Ak chcem, aby sa deti pri rodinných portrétoch rýchlo usmiali, stačí, aby povedali sýr. Problém je ale v tom, že keď deti povedia sýr, najčastejšie fotografovi ukážu akurát tak zuby a neúprimný umelý úsmev je na svete.. Ak chcem mať na fotkách ozajstný spontánny úsmev a cieľom je zachytiť srdečný smiech detí, radšej zapojím deti do fotenia cez rôzne hry a aktivity. Potom bude fotenie pre deti synonymum zábavy, pri ktorej sa uvoľnia a budú samé sebou. Som zástancom toho, že fotenie by si mala užiť celá rodina a aby si rodina fotenie užila, deti treba správne motivovať. V tomto článku som spísal 7 tipov, ako rozosmiať deti počas rodinného a detského fotenia:

1. Zaspievajme si

Niektoré deti je rozosmiať ľahké. Ak si napríklad pri spievaní pesničiek úmyselne pomiešam slová alebo si vymyslím nové. Ja skoro nikdy nespievam pesničky správne. Deckám poviem, že som sa včera naučil novú pesničku a poprosím ich, či by ma mohli počúvať a povedať mi, či to spievam dobre. Potom si začnem vymýšlať niečo ako: „Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju pokazí. Starý mačiak nie je doma a mladý už išiel spať…“

Niekde okolo slov pokazí a mačiak sa deti začnú smiať a hovoria mi, ako zle som sa to naučil. To je presne ten moment, kedy ja začnem fotiť a dokumentovať ich nefalšovaný smiech. Počas fotenia si takto môžeme zaspievať aj niekoľkokrát, stále inú pesničku a s inými chybami. Pri maličkých deťoch si ale vždy spievame správne. Vždy treba odhadnúť vekovú skupinu dieťaťa, kedy je to vhodné a kedy nie. Malé deti milujú pesničky, takže tu sa stačí naučiť zopár detských textov, ktoré zaručene vyčaria úsmev na tvári.

2. Čo si jedol?

Ako rodinný fotograf, aby som deti pri fotení rozosmial, začnem hovoriť o svojom poslednom jedle. Jediný rozdiel bude v tom, že to jedlo trochu pozmením a spravím tak čudným, až to deti nevydržia a začnú sa smiať. „Ách, tak som sa ráno dobre najedol. Na raňajky som mal pečené chrobáky na cibuľke a jogurt s vianočným stromčekom…“

Potom deťom poviem, že znova som nejak vyhladol a že by som si teraz rád dal polievočku. No a začnem sa ich pýtať, že akú polievočku by mi navarili a čo by do nej dali. To je väčšinou moment, kedy to začne naberať na obrátkach a deti sa predbiehajú v tom, kto vymyslí divnejšiu polievku. Je to pomerne jednoduchý spôsob ako rozosmiať deti v mladšom veku. Samozrejme, nechýbajú pri tom spontánne úsmevy a neutíšiteľný smiech.

3. Daj mi ťapku

Klasická ťapka alebo high-five. Poviem deťom, aby mi dali ťapku. Najprv hore, potom dole, potom z boku, potom rýchlo, pomaly… V tomto momente začnem ruku vzdiaľovať tesne pred plesknutím a snažím sa zachytiť smiech a úsmevy detí medzitým. Na konci sa ale vždy uistím, že tú ťapku si s deťmi pleskneme správne, aby nikto nebol smutný.

4. Vieš ma nastrašiť?

Toto je rovnako dobrá hra, ktorej výsledkom sú milé úsmevy detí. Vyzvem deti, aby ma skúsili nastrašiť. Najmenší to budú pravdepodobne hrať ako skrývačku, že si zakryjú tvár rukami. Keď si ruky dajú dole, vtedy sa preafektovane naľakám a zároveň fotím zábavnú reakciu dieťaťa. Ideálne pre deti asi tak od 3 do 5 rokov.

5. Šteklenie

Jedno z mojich obľúbených. Aby som deti rozosmial, poviem im, nech sa pošteklia navzájom. Poviem, že musia ale čakať až kým nenapočítam do 3. Potom začnem veľmi pomaly počítať, vyhrotím očakávania pred číslom 3 a keď konečne poviem 3, už len fotím prirodzený smiech a úsmevy. Ak je dieťa iba jedno, zapojím do hry rodičov.

6. Kde sa skryl tvoj úsmev?

Keď premýšľam ako rozosmiať deti a dieťa sa príliš nesmeje, opýtam sa ho, kde sa skryl jeho úsmev. Máš úsmev skrytý v ušiach? A pošteklím mu uši. Máš úsmev skrytý v topánke? A zadupeme nohami o zem. Postupne takto fiktívne vytvárame stále zvláštnejšie miesta kde sa mohol úsmev skryť. Detská fantázia pracuje na 100% a je to len otázka chvíle, kedy sa skutočný úsmev na tvári naozaj objaví.

7. Zatancujme si

Väčšina malých detí a predškolákov tancuje, akoby sa nikto ani nepozeral. Toto je hotová vec. Vždy sa vopred opýtam pred fotením rodinných portrétov ako deťi reagujú na hudbu a po dohode donesiem aj reproduktor. Rodičia sa môžu napojiť cez bluetooth a púšťať obľúbené pesničky svojich detí. Potom už len fotiť a fotiť.

Hľadáte rodinného fotografa?

Chceli by ste sa porozprávať o možnostiach rodinného fotenia? Pomôžem vám naplánovať kvalitný čas strávený s vašimi najmilšími vo forme lifestyle rodinného fotenia, či už v domácnosti alebo na nejakej zaujímavej lokalite v prírode. Fotenie bude jedna veľká hra, ktorou prevediem celú vašu rodinu. Nechajte ma zdokumentovať lásku medzi vami a vaše deti vám za to jedného dňa poďakujú.