Rodinné fotenie je skvelý spôsob ako dokumentovať rast vašich detí, oslavovať dôležité životné udalosti a vytvoriť si spomienky na celý život. Čo ale keď váš partner má na to iný názor? Byť pred objektívom nie je pre každého a množsto ľudí znervóznie len pri samotnej predstave. Občas sa stane, že s tým pri rodinných portrétoch trochu bojujeme a niekedy to môže byť celkom výzva. Niektorí muži s fotením súhlasia len preto, aby bola ich žena spokojná, no iní to dajú pri fotení pocítiť celej rodine, že tam nie sú dobrovoľne. Alebo neprídu vôbec. Ako presvedčiť manžela, že rodinné fotenie má zmysel?

Predtým ako sa pozrieme na niektoré hlavné dôvody nesúhlasu mužov s fotením, chcem zdôrazniť dôležitosť partnerského rozhovoru v pozitívnom tóne. To, ako o tom budete s manželom rozprávať, bude mať veľký vplyv na to, ako na to bude reagovať. Namiesto vytvárania pocitu viny a výčitiek a riskovania vzniku horkokrvnej hádky, vypočujte si argumenty aj z druhej strany.

Manžel: Nevidím v tom zmysel

Pokiaľ ide o fotenie, nefinančná hodnota rodinných portrétov je nevyčísliteľná. Váš manžel by si to mal uvedomiť, ak v tom nevidí zmysel. Pripomeňte mu, že fotky a spomienky sú navždy a časom len naberajú na hodnote. Vysvetlite mu, že je to ideálny spôsob ako zdokumentovať lásku vo vašej rodine, vaše vzťahy a momenty, ktoré inak môžu byť časom nenávratne zabudnuté.

Pripomeňte mu, ako rýchlo rastú vaše deti. Je to vždy zábava pozerať sa na fotky spred niekoľkých rokov a pripomínať si tie momenty, keď boli vaše deti ešte malé a vy ste sa učili, aké to je byť rodičmi. Ako čas beží vpred, tieto fotky ocení každý vo vašom rodinnom kruhu.

Keď hovoríme o deťoch, tak verím, že sú to práve deti pre ktoré tieto fotky s rodičmi budú mať v dlhšom časovom horizonte najväčšiu hodnotu. Práve tento argument by mohol byť dobrou pákou v tom, ako presvedčiť manžela, aby sa na fotenie odhodlal.

Kamarátkini rodičia sa rozviedli keď mala 5 rokov. Vždy keď sa pozrie na rodinné fotky keď mala menej ako 5 rokov, tak sa rozplače od dojatia, pretože vie, že sa narodila do milujúcej rodiny. Hoci to rodinné puto netrvalo dlho. Ale práve kvôli rozvodu svojich rodičov si tieto fotky nesmierne váži.

Iný príbeh zase hovorí o tom, že nikdy nevieme, čo nás v živote čaká. Život je krátky, nepredvídateľný a niekedy nefér. Treba si ho užiť kým sme tu, aby sme to neskôr neľutovali. Moja manželka za celý život nemala jedinú spoločnú fotografiu so svojimi rodičmi a starými rodičmi, až kým som tú fotku nespravil ja. Krátko na to sa starí rodičia pominuli a manželka si túto fotografiu dala zarámovať na stenu a teraz má pre ňu nesmiernu cenu.

Nečakajte. Nie je na čo. Radšej sa začnite pripravovať.

Manžel: Pred foťákom sa necítim dobre

Neposmievajte sa manželovi a nerobte z neho neschopného len preto, že sa pred foťákom cíti zle. Veľa ľudí sa pred foťákom cíti zle. Ak to nie je váš prípad, ste jedným z mála – gratulujem. Namiesto prizvukovania všetkých negatív, skúste sa spolu sústrediť na to, ako tieto negatíva otočiť na pozitíva a presvedčiť manžela, že sa naozaj nemá čoho báť.

Niektorí ľudia jednoducho vôbec nevedia, čo majú pred objektívom robiť, iní sa cítia neisto kvôli svojej postave, oblečeniu alebo výzoru. Potom je tu samozrejme aj strach z neznámeho a všetky tie „čo ak“ otázky. Aby ste svojho manžela ukľudnili, môžete si spolu napríklad prezrieť tento web a prečítať niektoré články spoločne. Spoznajte ma aspoň trochu vopred, aby ste mali predstavu čo očakávať.

Môžete si prečítať referencie, prezrieť si fotky a prečítať si blogy, kde zistíte, čo vlastne obsahuje celé rodinné fotenie a ako prebieha. Fotenie je zábava. Fotenie prebieha bez stresu a v dobrej nálade. Ako váš rodinný fotograf vám vždy poviem čo máte robiť, resp. všetko si vopred prejdeme pri online konzultáciách a ešte aj na mieste pred samotným fotením. Nie je sa čoho báť, môžete len získať.

Pri rodinnom fotení najčastejšie praktizujem tzv. lifestyle dokumentovanie založené na aktivitách a hrách. Predstavte si za tým hry a aktivity, ktoré najradšej robíte so svojimi deťmi. Veda hovorí, že páry sa radi hrajú a rodiny tiež. V podstate, hravosť a schopnosť baviť sa sú dve základné osobnostné črty, ktoré sú pravidelnie umiestňované na vrchole požiadaviek pri výbere životného partnera. Opäť sme sa niečo naučili 🙂

Rodinné fotenie môžete manželovi parafrázovať ako rodinnú aktivitu zameranú na hry a zábavu. Lebo to aj je!

Manžel: Na toto fakt nemám čas

Úprimne, ak by manžel chcel, čas by si našiel. Problém je v tom, že nechce. Toto je často iba zásterka na jednen z dvoch vyššie uvedených dôvodov. Neskočte mu na to. Trvajte na tom, aby ste sa s manželom aspoň na tú tému porozprávali a popri tom sa ho môžete opýtať na deň, kedy by si mohol spraviť čas tak, aby to vyhovovalo vám obom.

Ak a keď zacítite manželove zaváhanie, využite túto možnosť na otvorenie dialógu. Vypočujte ho, odpovedajte priamo na jeho obavy a zdôraznite dôležitosť rodinných portrétov – pre vás, pre neho, pre vaše deti, celú rodinu a budúcu generáciu. Existuje pravdepodobnosť, že s fotením bude súhlasiť akonáhle lepšie pochopí hodnotu spoločných fotografií.

Toto sú 3 jednoduché kroky, ktoré vám pomôžu dopátrať sa ku skutočnému dôvodu, prečo váš manžel má problém s profesionálnym fotením:

– Predstavte si, ako sa váš manžel cíti. Skúste sa vžiť do jeho kože.
– Rozprávajte sa objektívne a bez emočného nátlaku
– Počúvajte obavy svojho manžela a skúste si ich krok za krokom rozobrať.

Akonáhle nájdete spoločnú reč a pôdu pod nohami, jednoduchšie dospejete ku dohode.

Posledná rada na záver

Ak nič z toho nezabralo a stále premýšľate ako najlepšie presvedčiť manžela na rodinné fotenie, je načase vytiahnúť silnejší kaliber.

Myslite na vaše deti. Na to, ako veľa by pre nich znamenalo mať fotky svojich rodičov a rodiny v čase, keď ste ich ešte len čakali v brušku, keď boli bábätká, ako sa s nimi celá rodina hrala, smiala sa, ľúbila ich… Chceli by ste aj vy mať takéto fotky so sebou a svojimi rodičmi? Stavím sa, že áno. Tie fotky totižto nie sú iba pre vás, sú pre vašu rodinu, pre vaše deti.

Hľadáte rodinného fotografa?

Chceli by ste sa porozprávať o možnostiach rodinného fotenia? Pomôžem vám naplánovať kvalitný čas strávený s vašimi najmilšími vo forme lifestyle rodinného fotenia, či už v domácnosti alebo na nejakej zaujímavej lokalite v prírode. Fotenie bude jedna veľká hra, ktorou prevediem celú vašu rodinu. Nechajte ma zdokumentovať lásku medzi vami a vaše deti vám za to jedného dňa poďakujú.