Predstava, že by ste sa mali pravidelne celá rodina každý rok fotiť u profesionálneho fotografa znie pre mnohých asi ako nezmysel. Veď predsa nezáleží na tom, aby ste narodeninové pozdravy posielali zakaždým s tip-top novými fotkami, alebo aby ste na sociálnych sieťach mali vždy aktuálnu profilovku. V skutočnosti, fotografia môže mať obrovský psychologický vplyv na dieťa, jeho sebavedomie a vnímanie svojho miesta v rodine. Ako môžete jednoducho a rýchlo zvýšiť sebavedomie dieťaťa?

Jedna zo sociálnych štúdií z univerzity v New Orleans zistila, že deti, ktoré prichádzajú do styku so svojimi fotkami a často ich vidia, majú vyššie sebavedomie ako deti, ktoré svoje fotky nevidia a nie sú ani fotené. Zarámované portréty vašich detí na stene v obývačke môžu pomôcť k tomu, aby z vašich detí vyrástli zdravo sebavedomí mladí ľudia.

Ukážte deťom, že ich ľúbite

Vaša domácnosť pravdepodobne odzrkadľuje aj vaše hodnoty a to, čomu v živote prikladáte zmysel. Ak aplikujeme rovnaký meter aj na rodinu a deti, fotografie na stene môžu ubezpečiť vaše deti ako veľmi ich ľúbite a ako si ich vážite. Dajte vašim deťom vedieť, aké sú pre vás dôležité a zarámujte si ich fotky na nočný stolík alebo na stenu.

Rodinné fotky pripomenú vašim deťom, že sú dôležitými členmi rodiny a že domov je miesto, kde sa môžu cítiť bezpečne, pretože tu žijú ľudia, ktorí si ich vážia a majú ich radi nech sa deje čokoľvek. Ak budú vidieť svoju tvár na rodinných portrétoch, tak aj lepšie pochopia, že sú súčasťou jedného celku – rodiny. Ide o veľmi jednoduchý a finančne nenáročný spôsob ako zvýšiť sebavedomie vášho dieťaťa, ktorý môže vyskúšať naozaj každý rodič.

Upevnite si rodinné vzťahy

Mimo budovania sebavedomia vašich detí, rodinné fotenie a portréty môžu tiež upevniť vzťahy v rámci rodiny. Je to výborný spôsob ako všetkým ukázať, že ste jeden celok, navzájom sa ľúbite a podporujete sa.

Portréty na stene od profesionálneho rodinného fotografa dokážu prirodzeným spôsobom vyformovať predstavu dieťata odkiaľ je a kým je. Cez fotky dokážu pochopiť svoju identitu už v ranom detstve, čo im neskôr pomôže práve v budovaní sebavedomia a rozvoju osobnosti.

S deťmi sa o fotení rozprávajte. Pri niektorých deťoch dobre funguje aj zdravá motivácia a stupňovanie očakávaní s blížiacim sa termínom fotenia. Ide síce o mierne vyššiu finančnú investíciu, zato dostanete vysokokvalitné zábery celej rodiny. Tieto zábery budú zachytávať jedinečné momenty a dokumentovať lásku a cit vo vašom rodinnom vzťahu. Táto investícia sa vám po rokoch mnohonásobne vráti a vy už nebudete musieť riešiť to, ako zvýšiť sebavedomie vášho dieťaťa. Stačí, keď sa vaše dieťa poprechádza po byte/dome a v momente ho fotky na stenách naplnia hrdosťou a pocitom výnimočnosti, že niekam patrí.

Fotky na mobile alebo na stene

Ak ste ako väčšina rodičov, pravdepodobne máte v mobile milíon fotiek svojich detí. Možno ich občas aj postujete na sociálne siete. Vaše dieťa vás ale nesleduje na instagrame a tak nevie, aké pekné popisky fotkám dávate a ako im tam vyjadrujete lásku. Vôbec ani len nemusia tušiť, že niečo také robíte alebo že to robíte dokonca pravidelne.

Vytlačené a zarámované fotografie u vás doma na druhú stranu hovoria k dieťaťu jasnou rečou: Moji rodičia ma majú radi, vážia si ma a spolu s týmito ľudmi tvoríme niečo jedinečné. Fyzická fotka je viac hmatateľný a vizuálny zážitok, ktorý pôsobí reálnejšie v porovnaní s digitálnou fotkou na mobile alebo tablete.

Zobrazenie takýchto fotiek u vás doma pripomenie dieťaťu, a aj všetkým dospelým v rodine, čo všetko ste spoločne ako rodina dokázali. Je to spôsob ktorým demonštrujete, ako veľmi sú pre vás dôležité spoločné zážitky v kruhu najbližších. To môže dieťa neskôr v náročných situáciach psychicky značne upokojovať.

Dôvody pre fotenie detí

Tu je niekoľko dôvodov prečo investovať do rodinných a detských portrétov a zdokumentovať lásku vo vašej rodine:

  1. Chcete si vytvoriť spoločné spomienky ako rodina
  2. Chcete podporiť sebavedomie detí a dať im pocit, že niekam patria
  3. Chcete si zachovať pamiatku
  4. Chcete si vybudovať pozitívny vzťah k fotkám a svojmu telu
  5. Chcete ukázať deťom ich zmysel a miesto v rodine
  6. Chcete podporiť deti v ich záujmoch a koníčkoch
  7. Chcete zdokumentovať významnú udalosť v živote dieťaťa

Ako rodičia chceme, aby naše deti vyrastali so správnou a zdravou dávkou sebavedomia a sebaúcty. Chceme aby vedeli, že ich ľúbime a záleží nám na nich nech sa stane čokoľvek. Fotografia je jedným zo spôsobov ako zvýšiť sebavedomie dieťaťa a pomôcť deťom vidieť to, aké sú pre nás dôležité. Pretože deti sú neoddeliteľnou súčasťou rodiny a mali by sme im to dokazovať každým dňom.

Hľadáte rodinného fotografa?

Chceli by ste sa porozprávať o možnostiach rodinného fotenia? Pomôžem vám naplánovať kvalitný čas strávený s vašimi najmilšími vo forme lifestyle rodinného fotenia, či už v domácnosti alebo na nejakej zaujímavej lokalite v prírode. Fotenie bude jedna veľká hra, ktorou prevediem celú vašu rodinu. Nechajte ma zdokumentovať lásku medzi vami a vaše deti vám za to jedného dňa poďakujú.