Možno ste už premýšľali nad tým, ako svojim deťom povedať o plánovanom rodinnom fotení tak, aby z toho mali dobrý pocit a tešili sa. V tomto článku sa chcem podeliť o 3 spôsoby, ako sa s deťmi na túto tému rozprávať.
1. Pozrite sa na fotografa detskými očami
Sústreďte sa na pozitívne aspekty dňa. Deťom povedzte, že síce tam bude fotograf – ujo, ktorého nepoznajú – ale deň strávia spoločne s rodičmi a tak sa nemajú čoho obávať. Budete spolu piecť koláče, hrať sa, stavať hrady z piesku, kresliť si alebo robiť akúkoľvek aktivitu na akej sa dohodneme. Treba prizvukovať, že fotograf je ich kamoš a môžu sa pýtať čo len chcú. Kľudne deti motivujte, že môžu fotografovi povedať aj akú fotku by chceli, ak majú nejakú predstavu. Hlavne, aby to bavilo vaše deti. Nezanedbajte ani základnú prípravu na detské a rodinné fotenie a uistite sa, že ste si nič nezabudli so sebou zobrať.
Povedzte, že niekto (alebo slovo niekto nahraďte menom fotografa) príde ku vám domov a bude vás fotiť počas toho, ako sa budete zabávať a robiť zaujímavé aktivity s rodičmi. A to všetko preto, aby ste sa potom mohli spolu pozerať na všetky tie skvelé fotky plné zážitkov. Povedzte deťom, že si budú môcť vybrať tie najkrajšie fotky, ktoré si zavesíte doma na stenu a pošlete ich aj babke a dedkovi, aby mali radosť. Pri fotení ide hlavne o zážitkok a každý rodinný fotograf bude šťastný, ak si tento zážitok budú jeho klienti užívať.
2. Nehovorte deťom ako sa majú správať
Ako rodič tomu úplne rozumiem. Ak budete mysľou v prítomnosti, budete sa sústrediť na vzťah s vašimi deťmi a hrať sa s nimi, dosiahneme skvelý výsledok a fotky budú stáť za to. Hlavne nestresujte. Ak budete mať strach vy, budú ho mať aj vaše deti. Deti treba pred fotením motivovať.
Deťom príliš nehovorte, ako sa majú alebo nemajú správať pri fotení. Iba ak by ste im povedali, že jednoducho majú byť samé sebou (plusový bod za rodičovstvo!). Ale teraz vážne. Naozaj verím, že ak necháme deti správať sa tak, ako je to pre nich prirodzené, výsledkom budú skvelé fotky. Nechcem aby si deti po fotení v sebe niesli traumu. Z fotenia v nich ostane akurát zlý pocit, že fotograf si o nich myslí, že nie sú dosť dobré také aké su. Odporúčam prečítať si aj článok o tom, ako prirodzene rozosmiať deti počas rodinného fotenia a tiež o tom, prečo vynútené úsmevy nie sú žiadúce.
Vyššie uvedené v podstate platí tiež aj pre rodičov. Robte to, čo je pre vás prirodzené a buďte sami sebou. Nemajte strach z toho, ako budete na fotkách vyzerať. Ak si nie ste istí, čo máte robiť, jednoducho sa hrajte so svojimi deťmi a zapojte sa do aktivity. Profesionálny fotograf vás vždy usmerní a pomôže vám.
3. Deti nepodplácajte a ani sa im nevyhrážajte
Podplácanie sladkosťami alebo vyhrážky nie je na úvod správna stratégia, Nevyhrážajte sa, že im sladkosti (alebo čokoľvek iné) zoberiete, ak sa nebudú správať podľa vašich predstáv. V deťoch to môže vyvolať úzkosť, môžu byť náladové a môžu mať strach, že o svoju odmenu prídu. Úplne ale chápem, že niekedy nervy a stres zohrajú svoju úlohu. Možno máte pocit, že inak to v tej chvíli nejde. Existujú ale aj iné spôsoby ako sa s deťmi rozprávať a motivovať ich k foteniu.
Tým ale nechcem povedať, že si deti na konci fotenia žiadnu odmenu nezaslúžia. Určite ich môžete prekvapiť nejakými balónmi, koláčikom, alebo výletom na ihrisko, či kúpalisko. Ak budú mať deti počas fotenia naozaj problém s pozornosťou a nebudú podnetne reagovať ani na iné aktivity, môžete im o vašich plánoch po fotení prezradiť aj o niečo skôr. Potom budeme spoločne sledovať ich reakcie, čo bude zároveň aj zaujímavý moment na zdokumentovanie pre fotografa.
Ozaj, vedeli ste, že deti, ktoré prichádzajú do styku so svojimi fotkami a často ich vidia (napr. na stene), majú vyššie sebavedomie ako deti, ktoré svoje fotky nevidia a nie sú ani fotené? Zarámované portréty vašich detí na stene v obývačke môžu pomôcť k tomu, aby z vašich detí vyrástli zdravo sebavedomí mladí ľudia. Zistite viac o detskej psychológii za fotením v článku o tom, ako zvýšiť sebavedomie dieťaťa cez fotografiu.