Keď tu teraz sedím a pozerám sa von z okna ako prší, nemôžem si pomôcť, ale myslím na všetky nevesty, ktoré sa vo svadobný deň celé hodiny trápia nad tým, aké bude počasie. Počasie je, žiaľ, jedna z vecí, ktorú nemôžeme ovplyvniť a stresovať sa kvôli tomu naozaj nepomôže. Čo môžete urobiť je pripraviť sa vopred na rôzne typy počasia a mať plán B pre prípad, že príroda sa rozhodne konať po svojom. V tomto článku som spísal niekoľko tipov ako fotografovať v zlom počasí a ako nepriaznivú situáciu otočiť vo svoj prospech.

Zima a sneh

Najväčšou prekážkou pri fotení v snehu alebo keď je vonku veľká zima, je teplota. Môže to znieť ako úplná banalita, ale niektoré páry vôbec nepočítajú s fotením vonku (zlý svadobný harmonogram a manažment zo strany fotografa), nepripravia sa a akoby očakávali, že zimné fotenie v letných svadobných šatách nebude problém. Zaobstarajte si kožuch alebo šál pre nevestu a teplý kabát pre ženícha, aby vás nízke teploty neodradili.

Dážď

Hovorí sa, že dážď počas svadobného dňa prináša šťastie. Ak sú v predpovedi zrážky, uistite sa, že máte so sebou biely, alebo ideálne priehľadný dáždnik. Dôvodom je, že farebné dáždniky pri prechode svetla vrhajú farbu na vašu tvár a oblečenie. Takže napríklad červený dáždnik na vás vrhne červené filtrované svetlo. Ak chcete mať skupinové fotografie vonku, mali by ste mať dostatok dáždnikov pre všetkých. Pri troche plánovania ako fotografovať svadbu v zlom počasí vieme odúrať obavy a vytvoriť pozitívne očakávania bez ohľadu na počasie.

Za uváženie rozhodne stojí aj kúpa náhradných svadobných topánok do dažďa. A to kľudne platí pre všetkých, ktorí by sa chceli fotiť vonku. Tak sa nemusíte báť, že si zničíte alebo zašpiníte svoje hlavné (interiérové) svadobné topánky. Alebo to môžete dať na pankáča a jednoducho ísť von do dažďa vo svojom svadobnom oblečení, vrátane obuvi.

Ostré slnko

Môžete si povedať, že toto je ideálne počasie na fotenie. Ale keď ste uprostred leta vonku, budete rozmýšľať inak. Veľa ľudí myslí, že čím viac svetla máte, tým lepšie budú fotky. Nie je to pravda. Keďže je stred dňa, slnko je najvyššie a je najsilnejšie, bude vrhať na tváre ostré tiene. Navyše vám bude horúco a budete sa potiť. Ideálne je takúto situáciu vyriešiť fotením v tieni.

Ak v blízkosti nie je žiadny tieň, váš fotograf môže vždy použiť odrazovú dosku na prejasnenie tieňov, difuzér na zmäkčenie ostrého svetla alebo doplnkový blesk na osvetlenie tieňov. Takto svadobný fotograf dokáže efektívne vyriešiť problém s ostrým svetlom uprostred dňa. Situácia sa ale trochu komplikuje, akonáhle na scénu prichádza väčšia skupina ľudí. To už zaberie viac času a viac plánovania. Ak je to možné, vždy si naplánujte svadobné fotenie na podvečer, kedy je slnko nižšie na oblohe a vytvára jemné zlatisté svetlo.

Zamračená obloha

Zatianutá obloha plná mrakov môže byť počas svadobného dňa sklamaním, ale nič s tým nenarobíte. Treba sa na to pozrieť z tej lepšej stránky a to teda tak, že mraky rozptyľujú a zmäkčujú slnečné svetlo, čiže fungujú ako prírodný difuzér. Tvoria rovnomerný zdroj svetla. Takže nemáte na sebe veľa ostrých tieňov, nie ste vystavení teplu a ani priamemu slnečnému žiareniu. Výhodou je tiež, že nemusíte žmúriť a nemusíte stále stáť iba chrbtom k slnku, aby ste si zachovali tip-top make-up a nespotili sa.

Počasie nie je prekážkou

Fotografovanie svadby v zlom počasí môže byť náročnou úlohou, ale zároveň aj jedinečnou príležitosťou vytvoriť nezabudnuteľné zábery. Keď sa nebo stiahne a začnú padať kvapky dažďa, mnohí fotografi sa môžu zľaknúť, no práve v takýchto okamihoch môže kreativita a profesionalita svadobného fotografa vyniknúť. Pri fotografovaní svadby v nepriaznivom počasí je kľúčové byť dobre pripravený. Ale najdôležitejšie je mať pozitívny prístup a trpezlivosť. Svadba v daždi môže byť rovnako krásna a plná jedinečných momentov ako tá slnečná.

Hľadáte svadobného fotografa?

Chceli by ste sa porozprávať o možnostiach svadobného fotenia? Bude mi cťou zdokumentovať váš veľký deň vo forme emotívnej svadobnej reportáže zachytávajúcej nezabudnuteľné momenty s empatiou, citom a láskou. Svadobná fotografia pre mňa znamená záväzok odovzdať klientom zábery, ktoré budú nielen nositeľom príbehu, ale aj portrétom ich duší, ktoré sa prepojili v momente, keď si povedali svoje áno.