Pre rodinného fotografa je vždy frustrujúce pracovať s rodičmi, ktorí zakaždým nútia svoje deti usmievať sa. Pre deti to nie je prirodzené a už tobôž nie, ak sa majú nasilu usmievať pred cudzím človekom schovaným za objektívom. Cítia nervozitu rodičov a zároveň majú strach z neznámeho, čo vo výsledku nikdy nemôže dopadnúť dobre. V tomto článku sa s vami chcem podeliť o osobné skúsenosti a tiež aj o dôvody prečo vynútené detské úsmevy sú pri fotení nežiadúce.

Rodič môže mať nutkanie napomínať svoje deti, aby na fotke dobre vyzerali a usmievali sa. Veď ide predsa o pamiatku a zaznamenanie toho, ako ste spolu šťastní a užívate si každú chvíľu. Existuje ale niekoľko dôvodov, prečo to nie je dobrý nápad.

Po prvé, pre malé deti môže byť náročné vydržať sa usmievať v dlhšom časovom úseku. Po druhé, vyžadovanie úsmevu od detí môže nabúrať ich sebadôveru a môžu sa cítiť nedocenené. Po tretie, ak deťom vyslovene poviete, že sa usmievať nemusia, často za odmenu dostanete presný opak – úprimné a prirodzené úsmevy, ktoré sú tou pravou esenciou pre úspešné rodinné fotenie.

Autenticita je najdôležitejšia

Všetci poznáme tie extra pozitívne fotky, kde sa celá rodina chichoce tak, že namiesto očí majú iba pomlčky a vyzerajú, akoby išli vybuchnúť od smiechu. A hoci takýto typ fotiek je fajn, niekedy sú silené, hrané a neautentické. Preto by ste počas rodinného fotenia nemali nútiť deti smiať sa. Namiesto toho ich nechajte byť samými sebou a akceptujte, že rodinný fotograf bude dokumentovať ich skutočné ja. Žiaden fake.

Niekedy najlepšie riešenie je povedať deťom na rovinu, že sa usmievať vôbec nemusia. Môže to znieť protichodne k tomu, čo chceme dosiahnúť, ale želaný efekt sa môže rýchlo dostaviť. Ak deti necháme sa hrať a robiť to, čo chcú, je dosť veľká šanca, že detské fotenie dopadne pozitívne a my získame krásne úsmevy a nadšené výrazy v tvári. Deti vedia prekvapiť. Kľúčom k úspechu môže byť aj dovoliť deťom pri rodinnom fotení robiť niečo, čo inak nemôžu a malá odmena na záver z vašej strany určite nič nepokazí. Prečítajte si 5 tipov, ako sa pripraviť na rodinné fotenie.

Nenúťte deti usmievať sa

Nie je žiadne tajomstvo, že deti sú náročný subjekt na fotografovanie. Časo nespolupracujú, odbiehajú a majú pozornosť ako akváriová rybička. Hoci rodičov bude lákať napomínať svoje deti nech sa usmievajú, nerobte to. Deti žijú vo vlastnom svete plnom svojich problémov, predstáv a očakávaní. Nútiť ich usmievať sa na povel ich môže rozrušiť, hlavne keď to nekorešponduje s tým, čo naozaj v danej chvíli cítia a prežívajú.

Zvážte aj signál, ktorý svojim správaním vysielate deťom, keď od nich žiadate falošné úsmevy pred objektívom. Vo svojej podstate im vlastne hovoríte, že ich prirodzený výraz tváre nie je dostatočne dobrý a že sa musia kvôli fotke zmeniť. V hlave dieťata tým spustíte myšlienkový pochod, ktorý môže byť v detskom svete negatívne pochopený. Mama, tato, naozaj sa musím pred svetom usmievať, aj keď to tak necítim?

Odporúčania pre rodičov

Rodičia, snažte sa minimalizovať napomínanie detí a nenútiť ich, aby sa počas rodinného fotenia usmievali. Tu je niekoľko tipov, ako takúto situáciu zvládnuť:

  1. S deťmi sa rozprávajte o tom, čo majú od rodinného fotenia očakávať. Zvýšite tak šance, že celú akciu nebudú bojkotovať.
  2. Deti motivujte, vytvorte si pozitívne asociácie s plánovaným fotením a dajte im priestor prejaviť sa.
  3. Ak deti nespolupracujú, skúste to príliš neriešiť. Ak treba, dáme si malú prestávku na ventilovanie emócií.
  4. Majte v zálohe nejakú aktivitu alebo hračku, ktorá na vaše deti funguje a prinavráti im pravý úsmev. Zbavíte ich tlaku a pocitu, že niečo musia.
  5. Koniec koncov je to vždy na rozhodnutí rodiča, či bude alebo nebude nútiť svoje deti do úsmevov. Ak sa rozhodnete si ich vynucovať, buďte pripravení na nečakané reakcie.

Je dôležité si pamätať, že deti sú bytosti so svojimi vlastnými myšlienkami, pocitmi a emóciami. Niekedy jednoducho tie myšlienky, pocity a emócie nemusia byť plné radosti a šťastia. Žiadať falošné úsmevy na počkanie môže byť kontraproduktíve aj z hľadiska budovania detského sebavedomia a osobnosti. Ak chce rodinný fotograf zachytiť naozajstné úprimné úsmevy s iskrou šťastia v detských očiach, musíme deti zapojiť do hier, aktivít a rozhovorov, pri ktorých sa budú cítiť dobre a budú si to užívať.

Hľadáte rodinného fotografa?

Chceli by ste sa porozprávať o možnostiach rodinného fotenia? Pomôžem vám naplánovať kvalitný čas strávený s vašimi najmilšími vo forme lifestyle rodinného fotenia, či už v domácnosti alebo na nejakej zaujímavej lokalite v prírode. Fotenie bude jedna veľká hra, ktorou prevediem celú vašu rodinu. Nechajte ma zdokumentovať lásku medzi vami a vaše deti vám za to jedného dňa poďakujú.