Fotografia, vrátane svadobnej, časom prechádza zmenami. Ako v každej kreatívnej oblasti, aj v žánri svadobnej fotografie profesionáli experimentujú, skúšajú nové techniky a zavádzajú do praxe tie, ktoré majú potenciál zmeniť fotografiu k lepšiemu. Hlavne počas obdobia covidu musel každý svadobný fotograf slepo predvídať nové pravidlá a obmedzenia, čo zásadne zmenilo spôsob konania svadieb a ich dokumentovanie. V tom odbodí sa v každom z nás fotografov prebudila dovtedy nepoznaná vlna kreativity, čo sa ešte viac podpísalo na našej tvorbe a prístupu k foteniu. Bolo to obdobie, v ktorom vznikali nové techniky, formovali sa štýly fotenia a zdokonaľovala sa postprodukcia. Aký je teda výsledok a kam sme sa dopracovali? Aké trendy v svadobnom fotení sú aktuálne pre tohtoročnú svadobnú sezónu?

Predsvadobné fotenie

Medzi nové trendy v svadobnom fotení paradoxne patrí predsvadobné fotenie. Má to svoje výhody. Je to ideálny spôsob, ako sa uistiť, že štýl a prístup vášho vybraného alebo potenciálneho svadobného fotografa zodpovedá vášmu vkusu. Zároveň sa stretnete, zoznámite sa a umožníte fotografovi, aby vás lepšie spoznal. A naopak, vy lepšie spoznali fotografa a dali priestor tomu, aby ste si sadli aj po ľudskej stránke. Vďaka tomu budú fotky zo svadobného dňa oveľa prirodzenejšie a autentickejšie. Pred fotoaparátom sa budete cítiť istejšie, ako keby ste sa s fotografom stretli prvýkrát až na svadbe.

Uvoľnená a neformálna svadba

Časy formálnych a tradičných svadieb sú na ústupe. Na piedestál sa dostávajú pohodové svadby bez striktných formalít. Pri týchto svadbách sa mladomanželia viac sústreďujú na čas strávený s rodinou a priateľmi a menej na jednotlivé tradície a detaily. Svadba je viac vnímaná ako unikátne sociálne stretnutie spojené s oslavou života, než ako ceremónia, ktorá má prísne stanovené pravidlá. Navyše, s rastúcou infláciou a rastúcimi nákladmi na vystrojenie svadby sa páry správajú čoraz šetrnejšie. Dvojice čoraz viac hľadajú alternatívne spôsoby ako si svadbu užiť vo veľkom štýle, no zároveň neminúť na tento jeden deň celý majetok. Predstavivosti sa medze nekladú.

Reportážne svadobné fotenie

Tradičné fotenie je na ústupe. Kvantum pózovaných fotiek, každá možná kombinácia rodinných záberov a nekonečné opakovanie tých istých scén k dokonalosti je preč. Teraz je to všetko o tých prirodzených momentkách, autentických emóciách a ľuďoch, ktorí si jednoducho užívajú deň a dobrú spoločnosť. Reportážna fotografia, tiež známa aj ako dokumentárna svadobná fotografia je momentálne veľmi populárna. Je to štýl, ktorý je uvoľnený a neformálny. Zachytáva aj drobné detaily, ako výrazy na vašich tvárach, reakcie hostí, blízkosť, lásku a intimitu.

First look (prvý pohľad na nevestu/ženícha)

Tento obľúbený svadobný moment je trendom už nejaký čas a stále je populárny. Nemusí to nutne byť iba pohľad ženícha na nevestu. Pokojne to môže byť aj prvý pohľad otca na svoju dcéru v svadobných šatách alebo prvý pohľad matky na svojho syna v svadobnom obleku. Niet krajších fotografií ako dokumentovanie týchto silných emócií plných lásky, radosti a hrdosti na vlastné deti alebo partnera/partnerku.

Personalizovaná výzdoba

Čím menšia svadba, tým viac je možné investovať do kvalitných a esteticky príjemných detailov. Pre svadobného fotografa je to hotový raj. Pri veľkých svadbách značnú časť svadobného rozpočtu zvyčajne pohltí catering a ubytovanie, pri menších svadbách môžu byť tieto peniaze investované do dekorácií a osobných doplnkov, ktoré presne naplnia vaše predstavy. Svadba tak bude odzrkadlovať naozaj to, kým ste.

Prirodzené farbené tóny

Vernejšie a prirodzenejšie – o to sa všetci snažíme a objavuje sa to aj na svadobnej fotografii. Zemité tóny a hlboké odtiene zelenej, ktoré dokonale hrajú s farbou pokožky, kvetov a svadobných šiat. Pri svadobnom fotografovaní sa obvykle uprednostňujú jemné a prirodzené farebné tóny, ktoré zachytia krásu a romantiku okamihu. Toto farebné spektrum pomáha vytvoriť atmosféru elegancie a čistoty, ktorá je spojená so svadbou.

Čo nás teda čaká najbližší rok

Fotenie sa neustále vyvíja a mení, pričom nové trendy v svadobnom fotení prichádzajú a odchádzajú. Dôležité je, aby si novomanželia vybrali štýl fotografií, ktorý najlepšie vyjadruje ich osobnosť a víziu pre ich veľký deň. Bez ohľadu na to, či preferujú vintage romantiku, modernú eleganciu alebo niečo úplne iné, svadobné fotografie budú vždy nezabudnuteľným spomienkovým kúskom na tento vzácny okamih. Dúfam, že tento článok vám pomohol spoznať niektoré z najnovších trendov vo svadobnom fotení a inšpiroval vás v tvorbe moderných a nadčasových svadobných fotografií.

Hľadáte svadobného fotografa?

Chceli by ste sa porozprávať o možnostiach svadobného fotenia? Bude mi cťou zdokumentovať váš veľký deň vo forme emotívnej svadobnej reportáže zachytávajúcej nezabudnuteľné momenty s empatiou, citom a láskou. Svadobná fotografia pre mňa znamená záväzok odovzdať klientom zábery, ktoré budú nielen nositeľom príbehu, ale aj portrétom ich duší, ktoré sa prepojili v momente, keď si povedali svoje áno.