1. Nadchnite sa pre fotenie ešte pred samotným fotením

Predtým, ako sa vaše rodinné fotenie začne, skúste i v rámci rodiny vysvetliť, o čo vlastne pôjde a aké sú vaše očakávania. Môžete to urobiť formou hry alebo nejakej aktivity, alebo sa jednoducho rozprávajte o tom ako o prekvapení alebo zábave, na ktorú všetci netrpezlivo čakáte. Skúste to vnímať ako spoločný zážitok, ktorý vás vzájomne obohatí a na ktorý sa tešíte.

Vaše deti by mali vopred vedieť, že táto nová hra bude zahŕňať doteraz neznámeho človeka – fotografa. Fotograf bude robiť fotky a viac alebo menej vás zorganizuje a prevedie celým procesom. Pred samotným fotením sa ešte uistite, že ste s fotografom odkonzultovali základné vecí. Niektoré rodiny sú na fotenie zvyknuté a v takýchto rodinách koncept fotografa v deťoch často vyvolá extra kreatívne správanie. Vtedy sa decká budú snažiť ukázať v najlepšom svetle.

Iné rodiny sa zase môžu napríklad viac sústrediť na to, čo budú jednotliví čelonovia robiť, aby spoločne vytvorili prirodzenú a uvoľnenú atmosféru. Vtedy dokonca aj zabudnú, že tam vôbec nejaký fotograf je. Je to naozaj rôzne a čo platí na jednu rodinu, neplatí zase na druhú. Sami viete, čo funguje na vás najlepšie a tomu treba prispôsobiť naratív o fotografovi a rodinnom fotení.

Ďalší nápad, ktorý môže pre niektoré rodiny fungovať, je že si spoločne sadnete nad fotografie, ktoré v rodine už máte. Ukážte deťom tie, ktoré sú pre vás dôležité a je za nimi nejaký osobný alebo rodinný príbeh. Kľudne vytiahnite aj vaše fotky z mladosti a na nich demonštrujte to, aké sú s odstupom času dôležité a ako ste radi, že ich máte. Fotenie je zábava a po rokoch krásna spomienka na to, kým ste boli. Za zmienku stojí aj článok na tému prečo by ste mali vôbec rozmýšľať nad rodinným fotením.

2. Vyberte si oblečenie, ktoré vyjadrí vašu osobnosť

Pri premýšľaní o tom, čo si na rodinné fotenie oblečiete, je dôležité vnímať samého seba. Kto som, aký som a čo chcem na fotke vyjadriť. Prehrabte sa skriňou s oblečením a pozerajte sa na šaty ako na príležitosť obliecť si niečo zábavné, trendy, nóbl – čokoľvek v čom sa cítite dobre a pre čo cítite nadšenie.

Čím viac členov rodiny dokáže vyjadriť svoju osobnosť a vkus, tým budú na fotke pôsobiť viac uvoľnene a budú si fotenie, t.j. svoju sebaprezentáciu, užívať. Nie je ale nikdy na škodu spraviť kompromis.

Hlavne pri fotení v domácom prostredí sa môžete dohodnúť na dvoch rôznych štýloch a prezliecť sa tak, aby bol každý spokojný. Ono je to fajn, ak vo výbere oblečenia rodiny je aspoň nejaká farbená a štýlová konzistencia. A keď sme už pri tom, nenúťte deti (manžela) nosiť veci, ktoré nechcú. Ono to z tých fotiek bude cítiť. V nasledovnom článku sa dozviete viac o tom, ako presvedčiť manžela, že fotenie je dobrý nápad.

3. Uistite sa, že každý je oddýchnutý a dobre najedený

Toto sa zdá byť ako úplná samozrejmosť, ale radšej to pripomeniem. Chcem, aby každý bol pri fotení v dobrej nálade a na to potrebujeme každý (vrátane mňa) 2 veci: spánok a jedlo.

Ak fotíme mimo domu, odporúčam zobrať nejaké malé jedlo na zahryznutie pre deti. Môžeme sa aj počas fotenia vonku zastaviť na nejaký snack, oddýchnuť si a doplniť energiu ak to situácia a čas umožní. Hlavné je, aby ste deťom nedávali jedlá, pri ktorých sa môžu ľaho zašpiniť. Tiež nedávajte prosím deťom sladkosti a lízatká, ktoré im zafarbia jazyk – pokiaľ teda to nie je váš úmysel.

4. Vezmite deťom ich obľúbené hračky

Nechajte svoje deti vybrať si 1 alebo 2 obľúbené hračky. Budú mať veľkú radosť, keď ich počas fotenia budú môcť ukázať a odfotiť sa s nimi. Môže to byť obľúbená plyšová hračka, balóny, bublifuk alebo kolobežka, či skateboard. Dohodneme sa počas úvodnej konzultácie a zapojíme do fotenia aj hračky.

Ak budú šťastné deti, budú štastní aj ich rodičia. Potom si fotografa nebude už nikto všímať a ja tak zachytím autentické momenty vašej rodiny. Len prosím všetko s mieriou, aby ste neskončili tak, že budete vláčiť hračky vašich detí z miesta na miesto a budete z toho akurát tak nervózni. Tiež dbajte na to, aby ste hračky zvolili tak, že sa súrodenci kvôli nim nebudú hádať.

5. Buďte sami sebou a bavte sa

Toto je najdôležitejší bod v zozname a kľúč k úspešnému rodinnému foteniu – vašim cieľom by malo byť zabaviť sa. Všetky predchádzajúce body sú vlastne takou predohrou k tomuto poslednému.

Nestresujte sa s pózovaním, s tým, čo máte robiť s rukami alebo či sa vaše deti pekne usmievajú na fotografa. Mojou prácou je vytvoriť uvoľnénú atmosféru, v ktorej sa môžete naplno odviazať a byť tým, čo je vám najprirodzenejšie – samými sebou. Viac na túto tému nájdete v článku, kde podrobnejšie rozoberám ako sa cítiť dobre a užiť si fotenie s rodinou.

A na záver ešte jedna vec z praxe. Každá rodina je svojská, ale občas si všímam, že rodičia sa snažia podplatiť deti sladkosťami počas fotenia. Nehovorím, že ja ako rodič to niekedy nespravím tiež, ale keď mávate sladkosťami pred očami detí výmenou za ich úsmev, tak to nie je práve ideálna situácia.

Ak chcete, môžete deti odmeniť vo forme nejakej zábavnej alebo špeciálnej aktivity, ktorú zrealizujete po fotení. Môže to byť napr. výlet do ZOO, návšteva miestnej pizzerie alebo zmrzlina. Takto máte s dieťaťom peknú dohodu a o zábavu postarané na celý deň.

Ak si stále nie ste istý, prečítajte si 5 dôvodov, prečo sa rodinné fotenie oplatí.