Svadobné fotenie

Mojou najväčšou vášňou je fotenie ľudí a dokumentovanie života. Jediná práca, ktorá mi umožňuje zažiť oboje, je svadobná fotografia. Svadby sú oslavou života, sú živelné, plné emócií, lásky a radosti. Navyše, každá svadba je úplne jedinečná a neopakovateľná. Je to mimoriadne silný zážitok, ktorý vo vás ostane po celý život.

— Bude mi cťou zachytiť práve ten váš príbeh
svadobný fotograf Peter Salaj

Svadobné fotografie budú pravdepodobne vašou jedinou vizuálnou spomienkou na svadobný deň. S týmto vedomím sa snažím pristupovať ku každej svadbe. Mojim hlavným cieľom ako svadobného fotografa je zdokumentovať lásku nevesty a ženícha počas celého dňa, zachytiť slávnostnú náladu hostí a zhotoviť kreatívne svadobné portréty mladomanželov.

Tak málo a predsa tak veľa. Momentky a kľúčové momenty sú pre mňa to najdôležitejšie, no niekoľko osobných portrétov iba vás dvoch nikdy nesmie chýbať. Ak hľadáte fotografa na svadobné fotenie, ktorý dokáže zvečniť najväčší deň vášho života hravou reportážnou formou, čítajte ďalej.

Čo ponúkam
NADŠENIE

Nie je nič krajšie ako dokumentovať lásku dvoch ľudí počas ich najväčšieho dňa v živote.

Technika

Používam profesionálnu fototechniku a objektívy s vysokou rozlišovacou schopnosťou.

svetlo

Efektívne kombinujem použitie prirodzeného aj systémového osvetlenia.

Postprodukcia

Každú fotku kolorujem do naturálnych farieb a retušujem na mieru.

Môj prístup ku foteniu svadby

Asi ste už počuli všetky tie klišé, ktoré sa viažu k práci svadobného fotografa – nenápadný, pracujúci v tieni mladomanželov, ako mucha na stene a podobne. To ale nie je môj štýl práce. Svadobné fotenie pre mňa znamená záväzok odovzdať klientom zábery, ktoré budú nositeľom príbehu ich veľkého dňa a pri ich prezeraní sa tam budú vedieť živo v spomienkach kedykoľvek vrátiť. Nebudem sa skrývať v úzadí s veľkým objektívom. Vašu svadbu zdokumentujem z bezprostrednej blízkosti. Budete ma vidieť a budete vedieť, že som tam.

Stalo sa vám už, že si prezeráte fotky na telefóne a zrazu sa pristihnete, že sa pri niektorých usmievate? To chcem dosiahnúť pri vašej svadbe. Chcem prinavrátiť úsmevy, oživiť spomienky a vyvolať emócie. Takú silu vie mať svadobný fotograf. Nafotím autentickú svadobnú reportáž.

Splyniem s vašimi kamarátmi a rodinou a budem všade, kde sa bude niečo diať. Vytvorím nadčasové fotky dokumentujúce vašu lásku, ktoré budú obdivované po generácie. Emotívne svadobné fotenie zachytávajúce nezabudnuteľné momenty s citom a láskou je štýl, ktorý definuje môj prístup ku svadobnej fotografii. Pre mňa je to všetko o ľuďoch a mojou snahou bude vždy prioritne zachytiť vás a vašich hostí vo všetkých možných a nemožných situáciách tak, aby vám fotky aj o niekoľko dekád neskôr stále vyčarovali úprimný úsmev na tvári.

Môj prístup ku foteniu svadobných portrétov

Veľa párov má obavy, že ich fotograf vytrhne z oslavy na hodinu alebo aj dve, len aby pózovali na svadobné portréty. 90% zhotovených fotiek pri mojej práci bude zachytávať váš svadobný deň v dokumentárnom štýle a z oslavy si vás požičiam maximálne na 20 minút. Je skutočne výnimočné mať pod jednou strechou pokope všetkých vašich blízkych kamarátov a rodinu, všetkých tých hostí, ktorí prišli iba kvôli vám a ja chcem, aby ste si to celé užili a boli tam s nimi.

Verím, že fotenie svadobných portrétov by nielenže malo prebehnúť rýchlo a svižne, aby ste sa čo najskôr mohli pripojiť k oslave, ale malo by zároveň prebiehať v uvoľnenej atmosfére a bez stresu, aby ste si ho užili a mali z neho pekný zážitok. Portréty budú vo svojej esencii iba o tom, ako vám dvom bude spolu dobre. Spravím niekoľko kreatívnych záberov, pomôžem vám a usmerním vás. Svadobné fotenie bude zábava a tých pár minút na čerstvom vzduchu iste oceníte.

Za seba budem šťastný, ak budem mať pri fotení portrétov splnené všetky/niektoré z nasledovných podmienok: Západ slnka s jemným zlatistým svetlom, kreatívne kompozície, humor a mladomanželov z ktorých vyžaruje radosť a ktorí sú do seba šialene zamilovaní. Fotenie portrétov si užívam a každú svadbu vnímam ako príležitosť na posun mojej kreatívnej vízie o úroveň vyššie. Vy ste jedineční a svadobné portréty by mali vašu jedinečnosť odzrkadľovať.

Referencie od zákazníkov

Katka: Ďakujeme Peťovi za nafotenie príprav a svadby. Dokázal zachytiť silné emócie a detaily v pokojnej atmosfére. Taktiež oceňujeme, že vzal do úvahy naše predstavy a dodal fotky v rekordne krátkom čase.

Mišo: Ďakujeme za fotenie nášho svadobného dňa a krásne fotky dodané v rekordne krátkom čase. Osobný a ústretový prístup fotografa. Odporúčame 🙂

Katka & Mišo

Cenník svadobného fotenia

Pri tvorbe svadobných balíčkov som sa snažil myslieť na rôzne páry, ich potreby, predstavy a finančné možnosti. Od cenovo najdostupnejšej mikro svadby až po fotenie celého dňa a noci pri maxi svadbe, každý si v ponuke nájde svadobné fotenie ušité na mieru svojim potrebám.

Všetky predsvadobné, svadobné a posvadobné balíčky obsahujú konzultácie pred fotením (osobne alebo cez videohovor) vrátane svadobného poradenstva, editovanie, kolorovanie a základnú retuš všetkých fotografií a ich odovzdanie vo forme online galérie v digitálnej podobe. V cene sú aj cestovné náklady do 50km z Považskej Bystrice, potom 0,25€/km.

Svadba MIKRO

350€
Svadobné fotenie
Fotenie časti svadobného dňa (4-6 hodín)
Obrad, gratulácie, hostina a prvý tanec
200-300 upravených fotografií
Dostupné iba pre svadby od pondelka do piatka

Svadba MINI

650€
Svadobné fotenie
Fotenie celého svadobného dňa a noci (15 hodín)
Od príprav nevesty a ženícha až do skorého rána
400-500 upravených fotografií

Svadba MAXI

800€
Svadobné fotenie
Fotenie celého svadobného dňa a noci (15 hodín)
Od príprav nevesty a ženícha až do skorého rána
800-1000 upravených fotografií
Fotenie portrétov aj mimo svadobný deň zadarmo

Zásnuby (rande)

100€
Predsvadobné fotenie
Ak si chcete vyskúšať fotenie pred samotnou svadbou
Ideálne pre svadobné oznámenia, sociálne siete alebo web
2 hodiny fotenia, 2 lokality
30-60 upravených fotografií

Svadobné portréty

100€
Posvadobné fotenie
Ak chcete mať svadobné fotky aj mimo svadobného dňa
Bez svadobných starostí, netrpezlivých hostí a hlavne bez stresu
2 hodiny fotenia, 2 lokality
30-60 upravených fotografií

Prečítajte si kompletného sprievodcu svadobným fotením, kde nájdete všetky odpovede od A po Z.

Môj sľub pre vašu svadbu

  1. Sľubujem, že mi na vašej svadbe bude extra záležať a budem si plne vedomý dôležitosti mojej úlohy zvečniť váš veľký deň.
  2. Sľubujem, že zachytím vašu svadbu takú, aká naozaj bude a že z nej bude vyžarovať láska a pozitívna energia.
  3. Sľubujem, že svadobné fotenie a portréty si budete užívať, budete sa cítiť uvoľnene a bez stresu.
  4. Sľubujem, že ak sa rozhodnete pre mňa, budete v dobrých rukách.
  5. Sľubujem, že výsledné fotky predčia vaše očakávania.

Chcem rozpovedať celý príbeh vašeho svadobného dňa, ale aj svadobnej noci (sľubujem, že na izbe už budete sami). Prídem už hneď od rána, aby som zachytil prípravy nevesty a ženícha a budem odchádzať na druhý deň medzi poslednými z tanečného parketu. Vaša svadba je jedinečná a pravdepodobne aj jediná, akú v živote budete mať.

Dostanete moju plnú podporu v oblasti svadobnej fotografie dávno pred začiatkom svadby, počas svadby, ale aj keď už budete manželia. Zaväzujem sa zdokumentovať váš príbeh cez prirodzené momentky mladomanželov, rodiny a hostí, romantické portréty, oslavu, detaily a scenérie, ktoré o niekoľko rokov neskôr budú tvoriť spomienky nevyčísliteľnej hodnoty. Dôležitosti svojej práce a jej dopadu na ďalšie generácie si musí byť plne vedomý každý svadobný fotograf.

Ako rezervovať svadobné fotenie

Na úvod by ste ma mali trochu spoznať. Prezrite si moje portfólio, pozrite si web a prečítajte si o mojom prístupe ku svadobnej fotografii a štýle, v ktorom prebieha svadobné fotenie. Nevynechajte ani sekciu najčastejšími otázkami, kde nájdete rýchle odpovede na všetky základné otázky o svadobnom fotení. Môžete si pozrieť aj môj instagram, kde nájdete fotky zo zákulisia a nové práce.

Ak sa vám páči môj štýl a zvažujete, že si svadobné fotenie objednáte, v skratke môžete očakávať nasledovný postup. Vždy sa snažím o to, aby bol celý proces čo možno najjednoduchší a najtransparentnejší, bez zbytočnej byrokracie.

NAPÍŠTE / ZAVOLAJTE

Ak máte o svadobné fotenie záujem, kontaktujte ma prosím emailom alebo telefonicky. Zašlem vám krátky dotazník, ktorý mi pomôže lepšie spoznať vás a vaše predstavy.

REZERVUJTE

Spojíme sa cez videohovor, preberieme všetky detaily a dohodneme si termín. Podpíšeme zmluvu, zaplatíte zálohu a z plánovania svadby si môžete fotografa odškrtnúť.

OSLAVUJTE

Vystrelte konfety a otvárajte šampanské! Fotenie prebieha na základe vybraného svadobného balíčka. Po odovzdaní fotiek môžete svoj veľký deň prežiť znova a znova.

1. Napíšte / zavolajte

Mám veľkú radosť, že sa vám páčia moje fotky, štýl a prístup ku svadobnému foteniu. Bude pre mňa cťou byť vašim fotografom. Napíšte mi cez kontaktný formulár, pošlite email alebo zavolajte a podeľte sa o vaše predstavy. Zašlem vám úvodný dotazník, kde zistím vaše požiadavky a zároveň získam základnú predstavu o samotnej svadbe. Dotazník mi okrem iného pomôže vás trochu spoznať, vďaka čomu sa budem vedieť lepšie pripraviť na nezáväzné konzultácie.

2. Rezervujte

Spojíme sa cez videohovor, prípadne osobne ak bývate nablízku, a prejdeme si celé svadobné fotenie na základe odpovedí z dotazníka. Dám vám odporúčania na základe skúseností a prejdeme si vašu svadbu z pohľadu fotografa. Budeme sa rozprávať o vašich očakávaniach a o tom, čo chcete na fotkách zachytiť.

Ak sa rozhodnete, že som ten najlepší svadobný fotograf pre vás, pošlem vám zmluvu, ktorá bude obsahovať všetky dohodnuté veci. Zmluva je dobrá vec a netreba sa jej báť. Je to právny spôsob ochrany vás ako klienta a mňa ako fotografa a zaručuje, že spolupráca prebehne podľa dohody. Požiadam vás o zálohovú platbu 100€ za rezerváciu termínu a po pripísaní sumy na účet bude termín oficiálne rezervovaný na vaše meno. Iba po podpise zmluvy a úhrade zálohy bude váš termín svadby rezervovaný, čo znamená, že už nebude ponúkaný iným párom.

Približne 1 mesiac pred svadbou sa vám pripomeniem a dohodneme sa na videohovore/stretnutí, kde si upresníme svadobný harmonogram a priebeh celého dňa a noci. Upresníme si detaily, časy, lokality a ak treba tak aj nejaké formality.

Čas pred svadbou je ideálny aj na fotenie zásnub (rande) alebo tzv. predsvadobných portrétov. Dohodneme sa na dátume a naplánujeme zaujímavú lokalitu. Je to skvelá príležitosť ako si vyskúšať fotenie a odbúrať stres ešte pred svadbou. Navyše získate krásne spoločné fotky, ktoré môžete použiť na svadobný web, sociálne siete alebo oznámenia. A ako bonus si trochu vyvetráte hlavu a doprajete si chvíľu oddychu od hektického svadobného plánovania.

3. Oslavujte

Váš veľký deň je tu! Prosím, uvoľnite sa, užívajte si a oslavujte so svojou rodinou a priateľmi. Ja budem dokumentovať lásku vôkol seba a budem si to užívať spolu s vami. Všetky starosti nechajte za sebou a nechajte sa unášať neopakovateľnou atmosférou vlastnej svadby. U mňa budete v dobrých rukách.

Finálne fotografie dodám do 30 dní od fotenia, ak sa nedohodneme inak. Zvyšný doplatok za svadobné fotenie je splatný najneskôr 15 dní po odovzdaní fotografií. Dostanete link s prístupom do online galérie, kde si môžete prezrieť a zároveň aj stiahnúť všetky fotky v maximálnom rozlíšení. Album bude dostupný po dobu 3 mesiacov, tak sa prosím uistite, že za ten čas si fotky stiahnete. Urobte si radšej zálohu v počítači aj na cloude. Predtým ako album exspiruje, dostanete emailovú notifikáciu.

Najčastejšie otázky o svadobnom fotení

Formality
Odkiaľ ste a kde všade fotíte?

Som z Považskej Bystrice a fotím v rámci celého Slovenska. Do 50km z PB si cestovné náklady neúčtujem, nad 50km potom počítam 0,25€ za 1 kilometer.

Ako dlho vopred treba rezervovať termín?

Čo najskôr. Niektoré termíny na svadobné fotenie sú rezervované aj 2 roky dopredu a iné sú voľné aj na poslednú chvíľu.

Musíme pred rezerváciou termínu zaplatiť zálohu?

Pre rezerváciu termínu je potrebné podpísať zmluvu a uhradiť zálohu vo výške 100€.

Kedy sa platí zvyšný doplatok za objednané fotenie?

Zvyšný doplatok za svadobné fotenie je splatný najneskôr 15 dní po odovzdaní fotografií.

Podpíšeme zmluvu o poskytnutí služieb?

Zmluva o poskytnutí fotografických služieb chráni vás ako zákazníka a mňa ako fotografa. V zmluve sú zahrnúte základné veci, na ktorých sa vopred dohodneme, ako napr. cena, moje garancie, popis a rozsah práce a pod.

Získame vlastnícke práva ku fotografiám?

Na svadobné fotky získate licenciu na osobné použitie. Fotky môžete používať na svojej webovej stránke, v profiloch alebo účtoch sociálnych médií, môžete si ich vytlačiť a rozdať všetkým známym alebo zarámovať a zavesiť na stenu. Autorské práva na vaše fotografie si ale ponechávam ja. V praxi to znamená len to, že som fotky vytvoril a chránim sa tak pred ľuďmi, ktorí by chceli moje fotky ukradnúť, vyhlasovať za svoje alebo speňažiť.

Budú naše fotky zverejnené online?

Instagram a online marketing sú neoddeliteľnou súčasťou propagácie mojich fotografických služieb pre potenciálnych klientov. Ak si neželáte, aby vaše fotky boli zverejnené na Instagrame a na tomto webe, dajte mi prosím vedieť.

Predsvadobné fotenie
Kedy je najlepší čas na fotenie?

Závisí to od vás a vašich predstáv a ako dobre/zle zvládate teplé a studené počasie. Počas svadobnej konzultácie preberieme konkrétne váš prípad. Fotenie vnútri vo vašej domácnosti alebo v interiéri je možné realizovať vždy a fotenie vonku prebieha prakticky celoročne, s výnimkou daždivého počasia.

Čo ak budeme chorí?

Nič sa nedeje, fotenie zásnub presunieme v rámci možností na iný termín. Práve z dôvodu choroby alebo zlého počasia odporúčam nenechávať si predsvadobné fotenie na poslednú chvíľu. Ide hlavne o to, aby ste sa počas fotenia cítili dobre a mali pekný zážitok.

Čo ak bude zlé počasie?

Ak máme naplánované fotenie vonku a hlási vyslovene zlé počasie, dohodneme sa na zmene termínu. Ak je počasie premenlivé, zamračené alebo občas spadne nejaká kvapka, tak ideme do toho. Vtedy často vznikajú tie najzaujímavejšie fotky vďaka dramatickej súhre svetla a mrakov. V prípade domáceho fotenia alebo fotenia v interiéri počasie nie je problém.

Nerád/a sa fotím. Čo mám pred foťákom robiť?

A viete čo? Toto mi hovorí skoro každý. Aj tí, ktorí na fotkách vyzerajú uvoľnene a sebavedomo. Ak neviete čo robiť s rukami a nohami, nebojte sa. Niekedy vás usmerním viac a niekedy menej. Mojím cieľom je, aby bol celý proces zábavný a bezbolestný.

Nie som model/ka. Ako budem na fotkách vyzerať?

Vôbec nemusíte vyzerať ako model/ka a napriek tomu si môžete fotenie užiť a mať zo seba skvelý pocit. Ak máte nejaké partie tela, ktoré nechcete zvýrazniť a naopak, ak chcete na niektoré partie upriamiť pozornosť, dajte mi prosím vedieť počas svadobnej konzultácie, aby som si toho bol pri fotení vedomý a náležite vyberal vhodné kompozície.

Nie som fotogenický/á. Čo mám robiť?

Nie ste sami. Hovorí mi to každý druhý klient. Ale keď ideme fotiť, tak často je to iba o tom, že klient potrebuje fotografa, ktorý mu pomôže sa uvoľniť a odpútať pozornosť od fotenia. Potom akoby mávnutím čarovného prútika miznú kŕče v tvári a vydesené pohľady.

Čo si máme obliecť?

Vybrať si vhodné oblečenie je dôležité, pretože to bude určovať vzhľad, dojem a emócie z fotografií. Vo všeobecnosti neodporúčam oblečenie so silným pravidelným vzorom, obrázkami, logami a množstvom výrazných farieb. To všetko potom odpútáva pozornosť od vašej tváre. Detaily preberieme počas svadobnej konzultácie.

Koľkokrát sa môžeme prezliekať?

Nemám to definované ako nejaké pravidlo. Závisí to od toho, koľko oblečenia a doplnkov chcete do fotenia zapojiť, ako rýchlo sa viete prezliecť a koľko budeme mať času. Pre fotenie zásnub (rande) to sú zvyčajne 1-2 typy oblečenia.

Kde všade sa môžeme fotiť?

Možností je veľa. Akú predstavu máte vy? Mnoho zákazníkov si vyberá fotenie v prírode, v parku, na záhrade alebo na nejakom mieste, ktoré je pre klienta výnimočné a má k nemu citovú väzbu. Je to vec osobnej konzultácie. Poradím.

Posvadobné fotenie
Aké sú výhody fotenia portrétov po svadbe?

Mladomanželia nie sú v časovom strese, dátum fotenia vieme prispôsobiť počasiu a taktiež môžeme vycestovať aj na vzdialenejšie miesta, čo je v deň svadby nereálne. Ďalšou obrovskou výhodou je možnosť fotenia v najkrajšej časti dňa, čo je asi 1-2 hodiny pred západom slnka.

Aké sú nevýhody fotenia portrétov po svadbe?

Aby bolo fotenie autenické, je potrebné si znova obliecť svadobné šaty, oblek a absolvovať celú radu procedúr od nechtov, cez make-up až po kaderníka.

Svadobné fotenie
Budeme mať obrad pri sviečkach. Viete to nafotiť?

Určite áno! Prácu v slabých svetelných podmienkach si doslova užívam. Pri slabom svetle je veľmi dôležité, aby boli fotky správne exponované a aby bola zachovaná atmosféra miesta.

Robíte aj skupinové fotografie?

Samozrejme! Svadby sú významným míľnikom v živote ľudi, kedy sa zídu celé rodiny. Častokrát prídu aj rodinný príslušníci zo zahraničia alebo starí rodičia, ktorých ste dlho nevideli. Spoločné svadobné fotografie budú skvelou pamiatkou pre všetky súčasné aj budúce generácie.

Budete nás na svadbe organizovať?

Môj prístup ku svadbe je dokumentárny a zaznamenávam všetko, čo sa počas dňa prirodzene udeje. To znamená, že nebudem od ľudí vyžadovať žiadne pózy, nebudem umelo vytvárať žiadne štylizované momenty a ani organizovať priebeh vášho dňa.

Je potrebné mať dvoch fotografov?

Moji zákazníci si väčšinou vyžadujú iba jedného svadobného fotografa, takže najčastejšie pracujem sám. Pri ranných prípravách preferujem prípravy nevesty, ale ak to čas a logistické možnosti dovoľujú, určite sa snažím zachytiť aj prípravy ženícha ešte pred samotným obradom. Je to vecou dohody počas svadobných konzultácií. Druhý fotograf je na zváženie pri veľkých svadbách nad 100 hostí.

Čo ak bude pršať?

Kľudne sa môže stať, že pršať bude. Počasie ovplyvniť neviem, no budem sa snažiť z akéhokoľvek počasia vyťažiť maximum. Ak bude pršať, tak iba veľmi výnimočne prší naozaj celý deň, takže vždy je šanca, že sa počasie zmení a umožní nám aj fotenie v exteriéri. V prípade potreby existuje vždy možnosť fotenia svadobných portrétov a skupinového fotenia v interiéri, čo je zvyčajne aj pravidlom hlavne pri zimných svadbách.

Čo ak fotograf ochorie?

Zatiaľ sa mi to nikdy nestalo a nejaké prechladnutie alebo bolesť hrdla predsa nemôže svadobného fotografa zastaviť. V prípade, že by som mal náhle vážne zdravotné problémy, zabezpečím za seba adekvátnu náhradu.

Máme zabezpečiť jedlo aj pre fotografa?

Áno, prosím! Svadby sú krásnym intenzívnym zážitkom, no zároveň sú veľmi vyčerpávajúce. Aby si fotograf dobil baterky, potrebuje sa dobre najesť 🙂

Produkcia
Ako by ste opísali svoj prístup ku foteniu?

Pre mňa sú najpodstatnejšie fotky, ktoré sú nositeľom príbehu vášho veľkého dňa. Fotky, ktoré vás pri pohľade na ne živo prenesú v spomienkach presne do toho momentu. Nebudem sa skrývať v úzadí s veľkým objektívom. Vašu svadbu zdokumentujem z bezprostrednej blízkosti. Budete ma vidieť a budete vedieť, že som tam.

Ako by ste opísali svoj fotografický štýl?

Emotívna svadobná reportáž zachytávajúca nezabudnuteľné momenty s citom a láskou.

Používate prirodzené svetlo alebo systémové blesky?

Najkrajšie fotky sú často krásne vďaka tomu, ako fotograf využil svetlo. Prirodzené svetlo môže byť krásne, ale také svetlo často neprichádza zo správneho smeru, nemá správnu intenzitu, či farbu a nevyhovuje tak predstavám, ku ktorým sa snažíme s klientom dopracovať. Verím vo využitie všetkých možných svetelných zdrojov, ktoré mám k dispozícii, aby som vytvorili čo najzaujímavejšie fotografie. Často je to práve kombinácia umelého a prirodzeného svetla. V interiéri aj v exteriéri.

Robíte si zálohy fotiek v prípade tech. problémov?

Už počas svadobného fotenia je každá fotka simultánne ukladaná na 2 pamäťové karty naraz. Po skončení fotenia sú všetky fotky zálohované na externý disk a na šifrovaný cloud.

Aká je vaša fotografická výbava?

Používam fotoaparáty Fujifilm spolu s objektívmi Fujinon s vysokou rozlišovacou schopnosťou. K tomu ešte nejaké blesky, svetlá a dáždniky.

Chceme fotky ako má kamoška. Nafotíte nás rovnako?

Nenafotím. Ak si ma objednáte na svadobné fotenie, tak verím, že je to preto, že sa vám páčia moje fotky a môj štýl. To, čo vidíte v mojom portfóliu, je spätná väzba pri interakcii s párom, ktorý fotografujem. Je to tiež odraz môjho vnímania momentov a priestoru v reálnom čase.

Postprodukcia
Budeme si môcť vybrať, ktoré fotky upravíte?

Nie. Klientom dávam iba tie najlepšie fotky. Nemá zmysel, aby som odovzdával fotky, ktoré sú zle exponované, zle zaostrené, zle komponované, duplicitné alebo fotky, kde máte zatvorené oči a pod.

Prečo nemôžeme vidieť všetky fotky, ktoré nafotíte?

To by ste ani nechceli. Počas svadobného fotenia spravím veľa fotiek, aby som sa uistil, že mi neunikne žiaden vzácny moment. Mnohé z týchto fotiek môžu byť duplicitné, prípadne zle exponované, zle komponované alebo zle zaostrené. Na ostatných zase môže mať niekto privreté alebo zatvorené oči. Tiež nie na každej fotke sa tvárime tak, že by sme si ju chceli zarámovať a zavesiť na stenu.

Čo znamená editovanie, kolorovanie a základná retuš?

Každá jedna fotka prechádza komplexnou postprodukciou. Optimalizácia expozície, vyváženie bielej, korekcia jasu a tieňov, nastavenie kontrastu a orez – to je editovanie. Nastavenie odtieňu, saturácie a jasu jednotlivých farieb a ich vyladenie cez krivky – to je kolorovanie. Odstránenie škrabancov, modrín a vyrážok – to je základná retuš.

Používate pri editovaní prednastavené filtre?

Nepoužívam. Každú fotku upravujem ako jedinečné umelecké dielo. Mám konzistentný štýl (nadčasový, naturálny a príjemný na pohľad), ale nie do takej miery, aby vaše fotky vyzerali úplne inak, ako v realite.

Budú moje vrásky a vyrážky vyretušované?

Hoci sa na fotkách snažím zachytiť prirodzené situácie a skutočnosť, viem, že väčšina ľudí asi nebude nadšená pri detailnom pohľade na každú vrásku a vyrážku na svojej tvári. Citlivo vyretušujem všetky nedokonalosti na pokožke v rámci základnej retuše.

Budú fotky pripravené na tlač?

Áno. Fotky, ktoré vám dodám, sú hotové finálne fotky vo vysokom rozlíšení a sú pripravené na tlač.

Robíte aj fotoalbumy a fotoknihy?

Áno. Na vyžiadanie vám predstavím možnosti a cenovú ponuku.

Stále som vás nepresvedčil? Napíšte mi!