Prečo by si niekto mal dnes zaplatiť rodinného fotografa? Tých dôvodov dnes bude asi viac ako pred dvomi rokmi. Keď prišla globálna pandémia v roku 2020 a začali sa lockdowny, ktoré úplne rozbili naše životné rutiny, väčšina z nás si myslela, že toto bude nový normál. S odstupom nejakého času môžeme reflektovať, že jednou z mála pozitívnych vecí, ktoré pandémia priniesla bolo, že nás donútila tráviť viac času s rodinou.

Začali sme sa o seba navzájom viac zaujímať, pomáhať si a starať sa jeden o druhého. Iní si zase vyskúšali ísť až za hranice svojej trpezlivosti, keď museli byť zatvorení so svojimi partnermi a rodinami doma aj niekoľko týždňov bez možnosti úniku. Dá sa teda konštatovať, že pre väčšinu z nás tieto časy symbolizovali vzájomné zblíženie, preverenie a upevnenie rodinných väzieb – či už vynútené alebo dobrovoľné. Viac telefonátov, viac smsiek, viac videohovorov ako predtým. Nikto nevedel kedy kto z rodiny bude musieť ísť do karantény a kedy koho budeme možno vidieť naposledy. Rodiny si začali robiť viac spoločných plánov do budúcna a kládli veľmi silný dôraz na spoločné zážitky a ich dokumentovanie vo forme fotografií pre všetkých členov rodiny.

Po tejto skúsenosti sa zrazu začalo objavovať množstvo dôvodov prečo by si niekto mal zaplatiť rodinného fotografa. Zrazu chcel mať každý fotku so svojimi najbližšími ako pamiatku. Keď sa pandémia a lockdowny skončili, záujem o rodinné fotenie dramaticky narástol.

V tomto článku som dal dokopy zoznam 6 dôvodov, prečo by si rodina mala zaplatiť rodinného fotografa:

1. Oslava míľnikov v živote

Narodeniny, výročia, promócie.

Najčastejším dôvodom na rodinné portréty a prečo sa vlastne rodiny rozhodnú osloviť profesionálneho fotografa je oslava niečoho alebo niekoho. Narodeniny dieťaťa, mamy, otca, starých rodičov, výročie, 10, 15, 25, 50 rokov svadby, nový prírastok do rodiny, svadba, promócie a podobne.

Nesmieme zabúdať ani na zásadné míľniky v živote novorodenca, keď vedia prvýkrát zdvihnúť hlavu, keď sa vedia otočiť na bruško, keď si vedia sadnúť, plaziť sa, štvornožkovať alebo postaviť sa. Ich veľká narodeninová oslava keď majú 1 rok, keď sa učia behať a ich rodičia bežia za nimi dojatí od radosti a zároveň vyčerpaní od únavy.

Keď raz dieťa dosiahne ďalší mílnik, väčšinou sa bude snažiť robiť všetko preto, aby sa nový pohyb naučilo a trénuje ho k dokonalosti. Napríklad, ak sa dieťa dokáže pretočiť na bruško a byť na brušku s hlavou hore, bude sa snažiť pohybovo rozvíjať ďalej a naučiť sa loziť. Keď sa raz naučí loziť, bude sa chcieť postaviť. Dieťa bude chcieť stále napredovať a iba málokedy sa bude vracať k tomu, čo už dávno dokázalo. Iba ak by bolo unavené.

Stáva sa, že ma kontaktuje rodič 1 ročného dieťaťa so záujmom o fotenie v domácnosti a rodič chce, aby som nafotil ako dieťa leží na brušku. Lenže vždy keď rodič položí dieťa na bruško, dieťa sa otočí a sadne si, alebo dokonca sa snaží postaviť. A tak dookola. Pre dieťa jednoducho nie je zaujímavé robiť staré veci, ktoré už dávno vie. Dieťa chce prirodzene napredovať a skúšať stále nové a nové veci. Preto ak plánujete zdokumentovať tieto jedinečné momenty v živote dieťaťa, je potrebné myslieť na to, že všetko trvá len krátky čas a potom sa to už nemusí opakovať. Adekvátne k tomu treba potom aj plánovať rezerváciu rodinného fotografa.

2. Niekto v rodine je chorý alebo zomiera

Život je krásny až do momentu kým nám choroba alebo tragédia nezmenia všetky plány. Keď najväčší smútok prejde, mnohí z nás sa viac upneme na rodinu a chceme ich mať tak nejako bližšie k sebe. Ak ste nestihli rodinné fotenie predtým, toto môže byť druhá najvhodnejšia chvíľa, ktorá má silu zblížiť rodinu a prekonať ťažké chvíle straty. Toto môže byť veľmi silným dôvodom prečo by si niekto mohol zaplatiť rodinného fotografa.

Fotograf musí byť o rodinnej situácii vopred informovaný. Je nesmierne dôležité, aby k rodine pristupoval veľmi individuálne, citlivo a profesionálne. Áno, skôr alebo neskôr príde chvíľa, keď možno práve ten jeden portrét ostane ako spomienka pre celý zvyšok rodiny. Mnohí to stihnú, ale niektorí žiaľ nie. Je to niečo, o čom sa veľmi nerozpráva.

3. Frustrácia z toho, že nikdy nie ste na fotke

Je pekné mať v mobile tisíc fotiek svojej manželky s deťmi. No ak na žiadnej z nich nie je otec/partner/manžel, je to trochu škoda. Pozeráte si tie fotky znova a možno si poviete, či vôbec ľudia vedia, že existujete. Málokto chce byť v pozícii toho, kto na fotkách nikdy nie je a obzvlášť, keď ide o vašu vlastnú rodinu a pamiatku. Jasné, občasné selfíčka sú fajn, ale koľko ich máte vytlačených, zarámovaných a pozeráte sa na ne s obdivom? Odpovie si každý sám. Väčšinou všetky ostávajú v telefóne, až kým sa s mobilom niečo nestane a všetko bude preč. Ozaj, možno problém bude v tom, že neviete manžela presvedčiť, že fotenie je dobrý nápad?

Niektorí ľudia ale naozaj na fotkách nechcú byť. Majú pocit, že musia najprv schudnúť pár kíl a až potom sa môžu postaviť pred rodinného fotografa. Pravda je, že vašim deťom je to úplne jedno. Nebudú poznať rozdiel, pretože nevedia, ako ste vyzerali pred rokmi. Oni vás vidia a pamätajú si vás takých, akí ste teraz. Nehovoriac o tom, že je nesmierne dôležité ísť deťom príkladom a nehanbiť sa za svoje telo a postavu. Iní zase riešia, čo si na fotenie obliecť a keďže sa nezmestia do svojich vysnívaných šiat, fotenie odmietajú.

Moment uvedomenia často prichádza vo chvíli, keď sa vás vaše vlastné deti začnú pýtať, prečo nie ste na fotke. Pretože deti si budú pamätať zážitky a ľudí s ktorými tieto zážitky prežili, no fotky budú dokazovať presný opak. Ďalší dôležitý faktor je psychológia fotografie vo svete dieťaťa. Ak dieťa uvidí fotku celej rodiny zarámovanú na nočnom stolíku, tak lepšie pochopí kam patrí, čo je to rodina a komu na ňom najviac záleží. Buďte na fotkách aj vy a to kvôli svojim deťom. Odpoveď na otázku prečo si zaplatiť rodinného fotografa takto zrazu dostáva širší rozmer.

4. Niekto odchádza alebo všetci sú doma

Globalizácia výrazne zjednodušila a sprístupnila cestovanie, môžeme žiť a pracovať na rôznych miestach a kľudne aj v iných krajinách sveta. Jeden rodič chodí na týždňovky do Bratislavy alebo žije v Londýne a chodí domov raz za mesiac. Iný rodič je zase doma celý čas zahltený starostlivosťou a nedokáže sa pozrieť na svoju rodinu z nadhľadu aby pochopil, aká je vzácna a jedinečná. Ale aj v bežnom živote keď sú obaja rodičia doma, koľko času skutočne trávime s rodinou spolu a robíme niečo zmysluplné?

Ráno sa zobudíme, ideme do roboty, prídeme neskoro domov, najeme sa, zahráme sa s deťmi ak na to ostane čas a sila, ideme spať a zajtra nás znova čaká ten istý kolotoč. Skôr ako sa nazdáme, z detí sú dospelí ľudia a naši rodičia sú dávno na dôchodku. Sviatky, oslavy a výročia sú mnohokrát jednými z mála príležitostí na stretnutie rodiny a upevnenie rodinných vzťahov. Pre časovo zaneprázdnené rodiny je možno práve toto šanca na vytvorenie rodinných portrétov a angažovanie profesionálneho rodinného fotografa.

5. Je načase aktualizovať rodinný album

Posledné fotky vo vašom rodinnom albume sú už viac ako 10 rokov staré?

Často sa prechádzame po chodbe alebo obývačke a vidíme fotky svojej rodiny na stene a ani si neuvedomíme, koľko času od vtedy už prešlo. Jedného dňa sa pri fotke zastavíme a všimneme si, akí sme tam boli všetci ešte mladí a že vlastne takto už dávno nikto z nás nevyzerá. Ak je toto aj váš prípad, možno nastal čas aby ste sa porozhliadli po rodinnom fotografovi a aktualizovali svoj album.

6. Poznáte niekoho, kto spĺňa vyššie uvedené?

Ja viem, ja viem… tento rok to nie je vhodné, možno budúci rok to skúsime… Už som to všetko počul.

Nájsť ten správny darček pre niekoho blízkeho je vždy ťažké. Obzvlášť, ak po materiálnej stránke už máte všetko, čo skutočne potrebujete. Ako darovať niečo zmysluplné? Síce je to iba môj subjektívny a skreslený názor, ale naozaj si myslím, že odpoveďou je rodinné fotenie. Musí ale prebehnúť ako spoločná rodinná aktivita, bez stresu a v dobrej atmosfére. Jeho výsledkom by mali byť krásne fotografie vašej rodiny, ktorými si môžete zútulniť svoj domov alebo pracovný stôl v robote. A ako bonus získate nový zážitok, ktorý bude stáť za to.

Hľadáte rodinného fotografa?

Chceli by ste sa porozprávať o možnostiach rodinného fotenia? Pomôžem vám naplánovať kvalitný čas strávený s vašimi najmilšími vo forme lifestyle rodinného fotenia, či už v domácnosti alebo na nejakej zaujímavej lokalite v prírode. Fotenie bude jedna veľká hra, ktorou prevediem celú vašu rodinu. Nechajte ma zdokumentovať lásku medzi vami a vaše deti vám za to jedného dňa poďakujú.