Priznajte sa, kedy naposledy ste si spravili fotku, kde ste boli všetci spolu? Ak nad tým musíte premýšľať viac ako minútu, tak je načase, aby ste si také fotky spravili. Hovorím o profesionálnom rodinnom fotení, či už u vás doma, na záhrade pred domom alebo na nejakom pre vás výnimočnom mieste. Rád fotím životný štýl rodiny, tzv. lifestyle rodinné fotky. Ale čo to vlastne je? Je to niečo medzi tradičnými portrétmi a dokumentaristikou. Lifestyle fotenie je o zachytení momentov, ktoré sú prirodzené a bez prekážok, ktoré dávajú priestor na vyjadrenie vzťahov v rodine a s dôrazom na každú osobnosť. Prečo vlastne vôbec rozmýšľať nad rodinným fotením?

Chcem ukázať vašu rodinu v celej svojej kráse takú, aká naozaj je. A faktom je, že do každej skutočnej rodiny patrí aj riadna dávka chaosu a bláznivosti. Bez toho by bola nuda a bez toho by to ani nešlo. Ak si nie ste istý, či je rodinné fotenie pre vás, skúsim vás presvedčiť v tomto článku. Prečítajte si 5 dôvodov, prečo sa rodinné fotenie oplatí a prečo si rodinného fotografa zaplatiť.

Rodinné portréty sú osobné a vzácne

Pýtate sa sami seba, prečo vôbec rozmýšľať nad rodinným fotením. Stačí si predstaviť ten moment, keď fotograf zaklope na vaše dvere. Možno vám prebehne mráz po chrbte v momente, keď si uvedomíte, že váš byt/dom nie je na fotenie pripravený. Neumyté taniere sú ešte na stole, špinavé prádlo v kúte a decká majú hračky porozťahované po celom dome.

Tu vás musím uistiť, že lifestyle rodinné fotenie v domácnosti je o tom, aby sme na fotkách zachytili skutočný život vašej rodiny. V článku 5 tipov, ako sa pripraviť na rodinné fotenie zdieľam niektoré tipy ako to zvládnuť bez problémov.

Neštylizované prostredie vo svojej prirodzenosti a surovosti bude realistiky dopĺňať kompozíciu vášho života doma. Keď fotím rodiny doma, hrám sa s jednotlivými elementmi denného života a dokumentujem momenty, ktoré sú skutočné a intímne. Toto ste vy a takto žijete. Ja fotím váš život a zaznamenávam interakcie medzi vami. V sterilnom a dokonale upratanom prostredí by to pôsobilo umelo. Pri akých aktivitách vás budem dokumentovať je vecou dohody pri konzultáciách.

Rodinné portréty sú oslavou nášho životného príbehu

S každým členom rodiny ste si vybudovali jedinečný vzťah. Pomocou fotiek môžete znova a znova prežiť spoločné chvíle cez spomienky na každú jednu situáciu, v ktorej vás nafotí rodinný fotograf. Tieto fotky zastavia čas a spravia tie momenty nesmrteľnými. Strašné klišé, kebyže to nezažijem sám a moji blízki so mnou.

Vždy keď sa pozriete na tie fotky z letného večera z minulého roka, tak si uvedomíte, aký je život krásny a ako vás obradil tými úžasnými ľudmi po vašom boku, s ktorými môžete zdieľať svoj čas na planéte Zem. A rokmi fotky len naberajú stále na väčšej hodnote. Prečítajte si aj článok ako sa cítiť dobre a užiť si fotenie s rodinou.

Rodinné fotografie sa stávajú súčasťou nášho dedičstva

Rodinné fotky sú vyobrazením lásky, ktoré si budeme ceniť navždy. Je to dôkaz života, vzťahov a ako spomienky časom blednú, fotky sa stávajú čoraz cennejším dedičstvom. Keď sa nad tým zamyslíme, rodinné fotografie a príbehy sú tým jediným nebiologickým dedičstvom, ktoré nás spája s našimi predchodcami.

Naša generácia nie je žiadnou výnimkou. Aj váš rodinný príbeh si zaslúži byť zdokumentovaný a odprezentovaný pre ďalšie pokolenie. Portréty z každodenného rodinného života už viac nemusia v pamäti iba vyblednúť. Uchovajte si ich ako pamiatku pre tých, ktorí prídu po vás.

Rodinné fotografie dávajú deťom pocit výnimočnosti

Deti potrebujú vedieť, že sú dôležité, že niekam patria a že nám na nich záleží. Keď sa cítia byť ľúbené tými najdôležitejšími ľudmi v ich živote, ich pocit bezpečia a sebavedomie nepoznajú hranice. Ak sa deti cítia rešpektované za to, kým naozaj sú, je pre nich jednoduchšie budovať vzťahy neskôr aj mimo rodinného kruhu. Rodinné albumy, ale tiež aj fotky na stenách alebo na nočnom stolíku, to všetko umožňuje dieťaťu pochopiť, aké je výnimočné.

V dobe instantného dopamínu cez sociálne siete je teraz ešte dôležitejšie než kedykoľvek predtým si jednoducho vybrať zopár fotografií, vytlačiť ich a zavesiť na stenu. Týmto aktom môžete demonštrovať vašu lásku a oddanosť ľuďom, na ktorých vám záleží. A spravíte im popritom aj radosť.

Fotky sú silný komunikačný nástroj

Fotky sú viac ako len zaznamenanie prítomnosti. Vyžarujú z nich emócie, hovoria jasným príbehom, pri pohľade na ne dokážu zmeniť stav našej mysle, hovoria k nám, hovoria kto sme a čo/koho milujeme. Zdieľanie fotiek, ktoré pre nás niečo znamenajú je rovnaké, akoby sme zdieľali kus samého seba.

Fotky sú zásadným komunikačným nástrojom dnešnej doby. Fotky pozeráme alebo posielame každý deň. Či sú to fotky z rodinnej dovolenky, momentky z rodinného života alebo nevyžiadané obrázky od kolegu z posledného teambuildingu v práci. Žijeme zdieľaním fotiek. S odstupom času nám prezeranie týchto fotiek vyčarí úsmev na tvári a my sa na chvílu prenesieme presne na to miesto a vžijeme do tej situácie akoby to bolo včera. Šok nastáva, keď si pozrieme dátum zhotovenia fotiek – „To už naozaj prešlo od vtedy 5 rokov?! Škoda, že tých fotiek nemáme viac…“ a pripomeňte to najbližšie aj svojmu partnerovi, keď bude protestovať pri vašom návrhu na spoločné fotenie. Možno aj toto je odpoveď na otázku prečo rozmýšľať nad rodinným fotením.

Chceli by ste sa porozprávať o možnostiach rodinného fotenia? Myslíte si, že by to bol vhodný darček pre niekoho iného v rodine alebo pre známych? Ozvite sa a zarezervujte si konzultácie zadarmo.

Hľadáte rodinného fotografa?

Chceli by ste sa porozprávať o možnostiach rodinného fotenia? Pomôžem vám naplánovať kvalitný čas strávený s vašimi najmilšími vo forme lifestyle rodinného fotenia, či už v domácnosti alebo na nejakej zaujímavej lokalite v prírode. Fotenie bude jedna veľká hra, ktorou prevediem celú vašu rodinu. Nechajte ma zdokumentovať lásku medzi vami a vaše deti vám za to jedného dňa poďakujú.