Vhodné oblečenie na rodinné fotenie a jeho výber je jedným zo základných faktorov úspechu rodinného fotenia a spokojnosti zákazníka. Ak je oblečenie výrazné, ba až extravagantné, má tendenciu strhávať na seba všetku pozornosť. To má za následok odpútanie sa od toho najdôležitejšieho – vzťahov a emócií medzi vami. Nechcem dávať oblečeniu väčšiu dôležitosť, akú si zaslúži, ale naozaj v niektorých prípadoch môže tvoriť rozdiel medzi skutočne výnimočnou a obyčajnou fotkou. Menej je niekedy viac a preto som sa rozhodol spísať tohto sprievodcu výberom oblečenia pre rodinné portréty. Čo si obliecť na rodinné fotenie?

Vyberáme vhodné oblečenie na rodinné fotenie

Ak premýšľate nad tým, čo si obliecť na rodinné fotenie, tak najdôležitejšie je, aby ste sa v tom cítili príjemne a boli sami sebou. Aby ste sa páčili sami sebe, keď sa potom na tie fotky budete pozerať. Pretože fotky vám ostanú na celý život a pravdepodobne ich budú raz ukazovať aj vaše deti svojim deťom. Ozaj, viete ako sa s detmi rozprávať o fotení?

Rodinné fotenie nie je ideálna chvíľa na to, aby ste experimentovali a skúšali si nový imidž. Možno sa stane, že o mesiac neskôr zmeníte názor a predsalen uvážite, že to ružové číro nie je váš štýl. A ak náhodou je, tak sa už teším na naše spoločné fotenie!

V skratke, na fotkách chcete vyzerať čo najlepšie, ale hlavne chcete vyzerať tak, že ste to vy. Podľa toho vyberajte aj oblečenie na rodinné fotenie.

Vaša rodina, váš vkus

Na začiatok potrebujem vedieť niečo o tom, aký máte vkus a čo vám sedí ako rodine. Ak ste viac formálni, viac sa vám budú pozdávať fotky vo formálnejšom oblečení. Ak na druhú stranu nemáte doma ani žehličku, viem si predstaviť aj fotenie v mikine a teplákoch. Oblečenie na rodinné fotenie má odzrkadľovať vašu osobnosť.

Možno by ste radi mali z každého rožka troška. Potom sa vieme dohodnúť, že fotenie rozdelíme na dve časti. Jedna bude v takom slušnejšom oblečení a druhá bude uvoľnená. Ak by ste niečo také chceli, rád prekonzultujem detaily pri úvodnom rozhovore pred fotením a dáme to dokopy. Často máme so zákazníkmi fotenie rozdelené na domáce a mimo domácnosti (záhrada, les, park, jazero, a pod.), takže prezliekanie by malo fungovať bez problémov. Minimálne teda kým fotíme ešte doma.

Čo zvyčajne robí pri fotení problémy

Keď mám vypichnúť jednu vec, ktorá je pri rodinnom fotení naozaj rušivá, tak to sú grafické vzory na oblečení. Rôzne štvorčeky, opakujúce sa vzory, kontrastné obrázky, to všetko je veľmi rušivé. Platí to pre deti aj pre rodičov. Ak musíte mať oblečené niečo so štvorcami v pravidelnom vzore, nech sú aspoň dostatočne veľké. Čím väčšie, tým menší problém. Malé vzory so svetlým alebo tmavým pozadím sú najhoršie.

Ak stále neviete, čo si obliecť na rodinné fotenie, tak určite sa vyvarujte pásikom, písmenám a slovám. Ako sa budete pri fotení pohybovať a budem vás fotiť z rôznych uhlov, tak na fotkách ostanú iba časti textu z oblečenia. Takže ak vaši milovaní budú mať oblečené tričko s nápisom „veľký brat“, môže z neho ostať na fotke vidno iba „ý bra“. To by bola škoda.

Naše oči automaticky skenujú fotku a akonáhle uvidia písmená, začnete ich podvedome čítať skôr, ako si všimnete tváre ľudí. Rovnako logá firiem, značky a rôzne dizajnové prvky je najlepšie pri fotení nenosiť z rovnakého dôvodu. V jednoduchosti je krása a pre oblečenie na rodinné fotenie to platí rovnako.

Jemné pastelové farby nemôžu nič pokaziť

Jednofarebné oblečenie v jemných pastelových odtieňoch fungujú najlepšie. Nie je na tom nič rušivé a tak na fotkách vystupujú do popredia ľudia a nie šaty. Nechcem tým povedať, že si máte vyberať nudné oblečenie, ale toto proste funguje. Nie je to módna prehliadka, ale fotenie vašej rodiny. Jednoduché šaty môžete zladiť s ďalšími decentnými doplnkami z ľanu, vlny alebo iných prírodných materiálov.

Hamletovská otázka: Zladiť sa alebo nezladiť sa?

Pri úvahách čo si obliecť na rodinné fotenie to často nechávam na osobných preferenciách. Niektoré rodiny si to vyžadujú a iné to vyslovene nechcú. Ak ste rodina, ktorá by sa chcela zladiť nosením rovnakých/podobných šiat a farieb, tak super. Budete vyzerať naozaj nadčasovo aj pri pohľade na fotku o 10 rokov, keďže sa nebudete podriadzovať aktuálnym módnym trendom. Koľko ľudí, toľko chutí. Ak chcete vyzerať všetci inak, za mňa je to v pohode. Tie fotky sú o vás a majú byť vizuálnou reprezentáciou vašej osobnosti. Samozrejme, oblečenie na rodinné fotenie rád s vami odkonzultujem ešte pred samotným fotením.

Pri fotení širšej rodiny, babiek a dedkov, je najlepšie sa dohodnúť aspoň na nejakej farebnej škále, aby sme nemali na spoločnej fotke chaos so vzormi, textúrami a farebnými tónmi. Vyberajte radšej nejaké stredné odtieňe (nie príliš svetlé, nie príliš tmavé) a opäť žiadne grafické vzory, pásiky, logá a obrázky.

Pri výbere oblečenia myslite dopredu

Biela farba je veľmi populárna pri rodinnom fotení. Pri výberie bieleho oblečenia treba brať na vedomie, že váš pohľad bude na fotkách ako prvá priťahovať biela farba a celkovo svetlé odtiene. Čierna farba je zase pre rodinné fotografie trochu depresívna, takže lepší nápad bude zvoliť niečo v tmavomodrých alebo šedých tónoch. Určite ale nebolečte polovicu rodiny do bielej a druhú polovicu do čiernej. Okrem fakt zvláštnej kombinácie by to vytvorilo problém s kontrastom na fotografiách a váš rodinný fotograf nebude nadšený.

Ak sa pôjdeme fotiť do tmavšieho prostredia (napríklad do lesa), potom odporúčam zvoliť svetlejšie kombinácie farieb na oblečení. Je to z dôvodu, aby sme nesplývali s pozadím. Rovnako, dieťa oblečené v bielych šatách sediace na bielej posteli s bielym paplónom nebude fungovať tak dobre, ako keby malo oblečené šaty v jemnej pastelovej farbe. Tak docielime lepšie vyváženie farebných tónov a zároveň naturálny kontrast, ktorý zvýrazní subjekt na fotke.

Oblečenie vyberajte podľa ročného obdobia

Existuje slávne príslovie, že neexistuje zlé počasie, iba zlé oblečenie. Toto je pravda aj pre vaše fotenie. Oblečenie na rodinné fotenie sa vyberá podľa počasia a nie podľa toho, aké počasie by ste chceli mať. Ak je zima, dajte si sveter, kabát a čiapku. Ak je mokro, obujte si gumáky.

Dieťa, ktorému nie je zima sa fotografuje výrazne jednoduchšie, ako dieťa, ktoré síce má oblečený ten krásny uštrikovaný svetrík od babky, ale tvári sa mrzuto a je uzimené.

Pri zimnom fotení si kľudne pod oblečenie dajte punčochy alebo termo prádlo. Vyvarujte sa bielym legínam alebo bielym nohaviciam celkovo. Je len otázka času, kedy budú zašpinené od blata. Myslite aj na praktickosť zvoleného oblečenia, aby ste sa cítili dobre pri hrách a aktivitách, ktoré budete s deťmi pri fotení robiť.

Oblečte sa radšej už deň pred fotením

Vždy odporúčam si všetko oblečenie na rodinné fotenie prichystať a vyskúšať aspoň deň vopred. Pre rodičov to znamená, aby si vyskúšali, či v tom oblečení budú vedieť ísť do drepu, sedieť na zemi a voľne sa pohybovať. Budete sa hrať s deťmi, takže veľmi krátke sukne nebudú vhodné. Taktiež, ak máte malé deti, budete ich pravdepodobne pri fotení zdvíhať do vzduchu alebo vyhadzovať, tak prosím adekvátne tomu prispôsobte výber oblečenia, aby ste dokázali dať ruky nad hlavu.

Určite vyskúšajte aj oblečenie pre vaše decká. Väčšinu detí prezliekanie nebaví, takže skúste to ešte pred fotením optimalizovať, aby sme sa prezliekali minimálne, keď už budeme fotiť na ostro. Neobliekajte deťom na fotenie veci, ktoré nikdy na sebe nemali. Môže byť okolo toho zbytočný krik.

Aktívnym dievčatám pri robení mlynských kolies môže byť v lete vidieť spodné prádlo, tak je lepšie na to myslieť vpred a obliecť im radšej legíny alebo punčochy. Podobne to platí aj pri detskom fotení u maličkých detí, ktoré nosia plienky. Nič proti, ale ten nápis Pampers nie je zrovna extra fotogenický. Preto radšej deťom dajte látkovú plienku alebo nechajte ich voľne vo svojom oblečení – hlavne aby nepresvitali žiadne logá a grafiky z plienky.

Topánky vyberajte s rozumom

Dajte si topánky, v ktorých sa vám dobre chodí a nebude vám vadiť, ak sa náhodou trochu zašpinia. Opäť, biele topánky nebudú najlepšou voľbou. Na rodinné fotenie prosím neexperimentujte s detskou obuvou a ani neskúšajte nič nové. Budeme behať a hrať sa. Nechcete, aby mali vaše deti otlaky a bolesti, takže žiadne nové topánky.

Pri letnom fotení môže voľba prirodzene padnúť na sandále. Na fotkách vyzerajú dobre, ale pri prechádzkach a hrách sú často problémom kamienky, ktoré sa deťom dostanú dnu. Z čoho potom znova môžu prameniť nejaké bolesti a problémy a deti to môže znechutiť a odradiť. Je dôležité, aby sa každý cítil komfortne.

Je to hlavne o vašej rodine. Užite si to!

Fotky by mali pri pohľade reflektovať kto ste a kým ste, ale tiež by mali reflektovať váš rodinný zážitok z toho dňa. A na základe toho by ste mali zvážiť také oblečenie na rodinné fotenie, aké najviac vystihuje vašu rodinu a ktoré zároveň bude oslavovať jednotlivé osobnosti. Z fotiek by mala vyžarovať dobrá energia a pri každom pohľade na ne, by ste mali nostalgicky a s úsmevom na tvári precítiť silu emócie a ocitnúť sa na chvíľu v centre prežívania toho krásneho momentu. Znova a znova. To je sila rodinnej fotografie, ktorá môže byť umocnená výberom vhodného oblečenia. A teraz už aj viete, čo si obliecť na rodinné fotenie.

Pre viac informácií o samotnom rodinnom fotení ma prosím kontaktuje pre bezplatné a nezáväzné konzultácie.

Hľadáte rodinného fotografa?

Chceli by ste sa porozprávať o možnostiach rodinného fotenia? Pomôžem vám naplánovať kvalitný čas strávený s vašimi najmilšími vo forme lifestyle rodinného fotenia, či už v domácnosti alebo na nejakej zaujímavej lokalite v prírode. Fotenie bude jedna veľká hra, ktorou prevediem celú vašu rodinu. Nechajte ma zdokumentovať lásku medzi vami a vaše deti vám za to jedného dňa poďakujú.