Fotografovanie skupinových portrétov na svadbe je jedným z najdôležitejších momentov pre mladomanželov a ich rodiny. Tieto fotografie zachytávajú jedinečné chvíle, keď sa všetci najbližší a najdôležitejší ľudia v živote novomanželov spoločne schádzajú, aby oslávili ich lásku a začiatok nového života. Aby však tieto skupinové portréty vyzerali vo výsledku skvele, je dôležité ich správne naplánovať a zrealizovať.

Skupinové fotky patria na každú svadbu

Aj keď ste si vybrali dokumentárneho svadobného fotografa, fotografovanie skupinových potrétov by na žiadnej svadbe nemalo chýbať. Napríklad ja som vyznávačom prirodzenejšieho a autentickejšieho štýlu fotografie. Baví ma zachytávať deň tak, ako sa deje. Chcem vytvoriť kompletný príbeh lásky, ktorý má výrazne väčšiu výpovednú hodnotu, než len zoznam prítomných ľudí vo vizuálnej podobe.

Robí mi radosť fotografovať spontánne momentky a všetko to, čo sa deje pomedzi. Šťastné slzy mamy, keď sleduje, ako jej dcéra hovorí áno, ženíchovu tvár v dlaniach, zatiaľ čo jeho svedok rozpráva príbehy zo spoločných zážitkov, hrdý úsmev na tvári starého otca, ktorý sleduje, ako jeho vnučka kráča k oltáru. Toto sú fotografie, ktoré rád zachytávam, a momenty, ktoré robia z obyčajnej fotky niečo cenné a výnimočné. Na druhej strane úplne chápem, že toto je zároveň ten jeden deň, kedy máte pod strechou celú vašu rodinu, priateľov a blízkych.

Je dosť možné, že to bude prvý aj posledný krát, keď na jednom mieste budú spolu tri generácie rodiny a všetci vaši najlepší priatelia. Bola by škoda to premeškať a nedohodnúť si fotografovanie skupinových portrétov už počas predsvadobnej konzutlácie s fotografom. Skupinové svadobné fotografie môžu byť obzvlášť dôležité pre vašich rodičov a starších príbuzných. Toto sú fotografie, ktoré často končia zarámované a visia v obývačke na stene. Poďme sa teda pozrieť na to, ako fotografovanie skupinových portrétov správne naplánovať.

1. S počtom skupín to nepreháňajte

Odporúčam maximálne 10 skupín na fotenie. Naozaj potrebujete všetkých 20 skupín, o ktorých ste pôvodne uvažovali? Naozaj chcete stráviť viac ako hodinu skupinovým fotením a hľadaním chýbajúcich ľudí? Vyberte si, ktoré zábery skutočne chcete v rámci formálneho fotenia.

Nezabudnite, že svadobný fotograf tam vo všeobecnosti bude väčšinu dňa, takže počas dňa bude čas aj na to, aby ste si spravili spontánnejšie fotografie aj iných skupín a ľudí. Čas formálneho fotenia by sa mal dodržať na základe dohodnutého svadobného harmonogramu.

2. Nechajte si dostatok času na každú skupinu

Neposkytnutie dostatočného času skupinám je najčastejšou chybou pri plánovaní svadby. Pre skupiny 6 alebo menej ľudí by ste si mali vyčleniť 3 minúty na ich príchod, usporiadanie a zhotovenie fotografie. Pre väčšie skupiny pokojne aj 5 minút. Fotografovanie skupinových portrétov pri 10 skupinách môže na svadbe trvať 30-60 minút. Je tiež dobré vyčleniť si ďalších 5 minút extra na akékoľvek neočakávané udalosti, ako napríklad, že niektorého člena rodiny nebudete vedieť nájsť. To sa stáva takmer pravidelne.

3. Viete už kto bude na fotkách?

Kto je súčasťou rodinnej skupiny? Rodičia, súrodenci, sesternice, bratranci, ich partnerky? Sú podľa vás priatelia všetci, ktorí nie sú rodinou? Môže to byť náročné všetko spísať a potriediť tak, aby sa nikto neurazil, ale určite je nutné spraviť zoznam ešte pred svadbou. Toto nechcete riešiť na mieste.

Napíšte si mená ľudí v každej skupine, aby ste vedeli, kto kam patrí a či ste náhodou na niekoho nezabudli. Je to praktické aj pre vášho fotografa, aby pochopil dynamiku rodiny. Tiež to pomôže starejšiemu, DJovi, kapele alebo tým, ktorí boli pridelení, aby pomohli zohnať ľudí do skupín na svadobné fotenie. Čo nás privádza k bodu číslo 4.

4. Vyberte pomocníkov, ktorí budú zháňať ľudí na fotky

Vyberte niekoho, kto rád pomôže a je dostatočne zodpovedný a spoľahlivý. Hovorím zo skúsenosti. Mať „pomocníka“, ktorý zmizne do baru v momente, keď by mal hľadať tetu Betku a poslať ju na skupinové fotenie, nie je veľmi užitočné. Osvedčilo sa, aby jeden z pomocníkov bol členom rodiny, čiže aby vedel, kto sú jednotliví hostia.

Niektorí ľudia sú v tejto práci prirodzene lepší ako iní. Pomocníci by mali byť zdvorilí k hosťom a mali by mať silnejší hlas, aby ich bolo počuť. V tejto aktivite môže byť rovnako nápomocný aj človek s mikrofónom, ako napríklad starejší alebo DJ.

5. Hovorte o skupinovom fotení so svojimi rodičmi

Toto môže byť kameňom úrazu, pretože vždy budú existovať rozdielne názory na to, kto by mal a nemal byť na fotke. Aby ste sa vyhli akýmkoľvek konfliktom alebo problémom alebo aby ste nestrávili dlhý čas radením ďalších ľudí na fotky, porozprávajte sa vopred na túto tému aj s rodičmi. Nech to nie je prekvapenie alebo šok na mieste. Týmto spôsobom môžete buď spraviť nejaké zmeny alebo aspoň diskutovať o tom, čo chcete urobiť, nech je na to každý včas pripravený.

6. Usporiadajte ľudí a skupiny v logickom slede

Aby ste čo najlepšie využili čas, je dobré usporiadať poradie záberov spôsobom, ktorý dáva zmysel. Ak máte jednu osobu v prvom zábere a potom znova v piatom zábere, je pravdepodobné, že toho človeka medzičasom stratíte a bude chvíľu trvať, kým ho znova dostanete späť. Rád začínam širšími rodinnými zábermi, ktoré zahŕňajú starých rodičov, aby nestáli príliš dlho. Odtiaľ môžete pomaly ľudí redukovať a prepracovať sa až k sólo záberom s rodičmi.

Tu je môj odporúčaný základný zoznam na fotografovanie skupinových portrétov pre vášho svadobného fotografa:

širšia rodina mladomanželov
najbližšia rodina mladomanželov
rodičia mladomanželov
jedna polovica rodiny a mladomanželia
druhá polovica rodiny a mladomanželia
priatelia mladomanželov
individuálne vopred dohodnuté skupiny

7. Dôverujte svojmu fotografovi a jeho intuícii

Mojím hlavným kritériom pri výbere lokality pre fotografovanie skupinových portrétov je miesto, kde je dobré svetlo. Je možné, že sa v názore môžeme rozchádzať, keď vami vytipované miesto bude mať v momente fotenia zlé svetlo, či už príliš silné, slabé alebo nevhodne smerujúce. Ak ste sa zaľúbili do konkrétneho miesta a iné miesto si neviete predstaviť, porozprávajte sa o tom so svojim fotografom. Je možné, že toto fotenie budete musieť absolvovať v neskoršiu hodinu, keď je slnko nižšie a svetlo je mäkkšie.

Mojou ambíciou je, aby fotografovanie skupinových portrétov prebehlo čo najefektívnejšie, aby ste sa za 20–40 minút mohli vrátiť na svoju svadobnú oslavu a byť s ľudmi, ktorí chcú tento veľký deň zdieľať spolu s vami.

Hľadáte svadobného fotografa?

Chceli by ste sa porozprávať o možnostiach svadobného fotenia? Bude mi cťou zdokumentovať váš veľký deň vo forme emotívnej svadobnej reportáže zachytávajúcej nezabudnuteľné momenty s empatiou, citom a láskou. Svadobná fotografia pre mňa znamená záväzok odovzdať klientom zábery, ktoré budú nielen nositeľom príbehu, ale aj portrétom ich duší, ktoré sa prepojili v momente, keď si povedali svoje áno.