Poznáte ten moment, keď sa aj s manželkou strašne tešíte na nejakú spoločnú rodinnú aktivitu, ale vaše deti jednoducho odmietajú spolupracovať? Pištia, mravčia, ťahajú za sebou nohy a robia všetko pre to, aby vám to čo najviac znepríjemnili a ukázali, že oni to robiť nechcú. Viete ako správne motivovať deti k nejakej aktivite?

Plánované rodinné fotenie je jedna z tých situácií, kedy nechcete riešiť ešte aj vzdorovité správanie detí. Pre takéto prípady som sa rozhodol spísať 6 tipov ako motivovať deti, aby sa tešili na rodinné fotenie. Po prečítaní sa možno bude zdať, že to nie je nič prevratné, ale verte mi, niekedy to dokáže zázraky.

Špeciálna fotka iba pre deti

Komunikácia s deťmi o fotení je niekedy náročná. Všimol som si, že väčšina detí reaguje doslova nadšene, ak s im rodič povie o jednej maličkosti. Tou maličkosťou je to, že svojim deťom poviete, že na konci fotenia sa ich rodinný fotograf opýta na ich špeciálnu fotku. Ide o to, že deti si môžu samé vymyslieť ako a kde sa odfotia a je ich vec, čo na fotke budú robiť. Žiadne pýtanie sa typu mama/tato môžem toto, tamto. Iba to, čo bude chcieť dieťa, ich vlastný nápad a predstava. Každé dieťa odfotím zvlášť iba tak, ako ono chce a ako sa mu páči. Jednoducho VIP detské fotenie. Nie je to veľa a ani to nie je ťažké, však?

Deti sa ma potom už počas fotenia pýtajú, kedy budeme fotiť tú ich špeciálnu fotku. Začnú zo seba chrliť nápady a nevedia sa dočkať. No a práve táto skúsenosť jeden na jedného, fotograf a dieťa bez dozoru rodičov, je niečo, čo si deti považujú a majú z toho potom pekný zážitok. Veď ktoré dieťa by nechcelo byť na chvíľu stredobodom pozornosti s tým, že fotograf dieťa povzbudzuje a hovorí, aké je šikovné a ako super na fotke vyzerá? Naozaj jednoduchý tip ako motivovať vaše deti pozitívnym spôsobom.

Pozitívny prístup a zábava

Týždeň-dva pred fotením sa sústreďte na to, ako deti motivovať. Priebežne sa rozprávajte s dieťaťom v pozitívnom duchu o pripravovanom rodinnom fotení. Prosím, určite neotvárajte témy o tom ako vyzeráte, že musíte do fotenia schudnúť a podobne. Pamätajte, že sa v dieťati snažíme vytvoriť pozitívne očakávania, motivovať ich a zároveň ísť príkladom, aby sa nehanbili za to, kým sú. Povedzte im, že sa nie je čoho báť a práve naopak, je toho veľa, na čo sa môžu tešiť. Cez fotografiu viete aj pomerne jednoducho a bezbolestne zvýšiť sebavedomie dieťaťa.

Nie som typ fotografa, ktorý vás bude hodiny trápiť v strnulých pózach. Na úvod si trochu zapózujeme hravou formou kým ešte máme pozornosť detí a všetko je pre nich nové a zaujímavé, no a potom pomocou rodinných aktivít a hier z vás dostanem požadované emócie a kompozície. V podstate, asi od detí budem chcieť aby sa ani neusmievali a nepozerali sa do foťáku. Len nech sa hrajú a behajú. Prirodzený úsmev a autentické momenty sú predsa najkrajšie. Fejkový úsmev je pri rodinnom fotení beh na krátke trate.

Uplácajte čo najmenej

Vyvarujte sa úplatkov. Prosím, snažte sa neuplácať svoje deti. Ja viem, že to v niektorých prípadoch asi nebude úplne možné, ale predsa. Rodinné fotenie, ktoré je spojené s úplatkami, je vždy riskantné. Teraz si isto hovoríte, že čo môže byť zlé na tom, keď dieťaťu sľúbim zmrzlinu na konci fotenia po ceste domov?

Čo sa v skutočnosti stane je to, že deti budú úplne super na 5 alebo 10 minút, potom zrazu si zmyslia, že už svoju časť dohody splnili a zrazu sa začnú dožadovať svojej odmeny – hneď teraz! Hlavne mladšie deti nemajú ešte dostatočne dobre pochopený koncept času, no a na to, aby sme dosiahli skvelé fotky a výsledky budeme potrebovať viac času, ako len 5 minút. Možno vás zaujme text o tom, čo si určite nezabudnúť zobrať pred detským fotením.

Fotenie na mieru podľa osobnosti

Pri úvodnej konzultácii pred rodinným fotenín sa vás budem pýtať, čo teraz radi robia vaše deti a čo ich baví. Rád sa s deckami počas fotenia rozprávam a ak viem, že sú vo fáze, kedy sú posadnuté jednorožcami alebo stavaním nejakej mega veže z lega, dáva mi to príležitosť nadviazať s nimi osobnejší kontakt, preniknúť do ich sveta a získať si ich dôveru.

Taktiež nejaké základné informácie o osobnosti každého dieťaťa prídu vždy vhod. Ak viem, že jedno je trochu hanblivé a druhé hlučný extrovert, viem prispôsobiť svoj prístup a fotenie každému z nich na mieru.

Dajte deťom priestor sa prejaviť

Toto môže byť pre mnohých rodičov najťažšie, ale skúste na chvíľu prestať byť rodičmi. Aspoň teda poľaviť v tej časti, kde máte potrebu mať veci pod kontrolou. Bude to iba na hodinku-dve, to zvládnete. Akonáhle začnú rodičia hovoriť deťom čo majú robiť alebo ich karhať, od tohto momentu to bude veľmi veľmi ťažké dopracovať sa k fotkám, aké by sme chceli. Nielenže bude ťažšie sa pre vás uvoľniť a užívať si spoločnú rodinnú aktivitu, ale vaše spomienky na rodinné fotenie nemusia byť práve najkrajšie. To môže mať zase značný vplyv na výsledné fotografie, pretože pri pohľade na ne si automaticky vytvoríte asociáciu s tým, aké trápenie to bolo.

Deti potrebujú priestor, aby sa mohli naplno prejaviť. Keď si uvedomia, že rodičia (aj fotograf) im dávajú slobodu, budú si deň náležite užívať. Ak budem potrebovať vašu pomoc, požiadam vás o to. Ja žiadnych rodičov nebudem súdiť ani stresovať ohľadom správania ich detí. Aj z toho dôvodu je fajn rozdeliť náš čas na domáce fotenie a fotenie v prírode. Nech deti najprv cítia bezpečie svojho domova a keď sa oťukajú, vybehneme spolu von kde sa naplno prejaví ich osobnosť.

Pokiaľ požiadam dieťa aby niečo spravilo a dieťa sa rozbehne úplne opačným smerom, rozbehnem sa spolu s ním. Mám rád tú energiu, s akou deti pristupujú ku aktivitám a preto nechám deti aby v značnej miere diktovali dynamiku fotenia. Hlavne ale chcem, aby sa deti bavili a užívali si to. Vždy ma ako rodinného fotografa fascinuje, keď na konci fotenia sa ma deti opýtajú, či prídem znova aj zajtra, aby sme si to celé ešte raz zopakovali.

Vlastná fotka v detskej izbe

Povedzte svojim deťom, že po odovzdaní online galérie s fotkami si budú môcť vybrať jednu alebo dve fotky, ktoré im vytlačíte a dáte zarámovať do ich detskej izby. Ak si tým nápadom nie ste istí, raz po jednom rodinnom fotení 9 ročný chalan povedal svojej mame, že od teraz vždy keď sa na mňa nahneváš, tak sa iba pozriem na našu spoločnú fotku a budem vedieť, že ma máš rada.

Nie je to úžasné, akú silu môže mať rodinná fotografia? Vôbec to nemusí byť veľká fotka. Ide hlavne o to, aby si tú fotku vybrali deti samé. Nech si vyberú takú, ktorá im niečo hovorí a majú k nej vzťah.

Naučiť sa ako správne motivovať deti nie je vôbec ťažké a mnohonásobne sa vám to vráti aj pri iných aktivitách. Pozitívna motivácia by mala vždy predchádzať vyhrážkam a negatívnym poznámkam. Vyhneme sa tak zbytočnému kriku a smutným pohľadom detí.

Hľadáte rodinného fotografa?

Chceli by ste sa porozprávať o možnostiach rodinného fotenia? Pomôžem vám naplánovať kvalitný čas strávený s vašimi najmilšími vo forme lifestyle rodinného fotenia, či už v domácnosti alebo na nejakej zaujímavej lokalite v prírode. Fotenie bude jedna veľká hra, ktorou prevediem celú vašu rodinu. Nechajte ma zdokumentovať lásku medzi vami a vaše deti vám za to jedného dňa poďakujú.