Svadobná sezóna je plná vzrušenia a očakávaní. Pre budúce manželské páry je svadobný fotograf jedným z najdôležitejších rozhodnutí, ktoré musia urobiť. Fotografie z veľkého dňa budú spomienkami na celý život, a tak je dôležité zvoliť ten správny okamih na ich zachytenie. Jednou z otázok, ktoré sa mnohé páry pýtajú je, kedy je ten najlepší čas na fotografovanie svadobných portrétov? Odpoveď je zlatá hodinka.

Čo je zlatá hodinka?

Zlatá hodinka je časový úsek krátko po svitaní alebo pred západom slnka, keď slnečné svetlo je ešte veľmi jemné, farebne teplé a veľmi fotogenické. V tomto okamihu je navyše svetlo mäkké, rovnomerne rozptýlené a nevrhá tvrdé tiene. To vytvára ideálne podmienky na fotografovanie, čo zo zlatej hodinky robí obľúbený čas pre svadobné portréty. Výber tohto času na fotenie umožní zachytiť krásne a romantické momenty, ktoré budete chcieť zachovať na celý život.

Fotografovanie portrétov počas zlatej hodinky

Mnoho fotografov tento moment prekombinuje na úkor komfortu novomanželov. Fakt je, že väčšinou môžete v rámci dokumentárnej fotografie využiť akékoľvek miesto. Počas svadobnej hostiny v meste väčšinou len vyjdeme vonku a pracujeme s tým, čo je k dispozícii v okolí. Počas zlatej hodiny hľadám tmavé pozadie so slnkom v pozadí alebo po boku manželov. Tmavé pozadie v protisvetle vytvorí okolo páru príjemné teplé svetlo. Exponujem na protisvetlo a potom upravím tiene a celkovú expozíciu v postprodukcii.

Ako plánovať fotenie počas zlatej hodiny

Veľa párov má obavy, že ich fotograf vytrhne z oslavy na hodinu alebo aj dve, len aby pózovali na svadobné portréty. 90% zhotovených fotiek pri mojej práci bude zachytávať váš svadobný deň v dokumentárnom štýle a z oslavy si vás požičiam maximálne na 20 minút. Je skutočne výnimočné mať pod jednou strechou pokope všetkých vašich blízkych kamarátov a rodinu, všetkých tých hostí, ktorí prišli iba kvôli vám a ja chcem, aby ste si to celé užili a boli tam s nimi.

Verím, že fotografovanie svadobných portrétov by nielenže malo prebehnúť rýchlo a svižne, aby ste sa čo najskôr mohli pripojiť k oslave, ale malo by zároveň prebiehať v uvoľnenej atmosfére a bez stresu, aby ste si ho užili a mali z neho pekný zážitok. Portréty budú vo svojej esencii iba o tom, ako vám dvom bude spolu dobre. Spravím niekoľko kreatívnych záberov, pomôžem vám a usmerním vás. Svadobné fotenie bude zábava a tých pár minút na čerstvom vzduchu iste oceníte.

Ideálny svadobný harmonogram by mal počítať s tým, že fotograf si požičia mladomanželov pred západom slnka. Vtedy je vonku jemné zlatisté svetlo, ktoré umožňuje kreatívne kompozície. Každý fotograf sa na túto chvílu teší, pretože z páru vyžaruje radosť, šťasie a navyše mladomanželia sú do seba šialene zamilovaní. Táto chvíľa je neopakovateľná a zaslúži si byť zdokumentovaná. Ak si chcete svadobné portréty viac užiť a záleží vám na lokalite, resp. chcete fotenie v prírode alebo v meste, odporúčam fotografovanie svadobných portrétov mimo svadobného dňa. V iný deň prebieha fotenie s pocitom, že na vás nečakajú všetci svadobní hostia, takže sa viete aj viac uvoľniť a odviazať.

Kúzlo okamihu

Zlatá hodina môže byť krátkym obdobím, ale s dobrým plánovaním a prípravou môže svadobný fotograf takto získať nádherné svadobné portréty mladomanželov. Fotografovanie svadobných portrétov počas zlatej hodiny je príležitosťou na vytvorenie momentov, ktoré zachytia krásu a lásku tohto špeciálneho dňa.

Hľadáte svadobného fotografa?

Chceli by ste sa porozprávať o možnostiach svadobného fotenia? Bude mi cťou zdokumentovať váš veľký deň vo forme emotívnej svadobnej reportáže zachytávajúcej nezabudnuteľné momenty s empatiou, citom a láskou. Svadobná fotografia pre mňa znamená záväzok odovzdať klientom zábery, ktoré budú nielen nositeľom príbehu, ale aj portrétom ich duší, ktoré sa prepojili v momente, keď si povedali svoje áno.