Téma, ktorá je pre mnohé rodiny, ale aj jednotlivcov veľmi dôležitá – rodinná fotografia. V tomto roku je fotografovanie spoločných rodinných chvíľ omnoho dôležitejšie, než kedykoľvek predtým. V dobe, keď sa svet mení tak nesmierne rýchlo, je rodinný fotograf ako kúzelník, ktorý vám daruje zastavený čas na fotografiách. Veľa ľudí prežíva aj návrat ku fotografii, ako ku trvalému médiu, ktoré uchováva vzácne momenty a spomienky s vašimi blízkymi. V tomto rozsiahlom článku sa pozrieme na všetko, čo by ste mali vedieť o tom, ako si nájsť a vybrať rodinného fotografa, ktorý dokáže zachytiť vašu lásku a emócie v ich najkrajšej podobe. Pripravte sa na inšpiráciu, tipy a trendy v oblasti rodinnej fotografie. Začíname!

Obsah skryť

Prečo by ste mali rozmýšľať nad rodinným fotením?

Priznajte sa, kedy naposledy ste si spravili fotku, kde ste boli všetci spolu? Ak nad tým musíte premýšľať viac ako minútu, tak je načase, aby ste si také fotky spravili. Hovorím o profesionálnom rodinnom fotení, či už u vás doma, na záhrade pred domom alebo na nejakom pre vás výnimočnom mieste. Rodinný fotograf sa už postará o zvyšok a celá réžia a tvorba bude v jeho rukách.

Rodinné portréty sú osobné a vzácne

Pýtate sa sami seba, prečo vôbec rozmýšľať nad fotením. Stačí si predstaviť ten moment, keď rodinný fotograf zaklope na vaše dvere. Možno vám prebehne mráz po chrbte v momente, keď si uvedomíte, že váš byt/dom nie je na fotenie pripravený. Neumyté taniere sú ešte na stole, špinavé prádlo v kúte a decká majú hračky porozťahované po celom dome.

Neštylizované prostredie vo svojej prirodzenosti a surovosti má svoje čaro. Bude totiž realistiky dopĺňať kompozíciu vášho života doma. Hovorí sa tomu tiež aj lifestyle fotenie. Keď fotím rodiny doma, hrám sa s jednotlivými elementmi denného života a dokumentujem momenty, ktoré sú skutočné a intímne. Toto ste vy a takto žijete. Ja fotím váš život a zaznamenávam interakcie medzi vami. V sterilnom a dokonale upratanom prostredí by to pôsobilo umelo. Vonku zase budem iniciovať hry a aktivity, pričom súbežne budem jednotlivé momenty dokumentovať. Pri akých aktivitách vás budem dokumentovať je predmetom dohody pri konzultáciách.

Rodinné fotografie sa stávajú súčasťou nášho dedičstva

Rodinné fotky sú vyobrazením lásky, ktoré si budeme ceniť navždy. Je to dôkaz života, vzťahov a ako spomienky časom blednú, fotky sa stávajú čoraz cennejším dedičstvom. Keď sa nad tým zamyslíme, rodinné fotografie a príbehy sú tým jediným nebiologickým dedičstvom, ktoré nás spája s našimi predchodcami.

Naša generácia nie je žiadnou výnimkou. Aj váš rodinný príbeh si zaslúži byť zdokumentovaný a odprezentovaný pre ďalšie pokolenie. Portréty z každodenného rodinného života už viac nemusia v pamäti iba vyblednúť. Uchovajte si ich ako pamiatku pre tých, ktorí prídu po vás. Rodinný fotograf bude pri tomto zámere vašou pravou rukou a s radosťou vám pomôže túto predstavu zrealizovať.

Rodinné fotografie dávajú deťom pocit výnimočnosti

Deti potrebujú vedieť, že sú dôležité, že niekam patria a že nám na nich záleží. Keď sa cítia byť ľúbené tými najdôležitejšími ľudmi v ich živote, ich pocit bezpečia a sebavedomie nepoznajú hranice. Ak sa deti cítia rešpektované za to, kým naozaj sú, je pre nich jednoduchšie budovať vzťahy neskôr aj mimo rodinného kruhu. Rodinné albumy, ale tiež aj fotky na stenách alebo na nočnom stolíku, to všetko umožňuje dieťaťu pochopiť, aké je výnimočné.

V dobe instantného dopamínu cez sociálne siete je teraz ešte dôležitejšie než kedykoľvek predtým si jednoducho vybrať zopár fotografií, vytlačiť ich a zavesiť na stenu. Týmto aktom môžete demonštrovať vašu lásku a oddanosť ľuďom, na ktorých vám záleží. A spravíte im popritom aj radosť. Opäť, rodinný fotograf dokáže pomôcť a svojou prácou prispieť k lepšej dynamike rodiny.

Selfíčka zo smartfónu majú nízku hodnotu

Jednou z najčastejších vecí, ktorú o fotografoch počúvam, je že teraz je fotograf každý. Stačí k tomu smartfón vo vrecku. Tak veľmi sa spoliehame na technológie, že niekedy zabúdame na to podstatné. Smartfóny sú nepochybne nesmierne užitočné a je to malý zázrak, že vo vrecku môžeme nosiť malé zariadenie, ktorým dokážeme fotiť a natáčať videá v slušnej kvalite. Nie je rodinný fotograf zbytočný? Prečo sa rodinné fotenie so službami profíka oplatí?

Čo ak nám ale telefón spadne na zem a rozbije sa? Čo ak sme si nespravili zálohu a zabudli sme heslo na cloud? Nikdy nie je rozumné vložiť všetky vajíčka do jedného košíka. Žijeme v časoch, kedy odfotiť niečo alebo niekoho je strašne jednoduché. Nafotiť ale portrét rodiny, ktorý má hlbší význam, zmysel a hodnotu je už vec iná. Na to potrebujete profesionálneho fotografa.

Viac na túto tému sa dočítate v článku Prečo by ste mali rozmýšľať nad rodinným fotením? alebo v článku 5 dôvodov, prečo sa rodinné fotenie oplatí prípadne v článku 6 dôvodov, prečo si zaplatiť rodinného fotografa.

Prečo rezervovať fotografa až po úvodnom pohovore?

Kedykoľvek mám potenciálneho zákazníka na platené fotenie, či už je to rodinné fotenie alebo iné, snažím sa k celej zákazke pristupovať transparetntne a bez zbytočnej byrokracie. Je dôležité, aby zákazník poznal celý proces a vedel, čo ho bude v čakať v nasledujúcich krokoch, od konzultácií, cez realizáciu až po odovzdanie hotového diela.

Nikto nemá rád nepríjemné prekvapenia na záver a preto preferujem jasné vytýčenie krokov až do konca, na ktoré sa zákazník môže vždy odvolať. Každý je spokojný, každý vie, čo robí a vie, čo má očakávať.

Čo je úvodný pohovor?

Úvodné konzultácie umožnia stretnutie fotografa s klientom, kde preberieme detaily realizácie a očakávania. Ak bývate nablízku, môžeme sa stretnúť osobne, inak štandardne sú tieto úvodné pohovory vedené formou videohovoru.

Pri rodinnom fotení bude úvodný pohovor veľmi dôležitá časť našej spolupráce. Vďaka konzultáciám pred fotením si vieme ujasniť mnoho nezodpovedaných otázok a zabezpečiť tak hladký chod fotenia, ktorý každý rodinný fotograf a rodič iste ocení. V neposlednom rade nám pohovor umožní lepšie sa spoznať a naladiť sa na seba. Najkrajší pocit je, ak sa z klienta nakoniec stane kamarát.

Pohovor slúži na zistenie očakávaní

Úvodné konzultácie sú dôležité pri každom type fotografie alebo projektoch, pri ktorom som v kontakte s platiacim zákazníkom za moje služby. Tieto stretnutia pomôžu fotografovi spoznať jasnú predstavu o očakávaniach klienta a o finálnom produkte.

Konzultácie zmažú akékoľvek pochybnosti, dajú priestor na kladenie otázok a pomôžu klientovi s radami, ako sa na rodinné fotenie čo najlepšie pripraviť, aby výsledok prekonal očakávania. Nezabudnite ale deti pred fotením motivovať, aby sa na fotenie tešili a užila si to celá rodina.

Viac na túto tému sa dočítate v článku Prečo rezervovať fotografa až po úvodnom pohovore?

Čo očakávať od rodinného fotenia?

Ak sa fotenia obávate a neviete, čo máte pred foťákom robiť, nebojte sa. Ten pocit pramení najskôr z toho, že ste túto skúsenosť zatiaľ ešte nezažili. A nie ste sami. Rodinný fotograf bude vašou pravou rukou a pomôže vám prejsť celým procesom bezbolestne a navyše aj s pekný zážitkom nakoniec.

Úloha rodiny a úloha fotografa

V deň fotenia príďte prosím načas. Jednak môžem mať po vás dohodnuté ďalšie fotenie a bola by škoda sa ukrátiť o zaplatený čas, ale hlavný dôvod je, aby sme z fotenia vyťažili maximum. Práve preto často zákazníkom navrhujem, že rád prídem za vami aj o 15 minút skôr, aby sme sa mohli na seba trochu naladiť a prešli si to, čo nás čaká. Dám vám vedieť, či budem potrebovať nejaký čas na prípravu a nastavenie fototechniky, prípadne štúdiových svetiel a bleskov, ak sa tak dohodneme.

Ľudia sa väčšinou boja toho, čo nepoznajú, takže sa chcem uistiť, že pred samotným fotením budeme mať čas na bližšie zoznámenie sa s vami a s mojou fotovýbavou. Celým fotením vás prevediem tak, aby ste od začiatku vedeli čo máte očakávať od rodinného fotenia. Vašou úlohou je byť v prítomnosti a užívať si momenty s rodinou. Úlohou fotografa je dostať z vás emócie a zachytiť lásku.

Pózovanie bez toho, aby ste vedeli, že pózujete

Rodiny sa snažím pózovať úplne minimálne. Lepšie by bolo povedať, že rodiny pózujem hlavne cez rôzne hry a aktivity tak, že často ani nevedia, že vôbec pózujú. Tak sa môžu prirodzene venovať sebe a hre so svojimi deťmi. Väčšinou ale každý chce mať zopár klasických fotografií typu „povedz sýr“ a tieto najradšej robím hneď v úvode, keď ešte viem udržať pozornosť detí. Keď ich to už prestane baviť, potom sú to už samé hry a zábavné aktivity, cez ktoré zdokumentujem skutočné emócie.

S fotografom sa určite nemusíte báť komunikovať, práve naopak. Fotenie je zážitkom a ja budem vašim fotografickým sprievodcom. Vždy vám poviem čo, kde a ako, aby som vás zachytil v tom najlepšom momente alebo svetle. Vždy sa budem snažiť o to, aby rodinné fotenie prebiehalo bez stresu a v dobrej nálade. Výsledné fotky sú tak naturálne, autentické a odzrkadľujú skutočné vzťahy v rodine.

Viac na túto tému sa dočítate v článku Čo očakávať od rodinného fotenia v 3 krokoch

Ako si užiť fotenie s rodinou?

Stretávam sa s názorom viacerých rodín, že by aj veľmi radi mali nejaké pekné spoločné fotky, ale boja sa osloviť fotografa. Boja sa, aké to bude a že nebudú vedieť, čo majú pred objektívom robiť. Boja sa, že sa deti nebudú vedieť správať a že fotky, aké si predstaujú, sú v ich prípade nereálne a ostanú iba tou predstavou.

Fotenie by malo byť hlavne o zábave a o dobre strávenom spoločnom čase. Veď fotenie je koniec koncov investícia, dávate do toho svoje peniaze a aj svoj čas – ktorá rodina má dnes čas a peniaze nazvyš? Či si chcete fotky zavesiť na stenu alebo darovať ich starým rodičom, či sú vaše deti ešte malé, sú v puberte alebo už dospelé – má to byť zážitok, na ktorý sa bude roky spomínať a hodnota tohto zážitku sa bude rokmi iba stupňovať. Dobrý rodinný fotograf vás bude celým zážitkom sprevádzať a uistí sa, že si to budete užívať.

Deti si to užijú a dospeláci tiež

Hoci to bude ufrflaný tínedžer alebo energiou nabitý predškolák, vysvetlite im, že tvorba spomienok je sranda a že o pár rokov neskôr to odcenia. Dajte im za príklad nejaké vaše rodinné fotky, alebo fotky starých rodičov, ktoré si ceníte. Povedzte im, že nebudú musieť robiť nič, čo sami nebudú chcieť, a uistite ich, že vždy môžu čokoľvek odkomunikovať s vami alebo priamo so mnou. Deti sa ani nebudú musieť usmievať.

Snažte sa nedávať príliš veľa sľubov, čo všetko deti dostanú ak sa budú počas rodinného fotenia dobre správať. Zbytočne sa potom nebudú vedieť sústrediť na nič iné a zabudnú na to, že fotenie je nový zážitok, ktorý by si mali hlavne užiť. Určite ale neurobte chybu, že pri fotení na mnohých fotkách vedome nebudete, lebo veď to má byť o vašich deťoch. V žiadnom prípade. Buďte na fotkách aj vy a to práve kvôli vašim deťom!

Sústreďte sa hlavne na seba

Bežná chyba je, že sa jeden z rodičov sústredí na to, aby každý vyzeral bezchybne a potom sám/sama na fotkách vyzerá vystresovane. Sústreďte sa na seba, aby ste vyzerali dobre, uvoľnene a zvyšok nechajte na mne. Deti budú robiť to, čo deti zvyčajne robia a niekedy je lepšie ich v tom nechať. Takto budete mať prirodzené detské fotky, pri ktorých zachytím bežné, no zároveň jedinečné, okamihy ich interakcie v rámci rodiny.

Som tiež rodič a dobre poznám ten pocit, keď chcete niečo od dieťata a ono just v tej chvíli s úsmevom na tvári vám povie, že to nespraví. Môžete sa aj na hlavu postaviť. Dôležité je vtedy neprísť o nervy. Pri fotení sú takéto chvíle práveže celkom žiadané a komické, keďže pre dieťa je to hra a keď na ňu pristúpi aj rodič, vznikajú z toho potom celkom zaujímavé momentky. Verím, že po odovzdaní fotiek si poviete, že fotenie sa oplatilo a stálo to za to.

Nezanedbajte základnú prípravu pred fotením

Doprajte si v rámci možností dostatok času pre seba a svoju rodinu bezprostredne pred a po fotení. Neprichádzajte na fotenie vystresovaní a neponáhľajte sa hneď na ďalšie stretnutie. Okrem samotnej logistiky a dramaturgie fotenia, ktorú si prejdeme počas online alebo osobnej konzultácie, zabezpečte hlavne to, aby ste nikto neboli hladní a smädní.

Moja práca je dokumentovať lásku medzi vami. Moja práca je, aby ste sa cítili dobre, užili si to a mali dobrý pocit z kvalitne stráveného spoločného času. Mojou úlohou je vytvoriť vám spomienky na celý život a užiť si fotenie spolu s vašou rodinou. Občas vás budem usmerňovať, aby som zachytil momenty v tom najlepšom svetle.

Rodinný fotograf vždy prispôsobuje fotenie konkrétnej rodine a ich požiadavkám. Ak vaše dieťa zbožňuje robiť mlynské kolá, tak budeme fotiť mlynské kolá. Ak sa vás tínedžer nechce pozerať do foťáku, tak sa do foťáku nebude pozerať. V neposlednom rade vaše fotky budú skutočným odrazom toho, kto ste a vzťahov vo vašej rodine. Rodinný život je krásny, ale nikdy nie je úplne dokonalý – práve preto ma tak fascinuje a vždy sa na stretnutie s novou rodinou nesmierne teším.

Viac na túto tému sa dočítate v článku Ako sa cítiť dobre a užiť si fotenie s rodinou?

Ako sa pripraviť na rodinné fotenie?

Pripraviť sa na rodinné fotenie môže byť zábavným a príjemným procesom, ktorý vám umožní zachytiť drahocenné okamihy so svojimi najbližšími. Bez ohľadu na to, či plánujete profesionálne fotosnímky alebo jednoduché rodinné portréty, správna príprava je kľúčová pre úspech tohto jedinečného zážitku. Od výberu vhodného miesta a oblečenia až po komunikáciu s fotografom a stanovenie očakávaní, existuje niekoľko dôležitých krokov, ktoré môžete urobiť, aby ste sa na fotografiu dobre pripravili a dosiahli skvelé výsledky.

Nadchnite sa pre fotenie ešte pred samotným fotením

Predtým, ako sa vaše rodinné fotenie začne, skúste si v rámci rodiny vysvetliť, o čo vlastne pôjde a aké sú vaše očakávania. Môžete to urobiť formou hry alebo nejakej aktivity, alebo sa jednoducho rozprávate o tom ako o prekvapení alebo zábave, na ktorú všetci netrpezlivo čakáte. Skúste to vnímať ako spoločný zážitok, ktorý vás vzájomne obohatí a na ktorý sa tešíte.

Vaše deti by mali vopred vedieť, že táto nová hra bude zahŕňať doteraz neznámeho človeka – fotografa. Rodinný fotograf bude robiť fotky a viac alebo menej vás zorganizuje a prevedie celým procesom. Pred samotným fotením sa ešte uistite, že ste s fotografom odkonzultovali základné vecí. Niektoré rodiny sú na fotenie zvyknuté a v takýchto rodinách koncept fotografa v deťoch môže vyvolať extra kreatívne správanie. Vtedy sa decká budú snažiť ukázať v najlepšom svetle.

Iné rodiny sa zase môžu napríklad viac sústrediť na to, čo budú jednotliví čelonovia robiť, aby spoločne vytvorili prirodzenú a uvoľnenú atmosféru. Vtedy dokonca aj zabudnú, že tam vôbec nejaký rodinný fotograf je. Je to naozaj rôzne a čo platí na jednu rodinu, neplatí zase na druhú. Sami viete, čo funguje na vás najlepšie a tomu treba prispôsobiť naratív o fotografovi a rodinnom fotení. Keď premýšľate, ako sa pripraviť na rodinné fotenie, je potrebné zohľadniť každú maličkosť. Obzvlášť ak máte malé deti.

Ďalší nápad, ktorý môže pre niektoré rodiny fungovať, je že si spoločne sadnete nad fotografie, ktoré v rodine už máte. Ukážte deťom tie, ktoré sú pre vás dôležité a je za nimi nejaký osobný alebo rodinný príbeh. Kľudne vytiahnite aj vaše fotky z mladosti a na nich demonštrujte to, aké sú s odstupom času dôležité a ako ste radi, že ich máte. Fotenie je zábava a po rokoch krásna spomienka na to, kým ste boli. Za zmienku stojí aj článok na tému prečo by ste mali vôbec rozmýšľať nad rodinným fotením alebo prečo si fotografa zaplatiť.

Uistite sa, že každý je oddýchnutý a dobre najedený

Toto sa zdá byť ako úplná samozrejmosť, ale radšej to pripomeniem. Chcem, aby každý bol pri fotení v dobrej nálade a na to potrebujeme každý (vrátane mňa) 2 veci: spánok a jedlo.

Ak fotíme mimo domu, odporúčam zobrať nejaké malé jedlo na zahryznutie pre deti. Môžeme sa aj počas fotenia vonku zastaviť na nejaký snack, oddýchnuť si a doplniť energiu ak to situácia a čas umožní. Hlavné je, aby ste deťom nedávali jedlá, pri ktorých sa môžu ľaho zašpiniť. Tiež nedávajte prosím deťom sladkosti a lízatká, ktoré im zafarbia jazyk – pokiaľ teda to nie je váš úmysel.

Pribaľte deťom ich obľúbené hračky

Nechajte svoje deti vybrať si 1 alebo 2 obľúbené hračky. Budú mať veľkú radosť, keď ich počas detského fotenia budú môcť ukázať a odfotiť sa s nimi. Môže to byť obľúbená plyšová hračka, balóny, bublifuk alebo kolobežka, či skateboard. Dohodneme sa počas úvodnej konzultácie a zapojíme do fotenia aj hračky a iné rekvizity.

Ak budú šťastné deti, budú štastní aj ich rodičia. Potom si rodinný fotograf može už iba robiť svoju robotu a nikto si ho nebude všímať. Ja tak zachytím autentické momenty vašej rodiny. Len prosím všetko s mieriou, aby ste neskončili tak, že budete vláčiť hračky vašich detí z miesta na miesto a budete z toho akurát tak nervózni. Tiež dbajte na to, aby ste hračky zvolili tak, že sa súrodenci kvôli nim nebudú hádať. Prečítajte si zoznam vecí, ktoré nesmiete zabudnúť zobrať pred fotením.

Viac na túto tému sa dočítate v článku 5 tipov, ako sa pripraviť na rodinné fotenie

Čo by ste mali fotografovi povedať ešte pred fotením?

Pri prvom kontakte zákazník väčšinou niečo tuší o tom, akú úlohu ma rodinný fotograf, pozná jeho portfólio, prečítal si jeho krátku biografiu alebo dostal dobrú referenciu. Rodinný fotograf ale o zákazníkovi nevie prakticky nič. Aby bolo rodinné fotenie úspešné, pohodové a bez stresu, je nutné budovať vzájomný vzťah fotograf-zákazník hneď od počiatku.

Najviac sa mi osvedčilo zasielanie krátkeho úvodného dotazníka tým, ktorí prejavili záujem o moje služby. V dotazníku zistím základnú motiváciu a očakávania (dokážem-nedokážem ich splniť?). S odpoveďami z dotazníka sa viem lepšie pripraviť na úvodné konzultácie a ušiť ich na mieru potrieb klienta. Konzultácie vediem ideálne cez videohovor, kde si preberieme jednotlivé detaily a celý priebeh fotenia, ako aj miesto, čas a v neposlednom rade aj zmluvné podmienky. Uistite sa, že fotograf rozumie vašim potrebám a je si vedomý príležitosti, za akej budú fotky vznikať.

Povedzte fotografovi, prečo sa chcete fotiť

Viem, že pre niektorých to bude asi samozrejmosť, ale mali by ste fotografovi povedať, pri akej príležitosti sa chcete dať fotiť. Tých dôvodov môže byť kopec, napr. že chcete nové fotky do rodinného albumu, chcete si spraviť profesionálne rodinné portréty ako darček pre starých rodičov, chcete mať pamiatku pre seba alebo chcete zdokumentovať oslavu 10-tych narodenín. Nech to je čokoľvek, prosím vždy povedzte svojmu fotografovi prečo sa chcete fotiť. Väčšina sa to bude pýtať hneď na začiatku.

Vďaka tomu vie rodinný fotograf lepšie naplánovať fotenie a vie sa aj autentickejšie vložiť do príbehu. Keď už fotograf vie, aká je vaša motivácia, môžeme sa posunúť ďalej a začať sa rozprávať o očakávaniach zo strany zákazníka. Napríklad ak je požiadavka na fotenie pri príležitosti oslavy narodenín, klient často povie, že by chcel mať niekoľko individuálnych záberov dieťaťa a na zvyšných fotkách by rád videl interakciu dieťaťa so zvyškom rodiny a emócie z prežívania tejto oslavy.

Povedzte fotografovi, aké fotky musíte mať

Mojim zvykom je úplne vždy sa pýtať na to, aké fotky rodina „musí mať za každú cenu“. Pri videokonzultáciách sa s rodinou rozprávame o tom, akú majú motiváciu a očakávania a ku očakávaniam patrí aj to, aké fotky jednoducho musia mať. To je základ a všetky ostatné fotky sú nadstavba. Niektoré rodiny nemajú žiadne špecifické požiadavky a to je v poriadku. Iné rodiny zase majú zase celkom zaujímavé nápady a jasnú predstavu o tom, čo chcú a čo nechcú.

Rozoberieme si jednotlivé očakávania, aby sa všetky strany uistili, že budú spokojné. Rodina, že dostane fotky, aké chce a fotograf, že bude schopný dodať také fotky, aké si predstavuje rodina, pri zachovaní svojho štýlu a presvedčenia. Niektoré rodiny sú pri svojich očakávaniach dosť špecifické a požadujú napríklad iba fotky v horizontálnej orientácii, alebo chcú byť fotografované tak, aby sa nikdy nepozerali do objektívu. Koľko rodín, toľko chuti. Nebojte sa s fotografom hovoriť o svojich očakávaniach.

Viac na túto tému sa dočítate v článku 5 vecí, ktoré fotografovi povedať pred rodinným fotením

Čo si obliecť na rodinné fotenie?

Výber správneho oblečenia je jedným zo základných faktorov úspechu rodinného fotenia a spokojnosti zákazníka. Ak je oblečenie výrazné, ba až extravagantné, má tendenciu strhávať na seba všetku pozornosť. To má za následok odpútanie sa od toho najdôležitejšieho – vzťahov a emócií medzi vami. Nechcem dávať oblečeniu väčšiu dôležitosť, akú si zaslúži, ale naozaj v niektorých prípadoch môže tvoriť rozdiel medzi skutočne výnimočnou a obyčajnou fotkou. Menej je niekedy naozaj viac.

Vyberáme vhodné oblečenie pre fotenie s rodinou

Ak premýšľate nad tým, čo si obliecť na rodinné fotenie, tak najdôležitejšie je, aby ste sa v tom cítili príjemne a boli sami sebou. Aby ste sa páčili sami sebe, keď sa potom na tie fotky budete pozerať. Pretože fotky vám ostanú na celý život a pravdepodobne ich budú raz ukazovať aj vaše deti svojim deťom.

Rodinné fotenie nie je ideálna chvíľa na to, aby ste experimentovali a skúšali si nový imidž. Možno sa stane, že o mesiac neskôr zmeníte názor a predsalen uvážite, že to ružové číro nie je váš štýl. A ak náhodou je, tak sa už teším na naše spoločné fotenie! V skratke, na fotkách chcete vyzerať čo najlepšie, ale hlavne chcete vyzerať tak, že ste to vy.

Čo zvyčajne robí pri fotení problémy

Keď mám vypichnúť jednu vec, ktorá je pri rodinnom fotení naozaj rušivá, tak to sú grafické vzory na oblečení. Rôzne štvorčeky, opakujúce sa vzory, kontrastné obrázky, to všetko je veľmi rušivé. Od toho vás odhovorí každý rodinný fotograf. Platí to pre deti aj pre rodičov. Ak musíte mať oblečené niečo so štvorcami v pravidelnom vzore, nech sú aspoň dostatočne veľké. Čím väčšie, tým menší problém. Malé vzory so svetlým alebo tmavým pozadím sú najhoršie.

Ak stále neviete, čo si obliecť na rodinné fotenie, tak určite sa vyvarujte pásikom, písmenám a slovám. Ako sa budete pri fotení pohybovať a budem vás fotiť z rôznych uhlov, tak na fotkách ostanú iba časti textu z oblečenia. Takže ak vaši milovaní budú mať oblečené tričko s nápisom „veľký brat“, môže z neho ostať na fotke vidno iba „ý bra“. To by bola škoda.

Naše oči automaticky skenujú fotku a akonáhle uvidia písmená, začnete ich podvedome čítať skôr, ako si všimnete tváre ľudí. Rovnako logá firiem, značky a rôzne dizajnové prvky je najlepšie pri fotení nenosiť z rovnakého dôvodu. V jednoduchosti je krása.

Jemné pastelové farby nikdy nič nepokazia

Jednofarebné oblečenie v jemných pastelových odtieňoch fungujú najlepšie. Nie je na tom nič rušivé a tak na fotkách vystupujú do popredia ľudia a nie šaty. Nechcem tým povedať, že si máte vyberať nudné oblečenie, ale toto proste funguje. Nie je to módna prehliadka, ale fotenie vašej rodiny. Jednoduché šaty môžete zladiť s ďalšími decentnými doplnkami z ľanu, vlny alebo iných prírodných materiálov podľa ročného obdobia.

Viac na túto tému sa dočítate v článku Čo si obliecť na rodinné fotenie?

Aké rekvizity si zobrať na rodinné fotenie?

Rekvizity pri rodinnom fotení môžu fotku rapídne vylepšiť, ale aj úplne pokaziť. Rekvizity vôbec nemusia byť niečo extravagantné. Rekvizita môže byť akákoľvek vec, ktorá pomôže pritiahnúť pozornosť na fotografovanú osobu, zvýrazniť jej činnosť alebo vlastnosť a dá fotke hlbší zmysel. Pri skrolovaní nekonečného feedu sociálnych médií môžeme naraziť na rôzne typy pomôcok pri fotení, kde páry oznamujú svoje promócie, zásnuby, svadbu, tehotenstvo alebo narodenie dieťaťa. Aké rekvizity dokážu vylepšiť rodinné fotenie?

Ešte predtým ako prvoplánovo schmatnete plyšovú hračku vášho dieťaťa alebo futbalovú loptu, dajte si pár chvíľ na rozmyslenie. Vaše dieťa plyšovú hračku možno nenávidí a do futbalovej lopty si párkrát koplo naposledy minulé leto. Idea je, že by ste mali vybrať niečo, čo je pre vaše dieťa naozaj hodnotné a s čím sa stotožňuje. Napadá vás niečo?

Prečo uvažovať nad rekvizitami?

Rodinné fotenie by malo prebiehať bez stresu a byť zábavou. Rekvizity pridávajú fotkám zaujímavé detaily a podporujú tak vystavanie celkového príbehu, robia fotky výnimočnými alebo dotvárajú celkový kontext.

Ak sa pred objektívom cítite nervózne, zapojenie rekvizít do fotenia vás môže na začiatok upokojiť. Závisí to síce od konkrétnych rekvizít, ale vo svojej podstate vám dajú niečo, na čo sa môžete v tej chvíli sústrediť a odviezť tak vašu pozornosť, kým si na fotenie zvyknete a uvoľníte sa. Váš rodinný fotograf vám k tomu dopomôže.

Rekvizity by pri fotení mali mať zmysel

Pri fotení rodinných portrétov máme vopred dohodnutý a zmluvou potvrdený čas, ktorý sa zvyčajne pohybuje v rozmedzí jednej až dvoch hodín. Vzhľadom na limitujúci čas, odporúčam si zobrať nie viac ako 1-2 rekvizity. Osvedčilo sa mi, aby ste pri výbere rekvizity boli ako rodičia prísni, selektívni a istí, že keď sa na fotky s odstupom času pozriete, budete rekvizity považovať za správny výber.

Rôzne pomôcky pri fotení môžu mať symbolický efekt, ale určite by nemali byť smerodajné. V žiadnom prípade by ste sa nemali cítiť pod tlakom, že nejakú rekvizitu za každú cenu musíte mať. Určite nemusíte. Väčšina rodinných fotení prebieha bez rekvizít a bez problémov. Rekvizity fungujú iba vtedy, ak k nim dieťa cíti bezprostrednú väzbu a spojenie.

Viac na túto tému sa dočítate v článku Aké rekvizity si zobrať na rodinné fotenie?

Čo si určite nezabudnúť zobrať na fotenie so sebou?

Fotografa správanie detí nemôže vyviesť z miery. Či sú deti hyperaktívne a neobsedia na mieste alebo sú trochu utiahnutejšie a hanbia sa, rodinný fotograf by sa mal prispôsobiť ich povahe. Deti majú široké spektrum osobnosti a behom krátkeho rodinného fotenia sú schopné ukázať množstvo tvárí. Sledovať premeny detských osobností od úvodného stretnutia až po koniec fotenia je fantastický zážitok a je jedným z dôvodov, prečo ma fotografovanie rodín baví.

Ako otec ale úplne chápem, že detské fotenie môže byť veľmi stresujúce. Znova, chápem, že ste už toho toľko pre svoje vytúžené fotenie spravili; rezervovali ste si fotografa, vybrali ste si oblečenie, dokonca ste presvedčili aj svojho muža (čo je niekedy to najťažšie z celého). Chcete mať z fotenia zážitok a užiť si to, zároveň chcete mať krásne fotky. A ono to pôjde, nie je to nič nereálne. Zvládli to už mnohé iné rodiny pred vami, zvládnete to aj vy.

Jedlo a pitie

Vždy si nejaké jedlo vezmite so sebou. Teraz nemyslím zrovna obedár aj s polievkou, ale nejaké maškrty ako keksíky, ovocné taštičky, piškóty alebo niečo, čo svoju dieťaťu dávate väčšinou za odmenu. Je to skvelý spôsob, ako deti motivovať pri fotení.

Najlepšie bude, ak deti vopred ani nebudú vedieť, že so sebou niečo také máte. Počkajte na moment, keď deti vypovedajú poslušnosť a prestanú spolupracovať. Vtedy vytiahnete eso z rukáva a pokračujeme vo fotení ďalej. Samozrejmosťou je dodržiavanie pitného režimu.

Uistite sa ale, že jedlo, ktoré deťom dáte nezafarbí ich ústa, jazyk, prsty alebo nebodaj oblečenie. Photoshop je mocný nástroj, ktorý dokáže divy, ale čokoládové fúzy sú ešte mocnejšie.

Veci na výmenu

Dôrazne odporúčam zobrať si extra oblečenie na výmenu v prípade, že sa deti zašpinia, zablatia alebo okydajú jedlom. Každý rodinný fotograf miluje, keď deti majú zapnuté všetky zmysly a naplno sú oddané skúmaniu nového prostredia, hre alebo rodinnej aktivite. Čo tak hranie sa vo vode alebo lezenie po stromoch? Ako rodič s tým ale nemusíte súhlasiť (pochopiteľne), aby vaše deti skončili so zablatenými šatami alebo aby si špinavé sadli do auta. Radšej si vezmite náhradné oblečenie, veď pri deťoch človek nikdy nevie.

Viac na túto tému sa dočítate v článku Čo si určite nezabudnúť zobrať pred detským fotením?

Ako sa s deťmi rozprávať o fotení?

Rodičia často čelia mnohým výzvam a dilemám pri vedení otvorených a zmysluplných konverzácií so svojimi deťmi. Jednou z takýchto tém, ktorá môže vyvolať rad otázok a zvedavosť najmenších členov rodiny, je aj téma rodinného fotenia. Ako sa s deťmi správne rozprávať o tejto činnosti, ktorá môže pôsobiť záhadne alebo dokonca nudne? Pozrieme na niekoľko užitočných rád, ktoré vám pomôžu nadviazať otvorený a zábavný dialóg o rodinných fotografiách. Zároveň tým podporíte kreativitu vašich detí a vytvoriť spoločné spomienky, ktoré budú trvať celý život.

Pozrite sa na fotografa detskými očami

Sústreďte sa na pozitívne aspekty dňa. Deťom povedzte, že síce tam bude rodinný fotograf – ujo, ktorého nepoznajú – ale deň strávia spoločne s rodičmi a tak sa nemajú čoho obávať. Pri fotení doma budete spolu piecť koláče, hrať sa, stavať hrady z piesku, kresliť si alebo robiť akúkoľvek aktivitu na akej sa dohodneme. Treba prizvukovať, že fotograf je ich kamoš a môžu sa pýtať čo len chcú. Kľudne deti motivujte, že môžu fotografovi povedať aj akú fotku by chceli, ak majú nejakú predstavu. Hlavne, aby to bavilo vaše deti.

Povedzte, že niekto (alebo slovo niekto nahraďte menom fotografa) príde za vami a bude vás fotiť počas toho, ako sa budete zabávať a robiť zaujímavé aktivity s rodičmi. A to všetko preto, aby ste sa potom mohli spolu pozerať na všetky tie skvelé fotky plné zážitkov. Povedzte deťom, že si budú môcť vybrať tie najkrajšie fotky, ktoré si zavesíte doma na stenu a pošlete ich aj babke a dedkovi, aby mali radosť. Pri fotení ide hlavne o zážitkok a každý rodinný fotograf bude šťastný, ak si tento zážitok budú jeho klienti užívať.

Nehovorte deťom ako sa majú správať

Ako rodič tomu úplne rozumiem. Ak budete mysľou v prítomnosti, budete sa sústrediť na vzťah s vašimi deťmi a hrať sa s nimi, dosiahneme skvelý výsledok a fotky budú stáť za to. Hlavne nestresujte. Ak budete mať strach vy, budú ho mať aj vaše deti. Deti treba pred fotením motivovať.

Deťom príliš nehovorte, ako sa majú alebo nemajú správať pri fotení. Iba ak by ste im povedali, že jednoducho majú byť samé sebou (plusový bod za rodičovstvo!). Ale teraz vážne. Naozaj verím, že ak necháme deti správať sa tak, ako je to pre nich prirodzené, výsledkom budú skvelé fotky. Nechcem aby si deti po fotení v sebe niesli traumu. Z fotenia v nich ostane akurát zlý pocit, že fotograf si o nich myslí, že nie sú dosť dobré také aké su.

Vyššie uvedené v podstate platí tiež aj pre rodičov. Robte to, čo je pre vás prirodzené a buďte sami sebou. Nemajte strach z toho, ako budete na fotkách vyzerať. Ak si nie ste istí, čo máte robiť, jednoducho sa hrajte so svojimi deťmi a zapojte sa do aktivity. Rodinný fotograf vás vždy usmerní a pomôže vám.

Viac na túto tému sa dočítate v článku Ako sa s deťmi rozprávať o fotení?

Ako motivovať deti, aby sa na fotenie tešili?

Poznáte ten moment, keď sa aj s manželkou strašne tešíte na nejakú spoločnú rodinnú aktivitu, ale vaše deti jednoducho odmietajú spolupracovať? Pištia, mravčia, ťahajú za sebou nohy a robia všetko pre to, aby vám to čo najviac znepríjemnili a ukázali, že oni to robiť nechcú. Viete ako správne motivovať deti k nejakej aktivite?

Špeciálna fotka iba pre deti

Komunikácia s deťmi o fotení je niekedy náročná. Všimol som si, že väčšina detí reaguje doslova nadšene, ak im rodič povie o jednej maličkosti. Tou maličkosťou je to, že svojim deťom poviete, že na konci fotenia sa ich rodinný fotograf opýta na ich špeciálnu fotku. Ide o to, že deti si môžu samé vymyslieť ako a kde sa odfotia a je ich vec, čo na fotke budú robiť. Žiadne pýtanie sa typu mama/tato môžem toto, tamto. Iba to, čo bude chcieť dieťa, ich vlastný nápad a predstava. Každé dieťa odfotím zvlášť iba tak, ako ono chce a ako sa mu páči. Jednoducho VIP detské fotenie. Nie je to veľa a ani to nie je ťažké, však?

Deti sa ma potom už počas fotenia pýtajú, kedy budeme fotiť tú ich špeciálnu fotku. Začnú zo seba chrliť nápady a nevedia sa dočkať. No a práve táto skúsenosť jeden na jedného, fotograf a dieťa bez dozoru rodičov, je niečo, čo si deti považujú a majú z toho potom pekný zážitok. Veď ktoré dieťa by nechcelo byť na chvíľu stredobodom pozornosti s tým, že rodinný fotograf dieťa povzbudzuje a hovorí, aké je šikovné a ako super na fotke vyzerá? Naozaj jednoduchý tip ako motivovať vaše deti pozitívnym spôsobom.

Pozitívny prístup a zábava

Týždeň-dva pred fotením sa sústreďte na to, ako deti motivovať. Priebežne sa rozprávajte s dieťaťom v pozitívnom duchu o pripravovanom rodinnom fotení. Prosím, určite neotvárajte témy o tom ako vyzeráte, že musíte do fotenia schudnúť a podobne. Pamätajte, že sa v dieťati snažíme vytvoriť pozitívne očakávania, motivovať ich a zároveň ísť príkladom, aby sa nehanbili za to, kým sú. Povedzte im, že sa nie je čoho báť a práve naopak, je toho veľa, na čo sa môžu tešiť. Cez fotografiu viete aj pomerne jednoducho a bezbolestne zvýšiť sebavedomie dieťaťa.

Nie som typ fotografa, ktorý vás bude hodiny trápiť v strnulých pózach. Na úvod si trochu zapózujeme hravou formou kým ešte máme pozornosť detí a všetko je pre nich nové a zaujímavé, no a potom pomocou rodinných aktivít a hier z vás dostanem požadované emócie a kompozície. V podstate, asi od detí budem chcieť aby sa ani neusmievali a nepozerali sa do foťáku. Len nech sa hrajú a behajú. Prirodzený úsmev a autentické momenty sú predsa najkrajšie. Fejkový úsmev je pri rodinnom fotení beh na krátke trate.

Viac na túto tému sa dočítate v článku Ako motivovať deti, aby sa tešili na rodinné fotenie?

Prečo fotenie doma môže byť dobrý nápad?

Predstavte si, ako vaša rodina sedí na gauči, túlite sa k sebe s hrnčekmi horúceho čaju a užívate si praskanie dreva v krbe, kým vonku fúka studený vietor a za oknami je kopec snehu. Toto je naša rodinná pohodička počas mrazivých februárových dní. Je to scéna, na ktorú nechcem zabudnúť. Lenže bez fotky spomienky vyprchajú rýchlo. Je ale úplne jedno, ako vyzerá váš spoločne strávený čas s rodinou. Bude mi radosťou zdokumentovať vašu lásku počas rodinného life-style fotenia vo vašej domácnosti. Na mieru, bez potreby pózovať a iba s jemným usmernením. Je to zážitok, ktorý by mala skúsiť každá rodina.

Aké veci môžeme robiť počas fotenia doma?

To je úplne na vás. Počas úvodných konzultácií sa dohodneme na 3-4 aktivitách a porozprávame sa o tom, ako budú prebiehať. Dám vám niekoľko tipov a dobrých nápadov na rodinné aktivity počas fotenia u vás doma, no zároveň skúskime prísť s niečim unikátnym pre vašu rodinu.

Predstavte si, že vonku prší a vy ste s deťmi zatvorení doma. Ako spolu trávite čas? Spoločným brainstormingom prídete na tie najlepšie veci. Okrem bežných činností pridáme aj nové, ktoré si vaše deti užijú. Samozrejme po dohode a odsúhlasení z vašej strany.

Toto je skvelá príležitosť dovoliť deťom niečo, čo by ste im za iných okolností normálne nedovolili. Napríklad jesť zmrzlinu v posteli, skákať zo sedačky alebo hrať vankúšovú vojnu. Čokoľvek mimo bežných vecí im dovolíte a máme takmer garantované, že deti budú nadšené. Toto môže byť pre niektoré rodiny jeden z hlavných dôvodov prečo je fotenie doma dobrý nápad.

Ale čo ak to u mňa doma nevyzerá dobre?

Netrápte sa! Žiadna domácnosť nie je (alebo nemala by byť) dokonalá. Obzvlášť, keď máte deti. To proste nejde a je to v poriadku. Videl som veľa domácností a k deťom neporiadok jednoducho patrí. Nie je sa za čo hanbiť.

Zamerajte sa na 1-3 izby v dome, alebo na 1-2 izby v byte. Miestnosti vyberajte podľa toho, či je v nich dostatok svetla (majú veľké okná) a podľa toho, aké aktivity chcete ako rodina s deťmi podniknúť. Následne sa snažte tieto izby upratať podľa možností.

Ale neupratujte ich príliš. Chcete mať predsta autenické fotky a spomienky na chvíle, ktoré s deťmi bežne zažívate. Tak, aby keď sa po rokoch pozriete na fotky, ste nežili v ilúzii, že hoci ste mali doma 3 malé deti, váš dom bol vždy čistý a uprataný. V skratke, nechcem aby ste z fotenia mali zbytočný stres. Žiaden rodinný fotograf sa vám pod posteľ ani do skrine pozerať nebude.

Viac na túto tému sa dočítate v článku Prečo je fotenie doma dobrý nápad.

Ako rozosmiať deti počas rodinného fotenia?

Pre rodinného fotografa je vždy frustrujúce pracovať s rodičmi, ktorí zakaždým nútia svoje deti usmievať sa. Pre deti to nie je prirodzené a už tobôž nie, ak sa majú nasilu usmievať pred cudzím človekom schovaným za objektívom. Cítia nervozitu rodičov a zároveň majú strach z neznámeho, čo vo výsledku nikdy nemôže dopadnúť dobre.

Rodič môže mať nutkanie napomínať svoje deti, aby na fotke dobre vyzerali a usmievali sa. Veď ide predsa o pamiatku a zaznamenanie toho, ako ste spolu šťastní a užívate si každú chvíľu. Existuje ale niekoľko dôvodov, prečo to nie je dobrý nápad.

Po prvé, pre malé deti môže byť náročné vydržať sa usmievať v dlhšom časovom úseku. Po druhé, vyžadovanie úsmevu od detí môže nabúrať ich sebadôveru a môžu sa cítiť nedocenené. Po tretie, ak deťom vyslovene poviete, že sa usmievať nemusia, často za odmenu dostanete presný opak – úprimné a prirodzené úsmevy, ktoré sú tou pravou esenciou pre úspešné rodinné fotenie.

Autenticita je najdôležitejšia

Všetci poznáme tie extra pozitívne fotky, kde sa celá rodina chichoce tak, že namiesto očí majú iba pomlčky a vyzerajú, akoby išli vybuchnúť od smiechu. A hoci takýto typ fotiek je fajn, niekedy sú silené, hrané a neautentické. Preto by ste počas rodinného fotenia nemali nútiť deti smiať sa. Namiesto toho ich nechajte byť samými sebou a akceptujte, že rodinný fotograf bude dokumentovať ich skutočné ja. Žiaden fake.

Niekedy najlepšie riešenie je povedať deťom na rovinu, že sa usmievať vôbec nemusia. Môže to znieť protichodne k tomu, čo chceme dosiahnúť, ale želaný efekt sa môže rýchlo dostaviť. Ak deti necháme sa hrať a robiť to, čo chcú, je dosť veľká šanca, že detské fotenie dopadne pozitívne a my získame krásne úsmevy a nadšené výrazy v tvári. Deti vedia prekvapiť. Kľúčom k úspechu môže byť aj dovoliť deťom pri rodinnom fotení robiť niečo, čo inak nemôžu a malá odmena na záver z vašej strany určite nič nepokazí.

Nenúťte deti usmievať sa

Nie je žiadne tajomstvo, že deti sú náročný subjekt na fotografovanie. Časo nespolupracujú, odbiehajú a majú pozornosť ako akváriová rybička. Hoci rodičov bude lákať napomínať svoje deti nech sa usmievajú, nerobte to. Deti žijú vo vlastnom svete plnom svojich problémov, predstáv a očakávaní. Nútiť ich usmievať sa na povel ich môže rozrušiť, hlavne keď to nekorešponduje s tým, čo naozaj v danej chvíli cítia a prežívajú.

Zvážte aj signál, ktorý svojim správaním vysielate deťom, keď od nich žiadate falošné úsmevy pred objektívom. Vo svojej podstate im vlastne hovoríte, že ich prirodzený výraz tváre nie je dostatočne dobrý a že sa musia kvôli fotke zmeniť. V hlave dieťata tým spustíte myšlienkový pochod, ktorý môže byť v detskom svete negatívne pochopený. Mama, tato, naozaj sa musím pred svetom usmievať, aj keď to tak necítim?

Viac na túto tému sa dočítate v článku Ako rozosmiať deti počas rodinného fotenia? alebo v článku Prečo vynútené detské úsmevy sú pri fotení nežiadúce?

Ako uplatiť deti, aby spolupracovali pri fotení?

Všetci snívame o tom, ako naše deti prídu na rodinné fotenie a budú milé, zlaté, snaživé a budú počúvať rodičov a fotografa na slovo. Žiaden krik, plač, záchvaty ani traumy. No nebolo by to krásne? Snívajte ďalej!

Takže teraz všetci spravíme veľký nádych, výdych a vráťme sa nohami späť na zem. Za ten čas čo fotím rodiny s deťmi som takých detí stretol toľko, koľko mám palcov na dvoch rukách. Niekedy si hovorím, že je asi pravdepodobnejšie stretnúť jednorožca, ako dieťa opísané v odseku vyššie. A keď také správanie očakávať budete, pripravte sa na riadnu dávku nervov, frustrácie a nespokojnosti. V skratke, majte prosím realistické očakávania.

Podplácanie detí je vo všeobecnosti asi trochu kontroverzná téma, ale netreba ju ignorovať ani zľahčovať. Ako otec a rodinný fotograf v jednej osobe úplne rozumiem rodičom, ktorí svoje deti podplácajú. Ide hlavne o sitácie, kedy rodičia chcú s deťmi zažiť niečo nové a pekné, ale dieťa odmieta spolupracovať.

Bábätká a deti do 3 rokov

Bábätká sú nepodplatiteľné a tým pádom sú pri rodinnom fotení nároční zákazníci. Potrebujú iba lásku, dotyky a mlieko.

Deti do 3 rokov sú vo všeobecnosti trochu oriešok. Majú extrémne jasnú predstavu o tom čo chcú a čo nie. Pri každom kroku sa snažia demonštrovať svoju nezávislosť a kontrolovať všetko a všetkých vo svojom okolí. Ak deti v tejto vekovej kategórii chceme pri rodinnom fotení motivovať, podlácaním sa nám to podarí len veľmi ťažko.

Malé deti nemajú totižto ešte dobre pochopený koncept času. Keď deťom poviete, že „ak budete počúvať uja Peťa, po fotení dostanete čokoládu“, jediné slovo, ktoré z celej vety zachyta, bude čokoláda. No a vtedy sa spustia slzy a plač, lebo dieťa chce čokoládu hneď teraz a nechápe, čo znamená potom.

Pri deťoch do 3 rokov odporúčam zobrať si na fotenie balíček lentiliek. Ak deti chcete uplácať, tak úplatok musí prísť okamžite, musí byť malý, rýchly na zjedenie a nesmie dieťa zašpiniť alebo zafarbiť ústa či jazyk. Rodičia už budú vedieť najlepšie, čo platí pre ich dieťa.

Deti od 3 rokov a staršie

Deti, ktoré majú 3 a viac rokov dokážeme celkom efektívne podplatiť (ak je to nevyhnutné) a prijmuť tak k hlbšej spolupráci počas rodinného fotenia. Pamätajte si ale, že často netreba vôbec žiadne úplatky vo forme sladkostí, pretože rodinné fotenie prebieha v uvoľnenej atmosfére, kde jednotlivé aktivity často diktujú deti samotné a rodinný fotograf je iba režisér celej scény.

Hlavné je to, aby aktivity boli zábavné, deti sa bavili a aby celá rodina mala z fotenia pekný zážitok. Mám rôzne stratégie ako deti zapojiť do hry a ako vytvoriť neformálne prostredie, v ktorom aj zabudnete, že ste na profesionálnom fotení. Detaily preberieme počas nezáväznej úvodnej konzultácie ešte pred samotným fotením.

Ak už teda musíte a chcete deti podplatiť, začnite tým, že poviete niečo v zmysle „ak budete dobrí a budete počúvať, po fotení pôjdeme na. ihrisko/zmrzlinu, do ZOO a pod.“ Ak bude treba, kľudne to počas fotenia viackrát zopakujte. Dôležitá je ale pozitívna motivácia.

Vyvarujte sa vyhrážok, keď deťom budete vravieť, že ich na ihrisko/zmrzlinu nezoberiete, ak sa nebudú usmievať. Deti potom budú smutné, sklamané, frustrované, nahnevané, alebo všetko naraz. Radšej si s deťmi zahráme hru o ich obľúbenej zmrzline alebo sa porozprávame o tom, čo budú robiť na ihrisku, akoby sme ich mali stresovať, že o svoju odmenu môžu prísť.

Viac na túto tému sa dočítate v článku Ako uplatiť deti, aby spolupracovali pri fotení?

Ako presvedčiť manžela, že fotenie je dobrý nápad?

Rodinné fotenie je skvelý spôsob ako dokumentovať rast vašich detí, oslavovať dôležité životné udalosti a vytvoriť si spomienky na celý život. Čo ale keď váš partner má na to iný názor? Byť pred objektívom nie je pre každého a množsto ľudí znervóznie len pri samotnej predstave. Občas sa stane, že s tým pri rodinných portrétoch trochu bojujeme a niekedy to môže byť celkom výzva. Niektorí muži s fotením súhlasia len preto, aby bola ich žena spokojná, no iní to dajú pri fotení pocítiť celej rodine, že tam nie sú dobrovoľne. Alebo neprídu vôbec. Ako presvedčiť manžela, že rodinné fotenie má zmysel?

Predtým ako sa pozrieme na niektoré hlavné dôvody nesúhlasu mužov s fotením, chcem zdôrazniť dôležitosť partnerského rozhovoru v pozitívnom tóne. To, ako o tom budete s manželom rozprávať, bude mať veľký vplyv na to, ako na to bude reagovať. Namiesto vytvárania pocitu viny a výčitiek a riskovania vzniku horkokrvnej hádky, vypočujte si argumenty aj z druhej strany.

Manžel: Nevidím v tom zmysel

Pokiaľ ide o fotenie, nefinančná hodnota rodinných portrétov je nevyčísliteľná. Váš manžel by si to mal uvedomiť, ak v tom nevidí zmysel. Pripomeňte mu, že fotky a spomienky sú navždy a časom len naberajú na hodnote. Vysvetlite mu, že je to ideálny spôsob ako zdokumentovať lásku vo vašej rodine, vaše vzťahy a momenty, ktoré inak môžu byť časom nenávratne zabudnuté.

Pripomeňte mu, ako rýchlo rastú vaše deti. Je to vždy zábava pozerať sa na fotky spred niekoľkých rokov a pripomínať si tie momenty, keď boli vaše deti ešte malé a vy ste sa učili, aké to je byť rodičmi. Ako čas beží vpred, tieto fotky ocení každý vo vašom rodinnom kruhu.

Keď hovoríme o deťoch, tak verím, že sú to práve deti pre ktoré tieto fotky s rodičmi budú mať v dlhšom časovom horizonte najväčšiu hodnotu. Práve tento argument by mohol byť dobrou pákou v tom, ako presvedčiť manžela, aby sa na fotenie odhodlal.

Kamarátkini rodičia sa rozviedli keď mala 5 rokov. Vždy keď sa pozrie na rodinné fotky keď mala menej ako 5 rokov, tak sa rozplače od dojatia, pretože vie, že sa narodila do milujúcej rodiny. Hoci to rodinné puto netrvalo dlho. Ale práve kvôli rozvodu svojich rodičov si tieto fotky nesmierne váži.

Iný príbeh zase hovorí o tom, že nikdy nevieme, čo nás v živote čaká. Život je krátky, nepredvídateľný a niekedy nefér. Treba si ho užiť kým sme tu, aby sme to neskôr neľutovali. Moja manželka za celý život nemala jedinú spoločnú fotografiu so svojimi rodičmi a starými rodičmi, až kým som tú fotku nespravil ja. Krátko na to sa starí rodičia pominuli a manželka si túto fotografiu dala zarámovať na stenu a teraz má pre ňu nesmiernu cenu.

Manžel: Na toto fakt nemám čas

Úprimne, ak by manžel chcel, čas by si našiel. Problém je v tom, že nechce. Neskočte mu na to. Trvajte na tom, aby ste sa s manželom aspoň na tú tému porozprávali a popri tom sa ho môžete opýtať na deň, kedy by si mohol spraviť čas tak, aby to vyhovovalo vám obom.

Ak a keď zacítite manželove zaváhanie, využite túto možnosť na otvorenie dialógu. Vypočujte ho, odpovedajte priamo na jeho obavy a zdôraznite dôležitosť rodinných portrétov – pre vás, pre neho, pre vaše deti, celú rodinu a budúcu generáciu. Existuje pravdepodobnosť, že s fotením bude súhlasiť akonáhle lepšie pochopí hodnotu spoločných fotografií.

Toto sú 3 jednoduché kroky, ktoré vám pomôžu dopátrať sa ku skutočnému dôvodu, prečo váš manžel má problém s fotením:

– Predstavte si, ako sa váš manžel cíti. Skúste sa vžiť do jeho kože.
– Rozprávajte sa objektívne a bez emočného nátlaku
– Počúvajte obavy svojho manžela a skúste si ich krok za krokom rozobrať.

Akonáhle nájdete spoločnú reč a pôdu pod nohami, jednoduchšie dospejete ku dohode.

Viac na túto tému sa dočítate v článku Ako presvedčiť manžela, že fotenie je dobrý nápad.

Ako zvýšiť sebavedomie dieťaťa cez fotografiu?

Predstava, že by vás mal rodinný fotograf fotiť pravidelne každý rok s celou rodinou znie pre mnohých asi ako nezmysel. Veď predsa nezáleží na tom, aby ste narodeninové pozdravy posielali zakaždým s tip-top novými fotkami, alebo aby ste na sociálnych sieťach mali vždy aktuálnu profilovku. V skutočnosti, fotografia môže mať obrovský psychologický vplyv na dieťa, jeho sebavedomie a vnímanie svojho miesta v rodine. Ako môžete jednoducho a rýchlo zvýšiť sebavedomie dieťaťa?

Jedna zo sociálnych štúdií z univerzity v New Orleans zistila, že deti, ktoré prichádzajú do styku so svojimi fotkami a často ich vidia, majú vyššie sebavedomie ako deti, ktoré svoje fotky nevidia a nie sú ani fotené. Zarámované portréty vašich detí na stene v obývačke môžu pomôcť k tomu, aby z vašich detí vyrástli zdravo sebavedomí mladí ľudia.

Ukážte deťom, že ich ľúbite

Vaša domácnosť pravdepodobne odzrkadľuje aj vaše hodnoty a to, čomu v živote prikladáte zmysel. Ak aplikujeme rovnaký meter aj na rodinu a deti, fotografie na stene môžu ubezpečiť vaše deti ako veľmi ich ľúbite a ako si ich vážite. Dajte vašim deťom vedieť, aké sú pre vás dôležité a zarámujte si ich fotky na nočný stolík alebo na stenu.

Rodinné fotky pripomenú vašim deťom, že sú dôležitými členmi rodiny a že domov je miesto, kde sa môžu cítiť bezpečne, pretože tu žijú ľudia, ktorí si ich vážia a majú ich radi, nech sa deje čokoľvek. Ak budú vidieť svoju tvár na rodinných portrétoch, tak aj lepšie pochopia, že sú súčasťou jedného celku – rodiny. Ide o veľmi jednoduchý a finančne nenáročný spôsob ako zvýšiť sebavedomie vášho dieťaťa, ktorý môže vyskúšať naozaj každý rodič.

Upevnite si rodinné vzťahy

Mimo budovania sebavedomia vašich detí, rodinné fotenie a portréty môžu tiež upevniť vzťahy v rámci rodiny. Je to výborný spôsob ako všetkým ukázať, že ste jeden celok, navzájom sa ľúbite a podporujete sa.

Portréty na stene od rodinného fotografa dokážu prirodzeným spôsobom vyformovať predstavu dieťata odkiaľ je a kým je. Cez fotky dokážu pochopiť svoju identitu už v ranom detstve, čo im neskôr pomôže práve v budovaní sebavedomia a rozvoju osobnosti.

S deťmi sa o fotení rozprávajte. Pri niektorých deťoch dobre funguje aj zdravá motivácia a stupňovanie očakávaní s blížiacim sa termínom fotenia. Ide síce o mierne vyššiu finančnú investíciu, zato dostanete vysokokvalitné zábery celej rodiny. Tieto zábery budú zachytávať jedinečné momenty a dokumentovať lásku a cit vo vašom rodinnom vzťahu. Táto investícia sa vám po rokoch mnohonásobne vráti a vy už nebudete musieť riešiť to, ako zvýšiť sebavedomie vášho dieťaťa. Stačí, keď sa vaše dieťa poprechádza po byte/dome a v momente ho fotky na stenách naplnia hrdosťou a pocitom výnimočnosti, že niekam patrí.

Viac na túto tému sa dočítate v článku Ako zvýšiť sebavedomie dieťaťa cez fotografiu.

Buďte na fotkách aj vy a to hlavne kvôli svojim deťom

Niekedy sa mi stane, že rodičia ma požiadajú pri rodinnom fotení iba o fotky ich detí. Ako sa hrajú, ako sa naháňajú, hocičo, hlavne aby tam neboli dospeláci. Hovoria, že sa necítia pred foťákom vo svojej koži a že oni vlastne ani nie sú fotogenickí a že radšej nech majú iba peknú pamiatku na svoje deti. Stáva sa to často napr. pri ženách po tehotenstve, alebo ak sa rodičia necítia fyzicky vo forme. Moja odpoveď na to je vždy rovnaká: Buďte na fotkách aj vy. Kvôli svojim deťom!

Rodičia idú deťom príkladom

Vždy, keď niektorí z rodičov prídu už počas úvodnej konzultácie s touto myšlienkou, snažím sa im to vyhovoriť. Chcem ich presvedčiť, aby do toho išli spolu so svojimi deťmi a užili si to. Prečo? Pretože verím, že ak sa rodičia rozhodnú na rodinnom fotení participovať, dávajú tým príklad svojim deťom. Sebadôvera, neistota a pochybnosti o našej postave a výzore sa začínajú formovať už v útlom veku a práve najviac ľudmi, ktorí sú nám najbližší.

Deti sú ako špongia, absorbujú každú jednu maličkosť vôkol seba. Preto je rozhodujúce, že rodičia im pôjdu príkladom. Dajte do fotenia všetko. Musíte sa cítiť krásne a sebaisto, aby ste tieto pocity preniesli aj na svoje deti.

Nie je to vôbec o dokonalosti alebo o snahe byť dokonalým. Je to o tom byť v pohode s tým, kto sme a ako vyzeráme a prijať to. Povedané inými slovami, ak vaše deti uvidia, že vy ste v pohode a nehanbíte sa, vyšlete im silný signál, že ani oni sa nemajú báť byť sami sebou.

Spoločné zážitky a pozitívna motivácia

Selfíčka, ktoré ste vyšperkovali takmer do dokonalosti nikdy neukážu akým zaujímavým človekom ste boli a aké zážitky a dobrodružstvá ste so svojimi deťmi podnikli. Skutočné fotky sú presne to, čo bude mať najväčší vplyv na vaše deti a možno jedného dňa aj na vaše vnúčatá. Strach, obavy a sťažnosti na váš fyzický výzor by nemali byť súčasťou prostredia, kde vyrastajú deti. Namiesto toho, skúste deti pozitívne motivovať a ísť príkladom.

Moja babka sa zvykla nenápadne schovávať za iných ľudí alebo musela urgentne ísť zobrať niečo z chladničky akonáhle hrozilo, že sa budeme fotiť. Vo výsledku tak máme s babkou len veľmi málo fotiek. Moji rodičia boli v tomto o dosť lepší a je sranda vidieť ich, ako si spoločne užívajú osemdesiate roky.

V rámci pozitívnej motivácie je dôležité vedieť, ako správne deťom povedať o plánovanom fotení a ako sa o fotení rozprávať s najmenšími. V tomto vám vždy bude nápomocný váš rodinný fotograf.

Viac na túto tému sa dočítate v článku Buďte na fotkách aj vy. Kvôli svojim deťom!

A veľa šťastia na záver!

V tomto roku nám fotografia prináša nové možnosti a výzvy, no stále zostáva jedným z najlepších spôsobov, ako zachytiť vzácne momenty najbližšími. S nástupom digitálnych technológií a sociálnych médií sa fotografie stávajú neodmysliteľnou súčasťou nášho života. Aby sme si však mohli uchovať tie najdôležitejšie spomienky, musíme mať na pamäti niekoľko dôležitých faktorov.

Rozvoj technológií nám umožňuje zachytiť krásne fotografie aj so smartfónmi, no dôležité je aj umelecké a emocionálne hľadisko. Rodinný fotograf by mal byť nielen technicky zručný, ale aj schopný zachytiť dôležité emócie a vzťahy medzi členmi rodiny. Trendom je teraz kombinovať tradičné portrétné fotografie s dokumentárnym štýlom, ktorý zachytí prirodzené momenty. Pri výbere rodinného fotografa by sme mali venovať pozornosť jeho portfóliu, štýlu a skúsenostiam. Je dôležité vybrať si niekoho, kto rozumie vašim očakávaniam a kto vám pomôže cítiť sa pred objektívom uvoľnene.

Nakoniec, nezabudnite, že pri rodinnej fotografii nejde len o fotenie. Ide o tvorbu spomienok a o zachytenie momentov, ku ktorým sa budete vracať aj po rokoch. V tomto roku môžeme očakávať nové trendy a inovácie v oblasti fotografie, no jedna vec zostane nezmenená – jej hodnota a dôležitosť, ktorá bude rokmi len stúpať. Rodinná fotografia je investíciou do spomienok, ktoré ostanú živé navždy. Investujte už dnes. Po rokoch sa vám váš čas a peniaze zúročia na 100%.

Hľadáte rodinného fotografa?

Chceli by ste sa porozprávať o možnostiach rodinného fotenia? Pomôžem vám naplánovať kvalitný čas strávený s vašimi najmilšími vo forme lifestyle rodinného fotenia, či už v domácnosti alebo na nejakej zaujímavej lokalite v prírode. Fotenie bude jedna veľká hra, ktorou prevediem celú vašu rodinu. Nechajte ma zdokumentovať lásku medzi vami a vaše deti vám za to jedného dňa poďakujú.