Každá nevesta a ženích vám povedia, že výber svadobného fotografa je náročná úloha. Fakt je, že mnohí snúbenci na začiatku ani len netušia, čo vlastne pri fotografovi hľadajú, na čo sa majú pozerať a čo majú chcieť. Vedeli ste napríklad, že existujú rôzne štýly svadobnej fotografie? Možno o štýloch zatiaľ ešte nič neviete, no napriek tomu už máte medzi fotografmi favorita na základe toho, čo ste videli na Instagrame. Čo sa ale skrýva za fotkami, ktoré sa vám páčia? Aký štýl fotenia je pre vás ten pravý a ako potom prebieha svadobné fotenie?

Štýl svadobného fotenia je DNA každého fotografa. Je to niečo, v čom sa odlišuje od ostatných a zároveň niečo, čo ho definuje. V tomto texte chcem pomôcť všetkým snúbencom, ktorí hľadajú profesionálneho svadobného fotografa a chcú sa zorientovať v základnej klasifikácii štýlov fotenia tak, aby zistili, ktorý prístup im najviac vyhovuje.

4 hlavné štýly svadobnej fotografie

Keď začnete s vyhľadávaním, čoskoro narazíte na desiatky prídavných mien popisujúcich rôzne možné a nemožné žánre a štýly svadobnej fotografie. Vo svojej podstate ale existujú 4 hlavné štýly, s ktorými by sa mali snúbenci oboznámiť. Väčšina štýlov fotenia je nejakým spôsobom zahrnutá alebo priamo patrí pod tieto kategórie. V súčasnosti sa snúbenci najčastejšie rozhodujú medzi dokumentárnym alebo tradičným fotením. Poznanie tejto fotografickej terminológie vám pomôže nájsť fotografa, ktorý dokáže nafotiť tie najlepšie svadobné fotografie – pre vás. Pretože každý hľadá niečo iné. To, čo je pre jedného krásne, môže byť pre iného nevkusné. A naopak.

1. Klasický štýl, tradičná svadobná fotografia

Tento prístup ku svadobnej fotografii obstál skúšku časom. Nie je to nič trendové ani uletené, ako možno občas vidieť na sociálnych sieťach. Sú to klasické, elegantné a formálne fotografie, aké ste videli v albumoch svojich rodičov a starých rodičov. Svadobný fotograf praktizujúci tradičné fotenie bude mať pripravený zoznam kompozícií a póz, ktoré sú vyskúšané, zaužívané a klasické.

Tradičný svadobný fotograf je majster svojho remesla, ktorý vie ako zachytiť krásu každej nevesty a zvečniť ju nestarnúcim spôsobom. Neočakávajte ale, že fotograf bude otvorený experimentovaniu a vybočí zo svojich tradičných overených metód, ktoré jednoducho fungujú.

2. Umelecký štýl, umelecká svadobná fotografia

Tento štýl pozdvihuje svadobnú fotografiu do kategórie skutočného umenia. Umelecký svadobný fotograf bude režisérom, scenáristom a dramaturgom v jednej osobe. Bude mladomanželov pózovať a aranžovať každý detail k dokonalosti. Príprava na jednu fotografiu môže zabrať aj desiatky minút, až kým nebude scéna perfektne nasvietená a každý nebude vedieť čo má robiť a ako sa má tváriť. Výsledné fotky môžu vyzerať ako z titulných stránok svadobných časopisov.

Umelecké štýly svadobnej fotografie sú vhodné pre páry, ktoré investovali značné finančné prostriedky do svadobných šiat, obleku, šperkov a ďalších doplnkov a chcú zvečniť tieto jedinečné chvíle v extravagantnom štýle. Predpokladom pre to, aby ste si umelecké svadobné fotenie užili je, že sa pred foťákom cítite dobre a pózovanie vám nerobí problém.

3. Kreatívny štýl, moderná svadobná fotografia

Tento žáner fotografie môže zahŕňať vtipné, trendové, dramatické alebo iným netradičným spôsobom kreatívne portréty. Kreatívny svadobný fotograf bude snúbencov pózovať tak, aby vytvoril zaujímavé a jedinečné kompozície. Môže naraz kombinovať tradičné aj moderné prvky fotografie takým spôsobom, aby vytvoril prekvapivé zábery.

Fotograf bude aktívne využívať nezvyčajné uhly a snímať zábery pri takých nastaveniach objektívu a fotoaparátu, aby čo najlepšie zhmotnil svoju kreatívnu víziu do výsledných fotografií. Predstavte si fotky, kde družičky a družbovia sa chichocú v pozadí s rukami na očiach v momente, keď sa mladomanželia bozkávajú. Alebo si predstavte mladomanželov uprostred divokej nespútanej krajiny, prípadne sobášnu párty v lese.

4. Reportážny štýl, dokumentárna svadobná fotografia

V posledných rokoch sa medzi najpopulárnejšie štýly svadobnej fotografie radí reportážny štýl. Pri tomto štýle svadobný fotograf pracuje viac v úzadí a dokumentujte všetky plánované aj spontánne situácie, ktoré počas svadobného dňa nastanú. Fotograf sa voľne pohybuje v priestore a zachytáva momentky prirodzeným spôsobom, vďaka čomu dokáže cez fotografie autenticky zaznamenať priebeh svadby tak, ako sa naozaj stala.

Dokumentárny svadobný fotograf vyhľadáva spontánne interakcie medzi svadobčanmi a snaží sa odfotiť nefalšované emócie, ktoré nemôžu byť replikované pri pózovaných fotkách.

Aký štýl svadobnej fotografie vybrať a čo zvážiť?

Rozhodnutie, ktorý štýl svadobnej fotografie je pre vás najlepší, je dôležitým krokom pri plánovaní svadobného dňa. Nasledujúci text poskytuje tipy a faktory, ktoré treba zvážiť pri výbere vhodného štýlu fotografií, vrátane osobných preferencií, atmosféry svadobného miesta a estetiky, ktorú si pár predstavuje. Spoznajte rôzne štýly svadobnej fotografie a rozhodnite sa s istotou a dôverou, ktorý najlepšie vyjadruje vaše jedinečné svadobné predstavy.

Ako veľmi chcete byť moderní alebo tradiční?

Je obrovský rozdiel medzi klasickými portrétmi a modernými trendovými svadobnými fotkami, no všetko môže mať aj svoju mieru. Keď si predstavíte, že sa pozeráte na svoje svadobné fotky, aký typ fotiek máte pred očami? Inklinujete skôr ku klasike so zmyslom pre eleganciu a nadčasovosť alebo viac vo vás rezonujú zábavné fotky a gýčové pózy plné neviazanej zábavy? Chcete do fotenia primiešať rôzne srandovné rekvizity alebo skôr preferujete jednoduchosť a čistotu?

Vďaka internetu si viete ľahko predstaviť celé spektrum štýlov svadobnej fotografie a zistiť tak s ktorým sa najviac identifikujete. Pamätajte, že každý je iný a každému páru sa bude páčiť niečo iné. Neexistuje dobrý a zlý výber. Ide len o to, čo sa páči vám. Rovnaká svadba sa dá nafotiť viacerými spôsobmi. Popremýšľajte, ako by mali vaše svadobné fotografie vo finále vyzerať. Taktiež stojí za to sa zamyslieť aj nad samotnou prípravou na svadobné fotenie a spôsobom, ako s fotografom konzultovať vaše požiadavky.

Zohľadnite aj ostatné aspekty svadby

Na uľahčenie výberu vhodného štýlu fotiek si zosumarizujte, na čom ste sa zatiaľ pri svadbe dohodli a zhodli. V akom duchu sa bude svadna niesť? Aký typ svadby to bude? V akých priestoroch bude a ktoré farebné tóny budú dominovať? Ak ste si už vybrali svadobné šaty, oblek, kyticu a výzdobu, štýl svadobnej fotografie by mal esteticky tento celok vhodne dopĺňať.

Budete mať tradičnú elegantnú svadbu? Klasický štýl bude zrejme vašou voľbou. Alebo máte radi uvoľnenú a pohodovú atmosféru boho svadby? Asi budete hľadať reportážneho fotografa, ktorý zdokumentuje momenty a atmosféru vášho dňa. Možno už roky máte vysnívané konkrétne šaty, jednotlivé nóbl doplnky a účes vám robí celebritný kaderník. V tom prípade bude asi na zváženie umelecký štýl fotografie so všetkým, čo k tomu patrí.

Hľadajte, aby ste vedeli čo nechcete

Odporúčam naliať si pohár dobrého vínka a brázdiť internetom. Čím viac toho uvidíte, tým lepšiu predstavu budete mať nielen o tom, čo chcete, ale hlavne o tom, čo nechcete. Ktoré fotky sa vám páčia? Tie zábavné, umelecké, kreatívne, či tradičné portréty? Alebo momentky plné emócií? Robte si poznámky a po chvíli by ste sa mali dopracovať k nejakému štýlu fotografie, ktorý preferujete. Viete si predstaviť fotky z vašej svadby v tomto štýle?

Prieskum internetu by tiež mal zahŕňať aj rešers lokálnych svadobných fotografov. Pamätajte, že mnoho fotografov nemá jasne vyhranený iba jeden štýl, ale jednotlivé štýly môžu efektívne kombinovať podľa situácie a potreby. Keďže ale už v tejto fáze budete mať celkom jasnú predstavu o rôznych štýloch, tak si ich všimnete. Ak vo všeobecnosti sa vám viac páčia reportážne zábery, fotograf s portfóliom plným klasických a umeleckých fotografií pravdepodobne nebude patriť medzi vašich favoritov.

Oslovte viacerých fotografov

Keď sa vám do úzkeho výberu dostanú dvaja-traja svadobní fotografi, pri stretnutí sa ich môžete napríklad opýtať:

Ako by ste popísali svoj štýl?
Pracujete skôr v úzadí, resp. nerobí vám problém byť aj v popredí a komunikovať s ľuďmi?
Máte pripravený zoznam toho, čo chcete nafotiť alebo vyznávate viac reportážny štýl?
Budete na svadbe pracovať aj s osvetlením, resp. donesiete si dodatočné blesky a svetlá?
Budeme musieť pri fotení svadobných portrétov pózovať, resp. dá sa to aj inak?
V akých farbách a tónoch kolorujete svoje fotky?

Odpovede na tieto otázky vám pomôžu v rozhodovaní pri výbere správneho fotografa, ktorý nafotí fotky, aké si predstavujete. Fotograf, ktorý sa mieša medzi hosťami a vyhľadáva momenty pravdepodobne bude viac naklonený reportážnemu štýlu. Fotograf, ktorý má zoznam fotiek, ktoré musí spraviť a jasnú predstavu o scéne bude pravdepodobne viac doma v tradičnom štýle. Svadobný fotograf, ktorý začínal pracovať v oblasti módy a modelingu bude mať pravdepodobne sklony k umeleckému štýlu.

Pár slov na záver

Svadobné fotky sú nesmierne dôležitou časťou vašej svadby. Po tom, ako celá svadba skončí a celé nadšenie opadne, ostanú vám iba 3 hlavné veci: svadobné prstene, manžel/manželka a svadobné fotky. Preto sa na fotografovi neoplatí šetriť a preto by ste sa ani nemali uponáhľať pri výbere štýlu svadobnej fotografie. Dajte si načas a nájdite takého svadobného fotografa, ktorý bude vhodný pre vás. Tie fotky vám ostanú na celý život. Nebojte sa snívať. Ono to nakoniec bude stáť za to.

Hľadáte svadobného fotografa?

Chceli by ste sa porozprávať o možnostiach svadobného fotenia? Bude mi cťou zdokumentovať váš veľký deň vo forme emotívnej svadobnej reportáže zachytávajúcej nezabudnuteľné momenty s empatiou, citom a láskou. Svadobná fotografia pre mňa znamená záväzok odovzdať klientom zábery, ktoré budú nielen nositeľom príbehu, ale aj portrétom ich duší, ktoré sa prepojili v momente, keď si povedali svoje áno.