Rodinné fotenie je skvelým spôsobom, ako zachytiť jedinečné momenty a spomienky na vaše deti. Avšak, pre mnohé deti môže byť fotenie stresujúcim zážitkom. Ako im teda pomôcť, aby sa na fotenie tešili a cítili sa sebavedomo? V tomto blogovom článku vám ponúknem tipy, ako sa s deťmi o fotení rozprávať, ako ich rozosmiať a ako ich motivovať, aby sa z fotenia stal príjemný zážitok pre celú rodinu. Ako sa pripraviť na fotenie detí?

Ako zvýšiť sebavedomie dieťata cez fotografiu?

Predstava, že by ste sa mali pravidelne celá rodina každý rok fotiť u profesionálneho fotografa znie pre mnohých asi ako nezmysel. Veď predsa nezáleží na tom, aby ste narodeninové pozdravy posielali zakaždým s tip-top novými fotkami, alebo aby ste na sociálnych sieťach mali vždy aktuálnu profilovku. V skutočnosti, fotografia môže mať obrovský psychologický vplyv na dieťa, jeho sebavedomie a vnímanie svojho miesta v rodine. Ako môžete jednoducho a rýchlo zvýšiť sebavedomie dieťaťa?

Jedna zo sociálnych štúdií z univerzity v New Orleans zistila, že deti, ktoré prichádzajú do styku so svojimi fotkami a často ich vidia, majú vyššie sebavedomie ako deti, ktoré svoje fotky nevidia a nie sú ani fotené. Zarámované portréty vašich detí na stene v obývačke môžu pomôcť k tomu, aby z vašich detí vyrástli zdravo sebavedomí mladí ľudia.

Ukážte deťom, že ich ľúbite

Vaša domácnosť pravdepodobne odzrkadľuje aj vaše hodnoty a to, čomu v živote prikladáte zmysel. Ak aplikujeme rovnaký meter aj na rodinu a deti, fotografie na stene môžu ubezpečiť vaše deti ako veľmi ich ľúbite a ako si ich vážite. Dajte vašim deťom vedieť, aké sú pre vás dôležité a zarámujte si ich fotky na nočný stolík alebo na stenu.

Rodinné fotky pripomenú vašim deťom, že sú dôležitými členmi rodiny a že domov je miesto, kde sa môžu cítiť bezpečne, pretože tu žijú ľudia, ktorí si ich vážia a majú ich radi nech sa deje čokoľvek. Ak budú vidieť svoju tvár na rodinných portrétoch, tak aj lepšie pochopia, že sú súčasťou jedného celku – rodiny. Ide o veľmi jednoduchý a finančne nenáročný spôsob ako zvýšiť sebavedomie vášho dieťaťa, ktorý môže vyskúšať naozaj každý rodič.

Upevnite si rodinné vzťahy

Mimo budovania sebavedomia vašich detí, fotenie detí a rodinné portréty môžu tiež upevniť vzťahy v rámci rodiny. Je to výborný spôsob ako všetkým ukázať, že ste jeden celok, navzájom sa ľúbite a podporujete sa.

Portréty na stene od profesionálneho fotografa dokážu prirodzeným spôsobom vyformovať predstavu dieťata odkiaľ je a kým je. Cez fotky dokážu pochopiť svoju identitu už v ranom detstve, čo im neskôr pomôže práve v budovaní sebavedomia a rozvoju osobnosti.

S deťmi sa o fotení rozprávajte. Pri niektorých deťoch dobre funguje aj zdravá motivácia a stupňovanie očakávaní s blížiacim sa termínom fotenia. Ide síce o mierne vyššiu finančnú investíciu, zato dostanete vysokokvalitné zábery celej rodiny. Tieto zábery budú zachytávať jedinečné momenty a dokumentovať lásku a cit vo vašom rodinnom vzťahu. Táto investícia sa vám po rokoch mnohonásobne vráti a vy už nebudete musieť riešiť to, ako zvýšiť sebavedomie vášho dieťaťa. Stačí, keď sa vaše dieťa poprechádza po byte/dome a v momente ho fotky na stenách naplnia hrdosťou a pocitom výnimočnosti, že niekam patrí.

Fotky na mobile alebo na stene

Ak ste ako väčšina rodičov, pravdepodobne máte v mobile milión fotiek svojich detí. Možno ich občas aj postujete na sociálne siete. Vaše dieťa vás ale nesleduje na instagrame a tak nevie, aké pekné popisky fotkám dávate a ako im tam vyjadrujete lásku. Vôbec ani len nemusia tušiť, že niečo také robíte alebo že to robíte dokonca pravidelne.

Vytlačené a zarámované fotografie u vás doma na druhú stranu hovoria k dieťaťu jasnou rečou: Moji rodičia ma majú radi, vážia si ma a spolu s týmito ľudmi tvoríme niečo jedinečné. Fyzická fotka je viac hmatateľný a vizuálny zážitok, ktorý pôsobí reálnejšie v porovnaní s digitálnou fotkou na mobile alebo tablete.

Zobrazenie takýchto fotiek u vás doma pripomenie dieťaťu, a aj všetkým dospelým v rodine, čo všetko ste spoločne ako rodina dokázali. Je to spôsob ktorým demonštrujete, ako veľmi sú pre vás dôležité spoločné zážitky v kruhu najbližších. To môže dieťa neskôr v náročných situáciach psychicky značne upokojovať.

Dôvody pre fotenie detí

Tu je niekoľko dôvodov prečo investovať do rodinných a detských portrétov a zdokumentovať lásku vo vašej rodine:

  1. Chcete si vytvoriť spoločné spomienky ako rodina
  2. Chcete podporiť sebavedomie detí a dať im pocit, že niekam patria
  3. Chcete si zachovať pamiatku
  4. Chcete si vybudovať pozitívny vzťah k fotkám a svojmu telu
  5. Chcete ukázať deťom ich zmysel a miesto v rodine
  6. Chcete podporiť deti v ich záujmoch a koníčkoch
  7. Chcete zdokumentovať významnú udalosť v živote dieťaťa

Ako rodičia chceme, aby naše deti vyrastali so správnou a zdravou dávkou sebavedomia a sebaúcty. Chceme aby vedeli, že ich ľúbime a záleží nám na nich nech sa stane čokoľvek. Fotografia je jedným zo spôsobov ako zvýšiť sebavedomie dieťaťa a pomôcť deťom vidieť to, aké sú pre nás dôležité. Pretože deti sú neoddeliteľnou súčasťou rodiny a mali by sme im to dokazovať každým dňom.

Ako sa s deťmi rozprávať o fotení?

Možno ste už premýšľali nad tým, ako svojim deťom povedať o plánovanom fotení tak, aby z toho mali dobrý pocit a tešili sa. V tomto odseku ponúkam 3 spôsoby, ako sa na túto tému fotenie detí rozprávať s vašimi najmilšími.

Pozrite sa na fotografa detskými očami

Sústreďte sa na pozitívne aspekty dňa. Deťom povedzte, že síce tam bude fotograf – ujo, ktorého nepoznajú – ale deň strávia spoločne s rodičmi a tak sa nemajú čoho obávať. Budete spolu piecť koláče, hrať sa, stavať hrady z piesku, kresliť si alebo robiť akúkoľvek aktivitu na akej sa dohodneme. Treba prizvukovať, že fotograf je ich kamoš a môžu sa pýtať čo len chcú. Kľudne deti motivujte, že môžu fotografovi povedať aj akú fotku by chceli, ak majú nejakú predstavu. Hlavne, aby to bavilo vaše deti. Nezanedbajte ani základnú prípravu na fotenie detí a uistite sa, že ste si nič nezabudli so sebou zobrať.

Povedzte, že niekto (alebo slovo niekto nahraďte menom fotografa) príde ku vám domov a bude vás fotiť počas toho, ako sa budete zabávať a robiť zaujímavé aktivity s rodičmi. A to všetko preto, aby ste sa potom mohli spolu pozerať na všetky tie skvelé fotky plné zážitkov. Povedzte deťom, že si budú môcť vybrať tie najkrajšie fotky, ktoré si zavesíte doma na stenu a pošlete ich aj babke a dedkovi, aby mali radosť. Pri fotení detí ide hlavne o zážitkok a každý fotograf bude šťastný, ak si tento zážitok budú jeho klienti užívať.

Nehovorte deťom ako sa majú správať

Ako rodič tomu úplne rozumiem. Ak budete mysľou v prítomnosti, budete sa sústrediť na vzťah s vašimi deťmi a hrať sa s nimi, dosiahneme skvelý výsledok a celé fotenie detí bude stáť za to. Hlavne nestresujte. Ak budete mať strach vy, budú ho mať aj vaše deti. Deti treba pred fotením motivovať.

Deťom príliš nehovorte, ako sa majú alebo nemajú správať pri fotení. Iba ak by ste im povedali, že jednoducho majú byť samé sebou (plusový bod za rodičovstvo!). Ale teraz vážne. Naozaj verím, že ak necháme deti správať sa tak, ako je to pre nich prirodzené, výsledkom budú skvelé fotky. Nechcem aby si deti po fotení v sebe niesli traumu. Z fotenia v nich ostane akurát zlý pocit, že fotograf si o nich myslí, že nie sú dosť dobré také aké su.

Vyššie uvedené v podstate platí tiež aj pre rodičov. Robte to, čo je pre vás prirodzené a buďte sami sebou. Nemajte strach z toho, ako budete na fotkách vyzerať. Ak si nie ste istí, čo máte robiť, jednoducho sa hrajte so svojimi deťmi a zapojte sa do aktivity. Fotograf vás vždy usmerní a pomôže vám.

Nevyhrážajte sa

Vyhrážky nie sú správnou stratégiou ako dosiahnúť úspech. Nevyhrážajte sa, že im sladkosti (alebo čokoľvek iné) zoberiete, ak sa nebudú správať podľa vašich predstáv. V deťoch to môže vyvolať úzkosť, môžu byť náladové a môžu mať strach, že o svoju odmenu prídu. Úplne ale chápem, že niekedy nervy a stres zohrajú svoju úlohu. Možno máte pocit, že inak to v tej chvíli nejde. Existujú ale aj iné spôsoby ako sa s deťmi rozprávať a motivovať ich k foteniu.

Tým ale nechcem povedať, že si deti na konci fotenia žiadnu odmenu nezaslúžia. Určite ich môžete prekvapiť nejakými balónmi, koláčikom, alebo výletom na ihrisko, či kúpalisko. Ak budú mať deti počas fotenia naozaj problém s pozornosťou a nebudú podnetne reagovať ani na iné aktivity, môžete im o vašich plánoch po fotení prezradiť aj o niečo skôr. Potom budeme spoločne sledovať ich reakcie, čo bude zároveň aj zaujímavý moment na zdokumentovanie pre fotografa.

Ako motivovať deti, aby sa tešili na rodinné fotenie?

Poznáte ten moment, keď sa aj s manželkou strašne tešíte na nejakú spoločnú rodinnú aktivitu, ale vaše deti jednoducho odmietajú spolupracovať? Pištia, mravčia, ťahajú za sebou nohy a robia všetko pre to, aby vám to čo najviac znepríjemnili a ukázali, že oni to robiť nechcú. Viete ako správne motivovať deti k nejakej aktivite?

Plánované rodinné fotenie je jedna z tých situácií, kedy nechcete riešiť ešte aj vzdorovité správanie detí. Pre takéto prípady som spísal nasledovných 6 tipov ako motivovať deti, aby sa na fotenie tešili. Po prečítaní sa možno bude zdať, že to nie je nič prevratné, ale verte mi, niekedy to dokáže zázraky. Netreba znovu vymýšľať koleso.

Špeciálna fotka iba pre deti

Komunikácia s deťmi o fotení je niekedy náročná. Všimol som si, že väčšina detí reaguje doslova nadšene, ak s im rodič povie o jednej maličkosti. Tou maličkosťou je to, že svojim deťom poviete, že na konci fotenia sa ich fotograf opýta na ich špeciálnu fotku. Ide o to, že deti si môžu samé vymyslieť ako a kde sa odfotia a je ich vec, čo na fotke budú robiť. Žiadne pýtanie sa typu mama/tato môžem toto, tamto. Iba to, čo bude chcieť dieťa, ich vlastný nápad a predstava. Každé dieťa odfotím zvlášť iba tak, ako ono chce a ako sa mu páči. Jednoducho VIP fotenie detí. Nie je to veľa a ani to nie je ťažké, však?

Deti sa ma potom už počas fotenia pýtajú, kedy budeme fotiť tú ich špeciálnu fotku. Začnú zo seba chrliť nápady a nevedia sa dočkať. No a práve táto skúsenosť jeden na jedného, fotograf a dieťa bez dozoru rodičov, je niečo, čo si deti považujú a majú z toho potom pekný zážitok. Veď ktoré dieťa by nechcelo byť na chvíľu stredobodom pozornosti s tým, že fotograf dieťa povzbudzuje a hovorí, aké je šikovné a ako super na fotke vyzerá? Naozaj jednoduchý tip ako motivovať vaše deti pozitívnym spôsobom.

Pozitívny prístup a zábava

Týždeň-dva pred fotením sa sústreďte na to, ako deti motivovať. Priebežne sa rozprávajte s dieťaťom v pozitívnom duchu o pripravovanom rodinnom fotení. Prosím, určite neotvárajte témy o tom ako vyzeráte, že musíte do fotenia schudnúť a podobne. Pamätajte, že sa v dieťati snažíme vytvoriť pozitívne očakávania, motivovať ich a zároveň ísť príkladom, aby sa nehanbili za to, kým sú. Povedzte im, že sa nie je čoho báť a práve naopak, je toho veľa, na čo sa môžu tešiť.

Nie som typ fotografa, ktorý vás bude hodiny trápiť v strnulých pózach. Na úvod si trochu zapózujeme hravou formou kým ešte máme pozornosť detí a všetko je pre nich nové a zaujímavé, no a potom pomocou rodinných aktivít a hier z vás dostanem požadované emócie a kompozície. V podstate, asi od detí budem chcieť aby sa ani neusmievali a nepozerali sa do foťáku. Len nech sa hrajú a behajú. Prirodzený úsmev a autentické momenty sú predsa najkrajšie. Fejkový úsmev je pri fotení detí beh na krátke trate.

Uplácajte iba ak to inak nepôjde

Vyvarujte sa úplatkov. Prosím, snažte sa neuplácať svoje deti. Ja viem, že to v niektorých prípadoch asi nebude úplne možné, ale predsa. Fotenie detí, ktoré je spojené s úplatkami, je vždy riskantné. Teraz si isto hovoríte, že čo môže byť zlé na tom, keď dieťaťu sľúbim zmrzlinu na konci fotenia po ceste domov?

Čo sa v skutočnosti stane je to, že deti budú úplne super na 5 alebo 10 minút, potom zrazu si zmyslia, že už svoju časť dohody splnili a zrazu sa začnú dožadovať svojej odmeny – hneď teraz! Hlavne mladšie deti nemajú ešte dostatočne dobre pochopený koncept času, no a na to, aby sme dosiahli skvelé fotky a výsledky budeme potrebovať viac času, ako len 5 minút.

Fotenie na mieru podľa osobnosti

Pri úvodnej konzultácii pred fotením sa vás budem pýtať, čo teraz radi robia vaše deti a čo ich baví. Rád sa s deckami počas fotenia rozprávam a ak viem, že sú vo fáze, kedy sú posadnuté jednorožcami alebo stavaním nejakej mega veže z lega, dáva mi to príležitosť nadviazať s nimi osobnejší kontakt, preniknúť do ich sveta a získať si ich dôveru.

Taktiež nejaké základné informácie o osobnosti každého dieťaťa prídu vždy vhod. Ak viem, že jedno je trochu hanblivé a druhé hlučný extrovert, viem prispôsobiť svoj prístup a fotenie detí každému z nich na mieru.

Dajte deťom priestor sa prejaviť

Toto môže byť pre mnohých rodičov najťažšie, ale skúste na chvíľu prestať byť rodičmi. Aspoň teda poľaviť v tej časti, kde máte potrebu mať veci pod kontrolou. Bude to iba na hodinku-dve, to zvládnete. Akonáhle začnú rodičia hovoriť deťom čo majú robiť alebo ich karhať, od tohto momentu to bude veľmi veľmi ťažké dopracovať sa k fotkám, aké by sme chceli. Nielenže bude ťažšie sa pre vás uvoľniť a užívať si spoločnú rodinnú aktivitu, ale vaše spomienky na fotenie detí nemusia byť práve najkrajšie. To môže mať zase značný vplyv na výsledné fotografie, pretože pri pohľade na ne si automaticky vytvoríte asociáciu s tým, aké trápenie to bolo.

Deti potrebujú priestor, aby sa mohli naplno prejaviť. Keď si uvedomia, že rodičia (aj fotograf) im dávajú slobodu, budú si deň náležite užívať. Ak budem potrebovať vašu pomoc, požiadam vás o to. Ja žiadnych rodičov nebudem súdiť ani stresovať ohľadom správania ich detí. Aj z toho dôvodu je fajn rozdeliť náš čas na domáce fotenie a fotenie v prírode. Nech deti najprv cítia bezpečie svojho domova a keď sa oťukajú, vybehneme spolu von kde sa naplno prejaví ich osobnosť.

Pokiaľ požiadam dieťa aby niečo spravilo a dieťa sa rozbehne úplne opačným smerom, rozbehnem sa spolu s ním. Mám rád tú energiu, s akou deti pristupujú ku aktivitám a preto nechám deti aby v značnej miere diktovali dynamiku fotenia. Hlavne ale chcem, aby sa deti bavili a užívali si to. Vždy ma ako rodinného fotografa fascinuje, keď na konci fotenia sa ma deti opýtajú, či prídem znova aj zajtra, aby sme si to celé ešte raz zopakovali.

Vlastná fotka v detskej izbe

Povedzte svojim deťom, že po odovzdaní online galérie s fotkami si budú môcť vybrať jednu alebo dve fotky, ktoré im vytlačíte a dáte zarámovať do ich detskej izby. Ak si tým nápadom nie ste istí, raz po jednom rodinnom fotení 9 ročný chalan povedal svojej mame, že od teraz vždy keď sa na mňa nahneváš, tak sa iba pozriem na našu spoločnú fotku a budem vedieť, že ma máš rada.

Nie je to úžasné, akú silu môže mať rodinná fotografia? Vôbec to nemusí byť veľká fotka. Ide hlavne o to, aby si tú fotku vybrali deti samé. Nech si vyberú takú, ktorá im niečo hovorí a majú k nej vzťah.

Naučiť sa ako správne motivovať deti nie je vôbec ťažké a mnohonásobne sa vám to vráti aj pri iných aktivitách. Pozitívna motivácia by mala vždy predchádzať vyhrážkam a negatívnym poznámkam. Vyhneme sa tak zbytočnému kriku a smutným pohľadom detí.

Čo si určite nezabudnúť zobrať pred fotením?

Fotografa správanie detí nemôže vyviesť z miery. Či sú deti hyperaktívne a neobsedia na mieste alebo sú trochu utiahnutejšie a hanbia sa, fotograf by sa mal prispôsobiť ich povahe. Deti majú široké spektrum osobnosti a behom krátkeho fotenia sú schopné ukázať množstvo tvárí. Sledovať premeny detských osobností od úvodného stretnutia až po koniec fotenia je fantastický zážitok a je jedným z dôvodov, prečo ma fotenie detí baví.

Ako otec ale úplne chápem, že fotenie detí môže byť veľmi stresujúce. Znova, chápem, že ste už toho toľko pre svoje vytúžené fotenie spravili; rezervovali ste si fotografa, vybrali ste si oblečenie, dokonca ste presvedčili aj svojho muža (čo je niekedy to najťažšie z celého). Chcete mať z fotenia zážitok a užiť si to, zároveň chcete mať krásne fotky. A ono to pôjde, nie je to nič nereálne. V nasledujúcich odsekoch ponúkam niekoľko tipov, čo by ste si určite nemali zabudnúť zobrať so sebou pred fotením detí:

Jedlo a pitie

Vždy si nejaké jedlo vezmite so sebou. Teraz nemyslím zrovna obedár aj s polievkou, ale nejaké maškrty ako keksíky, ovocné taštičky, piškóty alebo niečo, čo svoju dieťaťu dávate väčšinou za odmenu. Je to skvelý spôsob, ako deti motivovať pri fotení.

Najlepšie bude, ak deti vopred ani nebudú vedieť, že so sebou niečo také máte. Počkajte na moment, keď deti vypovedajú poslušnosť a prestanú spolupracovať. Vtedy vytiahnete eso z rukáva a pokračujeme vo fotení ďalej. Samozrejmosťou je dodržiavanie pitného režimu.

Uistite sa ale, že jedlo, ktoré deťom dáte, nezafarbí ich ústa, jazyk, prsty alebo nebodaj oblečenie. Photoshop je mocný nástroj, ktorý dokáže divy, ale čokoládové fúzy sú ešte mocnejšie.

Oblečenie

Čo si obliecť na fotenie detí? Ak sa vášmu dieťaťu nebude páčiť oblečenie, ktoré ste mu vybrali, na fotkách to bude evidentné. Opäť chápem, že pri predstave, že sa vaše dieťa bude fotiť bez tej roztomilej mašličky vo vlasoch alebo toho frajerského klobúčika budete asi trochu smutní, ale verte mi, že fotka šťastného dieťaťa v bežných šatách je lepšie ako fotka plačúceho dieťaťa v krásnych šatách.

Nezabúdajte oblečenie prispôsobiť počasiu. Dieťa by sa nemalo potiť, ale ani triasť od zimy. Vhodné oblečenie bude mať zaručene vplyv na náladu dieťaťa a ukáže sa na fotkách. Pozrite si predpoveď počasia deň pred rodinným fotením a majte v zálohe rôzne typy oblečenia pre prípad náhlej zmeny počasia.

Topánky

Je dosť možné, že pri fotení v prírode budeme chodiť po nerovnom teréne, možno šliapať na kopce v závislosti od vašej lokality. Čiže komfortné topánky, v ktorých sa dá bezbolestne chodiť, musia byť pri výbere prioritou. Aj keby vaše deti boli pri fotení bosé na tráve, potrebujú dobré topánky aby sa dostali z bodu A do bodu B. Taktiež záložný pár topánok nemusí byť úplne od veci v prípade blata alebo mokrej trávy. Ak bude deťom zima na nohy a budú ich mať mokré, budeme to vedieť a poznať všetci a to hneď.

Veci na výmenu

Dôrazne odporúčam zobrať si extra oblečenie na výmenu v prípade, že sa deti zašpinia, zablatia alebo okydajú jedlom. Každý fotograf miluje, keď deti majú zapnuté všetky zmysly a naplno sú oddané skúmaniu nového prostredia, hre alebo rodinnej aktivite. Čo tak hranie sa vo vode alebo lezenie po stromoch? Ako rodič s tým ale nemusíte súhlasiť (pochopiteľne), aby vaše deti skončili so zablatenými šatami alebo aby si špinavé sadli do auta. Radšej si vezmite náhradné oblečenie, veď pri deťoch človek nikdy nevie.

Rekvizity

Niektoré deti majú svoje hračky ku ktorým majú silnú citovú väzbu alebo nejaké iné rekvizity, ktoré by chceli mať zdokumentované na fotkách spolu s rodinou. Ak si myslíte, že niečo také máte aj vy, dobre nad tým popremýšľajte a dajte mi vedieť. Rekvizity môžu pomôcť vyjadriť osobnosť a záujmy členov rodiny. Napríklad, ak je niekto vášnivým hudobníkom, môže mať so sebou hudobný nástroj, čo obohatí fotografie a dodá im osobný charakter. Hračky, bubliny alebo balóny môžu zároveň pomôcť udržať pozornosť a záujem detí počas fotenia.

Pri výbere rekvizít je dôležité zohľadniť vkus a štýl celej rodiny, ako aj miesto fotenia. Dbajte na to, aby rekvizity zodpovedali atmosfére a konceptu fotografií a aby nepôsobili rušivo alebo neprirodzene.

Úsmev

Rodičia, počúvajte! Toto je dôležité. Skúste bojovať so svojim prirodzeným pudom a nehovoriť deťom, aby sa na každej fotke usmievali. Najlepší spôsob ako získať od detí úprimné úsmevy je, že deti sa musia naozaj úprimne zasmiať. Ak viete, čo funguje na vaše deti najlepšie, neváhajte to použiť alebo mi to rovno povedzte na konzultáciách pred rodinným fotením. Skutočný úsmev je to, čo robí fotku krásnou.

Bonusový tip

Uistite sa, že každý člen vašej rodiny sa deň pred fotením dobre vyspí a v deň fotenia sa dobre naje. Snád nie je na svete bytosť, ktorá by nespolupracovala tak, ako unavené dieťa. Snáď iba hladný manžel 🙂

Celkový zoznam vecí:
  1. Extra oblečenie na výmenu.
  2. Extra pár topánok na chodenie z miesta A na miesto B.
  3. Jedlo a pitie.
  4. Uterák (ak deti nejakým zázračným spôsobom skončia celé mokré od vody).
  5. Deku na sedenie a piknik. Deku bude vidno na fotkách, takže žiadné pestré žiarivé farby.
  6. Hračky alebo iné rekvizity (nie je nutné ak dieťa nič špecifické nemá alebo nepotrebuje).
  7. Vlhčené vreckovky alebo servítky.

Buďte pozitívne naladení a zabavte sa! Pri deťoch je to často tak, že deti majú takú náladu ako ich rodičia a naopak. Takže sa skúste uvoľniť a ak vám to nepôjde, mám celý rad nápadov ako na to. Hlavne nestresujte. Budem fotiť vašu rodinu takú aká v tom momente je. Tak namiesto toho, aby ste sa trápili či fotky budú pekné, sústreďte sa radšej jeden na druhého a užívajte si spoločné rodinné chvíle. Na fotkách sa to ukáže.

Ako rozosmiať deti počas rodinného fotenia?

Ak chcem, aby sa deti pri rodinných portrétoch rýchlo usmiali, stačí, aby povedali sýr. Problém je ale v tom, že keď deti povedia sýr, najčastejšie fotografovi ukážu akurát tak zuby a neúprimný umelý úsmev je na svete. Ak chcem mať na fotkách ozajstný spontánny úsmev a cieľom je zachytiť srdečný smiech detí, radšej zapojím deti do fotenia cez rôzne hry a aktivity. Potom bude fotenie pre deti synonymum zábavy, pri ktorej sa uvoľnia a budú samé sebou. Som zástancom toho, že fotenie by si mala užiť celá rodina a aby si rodina fotenie užila, deti treba správne motivovať. V nasledujúcich odsekoch som spísal 7 tipov, ako rozosmiať deti počas fotenia:

Zaspievajme si

Niektoré deti je rozosmiať ľahké. Ak si napríklad pri spievaní pesničiek úmyselne pomiešam slová alebo si vymyslím nové. Ja skoro nikdy nespievam pesničky správne. Deckám poviem, že som sa včera naučil novú pesničku a poprosím ich, či by ma mohli počúvať a povedať mi, či to spievam dobre. Potom si začnem vymýšlať niečo ako: „Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju pokazí. Starý mačiak nie je doma a mladý už išiel spať…“

Niekde okolo slov pokazí a mačiak sa deti začnú smiať a hovoria mi, ako zle som sa to naučil. To je presne ten moment, kedy ja začnem fotiť a dokumentovať ich nefalšované reakcie. Počas fotenia si takto môžeme zaspievať aj niekoľkokrát, stále inú pesničku a s inými chybami. Pri maličkých deťoch si ale vždy spievame správne. Vždy treba odhadnúť vekovú skupinu dieťaťa, kedy je to vhodné a kedy nie. Malé deti milujú pesničky, takže tu sa stačí naučiť zopár detských textov, ktoré zaručene vyčaria úsmev na tvári a fotenie detí bude úspešné.

Čo si jedol?

Ako fotograf, aby som deti pri fotení rozosmial, začnem hovoriť o svojom poslednom jedle. Jediný rozdiel bude v tom, že to jedlo trochu pozmením a spravím tak čudným, až to deti nevydržia a začnú sa smiať. „Ách, tak som sa ráno dobre najedol. Na raňajky som mal pečené chrobáky na cibuľke a jogurt s vianočným stromčekom…“

Potom deťom poviem, že znova som nejak vyhladol a že by som si teraz rád dal polievočku. No a začnem sa ich pýtať, že akú polievočku by mi navarili a čo by do nej dali. To je väčšinou moment, kedy to začne naberať na obrátkach a deti sa predbiehajú v tom, kto vymyslí divnejšiu polievku. Je to pomerne jednoduchý spôsob ako rozosmiať deti v mladšom veku. Samozrejme, nechýbajú pri tom spontánne úsmevy a neutíšiteľný smiech.

Daj mi ťapku

Klasická ťapka alebo high-five. Poviem deťom, aby mi dali ťapku. Najprv hore, potom dole, potom z boku, potom rýchlo, pomaly… V tomto momente začnem ruku vzdiaľovať tesne pred plesknutím a snažím sa zachytiť smiech a úsmevy detí medzitým. Na konci sa ale vždy uistím, že tú ťapku si s deťmi pleskneme správne, aby nikto nebol smutný.

Vieš ma nastrašiť?

Toto je rovnako dobrá hra, ktorej výsledkom sú milé úsmevy detí. Vyzvem deti, aby ma skúsili nastrašiť. Najmenší to budú pravdepodobne hrať ako skrývačku, že si zakryjú tvár rukami. Keď si ruky dajú dole, vtedy sa preafektovane naľakám a zároveň fotím zábavnú reakciu dieťaťa. Ideálne pre deti asi tak od 2 do 5 rokov.

Šteklenie

Jedno z mojich obľúbených. Aby som deti rozosmial, poviem im, nech sa pošteklia navzájom. Poviem, že musia ale čakať až kým nenapočítam do 3. Potom začnem veľmi pomaly počítať, vyhrotím očakávania pred číslom 3 a keď konečne poviem 3, už len fotím prirodzený smiech a úsmevy. Ak je dieťa iba jedno, zapojím do hry rodičov.

Kde sa skryl tvoj úsmev?

Keď premýšľam ako rozosmiať deti a dieťa sa príliš nesmeje, opýtam sa ho, kde sa skryl jeho úsmev. Máš úsmev skrytý v ušiach? A pošteklím mu uši. Máš úsmev skrytý v topánke? A zadupeme nohami o zem. Postupne takto fiktívne vytvárame stále zvláštnejšie miesta kde sa mohol úsmev skryť. Detská fantázia pracuje na 100% a je to len otázka chvíle, kedy sa skutočný úsmev na tvári naozaj objaví.

Zatancujme si

Väčšina malých detí a predškolákov tancuje, akoby sa nikto ani nepozeral. Toto je hotová vec. Vždy sa vopred opýtam pred fotením rodinných portrétov ako deťi reagujú na hudbu a po dohode donesiem aj reproduktor. Rodičia sa môžu napojiť cez bluetooth a púšťať obľúbené pesničky svojich detí. Potom už len fotiť a fotiť.

Prečo vynútené detské úsmevy sú pri fotení nežiadúce?

Pre fotografa je vždy frustrujúce pracovať s rodičmi, ktorí zakaždým nútia svoje deti usmievať sa. Pre deti to nie je prirodzené a už tobôž nie, ak sa majú nasilu usmievať pred cudzím človekom schovaným za objektívom. Cítia nervozitu rodičov a zároveň majú strach z neznámeho, čo vo výsledku nikdy nemôže dopadnúť dobre. V tejto sekcii sa s vami chcem podeliť o osobné skúsenosti a tiež aj o dôvody prečo vynútené detské úsmevy sú pri fotení nežiadúce.

Rodič môže mať nutkanie napomínať svoje deti, aby na fotke dobre vyzerali a usmievali sa. Veď ide predsa o pamiatku a zaznamenanie toho, ako ste spolu šťastní a užívate si každú chvíľu. Existuje ale niekoľko dôvodov, prečo to nie je dobrý nápad.

Po prvé, pre malé deti môže byť náročné vydržať sa usmievať v dlhšom časovom úseku. V druhom rade, vyžadovanie úsmevu od detí môže nabúrať ich sebadôveru a môžu sa cítiť nedocenené. A po tretie, ak deťom vyslovene poviete, že sa usmievať nemusia, často za odmenu dostanete presný opak – úprimné a prirodzené úsmevy, ktoré sú tou pravou esenciou pre úspešné fotenie detí.

Autenticita je najdôležitejšia

Všetci poznáme tie extra pozitívne fotky, kde sa celá rodina chichoce tak, že namiesto očí majú iba pomlčky a vyzerajú, akoby išli vybuchnúť od smiechu. A hoci takýto typ fotiek je fajn, niekedy sú silené, hrané a neautentické. Preto by ste počas rodinného fotenia nemali nútiť deti smiať sa. Namiesto toho ich nechajte byť samými sebou a akceptujte, že fotograf bude dokumentovať ich skutočné ja. Žiaden fake.

Niekedy najlepšie riešenie je povedať deťom na rovinu, že sa usmievať vôbec nemusia. Môže to znieť protichodne k tomu, čo chceme dosiahnúť, ale želaný efekt sa môže rýchlo dostaviť. Ak deti necháme sa hrať a robiť to, čo chcú, je dosť veľká šanca, že fotenie detí dopadne pozitívne a my získame krásne úsmevy a nadšené výrazy v tvári. Deti vedia prekvapiť. Kľúčom k úspechu môže byť aj dovoliť deťom pri fotení robiť niečo, čo inak nemôžu a malá odmena na záver z vašej strany určite nič nepokazí.

Detský svet

Nie je žiadne tajomstvo, že deti sú náročný subjekt na fotografovanie. Časo nespolupracujú, odbiehajú a majú pozornosť ako akváriová rybička. Hoci rodičov bude lákať napomínať svoje deti nech sa usmievajú, nerobte to. Deti žijú vo vlastnom svete plnom svojich problémov, predstáv a očakávaní. Nútiť ich usmievať sa na povel ich môže rozrušiť, hlavne keď to nekorešponduje s tým, čo naozaj v danej chvíli cítia a prežívajú.

Zvážte aj signál, ktorý svojim správaním vysielate deťom, keď od nich žiadate falošné úsmevy pred objektívom. Vo svojej podstate im vlastne hovoríte, že ich prirodzený výraz tváre nie je dostatočne dobrý a že sa musia kvôli fotke zmeniť. V hlave dieťata tým spustíte myšlienkový pochod, ktorý môže byť v detskom svete negatívne pochopený. Mama, tato, naozaj sa musím pred svetom usmievať, aj keď to tak necítim?

Odporúčania pre rodičov

Rodičia, snažte sa minimalizovať napomínanie detí a nenútiť ich, aby sa počas fotenia usmievali. Tu je niekoľko tipov, ako takúto situáciu zvládnuť:

  1. S deťmi sa rozprávajte o tom, čo majú od fotenia očakávať. Zvýšite tak šance, že celú akciu nebudú bojkotovať.
  2. Deti motivujte, vytvorte si pozitívne asociácie s plánovaným fotením a dajte im priestor prejaviť sa.
  3. Ak deti nespolupracujú, skúste to príliš neriešiť. Ak treba, dáme si malú prestávku na ventilovanie emócií.
  4. Majte v zálohe nejakú aktivitu alebo hračku, ktorá na vaše deti funguje a prinavráti im pravý úsmev. Zbavíte ich tlaku a pocitu, že niečo musia.
  5. Koniec koncov je to vždy na rozhodnutí rodiča, či bude alebo nebude nútiť svoje deti do úsmevov. Ak sa rozhodnete si ich vynucovať, buďte pripravení na nečakané reakcie.

Je dôležité si pamätať, že deti sú bytosti so svojimi vlastnými myšlienkami, pocitmi a emóciami. Niekedy jednoducho tie myšlienky, pocity a emócie nemusia byť plné radosti a šťastia. Žiadať falošné úsmevy na počkanie môže byť kontraproduktíve aj z hľadiska budovania detského sebavedomia a osobnosti. Ak chce fotograf zachytiť naozajstné úprimné úsmevy s iskrou šťastia v detských očiach, musíme deti zapojiť do hier, aktivít a rozhovorov, pri ktorých sa budú cítiť dobre a budú si to užívať.

Odporúčania pre rôzne vekové kategórie

Všetci snívame o tom, ako naše deti prídu na rodinné fotenie a budú milé, zlaté, snaživé a budú počúvať rodičov a fotografa na slovo. Žiaden krik, plač, záchvaty ani traumy. No nebolo by to krásne? Snívajte ďalej!

Takže teraz všetci čitatelia nádych, výdych a vráťme sa nohami späť na zem. Za ten čas čo fotím rodiny s deťmi som takých detí stretol toľko, koľko mám palcov na dvoch rukách. Niekedy si hovorím, že je asi pravdepodobnejšie stretnúť jednorožca, ako dieťa opísané v odseku vyššie. A keď také správanie očakávať budete, pripravte sa na riadnu dávku nervov, frustrácie a nespokojnosti. V skratke, majte prosím realistické očakávania.

Bábätká a deti do 3 rokov

Bábätká sú nepodplatiteľné a tým pádom sú pri rodinnom fotení nároční zákazníci. Potrebujú iba lásku, dotyky a mlieko.

Deti do 3 rokov sú vo všeobecnosti trochu oriešok. Majú extrémne jasnú predstavu o tom čo chcú a čo nie. Pri každom kroku sa snažia demonštrovať svoju nezávislosť a kontrolovať všetko a všetkých vo svojom okolí. Ak deti v tejto vekovej kategórii chceme pri fotení motivovať, podlácaním sa nám to podarí len veľmi ťažko. Nejaké spôsoby ale predsa len existujú.

Malé deti nemajú totižto ešte dobre pochopený koncept času. Keď deťom poviete, že „ak budete počúvať uja Peťa, po fotení dostanete čokoládu“, jediné slovo, ktoré z celej vety zachyta, bude čokoláda. No a vtedy sa spustia slzy a plač, lebo dieťa chce čokoládu hneď teraz a nechápe, čo znamená potom.

Pri deťoch do 3 rokov odporúčam zobrať si na fotenie balíček lentiliek. Ak deti chcete uplácať, tak úplatok musí prísť okamžite, musí byť malý, rýchly na zjedenie a nesmie dieťa zašpiniť alebo zafarbiť ústa či jazyk. Rodičia už budú vedieť najlepšie, čo platí pre ich dieťa.

Deti od 3 rokov a staršie

Deti, ktoré majú 3 a viac rokov dokážeme celkom efektívne podplatiť (ak je to nevyhnutné) a prijmuť tak k hlbšej spolupráci počas fotenia. Pamätajte si ale, že často netreba vôbec žiadne úplatky vo forme sladkostí, pretože fotenie detí prebieha v uvoľnenej atmosfére, kde jednotlivé aktivity často diktujú deti samotné a fotograf je iba režisér celej scény.

Hlavné je to, aby aktivity boli zábavné, deti sa bavili a aby celá rodina mala z fotenia pekný zážitok. Mám rôzne stratégie ako deti zapojiť do hry a ako vytvoriť neformálne prostredie, v ktorom aj zabudnete, že ste si objednali profesionálne fotenie detí. Detaily preberieme počas nezáväznej úvodnej konzultácie ešte pred samotným fotením.

Ak už teda musíte a chcete deti podplatiť, začnite tým, že poviete niečo v zmysle „ak budete dobrí a budete počúvať, po fotení pôjdeme na. ihrisko/zmrzlinu, do ZOO a pod.“ Ak bude treba, kľudne to počas fotenia viackrát zopakujte. Dôležitá je ale pozitívna motivácia.

Vyvarujte sa vyhrážok, keď deťom budete vravieť, že ich na ihrisko/zmrzlinu nezoberiete, ak sa nebudú usmievať. Deti potom budú smutné, sklamané, frustrované, nahnevané, alebo všetko naraz. Radšej si s deťmi zahráme hru o ich obľúbenej zmrzline alebo sa porozprávame o tom, čo budú robiť na ihrisku, akoby sme ich mali stresovať, že o svoju odmenu môžu prísť.

Nevzdajte to ešte skôr, než začnete

Každý rodič pozná svoje deti a najlepšie vie, čo na nich funguje. Niektoré deti najlepšie reagujú na úplatky vo forme sladkostí a jedla, iné na mobily a tablety, prípadne nejaké hry a aktivity. Nech už je to čokoľvek, nech vás správanie vašich detí neodradí od rodinného fotenia. Na to, ako sa vaše dieťa správalo v deň fotenia zabudnete rýchlo. Fotky ostanú navždy.

Hľadáte rodinného fotografa?

Chceli by ste sa porozprávať o možnostiach rodinného fotenia? Pomôžem vám naplánovať kvalitný čas strávený s vašimi najmilšími vo forme lifestyle rodinného fotenia, či už v domácnosti alebo na nejakej zaujímavej lokalite v prírode. Fotenie bude jedna veľká hra, ktorou prevediem celú vašu rodinu. Nechajte ma zdokumentovať lásku medzi vami a vaše deti vám za to jedného dňa poďakujú.