Niekedy sa mi stane, že rodičia ma požiadajú pri rodinnom fotení iba o fotky ich detí. Ako sa hrajú, ako sa naháňajú, hocičo, hlavne aby tam neboli dospeláci. Hovoria, že sa necítia pred foťákom vo svojej koži a že oni vlastne ani nie sú fotogenickí a že radšej nech majú iba peknú pamiatku na svoje deti. Stáva sa to často napr. pri ženách po tehotenstve, alebo ak sa rodičia necítia fyzicky vo forme. Moja odpoveď na to je vždy rovnaká: Buďte na fotkách aj vy. Kvôli svojim deťom!

Rodičia idú deťom príkladom

Vždy, keď niektorí z rodičov prídu už počas úvodnej konzultácie s touto myšlienkou, snažím sa im to vyhovoriť. Chcem ich presvedčiť, aby do toho išli spolu so svojimi deťmi a užili si to. Prečo? Pretože verím, že ak sa rodičia rozhodnú na rodinnom fotení participovať, dávajú tým príklad svojim deťom. Sebadôvera, neistota a pochybnosti o našej postave a výzore sa začínajú formovať už v útlom veku a práve najviac ľudmi, ktorí sú nám najbližší.

Deti sú ako špongia, absorbujú každú jednu maličkosť vôkol seba. Preto je rozhodujúce, že rodičia im pôjdu príkladom. Dajte do fotenia všetko. Musíte sa cítiť krásne a sebaisto, aby ste tieto pocity preniesli aj na svoje deti.

Nie je to vôbec o dokonalosti alebo o snahe byť dokonalým. Je to o tom byť v pohode s tým, kto sme a ako vyzeráme a prijať to. Povedané inými slovami, ak vaše deti uvidia, že vy ste v pohode a nehanbíte sa, vyšlete im silný signál, že ani oni sa nemajú báť byť sami sebou.

Spoločné zážitky a pozitívna motivácia

Selfíčka, ktoré ste vyšperkovali takmer do dokonalosti nikdy neukážu akým zaujímavým človekom ste boli a aké zážitky a dobrodružstvá ste so svojimi deťmi podnikli. Skutočné fotky sú presne to, čo bude mať najväčší vplyv na vaše deti a možno jedného dňa aj na vaše vnúčatá. Strach, obavy a sťažnosti na váš fyzický výzor by nemali byť súčasťou prostredia, kde vyrastajú deti. Namiesto toho, skúste deti pozitívne motivovať a ísť príkladom.

Moja babka sa zvykla nenápadne schovávať za iných ľudí alebo musela urgentne ísť zobrať niečo z chladničky akonáhle hrozilo, že sa budeme fotiť. Vo výsledku tak máme s babkou len veľmi málo fotiek. Moji rodičia boli v tomto o dosť lepší a je sranda vidieť ich, ako si spoločne užívajú osemdesiate roky.

V rámci pozitívnej motivácie je dôležité vedieť, ako správne deťom povedať o plánovanom fotení a ako sa o fotení rozprávať s najmenšími. V tomto vám vždy bude nápomocný váš rodinný fotograf.

Spomienky, ktoré ostanú vašim deťom

Pre každého rodičia je fajn mať pekné fotky svojich detí ako spomienku, zdieľať ich s rodinou a priateľmi. Ale iba fotky na ktorých ste spolu so svojimi deťmi budú ozajstnou spomienkou pre vaše deti. A to bez ohľadu na to, či máte o pár kíl navyše, neupravené vlasy alebo kruhy pod očami.

Hľadáte rodinného fotografa?

Chceli by ste sa porozprávať o možnostiach rodinného fotenia? Pomôžem vám naplánovať kvalitný čas strávený s vašimi najmilšími vo forme lifestyle rodinného fotenia, či už v domácnosti alebo na nejakej zaujímavej lokalite v prírode. Fotenie bude jedna veľká hra, ktorou prevediem celú vašu rodinu. Nechajte ma zdokumentovať lásku medzi vami a vaše deti vám za to jedného dňa poďakujú.