Po mesiacoch plánovania a rokoch snívania konečne príde vytúžený svadobný deň. Keď je človeku dobre, čas beží strašne rýchlo. Ani sa nestihnete spamätať a celý sobáš bude za vami. To je dôvod, prečo sú fotografi jedným z najdôležitejších svadobných dodávateľov služieb. Svadobné fotografie a svadobné prstene sú jediné trvalé veci, ktoré vám po svadbe ostanú. Pri výbere svadobného fotografa neexistuje univerzálne riešenie, pretože každý fotograf je iný na základe svojho štýlu, skúseností, hodnôt, obchodného modelu, atď. Pri výbere fotografa by ste sa nemali výlučne pozerať iba na cenník svadobného fotenia, ale aj na ďalšie faktory, ktoré majú pridanú hodnotu. Cieľom tohto článku je pomôcť vám lepšie porozumieť cenám, nákladom a hodnote svadobného fotenia. Svadobný fotograf a jeho cena sa budú líšiť v závisloti od niekoľkých faktorov.

Prečo sú niektorí fotografi drahší ako iní?

Nie je to len o rezervácii najlacnejšieho fotografa, ale skôr o nájdení toho správneho fotografa, ktorý bude vyhovovať vašim potrebám a predstavám pre váš svadobný deň. Ako som už spomínal, cenník svadobného fotenia sa môže medzi fotografmi dramaticky odlišovať. Uvádzam niekoľko rámcových príkladov:

Amatérsky fotograf: nafotí svadbu zadarmo alebo za náklady

Sú to zvyčajne ľudia, ktorí chcú získať skúsenosti, vybudovať portfólio alebo majú fotenie len ako hobby. Takýto človek nemá ani cenník svadobného fotenia. Aj keď každý fotograf musí niekde začať, berte do úvahy riziká, ktoré môžu byť spojené s touto voľbou. Začínajúcemu fotografovi chýba sebavedomie a nemá istotu v tom, čo robí. Nerozumie svetlu a doslova sa na vás len učí. Foťák má nastavený na plný automat a manuálny režim vôbec nepoužíva. Tým pádom má menšiu kontrolu nad kvalitou výstupu. Kvalita bude úmerná vašej investícii do svadobného fotenia. Buďte vo svojich očakávaniach realisti a neporovnávajte prácu amatérskeho fotografa s niekým, kto to robí roky. Svadobný fotograf a cena vykonanej práce bude úrovná kvalite výsledných fotografií.

Začínajúci fotograf: 300–500€

Fotograf v tejto kategórii má už možno nejakú svadbu za sebou. Je tiež pravdepodobné, že je v štádiu vytvárania povedomia o svojom mene (svojej značke) a snaží sa získať klientelu. Fotograf už bude mať nejaké portfólio, cez ktoré vám bude môcť prezentovať svoju prácu. To vás môže do značnej miery uspokojiť, pretože v galérii nájdete aj niektoré ozaj vydarené fotografie. Nebojte sa požiadať o nahladnutie do kompletných albumov, aby ste videli celkovú prácu fotografa v rámci konkrétneho projektu alebo svadby.

Skúsený fotograf: 500–800€

Svadobný fotograf a cena na tejto úrovni sa už bude rovnať skúsenostiam, no je dosť možné, že stále hľadá svoj štýl. Je viac dokumentárny alebo klasický fotograf? Aké pózy fungujú a ktoré sú nevhodné? Aké techniky použiť na docielenie požadovaného efektu v postprodukcii? Fotenie majú buď ako vedľajší príjem, alebo sa snažia získať dostatok praxe, aby mohli jedného dňa pracovať na plný úväzok. Pri stretnutí s fotografom v tejto cenovej kategórii sa ho môžete opýtať na jeho fotografické ambície. Plánuje investovať do lepšieho vybavenia, záložnej techniky alebo bleskov? Ako sa vzdeláva a čo aktívne robí pre to, aby sa stal profesionálom?

Fotograf na plný úväzok (profesionál): 800–1200€

Takýto fotograf je viac žiadaný pre jeho štýl a prácu. Má slušnú sledovanosť na sociálnych sieťach a ľudia ho neustále oslovujú s rôznymi žiadosťami o radu alebo spoluprácu. Fotograf na tejto úrovni si zo svadobného fotenia urobil kariéru a rozumie tomu, ako poskytovať nielen kvalitnú prácu, ale vie ponúknuť zákazníkovi aj príjemný zážitok. Má zavedený štýl, jasnú komunikáciu a ľudia vedia, čo môžu očakávať a aký bude výsledný produkt.

Top fotograf: 1200€+

Svadobný fotograf a cena na tejto úrovni zahŕňa top služby vysoko nad rámec štandardu. V tejto cenovej kategórii musí byť fotograf odborníkom vo svojej oblasti. Má za sebou desiatky svadieb, pozná očakávania zákazníkov a vie dodať službu, ktorá bude od začiatku do konca zážitkom. Vo svojej práci je dôsledný, poskytuje plnú podporu svojmu páru a vo svojom odvetví má jeho meno váhu. Klienti dostanú pridanú hodnotu nad rámec samotného fotografovania svadobného dňa. Pár sa s takýmto fotografom cíti skvele a cíti, že je v rukách skutočného profíka. V tejto kategórii môžete nájsť fotografa, ktorý nemá ani cenník svadobného fotenia. Je to preto, že zákazníci majú takmer vždy veľmi špecifické požiadavky a celý svadobný balíček je potom vyskladaný na mieru.

Čo je súčasťou svadobného balíčka od fotografa?

Ďalšie veci, ktoré môžu zvýšiť náklady na vášho fotografa sa nemusia týkať ani skúseností, ani štýlu. Čo napríklad zahŕňa cenník svadobného fotenia pri jednotlivých balíčkoch? Tu som spísal niekoľko vecí, na ktoré sa môžete zamerať po obdržaní cenovej ponuky od fotografa. Uistite sa, že vybraný balíček služieb naozaj zodpovedá tomu, čo hľadáte.

 • Je v cene aj fotenie zásnub (rande)? Ideálne pre páry, ktoré si chcú vyskúšať fotenie pred samotnou svadbou.
 • Je v cene aj svadobné fotenie mimo svadobný deň? Nie každý fotograf má posvadobné fotenie vo svojich balíčkoch a mnohí ho majú za extra príplatok.
 • Je súčasťou ceny balíčka jeden fotograf alebo dvaja fotografi? Mať dvoch fotografov môže byť žiaduce pre svadby s rozsiahlym programom, náročnou logistikou alebo vysokým počtom svadobných hostí.
 • Aké ďalšie služby sú zahrnuté? Ponúka váš fotograf predsvadobné konzultácie alebo poradenstvo v oblasti svadobného harmonogramu?
 • Ako dostanete svoje fotografie? Budete si ich musieť kúpiť jednotlivo od svojho fotografa alebo budete mať prístup k digitálnym súborom? Budú na fotkách vodoznaky? To všetko sú dôležité veci, ktoré treba mať na pamäti pri stretnutí s vaším potenciálnym fotografom.

Prečo je svadobné fotenie tak časovo náročné?

Svadobné fotenie zaberie veľa času. Napríklad každá hodina fotografovania zvyčajne znamená 2 až 4 hodinovú postprodukciu na počítači. Aj keď sa to môže líšiť od fotografa k fotografovi, vo všeobecnosti svadobný fotograf môže stráviť spracovaním jednej svadby (od prvého kontaktu až po odovzdanie fotiek) aj viac ako 85 hodín čistého času. Poďme sa na to bližšie pozrieť:

 • 1-3 hodiny fotograf odpovedá na emailové správy, konzultuje fotenie cez videohovor a dohaduje stretnutie
 • 3-4 hodiny sa fotograf venuje foteniu zásnub, vrátane cestovania, plánovania a prípravy (alt. posvadobné fotenie)
 • 4-8 hodín zálohovania, editovania, kolorovania, retušovania, exportovania a nahrávania fotiek zo zásnub do online galérie (alt. posvadobné fotenie)
 • 15-20 hodín fotenia počas svadobného dňa a noci, vrátane cestovania, pokrytia celej svadby, zálohovania fotografií na konci noci, atď.
 • 30-50 hodín editovania, kolorovania, retušovania, exportovania a nahrávania fotiek zo svadby do online galérie

To všetko dohromady predstavuje 50 až 85+ hodín času strávených len na jednej svadbe! Samozrejme nepočítajúc hodiny, ktoré svadobný fotograf strávi komunikáciou s klientmi, ktorí si nakoniec fotenie nerezervujú.

Prečo je svadobné fotenie také drahé?

Cenník svadobného fotenia sa odvíja aj od toho, akú kvalitnu techniku fotograf využíva. Hodnota fotoaparátov, objektívov a techniky sú taktiež nezanedbateľné položky, ktoré sa pohybujú bežne v horizonte viac ako 10 000 € za celú výbavu. Uvádzam zopár príkladov pre lepšiu predstavu:

 • Fotoaparáty: 2000-4000€ za kus – svadobný fotograf má 2 kusy
 • Objektívy: 700-3000€ za kus – svadobný fotograf má 2-5 kusov
 • Počítač s kvalitným monitorom pre fotografov: 2000-3500€
 • Príslušenstvo ako pamäťové karty, blesky, statívy, extra batérie a pod.: 600-1000€
 • Software pre postprodukciu, réžia webstránky a programovanie: 400-800€ za rok
 • Reklama, marketing a investície: individuálne

V tomto zozname chýbajú ešte nejaké ďalšie veci, ale asi rozumiete tomu, čo chcem povedať. Udržať chod fotografického biznisu je finančne nákladné a pre fotografov nie je udržateľné poskytovať kvalitné služby pri takto vysokých výdavkoch. Postupom času mnohí fotografi museli skončiť predčasne, pretože svoje služby podhodnotili a nevážili si svoj čas, knowhow a kreatívne videnie. Ak sa vám niekoho portfólio a služby páčia, zvážte investíciu do jeho práce. Svadobný fotograf a cena za celkové fotenie zrazu naberá v celkovom kontexte iný rozmer.

Prečo investovať do svadobného fotenia?

Váš svadobný deň bude jedným z najpamätnejších dní vášho života. Pri tejto príležitosti prirodzene chcete zachytiť každý jeden moment, aby ste sa naň mohli pozerať a spomínať ešte dlhé roky. Preto je investícia do profesionálneho svadobného fotografa taká dôležitá. Fotograf je zodpovedný za uchovanie týchto spomienok navždy.

Profesionálny svadobný fotograf bude mať zručnosti, skúsenosti a technickú výbavu na zachytenie tých najkrajších záberov, ktoré si budete ceniť naveky. Fotograf vie, ako využiť svetlo a kompozíciu tak, aby každá situácia bola zdokumentovaná v najvyššej kvalite. Čas je dôležitý faktor, takže veľký dôraz sa kladie aj na efektivitu práce bez kompromisov pri realizácii.

Investíciou do svadobného fotografa maximalizujete šancu, že sa vám podarí zachytiť emóciu a atmosféru vášho veľkého dňa. Emocionálne nabité fotky sú často tými najsilnejšími – a práve tieto druhy fotografií vo vás zanechajú nostalgické spomienky. Skúsený svadobný fotograf vám navyše môže poskytnúť užitočné rady, ako môžete z fotenia vyťažiť maximum. Napríklad vám pomôže nájsť najlepšie miesto a čas pre dokonalý záber.

Svadobná fotografia je umelecká forma a na zachytenie skutočných emócií z celého dňa je potrebná prax. Investícia do svadobného fotografa vám zaistí, že budete mať nádherné fotografie, na ktoré sa budete môcť s nadšením a hrdosťou pozerať aj po rokoch. Svadobný fotograf a vyššia cena za služby by vás preto nemali a priori odradiť.

Čo si z toho zobrať na záver?

Ak ste sa dostali až sem, pravdepodobne ste sa naučili niečo nové o svadobnej fotografii a cenách. Pokiaľ ide o výber fotografa, je dôležité, aby ste zvážili všetky tieto faktory a pozreli sa na to, koľko ste schopní investovať. Pre niektorých ľudí to môže byť iba pár stoviek euro a to je v poriadku. Každý z nás niekde musel začať. Po rokoch ale rastú skúsenosti, hodnota aj značka a tým aj rastie cena. Svadobný deň nemôžete zopakovať a preto investujte do takého fotografa, ktorého prácu a prístup si ceníte.

Hľadáte svadobného fotografa?

Chceli by ste sa porozprávať o možnostiach svadobného fotenia? Bude mi cťou zdokumentovať váš veľký deň vo forme emotívnej svadobnej reportáže zachytávajúcej nezabudnuteľné momenty s empatiou, citom a láskou. Svadobná fotografia pre mňa znamená záväzok odovzdať klientom zábery, ktoré budú nielen nositeľom príbehu, ale aj portrétom ich duší, ktoré sa prepojili v momente, keď si povedali svoje áno.