Kedykoľvek mám potenciálneho zákazníka na platené fotenie, či už je to rodinné fotenie alebo iné, snažím sa k celej zákazke pristupovať transparetntne a bez zbytočnej byrokracie. Je dôležité, aby zákazník poznal celý proces a vedel, čo ho bude v čakať v nasledujúcich krokoch, od konzultácií, cez realizáciu až po odovzdanie hotového diela od rodinného fotografa.

Nikto nemá rád nepríjemné prekvapenia na záver a preto preferujem jasné vytýčenie krokov až do konca, na ktoré sa zákazník môže vždy odvolať. Každý je spokojný, každý vie, čo robí a vie, čo má očakávať.

Čo je úvodný pohovor?

Úvodné konzultácie umožnia stretnutie fotografa s klientom, kde preberieme detaily realizácie a očakávania. Ak bývate nablízku, môžeme sa stretnúť osobne, inak štandardne sú tieto úvodné pohovory vedené formou videohovoru.

Či ide o rodinné fotenie, portrétne, párové alebo svadobné fotenie, prípadne komerčný projekt, ktorý zahŕňa produkčný tím, úvodný pohovor bude veľmi dôležitá časť našej spolupráce. Vďaka konzultáciám pred fotením si vieme ujasniť mnoho nezodpovedaných otázok a zabezpečiť tak hladký chod fotenia.

Svadobné konzultácie

Aj keď proces fotenia svadieb môže byť vo veľkej miere podobný, každá svadba je úplne jedinečná. Preto je dôležité celé fotenie a priebeh svadby konzultovať ešte predtým, ako si svadobného fotografa rezervujete.

Na svadobné fotenie si pripravím zmluvu spolu so všetkými dôležitými náležitosťami, ako napríklad mená mladomanželov, dátum konania svadby, priebeh obradu a svadobnej hostiny a ostatné detaily. Ku každej svadbe si odporúčam pripraviť presný harmonogram, aby každý vedel kde, kedy a čo sa bude diať.

Budem si zaznamenávať všetky podstatné informácie z nášho stretnutia. Každý by sme chceli mať fotografickú pamäť, no fakt je, že často nám zo stretnutia niektoré podstatné detaily uniknú. Ako ste sa stretli? V akej farebnej schéme bude svadba? Aké kvety budete mať? Aká pesnička bude hrať pri vašom prvom tanci? Rád by som vás na úvod spoznal a potom sa presunul k samotným predstavám o fotení svadby.

Samozrejmosťou je priestor na otázky mladomanželov. Vôbec nevadí, ak otázky alebo ich obavy sú trochu nerealistické. Je dôležité si očakávania ujasniť hneď od začiatku v priateľskej atmosfére a byť ku klientom transparentný, férový a otvorený.

Portrétne a rodinné konzultácie

Na prvé počutie sa možno niekomu bude zdať trochu prehnané prednostne konzultovať rodinné portréty. Každé portrétne fotenie, či už rodinné, párové alebo individuálne, sú jedinečné a dôležité. Verím, že na konci budete radi, že ste takýto úvodný pohovor absolvovali a vďaka tomu už presne viete, čo vás čaká a ako sa najlepšie pripraviť.

Osobné stretnutie tvárou v tvár (online alebo offline) nemusí byť pravidlom, keďže niekedy sa to dá odkonzultovať cez email. Môže to byť ale dosť zdĺhavý proces a preto vždy odporúčam sa s klientom minimálne počuť cez telefón a ideálne vidieť cez videohovor alebo fyzicky.

Počas konzultácií bude zákazník oboznámený aj so zmluvou, cenami za balíček a obsahom vybraného fotografického balíčka. Konzultácie sú nezáväzné a ak počas pohovoru prídeme na to, že ako fotograf nedokážem naplniť vaše očakávania, poprajeme si všetko dobré a pôjdeme každý svojou cestou. Netreba sa toho báť.

Pohovor slúži na zistenie očakávaní

Úvodné konzultácie sú dôležité pri každom type fotografie alebo projektoch, pri ktorom som v kontakte s platiacim zákazníkom za moje služby. Tieto stretnutia pomôžu fotografovi spoznať jasnú predstavu o očakávaniach klienta a o finálnom produkte.

Konzultácie zmažú akékoľvek pochybnosti, dajú priestor na kladenie otázok a pomôžu klientovi s radami, ako sa na fotenie čo najlepšie pripraviť, aby výsledok prekonal očakávania. Nezabudnite ale deti pred fotením motivovať, aby sa na fotenie tešili a užila si to celá rodina.

Hľadáte rodinného fotografa?

Chceli by ste sa porozprávať o možnostiach rodinného fotenia? Pomôžem vám naplánovať kvalitný čas strávený s vašimi najmilšími vo forme lifestyle rodinného fotenia, či už v domácnosti alebo na nejakej zaujímavej lokalite v prírode. Fotenie bude jedna veľká hra, ktorou prevediem celú vašu rodinu. Nechajte ma zdokumentovať lásku medzi vami a vaše deti vám za to jedného dňa poďakujú.