Rodinného fotografa správanie detí nemôže vyviesť z miery. Či sú deti hyperaktívne a neobsedia na mieste alebo sú trochu utiahnutejšie a hanbia sa, fotograf by sa mal prispôsobiť ich povahe. Deti majú široké spektrum osobnosti a behom krátkeho rodinného fotenia sú schopné ukázať množstvo tvárí. Sledovať premeny detských osobností od úvodného stretnutia až po koniec fotenia je fantastický zážitok a je jedným z dôvodov, prečo ma fotografovanie rodín baví.

Ako otec ale úplne chápem, že detské fotenie môže byť veľmi stresujúce. Znova, chápem, že ste už toho toľko pre svoje vytúžené fotenie spravili; rezervovali ste si fotografa, vybrali ste si oblečenie, dokonca ste presvedčili aj svojho muža (čo je niekedy to najťažšie z celého). Chcete mať z fotenia zážitok a užiť si to, zároveň chcete mať krásne fotky. A ono to pôjde, nie je to nič nereálne. Spísal som niekoľko tipov, čo by ste si určite nemali zabudnúť zobrať so sebou pred detským fotením:

Jedlo a pitie

Vždy si nejaké jedlo vezmite so sebou. Teraz nemyslím zrovna obedár aj s polievkou, ale nejaké maškrty ako keksíky, ovocné taštičky, piškóty alebo niečo, čo svoju dieťaťu dávate väčšinou za odmenu. Je to skvelý spôsob, ako deti motivovať pri fotení.

Najlepšie bude, ak deti vopred ani nebudú vedieť, že so sebou niečo také máte. Počkajte na moment, keď deti vypovedajú poslušnosť a prestanú spolupracovať. Vtedy vytiahnete eso z rukáva a pokračujeme vo fotení ďalej. Samozrejmosťou je dodržiavanie pitného režimu.

Uistite sa ale, že jedlo, ktoré deťom dáte nezafarbí ich ústa, jazyk, prsty alebo nebodaj oblečenie. Photoshop je mocný nástroj, ktorý dokáže divy, ale čokoládové fúzy sú ešte mocnejšie.

Oblečenie

Čo si obliecť na rodinné fotenie? Ak sa vášmu dieťaťu nebude páčiť oblečenie, ktoré ste mu vybrali, na fotkách to bude evidentné. Opäť chápem, že pri predstave, že sa vaše dieťa bude fotiť bez tej roztomilej mašličky vo vlasoch alebo toho frajerského klobúčika budete asi trochu smutní, ale verte mi, že fotka šťastného dieťaťa v bežných šatách je lepšie ako fotka plačúceho dieťaťa v krásnych šatách.

Nezabúdajte oblečenie prispôsobiť počasiu. Dieťa by sa nemalo potiť, ale ani triasť od zimy. Vhodné oblečenie bude mať zaručene vplyv na náladu dieťaťa a ukáže sa na fotkách. Pozrite si predpoveď počasia deň pred rodinným fotením a majte v zálohe rôzne typy oblečenia pre prípad náhlej zmeny počasia.

Topánky

Je dosť možné, že pri fotení v prírode budeme chodiť po nerovnom teréne, možno šliapať na kopce v závislosti od vašej lokality. Čiže komfortné topánky, v ktorých sa dá bezbolestne chodiť, musia byť pri výbere prioritou. Aj keby vaše deti boli pri fotení bosé na tráve, potrebujú dobré topánky aby sa dostali z bodu A do bodu B. Taktiež záložný pár topánok nemusí byť úplne od veci v prípade blata alebo mokrej trávy. Ak bude deťom zima na nohy a budú ich mať mokré, budeme to vedieť a poznať všetci a to hneď.

Veci na výmenu

Dôrazne odporúčam zobrať si extra oblečenie na výmenu v prípade, že sa deti zašpinia, zablatia alebo okydajú jedlom. Každý rodinný fotograf miluje, keď deti majú zapnuté všetky zmysly a naplno sú oddané skúmaniu nového prostredia, hre alebo rodinnej aktivite. Čo tak hranie sa vo vode alebo lezenie po stromoch? Ako rodič s tým ale nemusíte súhlasiť (pochopiteľne), aby vaše deti skončili so zablatenými šatami alebo aby si špinavé sadli do auta. Radšej si vezmite náhradné oblečenie, veď pri deťoch človek nikdy nevie.

Rekvizity

Niektoré deti majú svoje hračky ku ktorým majú silnú citovú väzbu alebo nejaké iné rekvizity, ktoré by chceli mať zdokumentované na fotkách spolu s rodinou. Ak si myslíte, že niečo také máte aj vy, dobre nad tým popremýšľajte a dajte mi vedieť. Rekvizity môžu pomôcť vyjadriť osobnosť a záujmy členov rodiny. Napríklad, ak je niekto vášnivým hudobníkom, môže mať so sebou hudobný nástroj, čo obohatí fotografie a dodá im osobný charakter. Hračky, bubliny alebo balóny môžu zároveň pomôcť udržať pozornosť a záujem detí počas fotenia.

Pri výbere rekvizít je dôležité zohľadniť vkus a štýl celej rodiny, ako aj miesto fotenia. Dbajte na to, aby rekvizity zodpovedali atmosfére a konceptu fotografií a aby nepôsobili rušivo alebo neprirodzene.

Úsmev

Rodičia, počúvajte! Toto je dôležité. Skúste obojovať so svojim prirodzeným pudom a nehovoriť deťom, aby sa na každej fotke usmievali. Najlepší spôsob ako získať od detí úprimné úsmevy je, že deti sa musia naozaj úprimne zasmiať. Ak viete, čo funguje na vaše deti najlepšie, neváhajte to použiť alebo mi to rovno povedzte na konzultáciách pred rodinným fotením. Skutočný úsmev je to, čo robí fotku krásnou.

Bonusový tip

Uistite sa, že každý z vašej rodiny sa deň pred fotením dobre vyspí a v deň fotenia sa dobre naje. Snád nie je na svete bytosť, ktorá by nespolupracovala tak, ako unavené dieťa. Snáď iba hladný manžel 🙂

Čo si so sebou zobrať (zoznam):

  1. Extra oblečenie na výmenu.
  2. Extra pár topánok na chodenie z miesta A na miesto B.
  3. Jedlo a pitie.
  4. Uterák (ak deti nejakým zázračným spôsobom skončia celé mokré od vody).
  5. Deku na sedenie a piknik. Deku bude vidno na fotkách, takže žiadné pestré žiarivé farby.
  6. Hračky alebo iné rekvizity (nie je nutné ak dieťa nič špecifické nemá alebo nepotrebuje).
  7. Vlhčené vreckovky alebo servítky.

Buďte pozitívne naladení a zabavte sa! Pri deťoch je to často tak, že deti majú takú náladu ako ich rodičia a naopak. Takže sa skúste uvoľniť a ak vám to nepôjde, mám celý rad nápadov ako na to. Hlavne nestresujte. Budem fotiť vašu rodinu takú aká v tom momente je, tak namiesto toho, aby ste sa trápili či fotky budú pekné, sústreďte sa radšej jeden na druhého a užívajte si spoločné rodinné chvíle. Na fotkách sa to ukáže.

Hľadáte rodinného fotografa?

Chceli by ste sa porozprávať o možnostiach rodinného fotenia? Pomôžem vám naplánovať kvalitný čas strávený s vašimi najmilšími vo forme lifestyle rodinného fotenia, či už v domácnosti alebo na nejakej zaujímavej lokalite v prírode. Fotenie bude jedna veľká hra, ktorou prevediem celú vašu rodinu. Nechajte ma zdokumentovať lásku medzi vami a vaše deti vám za to jedného dňa poďakujú.