Rodinné fotenie prešlo v posledných rokoch veľkým transformačným procesom. Z každoročnej povinnej jazdy a nútených úsmevov sa premenilo na zmysluplnú rodinnú aktivitu a kvalitne strávený čas v kruhu najbližších. Trendom posledných rokov je fotenie v príprode. Rodinné fotenie v prírode oproti klasickému foteniu umožňuje nielen zaznamenať spomienky, ale ich aj v procese fotenia aktívne vytvárať. V tomto článku sa bližšie pozrieme na to, čo takýto typ fotenia obnáša pre rôzne vekové kategórie a ako prebieha.

Čo si obliecť na fotenie v prírode?

Ak nad fotením premýšľate, asi vám hlavou už aj prebleskla otázka čo si na rodinné fotenie v prírode obliecť. Mám pre vás niekoľko tipov, od ktorých sa môžete odraziť.

Oblečením sa radšej dopĺňajte, akoby ste mali mať všetci to isté. Vyberte si nejakú farebnú škálu, ako napríklad odtiene zelenej alebo teplé zemité tóny a začnite s výberom oblečenia a doplnkov. Vôbec nemusíte mať oblečené to isté ako cez kopirák. Ide o to, že jednotlivé odtiene farieb sa budú dopĺňať a vy tak vytvoríte pestrú škálu farby, ktorá zároveň nebude pôsobiť vizuálne rušivo. Určite zohľadnite aj ďalšie názory v rodine. Ultimátne každému odporúčam aby hlavne bol sám sebou. Nenúťte nikoho obliecť sa tak, ako chcete vy, keď to s daným členom rodiny nerezonuje. Z fotiek to bude cítiť.

Vzory na oblečení by mali byť v rovnováhe. Vašim cieľom je zachytenie vašej rodiny, lásky, vzťahov a momentov, kedy ste sami sebou vo svojej rodinnej bubline. Cieľom by nemalo byť prezentovanie oblečenia. Preto odporúčam ubrať na strane extravagancie a odmedziť opakujúce sa alebo výrazné vzory a nápisy na absolútne minimum. Radšej siahnite po jemných pastelových farbách a neutrálnych zemitých odtieňoch. Ako akcent na zvýraznenie kontrastu môžete použiť rôzne typy látky, šatky alebo iné doplnky. Tiež odporúčam upustiť od smart hodiniek a iných trendových záležitostí, ktoré môžu byť aktuálne moderné, ale pri pohľade na fotku o 5 alebo 10 rokov budú pôsobiť veľmi zastarane. Snažte sa o nadčasovosť.

Vo všeobecnosti sa dá povedať, že pestré farby sú viac vhodné na mestské fotenie a jemné a zemité farby zase na fotenie v prírode.

Tipy na rodinné fotenie v prírode pre dojčatá a batoľatá

Rekvizity, rekvizity a rekvizity!

Pri fotení s bábätkami sú rekvizity podstatnou a zároveň najľahšou cestou k tomu, aby sa prejavila osobnosť dieťaťa. A to kľudne aj keď celé fotenie prespí. Pohodlná deka pre každého na piknikové posedenie (alebo poležanie) na zemi a jedna-dve hračky na túlenie sa pre vaše dieťatko. Toto je základná výbava na rodinné fotenie v prírode.

Povinné fotky fotíme ako prvé

Skvelé rodinné portréty, kde sa každý pozerá do foťáku a usmieva sa, sú v tomto veku neobyčajne náročné na realizáciu. Ak sa vaše dojča počas fotenia práve rozhodne protestovať proti vášmu geniálnemu nápadu na rodinné fotenie v prírode, nezúfajte. Nie je všetko stratené. Z praxe ale odporúčam nafotiť všetky tie „must-have“ fotky úplne hneď na úvod, kým je dieťa ešte zabavené novou aktivitou a novým človekom – fotografom. Ak premeškáme moment prekvapenia na začiatku, neskôr to už môže byť boj sprevádzaný frustráciou na strane rodičov aj potomka. Ak to ale zvládneme hneď, potom nám ostáva všetok zvyšný čas na neštylizované momentky plné hier, interakcie a lásky medzi vami. Inými slovami, autentický dokument vašej rodiny.

Tipy na rodinné fotenie v prírode pre predškolákov

Spoločné hry a aktivity

Ako batoľatá vyrastú v predškolákov (kde sa ten čas podel?), hry a aktivity hrajú prím. Pletenie kvetinových venčekov na jar, stavanie hradu z piesku v lete, vyhadzovanie farebných listov na jeseň alebo snehová guľovačka v zime. Predstavivosť detí skĺbená s ochotou rodičov majú v každej domácnosti rôzne hranice. Zo skúsenosti vám poviem, že vytvorenie pozitívneho očakávania u detí ešte doma je obrovským predpokladom na úspešné rodinné fotenie v prírode. Nech je to naháňačka, skrývačka, šteklenie, hľadanie pokladu alebo len staré dobré bláznenie sa, tieto aktivity prinášajú skutočné a nefalšované momentky. Nebuďte na konci fotenia prekvapení, keď tieto spontánne fotky sa vám budú páčiť viac, ako tie pózované klasiky typu povedz sýr.

Deti majú fotenie vo svojich rukách

Mám rád, keď môžem deťom odovzdať to pomyselné kormidlo a nechať ich riadiť celé rodinné fotenie v prírode. Hoci len na 5 minút. Môžu si vymyslieť svoje vlastné fotky, prikazovať dospelým ako majú pózovať alebo robiť smiešne grimasy, ktoré aj tak chceli spraviť už hneď od začiatku. Len nemohli, lebo rodičia sa na nich krivo pozerali. Teraz môžu všetko. Takáto úloha im pomôže v budovaní sebadôvery a v učení sa zodpovednosti. Deti majú nekonečnú fantáziu a nečudujte sa preto, ak prídu s nejakým naozaj skvelým nápadom na fotenie.

Tipy na rodinné fotenie v prírode pre staršie deti

Fotenie podľa záľub a koníčkov

Niektorí tínedžeri sú pred kamerou ako doma a iní zase by sa radšej prepadli pod zem. Pre tých, ktorí potrebujú trochu motivovať a postrčiť, poradím, aby do fotenia priniesli kus seba prostredníctvom svojeho hobby. Hudobný nástroj, šport, obľúbená kniha, prípadne nejaká forma aktivizmu a rebélie. Prakticky čokoľvek, čo mladých dokáže zdvihnúť zo stoličky a presvedčiť, že fotenie môže byť predsa len fajn nápad.

Nové miesto, nové zážitky

Rezervujte si služby rodinného fotografa a dohodnite si fotenie na pre vás úplne novom mieste. Doma je doma, všetko tam už poznáte. Čo tak zažiť trochu dobrodružstva na horách, lúkach, jazerách či v lese? Objavovanie nového miesta môže vniesť nový impulz do medziľudských vzťahov vo vašej rodine, čo sa následne aj prejaví na výsledných fotografiách.

Aj v jednoduchá aktivita skrýva hlbší zmysel

Rodinné fotenie v prírode je nielen o zachytení okamihov, ale aj o vytváraní nezabudnuteľných spomienok a posilňovaní väzieb medzi členmi rodiny. V prírode sa otvárajú nekonečné možnosti pre originálne fotografie, ktoré sa vám časom len tak neopozerajú. Pamätajte však, že kvalitné rodinné fotenie nie je len o technických aspektoch, ale predovšetkým o láske, pohode a prirodzenosti. Nebojte sa experimentovať a skúšať nové veci. Dajte priestor spontánnosti a užívajte si spoločné okamihy. Hovorí sa, že fotografia zachytáva nie len obraz, ale aj srdce a dušu. Naplánujte si výlet do prírody s rodinným fotografom, vytvorte si trvácne a zmysluplné spomienky a zachyťte krásu vašej rodiny ešte dnes.

Hľadáte rodinného fotografa?

Chceli by ste sa porozprávať o možnostiach rodinného fotenia? Pomôžem vám naplánovať kvalitný čas strávený s vašimi najmilšími vo forme lifestyle rodinného fotenia, či už v domácnosti alebo na nejakej zaujímavej lokalite v prírode. Fotenie bude jedna veľká hra, ktorou prevediem celú vašu rodinu. Nechajte ma zdokumentovať lásku medzi vami a vaše deti vám za to jedného dňa poďakujú.