V tomto článku sa vám budem snažiť pomôcť v rozhodovaní, či svadobné fotenie, ktoré prebieha iba s prirodzeným svetlom je správnou voľbou pre vašu svadbu. Budem sa snažiť vám ozrejmiť celú problematiku a aj naviesť vás správnym smerom, aby ste vedeli aké otázky sa máte pýtať svadobného fotografa. Taktiež si prejdeme jednotlivé výhody a nevýhody svadobného fotenia s prirodzeným svetlom a na konci sami uvidíte, či je to štýl fotenia pre vás.

Hneď v úvode sa priznám, že milujem fotky s prirodzeným svetlom a tiež je to môj základný modus operandi. Je to fantastický pocit zaznamenať okamih za autentických svetelných podmienok a vedieť, že bol odfotený presne tak, ako bol prežitý. To je aj presne ten dôvod, ktorý sa skrýva za snahou fotografov dokumentovať situácie rovnako, ako ich vidí ľudské oko. Niet divu, že svadobné fotenie s prirodzeným svetlom sa stali vyhľadávaným artiklom v svadobnom biznise. Ale len preto, že je populárne, nemusí nutne znamenať, že je aj správnou voľbou pre každého.

Čo znamená fotiť s prirodzeným svetlom?

Dalo by sa diskutovať, čo vlastne znamená fotenie s prirodzeným svetlom. Vo všeobecnosti, ak fotograf hovorí, že fotografuje s prirodzeným svetlom, znamená to, že nepoužíva umelé osvetlenie (blesky, difuzéry, odrazky, iné). Na fotenie používa iba denné svetlo a akékoľvek svetlo v prostredí (lampy, sviečky, iné), ktoré je dostupné. Niektorí svadobní fotografi sa propagujú ako fotografi s prirodzeným svetlom napriek tomu, že sú schopní používať aj iné techniky osvetlenia. Pri výbere svadobného fotografa sa na to určite nezabudnite opýtať.

Kvalita fotiek a možnosti fotenia s prirodzeným svetlom

Bez ohľadu na to, ako šikovne vie fotograf pracovať s prirodzeným svetlom, stále existujú nejaké hranice a obmedzenia toho, čo môže takýto fotograf odfotiť. Pochopenie týchto obmedzení vám zásadným spôsobom pomôže rozhodnúť sa, či bude fotograf s prirodzeným svetlom vhodný na vašu svadbu.

Dokumentovanie svadby v prirodzenom svetle je ideálne pre vonkajšie obrady a hostiny, ktoré sa konajú pred západom slnka. Je tiež skvelé pre svadobné priestory, ktoré poskytujú dostatok neutrálneho nefarebného osvetlenia alebo veľké okná. Ako už zo samotného popisu vyplýva, tieto požiadavky môže byť náročné splniť. Čo ak je zamračené alebo čo ak v dôsledku časového sklzu v svadobnom harmonograme začne hostina neskôr až do úplnej tmy? Čo ak bude svadobný priestor slabo osvetlený alebo farba žiaroviek bude príliš teplá alebo príliš studená?

Väčšina svadobných priestorov nie sú osvetlené s ohľadom na uľahčenie práce svadobných fotografov. Práve naopak. Osvetlenie je slabé, čo môže byť fajn na vytvorenie určitej svadobnej atmosféry, ale nie ideálne na svadobné fotenie. Myslite na to ak budete hľadať svadobného fotografa s prirodzeným svetlom.

Skúsený fotograf s prirodzeným svetlom by mal byť stále schopný tieto situácie do určitej miery ako tak zvládnuť. Ale bez ohľadu na to, aký dobrý je fotograf, interiérové osvetlenie, tmavé miesta a zlé počasie budú mať vážny vplyv na kvalitu fotografií, ktoré dostanete.

Iný pohľad na fotenie s prirodzeným svetlom

Fotografovanie len s prirodzeným svetlom je nepochybne jednoduchšie. Fotograf vlastní menej techniky, nosí so sebou menej kíl výbavy a finančne investuje do svojho podnikania menej peňazí. Jednoduchšie však nevyhnutne neznamená, že je to aj ľahšie zrealizovať. Fotografovanie s prirodzeným svetlom je rovnako veľké umenie ako akýkoľvek iný štýl svadobnej fotografie. Svadobní fotografi, ktorí tento štýl rokmi a praxou vyšperkovali k dokonalosti sa vedome a cielene rozhodujú pre fotenie s prirodzeným svetlom. Klobúk dole pred ich majstrovstvom. Ale nie každý fotograf je taký.

Kvalitné digitálne fotoaparáty sa v posledných rokoch stali dostupnejšími, než kedykoľvek predtým. Stále viac ľudí si ich môže kúpiť a tvoriť kvalitné snímky. Títo amatérski fotografi sa potom propagujú ako fotografi s prirodzeným svetlom, pretože často nemajú na výber. Chýbajú im skúsenosti, vedomosti, výbava a financie, aby sa mohli etablovať ako komplexní fotografi, schopní zvládnuť celú škálu svetelných podmienok.

Je fotenie s prirodzeným svetlom vhodné pre našu svadbu?

Ak plánujete svadbu pod holým nebom alebo v dobre osvetlenom interiéri, svadobné fotenie s prirodzeným svetlom bude pre vás dobrou voľbou. Pokiaľ je ale svadobný obrad naplánovaný na neskoršiu hodinu alebo sa dostanete do časového sklzu, prípadne sa celá svadba odohráva v interiéri, mali by ste zvážiť fotografa, ktorý nie je tak úzko špecializovaný.

Možno máte svadobného fotografa už zajednaného a nevedeli ste sa na tieto veci opýtať skôr, nebojte sa. Všetko sa dá vyriešiť. Pokiaľ je to možné, vždy dajte na fotografove odporúčania na fotografovanie v exteriéri. Je možné, že značnú časť nereportážnej časti fotenia strávite pri oknách alebo vonku. Po druhé, ak má váš svadobný priestor vlastné reflektory, uistite sa, že ich využijete vo svoj prospech. Ako úplne poslednú možnosť by ste mohli zvážiť rezerváciu iného fotografa na časti dňa, ktoré nie sú vhodné pre fotografie s prirodzeným svetlom.

Čo ak nemám rád fotky s bleskom?

Úplne tomu rozumiem. Pred pár rokmi to bol aj môj prípad a o blesku som nechcel ani počuť. Bol som presvedčený, že blesk ničí atmosféru a mení fotky na plocho vyzerajúce obrázky bez tieňov a ľudí mení na zombíkov s červenými očami. Toto sa nepáči asi nikomu. Ak aj vy patríte k ľudom, ktorí takto premýšľajú, mám pre vás dobrú správu. Táto predstava pramení iba z toho, že rovnako ako ja kedysi iba netušíte, aký veľký potenciál je v blesku ukrytý. Jednou z mojich obľúbených techník je napodobňovanie a zvýraznenie prirodzeného svetla pomocou umelého osvetlenia.

Rovnako rád tvorím aj fotografie, ktoré by boli bez umelého osvetlenia veľmi ťažko replikovateľné za prirodzených svetelných podmienok. Často využívam svoju kreatívnu víziu a znalosti o technikách osvetlenia, aby som pre páry vytvoril práve takéto jedinečné fotografie. Najväčší priestor na takéto fotenie sa ponúka počas svadobných portrétov, ak sú fotené mimo svadobný deň.

Záverečné rozhodnutie

Sami sa rozhodnite, či je svadobné fotenie s prirodzeným svetlom vhodné pre vašu svadbu a či sa bude hodiť k tomu, čo ste si na svadobný deň naplánovali. Porozprávajte sa s vašim vybraným svadobným fotografom o tom, prečo sa rozhodol fotiť svadbu bez blesku a aké sú za tým dôvody. Nebojte sa fotografa požiadať o ukážku fotiek, ktoré boli fotené s bleskom pre prípad, že by sa ocitol v situácii, ktorá by použitie umelého svetla vyžadovala. Ak žiadne také fotky nemá, nemusí to hneď znamenať červenú čiaru. Uvedomte si ale, že je pravdepodobné, že to bude mať vplyv na rozmanitosť a kvalitu fotografií, ktoré dostanete.

Hľadáte svadobného fotografa?

Chceli by ste sa porozprávať o možnostiach svadobného fotenia? Bude mi cťou zdokumentovať váš veľký deň vo forme emotívnej svadobnej reportáže zachytávajúcej nezabudnuteľné momenty s empatiou, citom a láskou. Svadobná fotografia pre mňa znamená záväzok odovzdať klientom zábery, ktoré budú nielen nositeľom príbehu, ale aj portrétom ich duší, ktoré sa prepojili v momente, keď si povedali svoje áno.