Desí vás predstava, že vašu rodinu bude fotiť profesionálny fotograf? Prečo by ste mali vôbec rozmýšľať nad rodinným fotením? V tomto článku sa dozviete zopár tipov ako sa cítiť dobre a užiť si spoločné fotenie s rodinou.

Stretávam sa s názorom viacerých rodín, že by aj veľmi radi mali nejaké pekné spoločné fotky, ale boja sa osloviť rodinného fotografa. Boja sa, aké to bude a že nebudú vedieť, čo majú pred objektívom robiť. Boja sa, že sa deti nebudú vedieť správať a že fotky, aké si predstaujú, sú v ich prípade nereálne a ostanú iba tou predstavou.

Fotenie by malo byť hlavne o zábave a o dobre strávenom spoločnom čase. Veď fotenie je koniec koncov investícia, dávate do toho svoje peniaze a aj svoj čas – ktorá rodina má dnes čas a peniaze nazvyš? Či si chcete fotky zavesiť na stenu alebo darovať ich starým rodičom, či sú vaše deti ešte malé, sú v puberte alebo už dospelé – má to byť zážitok, na ktorý sa bude roky spomínať a hodnota tohto zážitku sa bude rokmi iba stupňovať. Čo očakávate od rodinného fotenia vy?

Vyberte si správneho fotografa pre vás

Každý fotograf má svoj vlastný štýl a preto odporúčam vyberať fotografa na základe portfólia – to je finálny produkt, ktorý zákazník môže očakávať. Ak sa vám páčia čiernobiele fotky alebo príliš saturované farby, potom nie som ten fotograf, ktorého hľadáte. A to je úplne v poriadku. Každý máme svoj vlastný rukopis a každému sa páči niečo iné.

Ak inklinujete skôr ku reportážnemu štýlu alebo ku kombinácii reportáže s určitou dávkou pózovania, ku mixu prirodzeného a štúdiového osvetlenia a ku jemným farbám a tónom, pravdepobone som fotograf pre vás. Portfólio prezradí veľa. Odporúčam prečítať si aj 5 tipov, ako sa pripraviť na rodinné fotenie alebo 5 vecí, ktoré fotografovi povedať pred rodinným fotením.

Povedzte mi váš príbeh

Ešte pred samotným fotením sa rád so zákazníkmi porozprávam, aby som lepšie pochopil kto ste a čo hľadáte. Chcem si byť istý, že dokážem splniť vaše predstavy. Povedzte mi niečo o svojej rodine, čo robíte radi spolu a aké máte záľuby. Aké ste osobnosti, ale taktiež aké máte obavy. Čím viac toho budem vedieť, tým lepší bude výsledok.

To isté platí aj pri samotnom rodinnom fotení. Komunikácia je základ a ak si nie ste niečím istí alebo to tak necítite, vždy mi prosím dajte vedieť. Váš komfort a dobrý pocit je nadradený akejkoľvek fotke. Buďme k sebe otvorení a efekt transparentnej komunikácie sa rýchlo dostaví. To je recept na to, ako si užiť fotenie s rodinou a cítiť sa pri tom dobre a v pohode.

Deti si to užijú a dospeláci tiež

Hoci to bude ufrflaný tínedžer alebo energiou nabitý predškolák, vysvetlite im, že tvorba spomienok je sranda a že o pár rokov neskôr to odcenia. Dajte im za príklad nejaké vaše rodinné fotky, alebo fotky starých rodičov, ktoré si cenníte. Povedzte im, že nebudú musieť robiť nič, čo sami nebudú chcieť, a uistite ich, že vždy môžu čokoľvek odkomunikovať s vami alebo priamo so mnou. Deti sa ani nebudú musieť usmievať. V neposlednom rade myslite aj na to, že pomocou fotiek dokážete zvýšiť sebavedomie dieťaťa, čo sa z dlhodobého hľadiska určite oplatí.

Snažte sa nedávať príliš veľa sľubov, čo všetko deti dostanú ak sa budú počas rodinného fotenia dobre správať. Zbytočne sa potom nebudú vedieť sústrediť na nič iné a zabudnú na to, že fotenie je nový zážitok, ktorý by si mali hlavne užiť. Určite ale neurobte chybu, že pri fotení na mnohých fotkách vedome nebudete, lebo veď to má byť o vašich deťoch. V žiadnom prípade. Buďte na fotkách aj vy a to práve kvôli vašim deťom!

Sústreďte sa hlavne na seba

Bežná chyba je, že sa jeden z rodičov sústredí na to, aby každý vyzeral bezchybne a potom sám/sama na fotkách vyzerá vystresovane. Sústreďte sa na seba, aby ste vyzerali dobre, uvoľnene a zvyšok nechajte na mne. Deti budú robiť to, čo deti zvyčajne robia a niekedy je lepšie ich v tom nechať. Takto budete mať prirodzené detské fotky, pri ktorých zachytím bežné, no zároveň jedinečné, okamihy ich interakcie v rámci rodiny.

Som tiež rodič a dobre poznám ten pocit, keď chcete niečo od dieťata a ono just v tej chvíli s úsmevom na tvári vám povie, že to nespraví. Môžete sa aj na hlavu postaviť. Dôležité je vtedy neprísť o nervy. Pri fotení sú takéto chvíle práveže celkom žiadané a komické, keďže pre dieťa je to hra a keď na ňu pristúpi aj rodič, vznikajú z toho potom celkom zaujímavé momentky. Verím, že po odovzdaní fotiek si poviete, že fotenie sa oplatilo a stálo to za to.

Nezanedbajte základnú prípravu pred fotením

Doprajte si v rámci možností dostatok času pre seba a svoju rodinu bezprostredne pred a po fotení. Neprichádzajte na fotenie vystresovaní a neponáhľajte sa hneď na ďalšie stretnutie. Okrem samotnej logistiky a dramaturgie fotenia, ktorú si prejdeme počas online alebo osobnej konzultácie, zabezpečte hlavne to, aby ste nikto neboli hladní a smädní.

Moja práca je dokumentovať lásku medzi vami. Moja práca je, aby ste sa cítili dobre, užili si to a mali dobrý pocit z kvalitne stráveného spoločného času. Mojou úlohou je vytvoriť vám spomienky na celý život a užiť si fotenie spolu s vašou rodinou. Občas vás budem usmerňovať, aby som zachytil momenty v tom najlepšom svetle.

Rodinné fotenie vždy prispôsobujem konkrétnej rodine a ich požiadavkám. Ak vaše dieťa zbožňuje robiť mlynské kolá, tak budeme fotiť mlynské kolá. Ak sa vás tínedžer nechce pozerať do foťáku, tak sa do foťáku nebude pozerať. V neposlednom rade vaše fotky budú skutočným odrazom toho, kto ste a vzťahov vo vašej rodine. Rodinný život je krásny, ale nikdy nie je úplne dokonalý – práve preto ma tak fascinuje a vždy sa na stretnutie s novou rodinou nesmierne teším.

Hľadáte rodinného fotografa?

Chceli by ste sa porozprávať o možnostiach rodinného fotenia? Pomôžem vám naplánovať kvalitný čas strávený s vašimi najmilšími vo forme lifestyle rodinného fotenia, či už v domácnosti alebo na nejakej zaujímavej lokalite v prírode. Fotenie bude jedna veľká hra, ktorou prevediem celú vašu rodinu. Nechajte ma zdokumentovať lásku medzi vami a vaše deti vám za to jedného dňa poďakujú.