Ste zasnúbení. Vaša fantázia skáče ako utrhnutá z reťaze pri všetkých tých možnostiach, ktoré pred sebou máte. Ako a akých svadobných dodávateľov mám vybrať? Kde budeme mať obrad a kde hostinu, od koho si požičiam svadobné šaty, kto mi upečie tortu, u koho si dám robiť vlasy, aký folklórny súbor zavolám a hlavne kto to celé nafotí? Možno už máte nejaké tipy vďaka kamarátom, možno už nejakých fotografov sledujete na sociálnych sieťach a možno ste narazili na nejaký zaujímavý blog s odkazmi na profesionálne svadobné fotenie. Pri výbere svadobného fotografa je dôležité si uvedomiť dôležitú úlohu fotografa v dokumentovaní vášho veľkého dňa, pretože po rokoch budú svadobné fotografie pravdepodobne to jediné, čo vám zo svadby ostane. Poďme sa teda pozrieť na to, či investícia do svadobného fotenia sa naozaj oplatí.

Prečo je svadobný fotograf dôležitý

Váš svadobný fotograf bude s vami v kontakte po dobu niekoľkých mesiacov a možno aj po celý rok pred svadbou. Počas svadby budete mať fotografa skoro stále na očiach a bude sa okolo vás pohybovať po celý deň a noc. Niekedy žartujem s nevestami, že budem na svadbe po ich boku častejšie ako ženích. Svadobný fotograf má možnosť zásadne ovplyvniť harmonogram svadby, dokáže zachytiť najemotívnejšie a najvzácnejšie momenty a bude s vami zdieľať nadšenie pri prvom pohľade ženícha na nevestu. Výber správneho svadobného fotografa je zásadné rozhodnutie.

Svadobný fotograf môže tiež udávať tón, v akom sa ponesie nálada v jeho okolí. Prirodzene chcete, aby bol fotograf pozitívne naladený človek, milý k vám a vašej rodine, vedel sa správať a aby ste si rozumeli. V skratke, chcete profesionálne svadobné fotenie v pohodovej atmosfére, ale v réžii dobrého kamaráta, na ktorého sa môžete spoľahnúť.

Ak sa s niekým cítite dobre, viete sa na fotkách uvoľniť a z fotiek to bude poznať. Dobrý vzťah s fotografom je rovnako dôležitý ako to, či má fotograf pekné fotky. Treba si uvedomiť, že váš svadobný fotograf bude v kontakte s vami a vašou rodinou najviac spomedzi všetkých svadobných dodávateľov. Rozhodujte sa preto uvážene.

Ďalší z dôvodov prečo investovať do svadobného fotenia je ten, že správny fotograf vám pomôže uchovať si svadbu s tými najkrajšími spomienkami. Svadobné fotografie vám ostanú už navždy a šanca je, že ďalšiu svadbu už mať nebudete, tak do toho dajte všetko. Desať-dvadsať rokov po svadbe tu mnoho vecí a žiaľ aj ľudí už nebude. Ale vy budete mať svoje fotky ako pamiatku, ktorú si budete ceniť po zvyšok života. Svoj veľký deň budete môcť prežívať znova a znova vďaka úžasným svadobným fotografiám od profesionálneho fotografa.

Svadobný fotograf a jeho pridaná hodnota

Profesionálne svadobné fotenie v podaní talentovaného fotografa má aj ďalšiu pridanú hodnotu. Šikovný svadobný fotograf znásobí hodnotu všetkých investícií, ktoré ste do svadby dali. Pozrite sa na to takto. Máte na sebe vysnívané svadobné šaty, svadobnú kyticu, ktorú ste vždy chceli, nikdy ste sa necítili krajšie, vaše vlasy a make-up sú dokonalé, usmievate sa omnoho viac ako inoktoré dni v roku.

Ale čo ak všetká tá nádhera, tie emócie a tie momenty nebudú dobre nafotené? Čo ak ste za svadobné šaty zaplatili stovky eur a nakoniec sa vám nebudú páčiť fotky samej seba v tých šatách? Čo ak svadobná kytica bude zle odfotená? Skúsený svadobný fotograf vám dokáže odovzdať nádherné fotky, ktoré budú odrážať váš štýl, lásku, emócie, čas a aj peniaze, ktoré ste do svadby investovali. Prečítajte si 10 tipov, ako sa pripraviť na svadobné fotenie a taktiež odporúčania, aký štýl svadobnej fotografie si vybrať. Nezabudnite sa tiež oboznámiť s tým, akých 10 chýb sa najčastejšie dopúšťajú svadobní fotografi.

Investícia do svadobného fotenia má zmysel

Minule som sa rozprával s kamarátkou (nazvyme ju Betka), ktorá ľutovala, že neinvestovala do svadobných fotografií. S výsledkom bola sklamaná. Fotky si prezerá každý mesiac, dokonca aj pár rokov po svadbe. Hoci mala krásnu svadbu a je vďačná, že jej známy sa ponúkol, že celú svadbu nafotí zadarmo, no bola by radšej keby investovala do profesionálneho fotografa.

Takto pri pohľade na fotky začína po rokoch pochybovať, či jej svadba bola naozaj taká pekná, ako jej to nahovárajú spomienky v hlave a že či si to náhodou už celé zle nepamätá, veď fotky hádam neklamú. Zlé fotky ale môžu ľahko oklamať kohokoľvek a pravda môže byť oku amatérskeho fotografa skrytá. Nebuďte ako Betka a investujte do svadobného fotenia!

Koniec koncov, fotky si spájame s tým, ako sme sa v danom momente cítili. Môj dobrý kamarát nedávno fotil moju manželku a mňa. Počas celého fotenia sme sa všetci strašne nasmiali a keď sa pozriem na výsledné fotky, tak to je presne to, čo si pamätám – radosť, smiech a dobrá nálada.

Ale ono to môže fungovať aj opačne. Ak pocaš predsvadobného fotenia rande sa budete cítiť nepríjemne, pod tlakom, trápne a nebudete si to užívať, je vysoko pravdepodobné, že pri pohľade na výsledné fotky sa vám všetky tieto emócie vrátia a to je to, čo si budete pamätať. Preto je dôležité nájsť si takého fotografa, s ktorým sa budete cítiť dobre, uvoľnene a nájdete spoločnú reč. Niekoho, kto fotenie premení na srandu a bude okolo seba šíriť pozitívnu energiu. Fotenie by určite nemala byť stresujúca aktivita. A ak náhodou je, odporúčam vymeniť fotografa.

Ako nájsť toho pravého fotografa

V prvom rade sa vám musia páčiť fotky. Pamätajte, že štýl svadobného fotografa musí byť konzistentný naprieč všetkými svadbami. Musíte predsa vedieť, čo si objednávate a aký produkt máte vo výsledku očakávať. Nekupujte mačku vo vreci a dajte si pozor, ak fotograf každú svadbu koloruje do iných farebných tónov alebo príliš experimentuje medzi jednotlivými foteniami.

Pri výbere fotografa by vás okrem koloristiky mal osloviť aj štýl a kompozícia. Viete si pri prezeraní portfólia predstaviť, že takto bude nafotená aj vaša svadba? Je úplne v pohode, ak si poznačíte fotografie, ktoré sa vám v portfóliu páčia a budete na nich odkazovať fotografovi v emaile. Sú to farby? Sú to emócie? Zaujívamý kontrast alebo moment na fotkách? Vždy si dôkladne prezrite web svadobného fotografa aby ste sa dozvedeli čo najviac o produkte, ktorý fotograf predáva, čiže o výsledných fotografiách.

V druhom rade si musíte s fotografom rozumieť. Osobné stretnutie alebo videohovor prezradia o človeku veľa a je úplne normálne, ak sa chcete zoznámiť so svojim svadobným fotografom ešte predtým, než si zajednáte jeho služby. Ak sa neviete rozhodnúť, vyberte si top 2-3 fotografov a dohodnite si s nimi stretnutie. Pýtajte sa ich čokoľvek, čo chcete vedieť. Je to predsa vaša svadba a vy rozhodujete o tom, koho pustíte ku svojmu boku počas jedného z najdôležitejších dní vo svojom živote.

S fotografom by ste mali byť na jednej vlne a fotograf by mal byť niekto, komu na vás úprimne záleží .Som silný zástanca toho, že fotograf by sa mal stať novým kamarátom oboch snúbencov. Mal by to byť niekto, s kým by ste išli na pivo aj keby vás neviazala právna zmluva. Prečítajte si viac o tom, ako vybrať správneho svadobného fotografa.

Fotografovi musíte dôverovať

Nájdite fotografa, ktorému budete dôverovať. Profesionálne svadobné fotenie je služba, za ktorú zákazník platí aj kvôli expertíze a názorom svadobného fotografa. Na svadbu chcete predsa niekoho, komu môžete veriť, že zachytí celý svadobný deň a noc spôsobom, ktorý bude pre vás jedinečný. Akonáhle nájdete fotografa, ktorému môžete veriť, budete to vedieť. V tom momente vám spadne vám kameň zo srdca a opadne z vás kopec stresu. Má fotograf plán, čo sa bude diať v prípade nepriaznivého počasia? Čo ak sa fotografovi pokazí foťák alebo pamäťová karta? Má fotograf záložný plán a techniku?

Čítajte recenzie alebo sa opýtajte vašich kamarátov a známych, ktorí boli so svojimi svadobnými fotografmi spokojní. Ak hľadáte fotografa, ktorý si zakladá na vytvorení priateľského vzťahu, je to spomenuté aj v recenziách? Ak hľadáte fotografa, ktorý odovzdá hotové fotky v super krátkom čase, je to zohľadnené aj v recenziách? Popremýšľajte, aké hodnoty sú dôležité pre vás a čo od fotografa očakávate vy.

Uistite sa, že váš fotograf skutočne ponúka služby, ktoré má spísané v svadobnom balíčku a že tieto služby sú aj spísané v zmluve medzi fotografom a klientom. Ak je napríklad prioritou svadobná fotokniha, hľadajte fotografa, ktorý sa špecializuje na fotoknihy, fotoalbumy, fotoobrazy a podobne. Ak hľadáte dvoch fotografov na svadbu, hľadajte fotografa na základe tejto kľúčovej frázy. Vždy je to o tom, aby ste našli niekoho, kto je vhodný pre vás. Najlepší svadobný fotograf pre vás môže byť priemerný fotograf pre niekoho iného, kto hľadá iný štýl a iné hodnoty. A to je úplne v poriadku. Verím, že existuje fotograf pre každého.

Koľko peňazí investovať do svadobného fotografa

To je pre každého rôzne, ale keď si nájdete fotografa, ktorého tvoru si zamilujete, pri ktorom sa budete cítiť uvoľnene, budete mu dôverovať a už teraz sa budete tešiť na vzájomnú spoluprácu a výsledné fotky, potom rozhodne investujte. Nie vždy vyššia cena znamená kvalitnejší produkt, no verím, že profesionálne svadobné fotenie je investíciou, ktorej hodnota bude rokmi iba stúpať. Po rokoch budete vďační, že ste nešetrili každé euro.

Ak ste už našli perfektného fotografa pre svoj veľký deň, gratulujem! Pre ostatných, dúfam, že vám tento článok pomohol sa lepšie zorientovať v problematike a hlavne odpovedal na otázku, či sa do svadobného fotenia oplatí investovať. To si napokon musí zhodnotiť každý sám.

Hľadáte svadobného fotografa?

Chceli by ste sa porozprávať o možnostiach svadobného fotenia? Bude mi cťou zdokumentovať váš veľký deň vo forme emotívnej svadobnej reportáže zachytávajúcej nezabudnuteľné momenty s empatiou, citom a láskou. Svadobná fotografia pre mňa znamená záväzok odovzdať klientom zábery, ktoré budú nielen nositeľom príbehu, ale aj portrétom ich duší, ktoré sa prepojili v momente, keď si povedali svoje áno.