Pri prvom kontakte zákazník väčšinou čo to o rodinnom fotografovi vie, pozná jeho portfólio, prečítal si jeho krátku biografiu alebo dostal dobrú referenciu. Fotograf ale o zákazníkovi nevie prakticky nič. Aby bolo rodinné fotenie úspešné, pohodové a bez stresu, je nutné budovať vzájomný vzťah fotograf-zákazník hneď od počiatku. Prečítajte si o tom aj článok čo očakávať od rodinného fotenia v 3 krokoch.

Najviac sa mi osvedčilo zasielanie krátkeho úvodného dotazníka tým, ktorí prejavili záujem o moje služby. V dotazníku zistím základnú motiváciu a očakávania (dokážem-nedokážem ich splniť?). S odpoveďami z dotazníka sa viem lepšie pripraviť na úvodné konzultácie a ušiť ich na mieru potrieb klienta. Konzultácie vediem ideálne cez videohovor, kde si preberieme jednotlivé detaily a celý priebeh fotenia, ako aj miesto, čas a v neposlednom rade aj zmluvné podmienky.

Tém je viacero, no týchto 5 vecí by ste určite mali svojmu fotografovi povedať ešte pred rodinným fotením. Uistite sa, že fotograf rozumie vašim potrebám a je si vedomý príležitosti, za akej budú fotky vznikať. Pokiaľ to myslíte vážne a hľadáte rodinného fotografa, určite prediskutujte nasledovné:

Povedzte fotografovi, prečo sa chcete fotiť

Viem, že pre niektorých to bude asi samozrejmosť, ale mali by ste fotografovi povedať, pri akej príležitosti sa chcete dať fotiť. Tých dôvodov môže byť kopec, napr. že chcete nové fotky do rodinného albumu, chcete si spraviť profesionálne rodinné portréty ako darček pre starých rodičov, chcete mať pamiatku pre seba alebo chcete zdokumentovať oslavu 10-tych narodenín. Nech to je čokoľvek, prosím vždy povedzte svojmu fotografovi prečo sa chcete fotiť. Väčšina sa to bude pýtať hneď na začiatku.

Vďaka tomu vie rodinný fotograf lepšie naplánovať fotenie a vie sa aj autentickejšie vložiť do príbehu. Keď už fotograf vie, aká je vaša motivácia, môžeme sa posunúť ďalej a začať sa rozprávať o očakávaniach zo strany zákazníka. Napríklad ak je požiadavka na fotenie pri príležitosti oslavy narodenín, klient často povie, že by chcel mať niekoľko individuálnych záberov dieťaťa a na zvyšných fotkách by rád videl interakciu dieťaťa so zvyškom rodiny a emócie z prežívania tejto oslavy.

Povedzte fotografovi, kde sa chcete fotiť

Ďalšia dôležitá téma na diskusiu s fotografom predtým ako ho zarezervujete je lokalita. Kde sa chcete fotiť? Bude to v lese, na lúke alebo na kopcoch? V uličkách mesta, v cukrárni alebo na hrade? Či nebodaj na vidieku pri nejakej dreveničke alebo u vás na záhrade, prípadne doma? Niekedy klientom posielam fotky z rôznych prostredí, aby si vedeli tú lokalitu sami predstaviť a rozhodnúť sa, či si tam fotenie vedia predstaviť a budú sa dobre cítiť.

Úlohou fotografa je pomôcť rodine s výberom najvhodnejšieho prostredia tak, aby zodpovedalo očakávaniam a štýlu rodiny. Ide o to, aby sa v tom prostredí rodina cítila prirodzene a aby ju nič neobmedzovalo v jej osobnostnom, vzťahovom a emočnom prejave. Pri konzultáciách rád poskytnem nejaké príklady. Možno vám pomôže aj článok s nápadmi na rodinné fotenie.

Povedzte fotografovi, čo si chcete obliecť

Keď už padla dohoda na miesto, je načase otvoriť tému ako sa na fotenie obliecť. Túto tému nechcem preceniť, ale rozhodne by to malo byť niečo, čo stojí za dlhšie uváženie. Najlepšie je, ak je fotograf k rodine úprimný a povie im, aké farby oblečenia sa najlepšie dopĺňajú k vybranému prostrediu tak, aby vznikol pekný kontrast. Na fotke tak vynikne to, čo vyniknúť má a zvyšok bude dotváraž naturálnu kulisu.

Napríklad poznám jednu lokalitu, kde sú tehlové steny. Vždy klientom odporúčam, aby si nevyberali oblečenie v oranžových a červených farbách, pretože tieto farby sú už v dominantom zastúpení na mieste fotenia. Inak by postavy splývali s pozadím namiesto toho, aby boli centrom pozornosti. A to určite nechceme.

Všetko so všetkým súvisí a rodiny často taktúto formu konzultácie oblečenia ocenia. Ukazuje to aj fakt, že rodinný fotograf sa o svojich zákazníkov zaujíma a záleží mu na tom, aby na fotkách vyzerali čo najlepšie, vrátanie detailov. Vďaka tomu sa rodina cíti v deň fotenia sebavedomo, pretože vedia, že si vybrali správne oblečenie.

Povedzte fotografovi, aké fotky musíte mať

Mojim zvykom je úplne vždy sa pýtať na to, aké fotky rodina „musí mať za každú cenu“. Pri videokonzultáciách sa s rodinou rozprávame o tom, akú majú motiváciu a očakávania a ku očakávaniam patrí aj to, aké fotky jednoducho musia mať. To je základ a všetky ostatné fotky sú nadstavba. Niektoré rodiny nemajú žiadne špecifické požiadavky a to je v poriadku. Iné rodiny zase majú zase celkom zaujímavé nápady a jasnú predstavu o tom, čo chcú a čo nechcú.

Rozoberieme si jednotlivé očakávania, aby sa všetky strany uistili, že budú spokojné. Rodina, že dostane fotky, aké chce a fotograf, že bude schopný dodať také fotky, aké si predstavuje rodina, pri zachovaní svojho štýlu a presvedčenia. Niektoré rodiny sú pri svojich očakávaniach dosť špecifické a požadujú napríklad iba fotky v horizontálnej orientácii, alebo chcú byť fotografované tak, aby sa nikdy nepozerali do objektívu. Koľko rodín, toľko chuti. Nebojte sa s fotografom hovoriť o svojich očakávaniach.

Povedzte fotografovi, že chcete zmluvu

Najlepšie je pripraviť zmluvu o poskytnutí fotografických služieb a poslať ju rodine emailom ešte pred fotením, aby sa s ňou mali čas oboznámiť. Tak dosiahnete transparentnú dohodu bez nepríjemných prekvapení na poslednú chvíľu. Všetky prípadné otázky alebo nejasnosti budú zodpovedané vopred. Počas fotenia sa budeme sústrediť už iba na fotenie samotné a na vašu skvelú odvážnu rodinu, ktorá sa rozhodla zdokumentovať svoju lásku.

Zmluva o poskytnutí fotografických služieb chráni vás ako zákazníka a mňa ako fotografa. V zmluve sú zahrnúte základné veci, na ktorých sa vopred dohodneme, ako napr. cena, moje garancie, popis a rozsah práce a pod. Vďaka úvodnému dotazníku, konzultáciám pred fotením a pýtaniu sa správnych otázok bude všetko dohodnuté a jasné ešte predtým, ako vôbec svoju zmluvu dostanete.

Po dohode, sa rád s rodinami stretávam aspoň 15 minút pred dohodnutým časom fotenia. Je to preto, aby sme sa trochu lepšie spoznali a prešli si ešte samotný priebeh celého fotenia. Rád si tiež s rodinami tykám. Nech sú naše spoločné chvíle uvoľnené a priateľské. Odbúrame stres a dáme priestor na vznik spontánnych nápadov. Ono sa to potom na fotkách ukáže.

Hľadáte rodinného fotografa?

Chceli by ste sa porozprávať o možnostiach rodinného fotenia? Pomôžem vám naplánovať kvalitný čas strávený s vašimi najmilšími vo forme lifestyle rodinného fotenia, či už v domácnosti alebo na nejakej zaujímavej lokalite v prírode. Fotenie bude jedna veľká hra, ktorou prevediem celú vašu rodinu. Nechajte ma zdokumentovať lásku medzi vami a vaše deti vám za to jedného dňa poďakujú.