Všetci snívame o tom, ako naše deti prídu na rodinné fotenie a budú milé, zlaté, snaživé a budú počúvať rodičov a fotografa na slovo. Žiaden krik, plač, záchvaty ani traumy. No nebolo by to krásne? Snívajte ďalej!

Takže teraz všetci čitatelia nádych, výdych a vráťme sa nohami späť na zem. Za ten čas čo fotím rodiny s deťmi som takých detí stretol toľko, koľko mám palcov na dvoch rukách. Niekedy si hovorím, že je asi pravdepodobnejšie stretnúť jednorožca, ako dieťa opísané v odseku vyššie. A keď také správanie očakávať budete, pripravte sa na riadnu dávku nervov, frustrácie a nespokojnosti. V skratke, majte prosím realistické očakávania.

Podplácanie detí je vo všeobecnosti asi trochu kontroverzná téma, ale netreba ju ignorovať ani zľahčovať. Ako otec a rodinný fotograf v jednej osobe úplne rozumiem rodičom, ktorí svoje deti podplácajú. Ide hlavne o sitácie, kedy rodičia chcú s deťmi zažiť niečo nové a pekné, ale dieťa odmieta spolupracovať. Preto som spísal nasledujúcich pár odsekov o tom, ako uplatiť deti, aby spolupracovali pri fotení.

Bábätká a deti do 3 rokov

Bábätká sú nepodplatiteľné a tým pádom sú pri rodinnom fotení nároční zákazníci. Potrebujú iba lásku, dotyky a mlieko.

Deti do 3 rokov sú vo všeobecnosti trochu oriešok. Majú extrémne jasnú predstavu o tom čo chcú a čo nie. Pri každom kroku sa snažia demonštrovať svoju nezávislosť a kontrolovať všetko a všetkých vo svojom okolí. Ak deti v tejto vekovej kategórii chceme pri rodinnom fotení motivovať, podlácaním sa nám to podarí len veľmi ťažko.

Malé deti nemajú totižto ešte dobre pochopený koncept času. Keď deťom poviete, že „ak budete počúvať uja Peťa, po fotení dostanete čokoládu“, jediné slovo, ktoré z celej vety zachyta, bude čokoláda. No a vtedy sa spustia slzy a plač, lebo dieťa chce čokoládu hneď teraz a nechápe, čo znamená potom.

Pri deťoch do 3 rokov odporúčam zobrať si na fotenie balíček lentiliek. Ak deti chcete uplácať, tak úplatok musí prísť okamžite, musí byť malý, rýchly na zjedenie a nesmie dieťa zašpiniť alebo zafarbiť ústa či jazyk. Rodičia už budú vedieť najlepšie, čo platí pre ich dieťa.

Deti od 3 rokov a staršie

Deti, ktoré majú 3 a viac rokov dokážeme celkom efektívne podplatiť (ak je to nevyhnutné) a prijmuť tak k hlbšej spolupráci počas rodinného fotenia. Pamätajte si ale, že často netreba vôbec žiadne úplatky vo forme sladkostí, pretože rodinné fotenie prebieha v uvoľnenej atmosfére, kde jednotlivé aktivity často diktujú deti samotné a profesionálny fotograf je iba režisér celej scény.

Hlavné je to, aby aktivity boli zábavné, deti sa bavili a aby celá rodina mala z fotenia pekný zážitok. Mám rôzne stratégie ako deti zapojiť do hry a ako vytvoriť neformálne prostredie, v ktorom aj zabudnete, že ste si objednali profesionálne fotenie. Detaily preberieme počas nezáväznej úvodnej konzultácie ešte pred samotným fotením.

Ak už teda musíte a chcete deti podplatiť, začnite tým, že poviete niečo v zmysle „ak budete dobrí a budete počúvať, po fotení pôjdeme na. ihrisko/zmrzlinu, do ZOO a pod.“ Ak bude treba, kľudne to počas fotenia viackrát zopakujte. Dôležitá je ale pozitívna motivácia.

Vyvarujte sa vyhrážok, keď deťom budete vravieť, že ich na ihrisko/zmrzlinu nezoberiete, ak sa nebudú usmievať. Deti potom budú smutné, sklamané, frustrované, nahnevané, alebo všetko naraz. Radšej si s deťmi zahráme hru o ich obľúbenej zmrzline alebo sa porozprávame o tom, čo budú robiť na ihrisku, akoby sme ich mali stresovať, že o svoju odmenu môžu prísť.

Nevzdajte to ešte skôr, než začnete

Každý rodič pozná svoje deti a najlepšie vie, čo na nich funguje. Niektoré deti najlepšie reagujú na úplatky vo forme sladkostí a jedla, iné na mobily a tablety, prípadne nejaké hry a aktivity. Nech už je to čokoľvek, nech vás správanie vašich detí neodradí od rodinného fotenia. Na to, ako sa vaše dieťa správalo v deň fotenia zabudnete rýchlo. Fotky ostanú navždy.

Hľadáte rodinného fotografa?

Chceli by ste sa porozprávať o možnostiach rodinného fotenia? Pomôžem vám naplánovať kvalitný čas strávený s vašimi najmilšími vo forme lifestyle rodinného fotenia, či už v domácnosti alebo na nejakej zaujímavej lokalite v prírode. Fotenie bude jedna veľká hra, ktorou prevediem celú vašu rodinu. Nechajte ma zdokumentovať lásku medzi vami a vaše deti vám za to jedného dňa poďakujú.