Ak sa fotenia obávate a neviete, čo máte pred foťákom robiť, nebojte sa. Ten pocit pramení najskôr z toho, že ste túto skúsenosť zatiaľ ešte nezažili. A nie ste sami. Preto som sa rozhodol napísať blog pre všetkých, ktorí uvažujú nad rodinným fotením, no majú z toho zároveň prirodzené obavy a chcú sa na fotenie pripraviť. Snáď vám tento článok pomôže s prípravou na fotenie, odbúra stres a priblíži celý proces od A po Z. Čo by ste mali očakávať od rodinného fotenia?

1. krok – kontakt, dotazník a konzultácie

Asi ste už videli moje portfólio a oslovil vás môj štýl. Ale čo teraz?

Prvý kontakt a úvodný dotazník

Napíšte mi cez kontaktný formulár alebo zavolajte a ja vám obratom pošlem úvodný dotazník. Vyplnením krátkeho formuláru mi pomôžete vás trochu spoznať a lepšie sa tak pripraviť na konzultácie pred fotením. Konzultácie môžu prebehnúť ideálne cez videohovor, alebo aj osobne ak sa nachádzate blízko miesta môjho pôsobenia.

Konzultácie pred fotením

Vďaka vyplnenému úvodnému dotazníku začneme konzultácie s celkom jasnou základnou predstavou a smerovaním, čím sa snažím celý proces zefektívniť a šetriť čas na oboch stranách. Konzultácie sú príležitosťou pre vás povedať mi niečo viac o vašej rodine, prečo ste sa rozhodli pre fotenie, aké máte očakávania, kde sa chcete fotiť, čo chcete mať oblečené a podobne. Prevediem vás celým procesom formou jednoduchých otázok, odsúhlasíme si finančné a zmluvné podmienky, dohodneme si termín a potom už len odpočítavame dni do začiatku vášho rodinného fotenia.

Žiadne dve rodiny nie sú rovnaké a žiadne dve rodinné fotenia tiež nie sú rovnaké. Ponúkam fotenie vašej rodiny na mieru s personalizovaným prístupom.

Zmluva o poskytnutí fotografických služieb

Hviezdy sa spojili a vy si poviete, že ja som ten najlepší fotograf pre vašu rodinu. Pošlem vám zmluvu, ktorá bude obsahovať všetky dohodnuté veci. Zmluva o poskytnutí fotografických služieb chráni vás ako zákazníka a mňa ako fotografa. Za rodinné fotenie si nezvyknem pýtať zálohovú platbu, no počas hlavnej sezóny vás môžem požiadať o 30€ za rezerváciu termínu. V prípade, že by ste chceli termín zrušiť, dajte mi prosím vedieť minimálne 3 dni vopred. Podľa časových možností sa budem snažiť vyhovieť aj žiadostiam o zmenu termínu v prípade nepriaznivého počasia. Ak ochoriete, dohodneme sa na inom dátume.

2. krok – Fotenie

Absolvovali ste konzultácie, dohodli detaily a podpísali zmluvu. Poďme sa fotiť!

Úloha rodiny a úloha fotografa

V deň fotenia príďte prosím načas. Jednak môžem mať po vás dohodnuté ďalšie fotenie a bola by škoda sa ukrátiť o zaplatený čas, ale hlavný dôvod je, aby sme z fotenia vyťažili maximum. Práve preto často zákazníkom navrhujem, že rád prídem za vami aj o 15 minút skôr, aby sme sa mohli na seba trochu naladiť a prešli si to, čo nás čaká. Dám vám vedieť, či budem potrebovať nejaký čas na prípravu a nastavenie fototechniky, prípadne štúdiových svetiel a bleskov, ak sa tak dohodneme.

Ľudia sa väčšinou boja toho, čo nepoznajú, takže sa chcem uistiť, že pred samotným fotením budeme mať čas na bližšie zoznámenie sa s vami a s mojou fotovýbavou. Celým fotením vás prevediem. Vašou úlohou je byť v prítomnosti a užívať si momenty s rodinou. Úlohou fotografa je dostať z vás emócie a zachytiť lásku.

Pózovanie bez toho, aby ste vedeli, že pózujete

Rodiny sa snažím pózovať úplne minimálne. Lepšie by bolo povedať, že rodiny pózujem hlavne cez rôzne aktivity tak, že často ani nevedia, že vôbec pózujú. Tak sa môžu prirodzene venovať sebe a hre so svojimi deťmi. Väčšinou ale každý chce mať zopár klasických fotografií typu „povedz sýr“ a tieto najradšej robím hneď v úvode, keď ešte viem udržať pozornosť detí. Keď ich to už prestane baviť, potom sú to už samé hry a zábavné aktivity, cez ktoré zdokumentujem požadované emócie.

Počas fotenia sa určite nemusíte báť so mnou komunikovať, práve naopak. Fotenie je zážitkom a ja budem vašim fotografickým sprievodcom. Vždy vám poviem čo, kde a ako, aby som vás zachytil v tom najlepšom momente alebo svetle. Vždy sa budem snažiť o to, aby rodinné fotenie prebiehalo bez stresu a v dobrej nálade. Výsledné fotky sú tak naturálne, autentické a odzrkadľujú skutočné vzťahy v rodine.

3. krok – Hotové fotky

Fotenie ste úspešne zvládli a teraz čakáte na svoje fotky.

Postprodukcia

Na konci fotenia si zrekapitulujeme, či sme zachytili všetko, čo sme zachytiť chceli. Vy pôjdete domov si oddýchnuť a ja pôjdem domov pracovať na vašich fotkách. Od fotenia po dodanie hotových fotiek v galérii to zvyčajne trvá dva týždne. Všetky fotky stiahnem do počítača a spravím zálohu na externý disk. Už pri samotnom fotení sa fotky ukladajú simultánne na dve pamäťové karty a tak sa automaticky tvorí záloha pre prípad, že by sa niečo mohlo pokaziť. Vaše fotky sú tak v bezpečí.

Neuvidíte všetky fotky, keďže jeden z prvých krokov je vyselektovanie fotiek, kde ste žmurkli, máte zatvorené oči, či premeškali moment, ako aj fotiek, ktoré nie sú správne exponované alebo komponované. Každá fotka prejde kompletnou postprodukciou v podobe editovania, kolorovania a základnej retuše. Nepoužívam prednastavené filtre a každú fotku upravujem ako jedinečné umelecké dielo. Mám konzistentný štýl (nadčasový, naturálny a príjemný na pohľad), ale nie do takej miery, aby vaše fotky vyzerali úplne inak, ako v realite.

Súkromná online galéria

Finálne fotografie vašej rodiny sú nahrané do súkromnej online galérie. Fotky sú pripravené na tlač a môžete si ich stiahnúť v maximálnom rozlíšení. Odkaz do galérie je možné zdieľať s ďalšími osobami podľa vášho uváženia. Počet výsledných fotografií závisí od zvoleného balíčka. Galéria bude dostupná online po dobu 3 mesiacov. Za ten čas vám odporúčam si fotky stiahnúť a zálohovať. Pred exspiráciou galérie dostanete emailovú notifikáciu. V prípade potreby som vždy prístupný individuálnym riešeniam na mieru podľa dohody.

Pár slov na záver

Ak sa vám fotky páčia, budem veľmi vďačný za písomnú referenciu a odporúčania pre vašu rodinu a známych. S niektorými klientmi sa stretávame už dlho a dokumentujem ich rodinu a deti rok čo rok a vidím, ako deti rastú a menia sa. Zakaždým je to jedinečná skúsenosť a nový zážitok.

Prečo som napísal tento článok? Žiadnu rodinu nepostavím pred foťák bez toho, aby boli pripravení vedeli, čo fotenie obnáša. Chcem, aby pri fotení rodina prežila pekné chvíle a mali z fotenia dobrý pocit. Keď vedia, čo majú od fotenia očakávať, nemajú strach.

Ak aj napriek tomuto textu strach stále máte – napíšte mi a skúsime spolu zapracovať na tom, aby ste strach prekonali. Nech výsledky prekonajú vaše očakávania.