Svadobný fotograf za svoju kariéru nafotí desiatky svadieb. Za ten čas sa pravdepodobne na niekoľko svadieb dostane nielen ako dodávateľ služby ale aj ako pozvaný hosť. Zvykne sa hovoriť, že najhorší pacienti sú doktori. Pri svadobnom fotení je to úplne rovnaké a mnohí fotografi sa, bohužiaľ, radia práve medzi tých najhorších svadobných hostí. Po rokoch v svadobnom biznise a pri predstave, že slovo svadba je prakticky vždy spojené iba s prácou, je ťažké nevšímať si robotu iných fotografov a aj chyby, ktoré pri svadobnom fotení robia.

Zaujímavé je, že chyby, ktoré pri svadobnom fotení robia iní fotografi sú chybami, ktoré by ma ani len nenapadli, že profesionálny svadobný fotograf môže na svadbe spraviť. Až kým som ich nevidel v praxi. Rozumiem, že každý fotograf pristupuje ku foteniu iným spôsobom. Taktiež si úplne uvedomujem, že pojem najlepší svadobný fotograf môže pre každého znamenať niečo iné. A už vôbec nechcem stavať seba do role sudcu a hodnotiť výkony iných fotografov. Napriek tomu sa chcem podeliť o 10 vecí, ktoré som v posledných rokoch na svadbách videl a považujem ich za zásadné chyby — nie iba za rozdielny prístup fotografov.

Chyba č.1: Neadekvátne oblečený fotograf

Každá svadba má inú úroveň formálnosti. Od sobáša na pláži, kde sa mladomanželia oddávajú bosí, až po veľmi formálne klasické svadby. Práve preto neexistuje nejaké jednoduché konkrétne pravidlo, ako sa na svadbu obliecť. Napriek tomu som názoru, že najrozumnejšie je obliecť sa minimálne tak formálne, ako budú oblečení svadobní hostia.

Preto vždy odporúčam preveriť si dress code so snúbencami ešte počas predsvadobnej konzultácie s fotografom. Raz počas slnečného letného dňa som videl svadobného fotografa oblečeného v krátkom tričku a obutého v Converse topánkach. Vyzeral akoby bol na prechádzke parkom a náhodou natrafil na svadobnú hostinu.

Chyba č.2: Fotograf, ktorý narúša priebeh sobáša

Hoci práca svadobného fotografa častokrát znamená spraviť čokoľvek, len aby sme dostali vytúženú fotku, aj to ale musí mať svoje etické hranice. Je vrcholne nevhodné a nevkusné, ak fotograf svojou prácou narúša svadobný obrad. Raz som videl svadobného fotografa, ktorý fotil prichádzajúcu nevestu k oltáru a kráčajúc dozadu vedome odstrčil svadobného svedka len aby nafotil kráčajúcu nevestu aj z iného uhlu.

Chce to cit a empatiu, no zároveň skúsenosti aby fotograf dokázal reportážnou formou zdokumentovať emócie a zachytil tie správne momentky bez toho, aby narušil priebeh sobáša.

Chyba č.3: Fotograf, ktorý fotí so slnečnými okuliarmi

Najbližšie, keď budete za slnečného dňa tráviť čas von, skúste sa pozrieť na fotku na svojom mobilnom telefóne v slnečných okuliaroch. Ihneď si všimnete, že farby sú úplne mimo a že detaily v najjasnejších a najtmavších miestach sú ťažko rozpoznateľné. Takže asi nemusím veľmi podrobne opisovať moje zdesenie v situácii, keď som na svadbe videl fotografa v slnečných okuliaroch. Normálne fotil svadbu v slnečných okuliaroch na očiach a to dokonca iba cez malý LCD displej na foťáku (bez hľadáčika).

Chyba č.4: Fotograf, ktorý žije vo svojom svete

Emocionálna inteligencia a sociálne zručnosti sú extrémne dôležité pre fotografa, ktorý chce dosiahnúť skvelé výsledky a zároveň chce, aby sa ľudia pred foťákom cítili príjemne. Tak si asi viete predstaviť moje zdesenie, keď som počul, ako sa fotograf na svadbe snažil vyvolať emócie prostredníctvom sexuálnych narážok a popri tom sa snažil mladomanželov pobaviť vtipmi s veľkým množstvom nadávok. Lenže pri mladomanželoch to neskončilo a takýmto spôsobom pokračoval aj pri zvyšných členoch rodiny. A to sa podotýkam dialo na pomerne konzervatívnej kresťanskej svadbe.

Chyba č.5: Neosobný a chladný prístup fotografa

Keď podnikáte a vaše živobitie je závislé na osobnej značke, prirodzene sa pri každom stretnutí snažíte preznetovať čo najlepšie. To je aj prípad svadobného fotografa, keďže prezentovaním seba vlastne reprezentuje svoju značku. Plus nikdy neviete, kedy ktorý svadobný hosť môže byť váš ďalší potenciálny zákazník alebo zdroj referencií.

Pár rokov dozadu som bol svedkom na jednej svadbe, kde sme boli fotografovaní ako na policajnom výsluchu. Žiadna uvoľnená atmosféra, žiadny úsmev. S kamennou tvárou a bez náznaku emócií sme iba počúvali slová: „Ďalší. Dobre. Ďalší. Dobre.“ A potom fotograf bez slova odišiel. Vašou primárnou snahou je poskytnúť zákazníkovi službu, no zároveň zákazník by mal vedieť ako vybrať toho správneho dodávateľa služby.

Chyba č.6: Fotograf, ktorý nechápe kultúrne rozdiely

Chápem, že niekto, kto nafotil už desiatky svadieb, môže ľahko skĺznuť do rutiny a hovoriť si, že už ho nič nemôže prekvapiť. Fakt je, že svadobné tradície naprieč regiónmi a krajinami sa môžu výrazným spôsobom odlišovať. Raz na jednej svadbe na východe Slovenska si fotograf počas kľúčového momentu vymieňal objektívy (čiže nefotil) a zjavne si nebol vedomý dôležitosti situácie a významu tradície.

Ak máte obavy, že váš svadobný fotograf nebude poznať niektoré tradície, dôkladne si spoločne prejdite celý harmonogram vašej svadby. Jedine dôsledným plánovaním minimalizujete riziká a nemilé prekvapenia.

Chyba č.7: Fotograf, ktorý je arogantný

Už dávnejšie som zažil svadbu, kde fotograf a kameraman sa dostali do konfliktu kvôli nejakej banalite ako umiestnenie statívu počas obradu v kostole. Keď sa zdalo, že sa dostali do slepej uličky, tak namiesto kompromisu sa začali obaja hádať rovno pred nevestou, iba pár minút predtým, ako mala kráčať ku oltáru.

Chúďa nevesta ostala úplne vyvedená z miery pri pohľade na dvoch profesionálov, ktorí nie sú schopní dohodnúť sa. Rozumiem, že sa nedá mať pod kontrolou správanie iných svadobných dodávateľov, ale svadobný fotograf by mal určite vedieť kontrolovať minimálne seba a svoje správanie.

Chyba č.8: Zlý svadobný hramonogram

Na jednej svadbe na vinohrade som zažil svadobný obrad počas západu slnka. Krásny moment, s ktorým nemám absolútne žiaden problém. Ibaže od svedka som počul, že mladomanželia nemali nafotený ani prvý pohľad na nevestu a ani žiadne iné svadobné portréty. Slnko bolo už za obzorom a na pláne bolo celé skupinové fotenie a za ním portrétne fotenie. Portréty sa nakoniec zrušili, pretože kým na ne došlo, bola už tma. Základom úspešného fotenia je dobrý svadobný harmonogram. Zlé plánovanie patrí medzi najčastejšie chyby pri svadobnom fotení.

Chyba č.9: Fotograf s amatérskym druhým fotografom

Tu budem trochu podvádzať, pretože toto som osobne nezažil, iba som to počul. Bol som na jednej networkingovej akcii svadobných dodávateľov, kde jeden fotograf rozprával akože zábavnú historku z fotenia, pri ktorej mi až stiahlo žalúdok. Hovoril, že si ho najali snúbenci, ktorí požadovali dvoch fotografov, no on nikoho nepoznal a neriešil to až do poslednej chvíle, kedy už bolo neskoro.

Nikoho nenašiel a tak ako druhú fotografku na svadbu zobral svoju manželku. „Fíha, nevedel som, že aj tvoja žena je fotografka.“ Odvetil niekto iný. „No, nie je. S veľkou zrkadlovkou ešte nikdy nefotila, ale nastavil som jej to na automat, tak niečo už len nafotila. Bol to druhý fotograf na svadbe? Bol. Takže klienti dostali to, za čo si zaplatili“ a začal sa smiať.

Chyba č.10: Fotograf, ktorý sa tvári znudene

Svadobní fotografi majú extra dlhé pracovné dni: utekajú z jedného miesta na druhé, očakávajú momenty skôr, než sa stanú a robia rozhodnutia v zlomku sekundy. To všetko v trvaní aj 15 a viac hodín nonstop bez prestávky. Takže je úplne pochopiteľné, že fotograf počas svadobnej zábavy má pár momentov, kedy si občas na chvíľu sadne.

Opačný extrém som zažil na jednej malej svadbe počas covidu, kedy nás tam bolo celkovo 15 ľudí vrátane mladomanželov, ich rodiny a hostí. Počas zábavy sa všetkých 15 ľudí bavilo na tanečnom parkete, kým fotograf a kameraman znudene sedeli v kúte, pozerali do mobilov a iba z času načas niečo odfotili alebo natočili – bez akejkoľvek snahy, rovno od stola!

Dúfam, že nikdy neurobíte žiadne také chyby pri svadobnom fotení, ako vyššie uvedení fotografi. A ak ste také chyby robili v minulosti, netrápte sa. Všetci sa učíme. Či už ako fotografi alebo ako dodávatelia služieb v podnikaní. Dôležité je poučiť sa z vlastných chýb a robiť všetko pre to, aby sa rovnaké chyby v budúcnosti už neopakovali.

Hľadáte svadobného fotografa?

Chceli by ste sa porozprávať o možnostiach svadobného fotenia? Bude mi cťou zdokumentovať váš veľký deň vo forme emotívnej svadobnej reportáže zachytávajúcej nezabudnuteľné momenty s empatiou, citom a láskou. Svadobná fotografia pre mňa znamená záväzok odovzdať klientom zábery, ktoré budú nielen nositeľom príbehu, ale aj portrétom ich duší, ktoré sa prepojili v momente, keď si povedali svoje áno.