Nič proti svadobnému obradu, ale svadobná hostina má úplne inú energiu a dynamiku. Formálna atmosféra sa postupne mení na neformálnu a ľudia sú rázom uvoľnenejší. Hostia prichádzajú do svadobnej sály spoločne s mladomanželmi, aby oslavovali lásku, spojenie dvoch rodín a začiatok novej etapy života dvoch mladých ľudí. Od prípitku a krájania torty až po tanec a zábavu, celá svadba po obrade zrazu naberie rýchly spád. Mojou úlohou je vedieť ako fotografovať svadobnú hostinu tak, aby som priebeh hostiny zachytil autenticky. V tomto článku sa na to spoločne pozrieme.

1. Príchod na hostinu

Niektoré veci sa udejú len raz, bez možnosti reparátu. To platí aj pre príchod do svadobnej sály. Správny moment nie je jednoduché len tak odfotiť. Dôležité je predvídať a plánovať. Fotograf musí mať oči fixované na nevestu a ženícha, ale nesmie zabudnúť ani na najbližšiu rodinu a hostí. Príchod do svadobnej sály väčšinou sprevádza prípitok, rozbíjanie taniera a prenesenie nevesty cez prah. Ako by som mohol spokojne fotografovať svadobnú hostinu, ak by som zmeškal tieto kľúčové okamžiky? Toto je len začiatok.

2. Prvý tanec

Prvý tanec je vždy niečo mimoriadne. Na prvý tanec sa spomína ešte dlho. Pre svadobného fotografa to znamená moment, kedy má priestor zdokumentovať tanec z rôznych uhlov a v rôznej vzdialenosti. Tá istá vec, ak je fotená z rôznych uhlov, môže vyzerať veľmi odlišne. Rád fotím prvý tanec kombinovaním rôznych ohniskových vzidialeností, aby som klientovi ponúkol jednak komplexný pohľad a jednak zameranie na detaily a emócie. Preto používam ako širokouhlý objektív, tak aj sklo s väčšou ohniskovou vzdialenosťou. Dôležité je vždy sledovať svetlo a fotiť tak, aby mladomanželia vyzerali v danom svetle čo najlepšie. Použitím systémového alebo batériového blesku dokážeme navodiť požadovanú atmosféru aj napriek nepriaznivému osvetleniu svadobného priestoru.

3. Krájanie torty

Krájanie torty je neoddeliteľnou súčasťou hostiny a opäť, ak sa svadobný fotograf nesústredí alebo nepozná svadobný harmonogram, môže tento krátky moment veľmi ľahko prekĺznuť medzi prsty. Pri otázke ako fotografovať svadobnú hostinu sa ako prvé vždy musí naskytovať podotázka, či fotograf prekonzultoval celý priebeh svadby so snúbencami a či sú všetky dohodnuté časy na harmonograme aktuálne a platné. Pri fotení krájania svadobnej torty odporúčam mladomanželom stáť spoločne po jednom boku tak, aby nezacláňali jeden druhého pri pohľade na nich.

4. Tanečná zábava

Aká by bo tola svadba bez tanečnej zábavy. Tanec patrí ku svadbe odkajživa a je tak samozrejmý, ako výmena svadobných obrúčok. Okrem toho, že je to pre svadobného fotografa povinná jazda, je to aj poriadna sranda. Vidieť, ako sa hostia postupne s plynúcim večerom a rastúcimi promile stále viac uvoľňujú a nespútane prejavujú svoje tanečné kreácie na parkete, je príjemným zážitkom a skvelým materiálom na svadobné fotenie. Platí to isté, ako pri prvom tanci. Možno s tým rozdielom, že tentokrát prídem so širokouhlým objektívom naozaj blízko a zachytím hostí z osobnejšej vzdialenosti. Už si každý na fotografa zvykol a to, že tu nejaký fotograf každého fotí, už nikto nerieši. Ako fotografovať svadobnú hostinu a získať naozaj rozmanité zábery? Niekedy to chce len trpezlivosť, pretože introvertné osobnosti sa môžu prejaviť až postupom času.

5. Prípitky a príhovory

Pri príhovore treba byť v strehu. Jedným okom vnímať kto sa ako v miestnosti tvári, druhým okom pozerať do hľadáčika a oboma ušami počúvať príhovor. Áno, som toho názoru, že svadobný fotograf by nemal všetky tie slová iba filtrovať alebo dokonca vôbec nevnímať. Práveže naopak. Iba ak fotograf počúva príhovor, tak vie predvídať v ktorom momente príde smiech a kedy slzy. Treba byť vnímavý a dokázať zachytiť emóciu ako na strane človeka, ktorý má príhovor, tak aj na strane mladomanželov, ktorým je príhovor určený. Ku vnímavosti a emocionálnej inteligencii patrí aj to, že napríklad v momente príhovoru o nedávno tragicky zosnulom členovi rodiny neskočíme s bleskom rovno pred tváre mladomanželov a nezačneme robiť reportáž emocionálneho prejavu nevesty a ženícha. Všetko s mierou a citom.

6. Hádzanie kyticou

Ako fotografovať svadobnú hostinu a konkrétne jej časť, kedy nevesta hádže kyticu? Je to veľmi pekný moment, ktorý dokumentuje priateľské vzťahy medzi nevestou a ostatnými hosťami nežného pohlavia. Sú to často veľmi živelné situácie plné smiechu a dobrej nálady. Len treba byť pripravený. Fotografie by mali zobrazovať skupinku ľudí za nevestou (ktorá kyticu chytá), ako aj nevestu (ktorá kyticu hádže). Zaostrenie by malo byť na skupinku a je dobré sa predom uistiť, že sú všetci v zábere. Reakcie a výrazy tváre skupinky, ktorá očakáva, že každú chvíľu vyletí kytica, môžu byť ozaj na nezaplatenie. Tieto fotky sú súčasťou svadobného príbehu a nesmú chýbať v žiadnom albume.

7. Prskavky

Prskavky sú ďalším obľúbeným programom a sú zvyčajne v neskoršej fáze svadobnej hostiny, kedy je už tma (pochopiteľne). Každý sa na to teší a je to taký veľkolepý moment, že by bolo chybou nezachytiť ho adekvátne grandióznym spôsobom. Svadobný fotograf by mal komunikovať s mladomanželmi aj s hosťami a vysvetliť, ako má daný moment prebiehať tak, aby bol čo najlepšie zdokumentovaný, no zároveň nie príliš štylizovaný, aby sa z neho nevytratila autenticita a radosť. Mladomanželia prechádzajú prskavkovým koridorom, ktorý sa po ich prechode na konci uzavrie a manželia v jeho strede zastanú a pobozkajú sa. Takáto koordinácia dáva fotografovi čas a priestor nafotiť potrebné zábery bez toho, aby sa bál rozostrenia pohybu pri slabom svetle prskaviek.

Na svadbe druhé šance nie sú

Keď sa veci na svadbe omeškajú alebo nastane nejaká zmena z časového, organizačného alebo technického dôvodu, plán je to, čo vás podrží nad vodou. Svadobná hostina nie je výnimkou. Plán ako fotografovať svadobnú hostinu vám pomôže zorientovať sa v deji a sústrediť sa na kvalitu. Na svadbe druhý pokus neexistuje, takže fotograf musí byť vždy v strehu a predvídať situáciu. Keď sa začne servírovať polievka, fotograf nesedí za stolom s príborom v rukách a nečaká. Fotograf vie, že pri polievke sa zvyknú fotiť vášnivé bozky nevesty a ženícha a to si predsa nemôže nechať ujsť. Svadobný fotograf má na svadbe jedinú úlohu. Dokumentovať príbeh celého dňa a noci. So všetkými momentmi, maličkosťami, bláznovstvom aj kúzlom prítomného okamihu.

Hľadáte svadobného fotografa?

Chceli by ste sa porozprávať o možnostiach svadobného fotenia? Bude mi cťou zdokumentovať váš veľký deň vo forme emotívnej svadobnej reportáže zachytávajúcej nezabudnuteľné momenty s empatiou, citom a láskou. Svadobná fotografia pre mňa znamená záväzok odovzdať klientom zábery, ktoré budú nielen nositeľom príbehu, ale aj portrétom ich duší, ktoré sa prepojili v momente, keď si povedali svoje áno.