Plánovanie svadby zahŕňa množstvo detailov, rozhodnutí a spoluprác so svadobnými dodávateľmi. Jedným z kľúčových novovzniknutých vzťahov bude aj vaša spolupráca so svadobným fotografom. Efektívna komunikácia s fotografom je nevyhnutná na utvrdenie si spoločne vyhovujúcej vízie vášho veľkého dňa. Ide o to, aby vaše očakávania boli naplnené a aby váš svadobný fotograf tieto očakávania dokázal zrealizovať. Celé svadobné fotenie by malo byť zážitkom bez väčších komplikácií, pretože všetky problémy už boli vyriešené ešte počas predsvadobných konzultácií. V tomto článku sa budem snažiť odpovedať na otázku ako často by ste mali komunikovať so svojim svadobným fotografom a ako by tento rozhovor mal ideálne prebiehať.

1. Prvý kontakt so svadobným fotografom

Pri prvom kontakte s potenciálnym svadobným fotografom je dôležité odkomunikovať základné požiadavky, ako napríklad či zákazník má záujem o rodinné alebo svadobné fotenie, aký termín požaduje a aké má očakávania. Komunikácia s fotografom prebehne cez email alebo telefonicky a následne sa môžete dohodnúť na videohovore alebo osobnom stretnutí pre detailnejšie informácie o plánovaní fotenia. Rýchle odpovede na oboch stranách sú skvelým predpokladom pre efektívnu komunikáciu a produktívnu spoluprácu.

Osobne sa vždy snažím odpovedať na akýkoľvek dopyt do 24 hodín. Emaily a správy stále kontrolujem a vďaka nastaveným notifikáciam mám vždy aktuálny prehľad o tom, čo sa deje. Vždy ale odporúčam kontaktovať svadobného fotografa prostredníctvom oficiálnym komunikačných kanálov, ako email, kontaktný formulár na webe alebo telefón. V opačnom prípade môžete čakať na odpoveď neúmerne dlho alebo sa k vám nemusí vôbec ani dostať.

2. Konzultácie so svadobným fotografom

Ak ste si už vybrali fotografa na svadbu, odporúčam si naplánovať videohovor alebo osobné stretnutie, ak sa klient nachádza v blízkom okolí. Komunikácia s fotografom v tejto fáze dáva príležitosť obom stranám prekonzultovať predstavu, očakávanie, fotografický štýl a iné aspekty svadby. Takéto stretnutia by mali prebehnúť minimálne dvakrát. Prvýkrát pri rezervácii fotografických služieb a druhýkrát pred svadbou. Svadobný harmonogram pol roka pred svadbou sa môže výrazne odlišovať od svadobných plánov dva týždne pred sobášom.

3. Všetky zmeny prediskutujte aj s fotografom

Ako sa bude blížiť termín vašej svadby, zintenzívnite aj komunikáciu so svojim fotografom a informujte ho o prípadných zmenách. Nezabudnite sa zmieniť o zásadných faktoch, ako napríklad výber iného svadobného priestoru, času svadobného obradu alebo programu počas svadobnej hostiny. Všetky tieto maličkosti sú pre svadobného fotografa mimoriadne nápomocné a zaručia tak plynulý a bezproblémový chod celého dňa. Žiadna z plánovaných udalostí tak neostane nezdokumentovaná, keďže komunikácia s fotografom prebieha efektívne a obe strany o všetkých zmenách spoločne konzultujú a informujú sa navzájom.

Svadobný fotograf príde na svadbu s konkrétnou foto technikou, ktorú si zvolil na základe požiadaviek na fotenie zo strany klientov. Táto fotografická výbava umožní fotografovi nafotiť svadbu tak, aby splnila očakávanie zákazníkov. Ak sa rozhodnete spraviť nejaké zásadné zmeny na poslednú chvíľu v požiadavkách na štýl fotenia, svadobný fotograf nemusí byť pripravený tieto podmienky preniesť do konečnej podoby. Preto, tak ako pri všetkom, základom úspechu je mať dobrý plán. A na to, aby dobrý plán mohol uzrieť svetlo sveta, je potrebné vedieť správne tlmočiť svoje požiadavky. Preto je komunikácia s fotografom zásadná.

4. Spolupráca s fotografom

Spolupráca je kľúčom k úspechu dosiahnutia požadovaných svadobných fotiek. Komunikujte svoje očakávania, preferencie a fotky, ktoré jednoducho zo svojho veľkého dňa musíte mať. Zdieľajte s fotografom inšpiratívne zábery alebo si spoločne vytvorte zoznam fotografií, ktoré sú pre vás najdôležitejšie. Môžu to byť skupinové fotografie alebo špecifické momenty, ktoré by ste chceli zachytiť a zvečniť. Vzájomná spolupráca zaistí, že dostanete fotografie aké chcete a možno predovšetkým zaistí to, že nedostanete fotografie, ktoré nechcete. Šetríte tak v konečnom dôsledku svoj čas a peniaze.

5. Na jednej vlne s fotografom

Som hlboko presvedčený, že s fotografom by ste mali ľudsky dobre vychádzať a mali by ste byť naladení na podobnú vlnu. So svadobným fotografom budete tráviť veľkú časť svojho najdôležitejšieho dňa v živote. Fotograf by sa mal stať kamarátom/kamarátkou a nie len dodávateľom služby na svadbu. Zarezervujte si fotografa, s ktorým si máte čo povedať a išli by ste spolu na pivo aj keby vás neviazala zmluva.

Ako som už spomínal, vzťah medzi snúbencami a fotografom je o vzájomnej spolupráci. Čím lepšie si rozumiete, tým lepšie budú svadobné fotografie. Koniec koncov, po svadobných prsteňoch budú fotky pravdepodobne jedinou vizuálnou spomienkou, ktorá vám po svadbe ostane. Nájdite si fotografa, ktorého prácu si zamilujete a ktorému budete veriť. Takýto človek vám pomôže cítiť sa uvoľnene a postará sa o to, aby ste si fotenie užili počas celého dňa. Bude vás podporovať od skorého rána až do neskorej noci. Ste predsa kamaráti a na fotkách to bude vidieť.

Napríklad pre mňa sú najpodstatnejšie fotky, ktoré sú nositeľom príbehu vášho veľkého dňa. Fotky, ktoré vás pri pohľade na ne živo prenesú v spomienkach presne do toho momentu. Nebudem sa skrývať v úzadí s veľkým objektívom. Vašu svadbu zdokumentujem z bezprostrednej blízkosti. Budete ma vidieť a budete vedieť, že som tam. Splyniem s vašimi kamarátmi a rodinou a budem všade, kde sa bude niečo diať. Propagujem svadobné fotenie bez stresu a v dobrej nálade. Videohovor alebo osobné stretnutie sú pre spoluprácu a vytvorenie vzťahu nutnosťou.

6. Pýtajte sa svojho fotografa

Komunikácia s fotografom je niečo, z čoho netreba mať strach. Ak máte nejaké otázky alebo iba potrebujete niečo vyjasniť, treba sa pýtať. Svojmu fotografovi by ste mali dôverovať. Koniec koncov, preto ste si najali profesionála. Vždy je ale dobré sa pýtať a nechať si veci vysvetliť, ak máte pocit neistoty v akejkoľvek fáze poskytovania fotografických služieb.

Základným pilierom je vzájomný rešpekt a otvorená komunikácia. Reálne očakávanie, jasná vízia a ochota počúvať sú kľúčovými faktormi, ktoré povedú k tomu, aby sa spokojnosť dostavila na oboch stranách. Nezabúdajte tiež na dôležitosť spätnej väzby. Zdieľaním myšlienok a pocitov môžeme spoločne dosiahnuť ešte vyššiu kvalitu výsledných fotografií.

Hľadáte svadobného fotografa?

Chceli by ste sa porozprávať o možnostiach svadobného fotenia? Bude mi cťou zdokumentovať váš veľký deň vo forme emotívnej svadobnej reportáže zachytávajúcej nezabudnuteľné momenty s empatiou, citom a láskou. Svadobná fotografia pre mňa znamená záväzok odovzdať klientom zábery, ktoré budú nielen nositeľom príbehu, ale aj portrétom ich duší, ktoré sa prepojili v momente, keď si povedali svoje áno.