Príprava na svadobné fotenie je rozhodujúcim krokom k zachyteniu tých nezabudnuteľných okamihov, ktoré budú sprevádzať vás a vášho partnera na ceste k manželstvu. Fotografie z vášho veľkého dňa budú pozostávať z krásnych momentov, ktoré by ste si chceli navždy zachovať a preto je dôležité, aby ste sa na svadobné fotenie dobre pripravili. V tomto článku vám predstavím niekoľko dôležitých tipov a odporúčaní, ako sa pripraviť na svadobné fotenie a na čo si dať pozor, aby ste z výsledných fotografií mali čo najlepší pocit a radosť. Bude to jedinečný a nezabudnuteľný deň a vaše fotky by mali byť rovnako unikátne ako samotná svadba.

1. Čakajte nečakané

Čakajte nečakané, pretože počas svadby je možné všetko. Nemajte strach z toho, čo všetko sa môže pokaziť. Nemyslite na problémy a užite si svoj deň. Svadby sú veľmi komplexné akcie a je prirodzené, že niekedy sa veci môžu vymknúť spod kontroly a nedopadnú tak, ako by sme chceli. Nezúfajte. Ako svadobný fotograf mám možnosť zažiť viac svadieb ako bežný človek a toto je zoznam niekoľkých vecí, ktoré som videl alebo počul, že sa udiali počas svadobného dňa. Príprava na svadobné fotenie môže potom dopadnúť aj takto:

Účes/make-up sa neveste nepáči alebo vizážistka mešká. Svadobná kytica nie je hotová a výzdoba mešká. Svadobná torta je pomliaždená alebo ste dostali nesprávnu tortu. Družičkám trvá príprava dlhšie, ako plánovali. Ženích nie je pripravený alebo v ňom ešte doznieva alkohol z minulej noci. Ženích neudrží nevestu pri prenášaní cez prah. Svedok nemôže nájsť svadobné prstene alebo prstene mu v kostole vypadnú z rúk na zem. Malé deti počas obradu neustále plačú a kričia. Nevestin závoj odfúkne vietor. Svadobné šaty sa roztrhnú po tom, ako na ne stúpi družička. A tak ďalej.

Dôležité je uvedomiť si, že v takejto situácii ničomu nie je koniec. Treba si zachovať nadhľad a nenechať sa rozhodiť malichernosťami. Je to predsa deň, kedy oslavujete vašu lásku a na konci dňa naozaj nie je podstatné, či tam nejaká dekorácia chýbala alebo nie.

2. Veci nepôjdu podľa plánu

Počítajte s časovými rezervami a do svadobného harmonogramu započítajte aj meškania. Meškania musíte predvídať. Prakticky žiadna svadna neprebieha presne podľa časového rozvrhu. Chcete si svoj deň užiť, nie byť v strese z toho, čo by mal byť najlepší deň vášho života.

3. Pozor na svadobný účes

Ak si nevesta rozpustí vlasy, jej tvár bude na mnohých momentkách a fotkách z profilu zakrytá. Riešenie? Vytiahnite si vlasy po stranách viac nahor alebo za uši.

4. Priestor na predsvadobné prípravy

Vyberte si veľkú miestnosť na prípravy pre nevestu. Čím väčšia miestnosť, tým lepšie. Po prvé, umožní nám fotiť z rôznych zaujímavých uhlov a po druhé, umožní nám to použiť teleobjektívy, ktoré majú zoštíhľujúci efekt.

5. Neporiadok v izbách

Efektívna príprava na svadobné fotenie by mala počítať aj s uprataním priestoru od neporiadku nesúvisiaceho so svadbou. Je to niečo, čo by človek prirodzene očakával, no vôbec to nie je pravidlom a deje sa to príliš často. V zhone svadobného dňa prevláda neporiadok a na vašich svadobných fotografiách sa potom objavujú rušivé prvky a bordel, ktorý by ste tam najradšej nechceli mať.

6. Zdvojnásobte čas

Zdvojnásobte čas, ktorý si myslíte, že potrebujete na vlasy a make-up. Ak máte časový sklz alebo sa vám výsledok nepáči, stále máte šancu prísť na obrad včas.

7. Veľké okná = šťastný fotograf

Najlepšie je prirodzené svetlo vstupujúce do miestnosti cez veľké okná. Make-up nevesty by sa mal robiť pri okne. Požiadajte svoju vizážistku/kaderníčku, aby s vami pracovali pri okne s prirodzeným svetlom, nie v miestnosti bez okien alebo v kúpeľni. Dobrá rada je opýtať sa svojho fotografa, kde by uprednostnil, aby ste sa nalíčili. Ak sa make-up robí v miestnosti s umelým svetlom s inou farebnou teplotou ako prirodzené svetlo, make-up bude mimo tejto miestnosti vyzerať inak a tým pádom aj na vašich fotkách bude vyzerať inak.

8. Svadobný priestor a možnosti fotenia

Informujte sa, či vami vybraný svadobný priestor má vyhradené miesto na skupinové fotografie v prípade daždivého počasia. Taktiež odporúčam prečítať si tipy na jedinečnú svadbu a najlepšie svadobné fotky práve v súvislosti so svadobným priestorom a výzdobou.

9. Ohľaduplnosť pri fotení

V deň vašej svadby požiadajte hostí, aby boli ohľaduplní a neskákali pred svadobného fotografa, najmä počas formálnych/skupinových portrétov alebo obradu v kostole. Často musím čakať, kým hostia dofotia s telefónom alebo niekedy nedajbože aj s tabletom, aby som mohol pokračovať vo svojej práci a zdokumentovať deň. Úplne chápem, že vaša rodina a priatelia chcú tiež fotiť, no odporúčam, aby v kľúčových momentoch stáli vedľa svadobného fotografa a nie pred ním.

V neposlednom rade, žiadny telefón sa kvalitou svojho výstupu ani len nepribližuje k fotoaparátom, ktoré používajú profesionálni svadobní fotografi. Nehovoriac o osvetlení, kompozícii, skúsenostiach, postprodukcii, atď. No a hlavne na fotkách pri kráčaní k oltáru chcete vidieť emócie zúčastnených hostí a nie more hláv skrytých za mobilmi a tabletmi.

10. Individuálne požiadavky hostí na fotenie

Hostia alebo rodina majú občas požiadavky, ktoré sú v rozpore s požiadavkami nevesty a ženícha. V takejto situácii ich požiadam, aby si túto záležitosť prediskutovali s vami. Koniec koncov, vy ste si ma najali ako fotografa. Napríklad raz na svadbe chcel hosť, aby som nafotil jeho rodinu počas prvého tanca mladomanželov. Musel som zdvorilo odmietnuť, keďže prvý tanec má prednosť pred všetkým ostatným.

11. Rýchla chôdza k oltáru

Pri obrade v kostole kráčajte uličkou pomaly a užívajte si každý moment. Nepozerajte sa na zem, nemajte sklopený zrak. Pozerajte sa na svojho nastávajúceho manžela. Ak budete kráčať pomaly, svadobný fotograf bude mať dostatok času nafotiť vás a aj reakcie hostí v kostole.

Druhá vec je, že ak budete kráčať naozaj pomaly, takmer až do momentu kedy budete obrazne povedané strácať rovnováhu, tak budete pri chôdzi viac krížiť nohy, čo viac zvýrazní krivky vášho tela. Myslite na modely a ich chôdzu po móle. To isté platí aj pre vaše družičky. Včasná príprava na svadobné fotenie tu príde určite vhod.

12. Krátky prvý bozk

Váš prvý bozk by mal trvať aspoň 3 sekundy! Videl som niekoľko prvých bozkov tak krátkych, že ich niektorí hostia, dokonca aj fotografi, ľahko prehliadnú. Ak je v kostole slabé svetlo, aj tie najlepšie fotoaparáty majú tendenciu hľadať ostriaci bod (ostrenie im trochu trvá), takže sa reálne môže stať, že rýchly prvý bozk nemusí byť na fotke zachytený. To určite nechcete.

13. Laserové svetlá

Požiadajte DJ, aby sa vyhýbal laserovým svetlám a to najmä počas prvého tanca alebo formálneho programu. Inak budete na fotkách vyzerať, ako keby vás prenasledovalo zásahové komando.

14. Časovo náročné aktivity

Časovo najnáročnejšie situácie v deň svadby v náhodnom poradí: Treba opraviť účes, svadobné šaty treba dodatočne napariť, družbovia si nevedia zaviazať motýliky alebo kravaty, torta dorazí neskoro, cesty sú plné a nevesta so ženíchom trčia v zápche, nájsť parkovanie je takmer nemožné, príbuzní sú počas rodinného fotenia v bare a nevedia sa navzájom nájsť, aťd.

15. Rodičia sa stali svadobnými fotografmi

Z rodičov sa zrazu stali svadobní fotografi. Úplne chápem nadšenie rodičov zaznamenať každú chvíľu a urobiť stovky fotiek počas svadby. Sám som otec a keď sa môj syn ožení, budem mať problém, aby som počas svadby zopár fotiek nespravil sám.

Ak ale vaši rodičia strávia celý deň za objektívom, ako si môžu užiť čaro prítomného okamihu a byť telom aj dušou s vami? Je pravdepodobné, že fotky od svadobného fotografa budú vyzerať o niečo lepšie ako tie, ktoré nafotia vaši rodičia. Tak im dajte včas vedieť, nech si od foťáku oddýchnu a svadbu si naplno užijú.

16. Svadobné topánky

Prosím obujte si a rozchoďte svadobné topánky ešte pred svadobným dňom. Bola by obrovská škoda, keby ste si svoj veľký deň neužili len kvôli zlým topánkam alebo otlakom.

17. Kvety vo vázach

Kvety umiestnite do váz, vyzerá to 100x lepšie. Nenechávajte ich v kartónových krabiciach z kvetinárstva alebo zabalené v papieri.

Príprava na svadobné fotenie je kľúčovým krokom, ktorý vám pomôže zachytiť krásne a nezabudnuteľné okamihy vášho veľkého dňa. Nezabudnite na to, že svadobné fotografie zostanú s vami navždy ako svedok toho špeciálneho dňa. Preto je dôležité venovať pozornosť detailom, vybrať si vhodného fotografa a komunikovať s ním vaše očakávania. Dbajte na svoju prípravu, buďte pripravení na rôzne poveternostné podmienky a dajte priestor spontánnym momentom. Nezabudnite si svoj veľký deň užiť a byť sami sebou, pretože práve to je tajomstvo autentických a nezabudnuteľných svadobných fotografií. Čas uteká rýchlo, ale dobré fotografie zostanú navždy.

Hľadáte svadobného fotografa?

Chceli by ste sa porozprávať o možnostiach svadobného fotenia? Bude mi cťou zdokumentovať váš veľký deň vo forme emotívnej svadobnej reportáže zachytávajúcej nezabudnuteľné momenty s empatiou, citom a láskou. Svadobná fotografia pre mňa znamená záväzok odovzdať klientom zábery, ktoré budú nielen nositeľom príbehu, ale aj portrétom ich duší, ktoré sa prepojili v momente, keď si povedali svoje áno.