Úlohou reportážneho fotografa je zachytiť skutočný moment a zvečniť ho. Svadobný fotograf zase reportážnou formou dokumentuje príbeh mladomanželov prostredníctvom fotografií tak, že zachytáva ich lásku, emócie, radosť, napätie, stres, šťastie a puto, ktoré spoločne zdieľajú. Zaznamenanie týchto momentiek počas svadobného fotenia znamená zvečnenie svadby a vytvorenie trvalých spomienok. Hoci štylizované fotky si nájdu svoje miesto na nočnom stolíku, autentické emócie na svadobných fotkách si ľudia budú ceniť najviac. Práve takéto momentky budú ukazovať skutočný obraz vášho veľkého dňa a budú to fotky, pri ktorých sa vždy pousmejete. Pri pohľade na momentky si zrazu spomeniete na všetky tie krásne zážitky počas svadby a budete vďační, že ich máte.

Počas svadobného dňa zažívajú mladomanželia množstvo momentov, ktoré budú definovať ich celkový spoločný zážitok zo svadby. Pridajme do toho rôznorodé tradície, vzťahy s rodinou a priateľmi, plus celkovú atmosféru plnú pozitívnej energie a dobroprajnosti. No a máme tu celú škálu emócií, ktoré má svadobný fotograf možnosť zachytiť. Sú to často okamihy, keď sa nikto nepozerá, no fotograf ich musí očakávať a byť vždy pripravený. Ako teda najlepšie zaznamenať autentické emócie na svadobných fotkách? Článok pre mladomanželov aj svadobných fotografov.

Predvídanie a očakávanie

Počas svadobného dňa zažijete množstvo emočných chvíľ. Najlepší spôsob ako ich zdokumentovať je očakávať ich ešte predtým, než sa stanú. To si vyžaduje prax a skúsenosti, no niekedy stačí bežná emočná inteligencia aby človek predvídal, kto bude ako reagovať na nadchádzajúcu udalosť. Keďže svadba je do veľkej miery plánovaná udalosť, vďaka kvalitne vypracovanému harmonogramu svadby vie každý dodávateľ služby predvídať čo sa kedy udeje a adekvátne sa zariadiť.

V prípade svadobného fotografa je to napríklad moment, kedy nevesta kráča k oltáru a vy už predvídate, že ženích bude nervózny a v očakávaní vyhliadať svoju nastávajúcu a tým pádom bude jeho výraz v tvári plný emócií. Rovnako je vysoko pravdepodobné, že podobný výraz v tvári budú zdieľať aj rodičia svadobčanov.

Svadobný sprievod, prvý tanec a hádzanie svadobnej kytice je len niekoľko príkladov toho, kde máte skvelú príležitosť zachytiť skutočné emócie mladomanželov a hostí. Vyhľadávajte momenty, keď je fotografovaná osoba najviac uvoľnená a skutočne na vrchole prežívania danej chvíle. Sú to často prípady, kedy človek nevníma, že fotograf je v miestnosti.

Bez pózovania

Aj keď niektoré fotky si budú žiadať usmernenie v pózovaní zo strany fotografa (svadobné portréty), pri zvyšnej časti svadby za predpokladu, že fotíte reportážnym štýlom, nemusíte dávať svojmu páru žiadne inštrukcie na pózovanie. Prvý pohľad (first look) páru je jedným z takýchto príkladov fotografií, ktoré vzbudzujú silné emócie a nemali by byť nijako nasilu organizované. Žiaden svadobný fotograf nepovie svojmu páru, ako sa má v tom čase cítiť alebo pózovať. Ako svadobný fotograf je vašou úlohou zachytiť tieto autentické okamihy najvýstižnejšie, ako to len pôjde.

Ale aj pri fotení svadobných portrétov sa dá vytvoriť priestor v ktorom môžu prevládať skutočné emócie. Svadobný fotograf môže nechať pár kráčať spolu bez konkrétnych pokynov na pózovanie. Keď budú kráčať ruka v ruke, budete mať možnosť zachytiť ich pocity a výrazy aj z väčšej vzdialenosti. Dávate im tak osobný priestor, kde môžu prejaviť svoju intimitu bez pocitu, že ich sprevádza fotograf na každom kroku.

Zmena perspektívy

Emócie sa najlepšie fotia pri momentkách, keď je človek bezprostredný. Pri hľadaní správnych momentiek sa niekedy stačí otočiť alebo zmeniť ohnisko objektívu. Treba byť vnímavý voči svojmu okoliu a vedieť, kedy treba spraviť krok vzad a nechať ľuďom priestor a kedy je zase v poriadku podísť bližšie a stať sa súčasťou deja. Nadviažte kontakt s fotografovanou osobou, sledujte a študujte výrazy tváre ľudí v miestnosti a snažte sa o zachytenie úprimnosti a nadšenia zo svadobného dňa v rôznych situáciách.

Pri pózovaní na svadobné portréty je fajn dať páru priestor na intimitu. Je to predsa ich deň a je dôležité, aby sa mohli porozprávať o tom, čo prežívajú. Úlohou svadobného fotografa je citlivo dokumentovať ich prežívanie a zaznamenať tieto emócie aj na svadobných fotkách. Fotograf je tichý pozorovateľ pocitov, ktorý sa snaží vytvoriť správnu kompozíciu mladomanželov a okolitej krajiny tak, aby svojou prítomnosťou nenarušil krehkosť tohto intímneho momentu. Prirodzená a čistá láska medzi dvomi milujúcimi ľuďmi počas ich svadobného dňa je vždy na prvom mieste.

Hlavne nech je zábava

Počas uponáhľaného a hektického svadobného dňa je nevyhnutné, aby ste nezabudli dopriať svojmu páru zabaviť sa. Nemôžu mať pocit, že ich zamestnávate nad rámec toho, čo ste sa dohodli. Je to predsa ich svadobný deň. Bude veľa príležitostí na to, aby ste ich usmernili do rôznych póz a vytvorili celú paletu momentiek, no zároveň im chcete dať voľnosť, aby si svoju svadbu užili. Čím budú uvoľnenejší, tým lepšie budú aj ich fotky.

Budú chvíle, keď budete mať časový sklz alebo veci nepôjdu podľa plánovaného harmonogramu, no dôležité je zachovať si chladnú hlavu a vyzbrojiť sa poriadnou dávkou pozitívnej energie. Fotograf musí svoj pár počas celého dňa podporovať a stáť na ich strane. Fotograf musí mať vášeň pre svoju prácu, zdieľať radosť z lásky mladomanželov a odovzdať na mieste kus seba. Bremeno tejto práce je ohromné. Do veľkej miery len na vás závisí, ako si budú manželia a všetci svadobní hostia svadbu pamätať. Pretože po svadbe vám ostanú len 3 veci: svadobné prstene, váš partner/ka a svadobné fotky.

Hľadáte svadobného fotografa?

Chceli by ste sa porozprávať o možnostiach svadobného fotenia? Bude mi cťou zdokumentovať váš veľký deň vo forme emotívnej svadobnej reportáže zachytávajúcej nezabudnuteľné momenty s empatiou, citom a láskou. Svadobná fotografia pre mňa znamená záväzok odovzdať klientom zábery, ktoré budú nielen nositeľom príbehu, ale aj portrétom ich duší, ktoré sa prepojili v momente, keď si povedali svoje áno.