Rekvizity pri rodinnom fotení môžu fotku rapídne vylepšiť, ale aj úplne pokaziť. Rekvizity vôbec nemusia byť niečo extravagantné. Rekvizita môže byť akákoľvek vec, ktorá pomôže pritiahnúť pozornosť na fotografovanú osobu, zvýrazniť jej činnosť alebo vlastnosť a dá fotke hlbší zmysel. Pri skrolovaní nekonečného feedu sociálnych médií môžeme naraziť na rôzne typy pomôcok pri fotení, kde páry oznamujú svoje promócie, zásnuby, svadbu, tehotenstvo alebo narodenie dieťaťa. Aké rekvizity dokážu vylepšiť rodinné fotenie?

Ešte predtým ako prvoplánovo schmatnete plyšovú hračku vášho dieťaťa alebo futbalovú loptu, dajte si pár chvíľ na rozmyslenie. Vaše dieťa plyšovú hračku možno nenávidí a do futbalovej lopty si párkrát koplo naposledy minulé leto. Idea je, že by ste mali vybrať niečo, čo je pre vaše dieťa naozaj hodnotné a s čím sa stotožňuje. Napadá vás niečo?

Prečo uvažovať nad rekvizitami?

Rodinné fotenie by malo prebiehať bez stresu a byť zábavou. Rekvizity pridávajú fotkám zaujímavé detaily a podporujú tak vystavanie celkového príbehu, robia fotky výnimočnými alebo dotvárajú celkový kontext.

Ak sa pred objektívom cítite nervózne, zapojenie rekvizít do fotenia vás môže na začiatok upokojiť. Závisí to síce od konkrétnych rekvizít, ale vo svojej podstate vám dajú niečo, na čo sa môžete v tej chvíli sústrediť a odviezť tak vašu pozornosť, kým si na fotenie zvyknete a uvoľníte sa. Váš rodinný fotograf vám k tomu dopomôže.

Rekvizity by pri fotení mali mať zmysel

Pri fotení rodinných portrétov máme vopred dohodnutý a zmluvou potvrdený čas, ktorý sa zvyčajne pohybuje v rozmedzí jednej až dvoch hodín. Vzhľadom na limitujúci čas, odporúčam si zobrať nie viac ako 1-2 rekvizity. Osvedčilo sa mi, aby ste pri výbere rekvizity boli ako rodičia prísni, selektívni a istí, že keď sa na fotky s odstupom času pozriete, budete rekvizity považovať za správny výber.

Rôzne pomôcky pri fotení môžu mať symbolický efekt, ale určite by nemali byť smerodajné. V žiadnom prípade by ste sa nemali cítiť pod tlakom, že nejakú rekvizitu za každú cenu musíte mať. Určite nemusíte. Väčšina rodinných fotení prebieha bez rekvizít a bez problémov. Rekvizity fungujú iba vtedy, ak k nim dieťa cíti bezprostrednú väzbu a spojenie.

Aké rekvizity dokážu fotku vylepšiť

Zvolené rekvizity na rodinné fotenie vás alebo vaše deti nemusia nutne definovať. Môžete ich poňať aj úplne neformálne a vybrať si kreatívne pomôcky, ktoré vám fotenie spríjemnia a spravia viac zábavným. Tu by som odporúčil bublifuk, konfety, prskavky alebo balóny. Pre hudobne a športovo ladené deti to môžu byť kľudne hudobné nástroje alebo športové pomôcky. Hlavný zmysel je vo vytvorení fotky, ktorá s vašim dieťaťom bude rezonovať.

Jednou z najzákladnejších rekvizít, ktoré pri rodinnom fotení odporúčam, je deka. Deka dokáže pridať do fotky farbu, textúru, definovať tému, štýl a zútulniť atmosféru. Deku nakoniec nemusíte vôbec používať iba na sedenie. Do deky sa môžete zakrútiť, môžete z nej postaviť stan alebo ju nosiť ako plášť superhrdinu. V jednoduchosti je vždy krása.

Nezabudnite sa s deťmi pred fotením porozprávať, čo ich v ten deň bude čakať a zároveň sa nezabudnite deň pred fotením zbaliť tak, aby ste na nič nezabudli.

Hľadáte rodinného fotografa?

Chceli by ste sa porozprávať o možnostiach rodinného fotenia? Pomôžem vám naplánovať kvalitný čas strávený s vašimi najmilšími vo forme lifestyle rodinného fotenia, či už v domácnosti alebo na nejakej zaujímavej lokalite v prírode. Fotenie bude jedna veľká hra, ktorou prevediem celú vašu rodinu. Nechajte ma zdokumentovať lásku medzi vami a vaše deti vám za to jedného dňa poďakujú.