Svadobné fotenie s prirodzeným svetlom

V tejto sekcii sa vám budem snažiť pomôcť v rozhodovaní, či svadobné fotenie, ktoré prebieha iba s prirodzeným svetlom je správnou voľbou pre vašu svadbu. Budem sa snažiť vám ozrejmiť celú problematiku a aj naviesť vás správnym smerom. Taktiež si prejdeme jednotlivé výhody a nevýhody svadobného fotenia s prirodzeným svetlom a na konci sami uvidíte, či je to štýl fotenia pre vás.

Hneď v úvode sa priznám, že ako svadobný fotograf milujem fotky s prirodzeným svetlom a tiež je to môj základný modus operandi. Je to fantastický pocit zaznamenať okamih za autentických svetelných podmienok a vedieť, že bol odfotený presne tak, ako bol prežitý. To je aj presne ten dôvod, ktorý sa skrýva za snahou fotografov dokumentovať situácie rovnako, ako ich vidí ľudské oko. Niet divu, že svadobné fotenie s prirodzeným svetlom sa stali vyhľadávaným artiklom v svadobnom biznise. Ale len preto, že je populárne, nemusí nutne znamenať, že je aj správnou voľbou pre každého.

Čo znamená fotiť s prirodzeným svetlom?

Dalo by sa diskutovať, čo vlastne znamená fotenie s prirodzeným svetlom. Vo všeobecnosti, ak fotograf hovorí, že fotografuje s prirodzeným svetlom, znamená to, že nepoužíva umelé osvetlenie (blesky, difuzéry, odrazky, iné). Na fotenie používa iba denné svetlo a akékoľvek svetlo v prostredí (lampy, sviečky, iné), ktoré je dostupné. Niektorí svadobní fotografi sa propagujú ako fotografi s prirodzeným svetlom napriek tomu, že sú schopní používať aj iné techniky osvetlenia. Pri výbere svadobného fotografa sa na to určite nezabudnite opýtať.

Kvalita fotiek a možnosti fotenia s prirodzeným svetlom

Bez ohľadu na to, ako šikovne vie fotograf pracovať s prirodzeným svetlom, stále existujú nejaké hranice a obmedzenia toho, čo môže takýto fotograf odfotiť. Pochopenie týchto obmedzení vám zásadným spôsobom pomôže rozhodnúť sa, či bude fotograf s prirodzeným svetlom vhodný na vašu svadbu.

Dokumentovanie svadby v prirodzenom svetle je ideálne pre vonkajšie obrady a hostiny, ktoré sa konajú pred západom slnka. Je tiež skvelé pre svadobné priestory, ktoré poskytujú dostatok neutrálneho nefarebného osvetlenia alebo veľké okná. Ako už zo samotného popisu vyplýva, tieto požiadavky môže byť náročné splniť. Čo ak je zamračené alebo čo ak v dôsledku časového sklzu v svadobnom harmonograme začne hostina neskôr až do úplnej tmy? Čo ak bude svadobný priestor slabo osvetlený alebo farba žiaroviek bude príliš teplá alebo príliš studená?

Väčšina svadobných priestorov nie sú osvetlené s ohľadom na uľahčenie práce fotografa. Práve naopak. Osvetlenie je slabé, čo môže byť fajn na vytvorenie určitej svadobnej atmosféry, ale nie ideálne na svadobné fotenie.

Skúsený fotograf s prirodzeným svetlom by mal byť stále schopný tieto situácie do určitej miery ako tak zvládnuť. Ale bez ohľadu na to, aký dobrý je fotograf, interiérové osvetlenie, tmavé miesta a zlé počasie budú mať vážny vplyv na kvalitu fotografií, ktoré dostanete.

Iný pohľad na fotenie s prirodzeným svetlom

Fotografovanie len s prirodzeným svetlom je nepochybne jednoduchšie. Fotograf vlastní menej techniky, nosí so sebou menej kíl výbavy a finančne investuje do svojho podnikania menej peňazí. Jednoduchšie však nevyhnutne neznamená, že je to aj ľahšie zrealizovať. Fotografovanie s prirodzeným svetlom je rovnako veľké umenie ako akýkoľvek iný štýl fotografie. Svadobní fotografi, ktorí tento štýl rokmi a praxou vyšperkovali k dokonalosti sa vedome a cielene rozhodujú pre fotenie s prirodzeným svetlom. Klobúk dole pred ich majstrovstvom. Ale nie každý fotograf je taký.

Kvalitné digitálne fotoaparáty sa v posledných rokoch stali dostupnejšími, než kedykoľvek predtým. Stále viac ľudí si ich môže kúpiť a tvoriť kvalitné snímky. Títo amatérski fotografi sa potom propagujú ako fotografi s prirodzeným svetlom, pretože často nemajú na výber. Chýbajú im skúsenosti, vedomosti, výbava a financie, aby sa mohli etablovať ako komplexní fotografi, schopní zvládnuť celú škálu svetelných podmienok.

Je fotenie s prirodzeným svetlom vhodné pre našu svadbu?

Ak plánujete svadbu pod holým nebom alebo v dobre osvetlenom interiéri, svadobné fotenie s prirodzeným svetlom bude pre vás dobrou voľbou. Pokiaľ je ale svadobný obrad naplánovaný na neskoršiu hodinu alebo sa dostanete do časového sklzu, prípadne sa celá svadba odohráva v interiéri, mali by ste zvážiť fotografa, ktorý nie je tak úzko špecializovaný.

Možno máte fotografa už zajednaného a nevedeli ste sa na tieto veci opýtať skôr, nebojte sa. Všetko sa dá vyriešiť. Pokiaľ je to možné, vždy dajte na fotografove odporúčania na svadobné fotenie v exteriéri. Je možné, že značnú časť nereportážnej časti fotenia strávite pri oknách alebo vonku. Po druhé, ak má váš svadobný priestor vlastné reflektory, uistite sa, že ich využijete vo svoj prospech. Ako úplne poslednú možnosť by ste mohli zvážiť rezerváciu iného fotografa na časti dňa, ktoré nie sú vhodné pre fotografie s prirodzeným svetlom.

Čo ak nemám rád fotky s bleskom?

Úplne tomu rozumiem. Pred pár rokmi to bol aj môj prípad a o blesku som nechcel ani počuť. Bol som presvedčený, že blesk ničí atmosféru a mení fotky na plocho vyzerajúce obrázky bez tieňov a ľudí mení na zombíkov s červenými očami. Toto sa nepáči asi nikomu. Ak aj vy patríte k ľudom, ktorí takto premýšľajú, mám pre vás dobrú správu. Táto predstava pramení iba z toho, že rovnako ako ja kedysi iba netušíte, aký veľký potenciál je v blesku ukrytý. Jednou z mojich obľúbených techník je napodobňovanie a zvýraznenie prirodzeného svetla pomocou umelého osvetlenia.

Rovnako rád tvorím aj fotografie, ktoré by boli bez umelého osvetlenia veľmi ťažko replikovateľné za prirodzených svetelných podmienok. Často využívam svoju kreatívnu víziu a znalosti o technikách osvetlenia, aby som pre páry vytvoril práve takéto jedinečné fotografie. Najväčší priestor na takéto fotenie sa ponúka počas svadobných portrétov, ak sú fotené mimo svadobný deň.

Tipy ako vystrojiť jedinečnú svadbu a získať najlepšie svadobné fotky

Ste pripravení urobiť svoj veľý deň skutočne nezabudnuteľným? Ako fotograf som mal to šťastie byť svedkom rôznych svadieb a zachytiť rôznorodé situácie. Hoci každá svadba má v mojom srdci špeciálne miesto, niektoré vyčnievajú viac ako iné vďaka osobnému prístupu mladomanželov. Keď do svadby investujete značnú dávku svojej osobnosti, výsledkom budú nielen nádherné fotografie, ale aj deň, na ktorý vy ani vaši hostia nikdy nezabudnete. Chcete zažiť svadobné fotenie, ktoré bude odrážať to, kým naozaj ste ako pár? Začnite niekoľkými tipmi, vďaka ktorým vám z oslavy ostanú iba tie najlepšie svadobné fotky.

Originálny svadobný obrad

Chcete, aby sa váš svadobný obrad vymykal zaužívanej praxi? Kľúčom k dosiahnutiu tohto cieľa je výber originálneho a nekonvenčného miesta, ktoré prezradí zúčastneným hosťom viac o vašej osobnosti a štýle. Uvažovali ste o romantickej kaplnke na samote, zámku, hrade, pláži alebo o nejakej tropickej exotickej destinácii? Možnosti sú nekonečné, len sa treba dohodnúť a rezervovať včas.

To ale nie je všetko. Naplánujte si celý svadobný obrad na mieru a ten potom bude ešte unikátnejší. Čo tak začleniť svoju obľúbenú pieseň alebo báseň do obradu, či dokonca napísať svoj vlastný sľub? Takéto detaily môžu vyzdvihnúť vašu osobnosť a hodnoty.

A nezabúdajte ani na dôležitosť kultúrnych či náboženských tradícií. Či už ide o čepčenie alebo tradičný tanec, začlenenie týchto prvkov nielenže váš svadobný deň obohatí, ale tiež umožní vašim hosťom z rôznych kútov Slovenska alebo zo zahraničia nahliadnuť do vašich tradícií.

Ak si nájdete čas na výber jedinečného miesta a pridáte do svojho svadobného dňa individuálne prvky, môžete vytvoriť naozaj originálne situácie, ktoré vám zostanú v pamäti ešte dlhé roky. A ako svadobný fotograf môžem potvrdiť, že z toho vznikajú naozaj najlepšie a zmysluplné svadobné fotky, ktoré si budete vážiť ešte aj dávno po svadbe.

Zbavte sa tradícií, ktoré sa vám nepáčia

Prečo sa uspokojiť s klasickou svadbou, keď môžete naplánovať svadbu, ktorá bude pre vás tá pravá? Nebuďte pod tlakom, že musíte dodržiavať všetky svadobné tradície vrátane tých, ktoré vám nič nehovoria. Namiesto toho si vytvorte vlastné pravidlá a vytvorte si svadbu, ktorá bude autentická pre vás dvoch. Vždy ste snívali o manželskom sľube pod hviezdnou oblohou? Prečo neurobiť nočný obrad? Ste obaja milovníci hudby? Čo ak by vaše obľúbené melódie namiesto DJ hrala živá kapela?

Ak hľadáte cestičky, ako si svoj svadobný deň viac prispôsobiť na mieru, zamyslite sa nad tým, čo spolu radi robíte. Máte nejaký spoločný koníček alebo vášeň, ktorú môžete začleniť do vašej svadby? Napríklad, ak obaja radi tancujete, vynechajte tradičný prvý tanec a vytvorte si vlastnú choreografiu, ktorá predvedie vaše umenie a nadchne hostí. Takto vznikajú tie najlepšie svadobné fotky.

Pamätajte, že váš svadobný deň je o oslave vášho príbehu lásky, takže by mal odrážať to, kým ste ako pár. Tým, že sa zrieknete tradícií, ktoré vám nič nehovoria a vytvoríte si vlastné svadobné tradície, budete mať oslavu, ktorá bude skutočne originálna a nezabudnuteľná. Rovnako originálne bude potom aj celé svadobné fotenie.

Vytvorte nezabudnuteľný zážitok pre vás aj vašich hostí

Vaši hostia sú ľudia, ktorí s vami budú oslavovať váš veľký deň, takže je dôležité sa o nich postarať a zabezpečiť, aby mali pekný zážitok. Môžete si napríklad vytvoriť svoj vlastnú fotobúdku so zábavnými rekvizitami a kulisou, aby si vaši hostia mohli spraviť vtipné fotografie aj sami. Alebo si môžete najať karikatúrneho umelca, aby vytvoril skice vašich hostí. Fantázii sa medze nekladú.

Ďalší spôsob, ako dosiahnuť, aby sa vaši hostia cítili skvele a zároveň cítili osobný prístup mladomanželov, sú personalizované dekorácie a fľaše. Čo tak sviečky na mieru, poháre na víno alebo fľaše s etiketou nevesty a ženícha? Nezabudnite vybrať najlepšie svadobné fotky a nalepiť ich do knihy návštev. Namiesto tradičného zošita s pevnou väzbou pouvažujte nad vytvorením originálnej knihy návštev, ktorú si budete vážiť po celé roky. Ak do zážitku hostí vložíte trochu odvážneho myslenia a kreativity, môžete urobiť svoj svadobný deň pre vás a vašich hostí o to viac nezabudnuteľnejším.

Svadobná výzdoba na mieru

Váš svadobný deň je jedným z najdôležitejších dní vo vašom živote a chcete, aby bol odrazom vás ako páru. Asi najviac sa dá vyblázniť na svadobnej výzdobe. Je to kreatívny spôsob, ako odprezentovať svoj štýl a osobnosť a zároveň získať najlepšie svadobné fotografie. Máte obľúbenú farbu, hobby alebo miesto, ktoré je pre vás výnimočné? To všetko môžete to použiť ako inšpiráciu pre vašu svadobnú výzdobu. Ak napríklad radi spolu cestujete, prečo nezačleniť do dekorácie prvky inšpirované cestovaním, ako sú vintage kufre, mapy, kompasy alebo glóbusy?

Máte nejaké predmety, ktoré majú pre vás a vášho partnera osobitný význam? Možno je to rodinné dedičstvo, hračka z detstva alebo vzácna fotografia. Začlenením týchto predmetov do vašej výzdoby bude váš svadobný deň ešte zmysluplnejší. Navyše, dekorácie na mieru sú nielen originálne a osobné, ale môžu byť aj cenovo výhodné. Pokiaľ ide o prvky dekorácie, nebojte sa myslieť mimo zaužívaného. Začlenenie predmetov, ako sú knihy, lampáše alebo dokonca bicykle, môže urobiť vašu svadobnú výzdobu naozaj autentickou.

A napokon, sú to práve tie malé detaily, vďaka ktorým bude váš svadobný deň iný ako všetky ostatné svadby. Zamyslite sa nad kľúčovými zážitkami, ktoré s partnerom zdieľate. Viete ich zakomponovať do vašej svadobnej oslavy? Existuje mnoho spôsobov, ako urobiť svoj svadobný deň jedinečným a nezabudnuteľným. Pridaním osobných prvkov do vašej výzdoby môžete vytvoriť svadobný deň, ktorý skutočne odráža vás ako pár a to, kým ste.

Zasaďte strom manželstva

Hľadáte s partnerom zmysluplný spôsob, ako počas svadobného obradu symbolicky zvečniť vašu lásku a sľub? Uvažovali ste o zasadení stromu, ktorý bude symbolizovať vaše manželstvo? Je to krásny a ekologický spôsob, ako si vytvoriť trvalú pripomienku na váš veľký deň.

Predstavte si, že spolu zasadíte stromček v prítomnosti svojich blízkych, polievate ho a sledujete, ako silnie a rastie rovnako, ako váš vzťah. Keď sa o strom budete v priebehu času starať, pripomenie vám to váš vzájomný záväzok a dôležitosť starostlivosti o vaše manželstvo. Tak prečo to neskúsiť a nezasadiť spoločne takýto strom? Je to veľmi pekný spôsob, ako začať nový spoločný život a vytvoriť tak trvalý symbol vašej lásky.

Hľadáte svadobného fotografa?

Chceli by ste sa porozprávať o možnostiach svadobného fotenia? Bude mi cťou zdokumentovať váš veľký deň vo forme emotívnej svadobnej reportáže zachytávajúcej nezabudnuteľné momenty s empatiou, citom a láskou. Svadobná fotografia pre mňa znamená záväzok odovzdať klientom zábery, ktoré budú nielen nositeľom príbehu, ale aj portrétom ich duší, ktoré sa prepojili v momente, keď si povedali svoje áno.