Peter Salaj.
Portrétny, rodinný a svadobný fotograf.

Fotografii som prepadol na prelome milénia, v roku 2000. Boli to časy, kedy sa hry hrávali na Playstation 2, v rádiu púšťali Britney Spears a svetom sa šíril počítačový vírus ILOVEYOU. Digitalizácia bola ešte v plienkach a ja som chodieval fotiť módne prehliadky na čiernobiely film. Od začiatku bolo mojim cieľom zachytiť moment tak, aby z fotky bolo cítiť atmosféru a emóciu.

Po rokoch štúdia a experimentovania, keď som už vyčerpal všetky možnosti erasmov a výmenných pobytov, som si našiel prácu na základnej škole v rodnom meste Eda Sheerana. Deti ma naučili trpezlivosti a individuálnemu prístupu. Zároveň mi dali do života nesmierne množstvo energie a optimizmu. Tu sa stavali základy môjho vzťahu k deťom a rodinám.

V ďalšej etape som si prešiel fázou minimalizmu. Svoj majetok som daroval na charitu a ostali mi iba foťák a batoh. Foťák som zbalil do batoha a vyrazil cestovať a plniť si sny. Nič ale netrvá večne. Spomienky z ciest časom vyprchajú, detaily sa zabudnú a v pamäti ostanú iba fragmenty jednotlivých momentov. Cestovanie v karaváne na Sahare, vojnová zóna v Libanone, protivládne demonštrácie v Sudáne alebo zemetrasenie v Nepále odštartovali moju vášeň pre reportážnu fotografiu.

Na cestách som dokonca stretol aj moju manželku Janku. Najprv sme cestovali spolu, no a potom, ako to už býva zvykom, sme sa usadili. Netrvalo dlho a na svet prišiel náš Jojo. Bum! Game changer. A to som si myslel, že som vo svete videl a zažil už kadečo. Celý život bol odrazu hore nohami.

Čas beží rýchlo. Naplno som si to uvedomil až po narodení dieťaťa. Momenty, kedy sa z novorodenca stal predškolák ubehli akoby lúsknutím prstov. Rovnako vzdialené sa zdajú byť aj naše rande s Jankou, zásnuby a vzájomné chvíle v novým prírastkom v rodine. S dávkou nostalgie a spomienkového optimizmu tápam v pamäti a snažím sa oživiť tieto život definujúce chvíle. Ak by som mohol zmeniť jednu vec, tak by som z tohto obdobia chcel mať viac spoločných fotiek.

Z mobilu je fotiek dosť, ale mať tak niečo, kde sme všetci spolu a nemusím sa hanbiť to zavesiť na stenu – to by bola paráda. Nespravte rovnakú chybu ako ja!

Práve vďaka Janke a Jojovi som sa rozhodol vydať sa na cestu dokumentovania lásky.

Či už je to fotenie portrétov, rande, zásnuby, svadba alebo rodinné chvíle s deťmi, bude mi cťou nafotiť a zvečniť vašu lásku vo forme fotografií s emóciou a príbehom.

Ďakujem za vašu dôveru.

Peter Salaj podpis

Najnovšie články