Marec je perfektný čas na začatie plánovania jarného rodinného fotenia. Veď sme predsa prežili zimu! Jarné fotenie je jeden zo spôsobov ako niektoré rodiny, ktoré poznám, oslavujú to, že sa im podarilo prežiť. Niektoré iba symbolicky, iné doslovne (rodičia pochopia). Premýšľanie nad fotením je skvelý spôsob ako sa prebrať zo zimného spánku, otriasť zo seba zimnú náladu a nastaviť sa na teplejšie počasie a nadchádzajúcu Veľkú noc. V tomto článku ponúkam viaceré nápady na rodinné fotenie počas jarných mesiacov.

Padajúci sneh a škrabanie námrazy na aute v marci už nemá také čaro ako začiatkom decembra. V marci už začíname snívať o tom, aké by to bolo ísť vonku iba v svetri alebo mikine. Premýšlame nad jarným upratovaním, novými kúskami oblečenia do šatníka alebo novým účesom. Nech už plánujete rodinné fotenie, rande, zásnuby, portréty alebo svadobné fotenie, apríl, máj a jún sú ideálnym obdobím, pretože sú zvyčajné slnečné, všetko kvitne a príroda sa prebúdza.

Príprava na jarné alebo veľkonočné fotenie

V prvom rade mám pre vás zopár všeobecných tipov bez ohľadu na to, kde a v ktorých mesiacoch si fotenie dohodneme. Jar je moje najobľúbenejšie ročné obdobie. Aby sme si ju pri fotení užili naplno, dbajte medzi iným aj na nasledovné:

Alergie

Mávate jarnú nádchu alebo alergie? Čo je ich spúšťačom – tráva, konkrétne kvetiny alebo peľ? Ak mávate silné reakcie na určité kvitnúce rastliny, dajte mi prosím vedieť a nájdeme iné miesto na fotenie, ktoré vás nebude tak dráždiť. Niekedy sa tomu ale nedá vyhnúť a tak veľa ľudí (vrátane mňa) chodí na fotenie vybavených liekmi proti alergii.

Citlivá pokožka po zime

Niekedy môže byť jarné počasie zradné a aj keď nebude vysoká teplota, slnko môže svietiť veľmi intenzívne. Vždy si radšej pribaľte aj opaľovací krém.

Rýchle zmeny počasia

Vezmite si niekoľko vrstiev oblečenia. Nenechajte sa zlákať na dobrú predpoveď a neodíďte z domu iba v tričku. V tieni môže byť výrazne chladnejšie a navyše počasie na jar má tendenciu rýchlo sa meniť. Chladný vánok počas slnečného dňa je niečo, s čím treba počítať.

Čo si obliecť na jarné fotenie

Farby + Štýl + Pohodlie = dokonalé oblečenie na jarné fotenie s rodinou.

Poďme si to trochu rozobrať v kontexte jarného počasia:

Farby

Keďže v tomto období príroda žiari pestrými farbami, odporúčam dať si pozor na výber oblečenia v žiarivých a výrazných farbách (neónová, červená, sýto ružová a pod.). Radím radšej trochu farby tlmiť a poobhliadnuť sa po naturálnej palete farieb a pastelových odtieňoch (béžová, svetlá ružová, svetlá žltá, šedá, a pod.)

Štýl

Výber štýlu oblečenia je vždy veľmi osobná záležitosť. Chcem, aby ste sa obliekali tak, aby ste sa cítili sami sebou. Ale ak ste už dlhšie zvažovali nad zámienkou poriadne sa nahodiť, fotenie je super príležitosť ako zažiariť. Pripravte si krásne šaty, topánky a možno aj nejaký jarný klobúk. Ak preferujete skôr štýl smart casual, siahnite po tričku a sukni alebo rifliach. Len vždy si dajte pozor, aby tričko na sebe nemalo nápisy alebo pravidelné vzory. To na fotkách totiž nevyzerá dobre a zbytočne to ťahá pozornosť od vašej tváre.

Pohodlie

Na jar je vždy fajn mysliet na prudké výkyvy teplôt počas dňa. Vezmite si radšej niekoľko vrstiev, aby ste sa mohli vyzliekať a obliekať podľa aktuálneho počasia a nebola vám nikdy zima alebo príliš teplo.

Ako fotenie oživiť maličkosťami

Na oživenie jarného fotenia s rodinným fotografom si môžete napríklad kúpiť alebo nazbierať kyticu kvetov a použiť ju ako rekvizitu pri niektorých pózovaných fotkách. Taktiež veľmi pekne vyzerá, ak si žena alebo dcéra upletie korunu z kvetín a to obzvlášť v kombinácii s jednoduchými, ale elegantnými šatami v béžových alebo pastelových odtieňoch. Predstavte si pri tom bosé nohy na tráve na slnkom zaliatej lúke a krásny výsledok máme zaručený. S pletením vencov z kvetín môžu pomáhať aj deti a dosiahneme tak veľmi príjemnú a prirodzenú rodinnú aktivitu a interakciu medzi členmi rodiny.

Ďalšia vec sú koláče alebo rovno torta. Či je to oslava narodenín, menín alebo iba oslava spoločných chvíľ strávených s rodinou, tanier s koláčmi na piknikovej deke spríjemní chvíle a dotvorí atmosféru každého fotenia. Verte mi keď poviem, že výraz v detských tvárach pri pohľade na koláče sa príliš nelíši od nadšeného výrazu v tvárach dospelých. Odporúčam ale odmeniť sa až na úplný záver, aby sme sa vyhli zašpineným ústam a šatám. Obzvlášť menšie deti majú potom tendenciu si utierať ústa alebo ruky do oblečenia svojich rodičov.

Pikniky asi nikdy nevyjdú z módy. Ak máte radi dobré jedlo, svieže ovocie a k tomu nejaký koláčik a čaj, odporúčam určite do fotenia zakomponovať rodinný piknik. Retro deka, ratanový košík, porcelánové šálky a máme scénu ako vystrihnutú z filmu.

Nápady na jarné rodinné fotenie – Lokality a aktivity

Niektoré nápady na rodinné fotenie sú spontánne, iné klasické. Čo pri fotení môžeme robiť? Návrhy som spísal v tomto odseku:

Prechádzka v meste

Pekne sa oblečiete a vyrazíme do ulíc mesta. Vhodné pre každú rodinu, ktorá si rada užíva ruch a život mesta, radi trávia čas v kaviarňách, vinárňach alebo rôznych podnikoch mestského štýlu. Výber samotných podnikov je vecou dohody pri konzultácii a následného odsúhlasenia vedenia v danej prevádzke, čo zvyčajne ale nebýva problém. Dobrá cukráreň alebo zmrzlina na záver nemôže chýbať pri žiadnom mestskom fotení.

Fotenie v meste je vhodné skôr pre extrovertnejšie rodiny, ktorým nevadia všadeprítomní ľudia. Treba počítať s tým, že pri fotení na vás budú okoloidúci pozerať a možno sa aj niekto pristaví a opýta sa, čo sa to tu deje a kto sú tie celebrity 🙂

Zvieracia farma alebo salaš

Máte vy alebo nejaký váš zámy farmu so zvieratkami? Na dotvorenie útulnej vidieckej atmosféry môžu v jarnom období dopomôcť mláďatká zvierat – práve pre ich nevinnosť v kombinácii s detskou nevinnosťou dokážu spoločne vyčarovať úžasné momenty. Či už to sú šteniatka, mačiatká, zajačiky, kuriatka, ovečky, kozičky, žriebätká, atď.

Ak tvoria zvieratá veľkú časť vášho života, potom bude pre vás určite veľmi dôležité mať ich zdokumentované aj pri rodinnom fotení. Deti to náležite ocenia a pri takomto fotení potom často odpadá problém s udržaním pozornosti tých najmenších.

Vychádzka na kopce

Krátka vychádzka na okolité kopce, panoramatické výhľady, lúky, lesy a nekončiaci horizont v diaľke. Vezmite si piknikovú deku!

Piknik v parku alebo v prírode

Môžeme si jednoducho spraviť piknik aj v mestskom parku, na tráve pod stromami. Po fotení sa deti môžu ísť vyblázniť na detské ihrisko.

Kvitnúce čerešne a jablone

Toto je pravdepodobne jeden z najväčších bestsellerov pre jarné fotenie. Kvitnúce čerešnové háje a jabloňové sady, ktoré prekypujú bielymi a ružovkastými kvetmi. Nádherná atmosféra spojená s vítaním jari a scéna, ktorá dokonale symbolizuje koniec zimy.

Privítanie jari vo vašej záhrade

Najjednoduchší spôsob a pre mnohých aj najkomfortnejší je oslava príchodu jari u vás na záhrade. Nikde nemusíte chodiť a sami to tam poznáte najlepšie. Presne viete, kde a na akých miestach sa deti radi hrajú, kde sa naháňajú, kde majú svoje skrýše a čo tam robia najradšej.

Konzultácie ohľadom jarného fotenia

Jar je na rodinné a detské fotenie hneď po jeseni druhé najkrajšie obdobie v roku. Jar je tiež ideálna na fotenie zásnub, rande alebo rodinných portrétov. Kým jar v roku 2021 a 2022 bola v znamení lockdownov, táto jar nech je symbolom znova nadobudnutej slobody. Ak máte akékoľvek otázky alebo očakávania ohľadom samotného fotenia, rád si s vami dohodnem online konzultácie vo forme videohovoru kde nezáväzne preberieme vaše nápady na rodinné fotenie, predstavy a požiadavky.

Hľadáte rodinného fotografa?

Chceli by ste sa porozprávať o možnostiach rodinného fotenia? Pomôžem vám naplánovať kvalitný čas strávený s vašimi najmilšími vo forme lifestyle rodinného fotenia, či už v domácnosti alebo na nejakej zaujímavej lokalite v prírode. Fotenie bude jedna veľká hra, ktorou prevediem celú vašu rodinu. Nechajte ma zdokumentovať lásku medzi vami a vaše deti vám za to jedného dňa poďakujú.