V tomto blogovom článku som spísal užitočné tipy na fotografovanie svadobných detailov, ktoré vám pomôžu zachytiť všetku krásu a romantiku tohto výnimočného dňa. Detaily a dekorácie sú vizuálnym prejavom osobnosti mladomanželov a pomáhajú dotvárať celkový svadobný príbeh. Niekedy sa ale na detaily zabúda a niekedy sú nafotené iba vtedy, ak si na to niekto náhodou spomenie. Chyba. Pri svadbách sú malé detaily súčasťou veľkého dňa a bez nich by to jednoducho nemalo šmrnc. Ako svadobný fotograf som sa naučil zopár trikov ako fotografovať detaily tak, aby sa nestratili a neostali nepovšimnuté.

1. Zbavte sa rušivých elementov

Netreba sa báť hýbať s vecami, ktoré netvoria svadobný príbeh. Ak je to potrebné, premiestnim ich na iné miesto. Napríklad pri fotení svadobného stola dám nabok plastové fľaše s nápojmi. Je to maličkosť, ale robí naozaj veľký rozdiel v celkovom dojme. Plastové fľaše nie sú súčasťou dekorácie a tiež nie sú vizuálnym prejavom mladomanželov, takže pôjdu zo snímku preč. Fotky zo svadobného fotenia sú tak čistejšie a budú zamerané naozaj na to, čo je dôležité. To sú v tomto prípade dekorácie na stole.

Ak sa s niečim nedá hýbať alebo je to nepraktické, stačí zaostriť na požadovaný objekt z väčšej blízkosti, použiť malú hĺbku ostrosti a tým efektívne odfiltrovať všetko nepotrebné na fotke.

2. Pracujte s rôznymi uhlami pohľadu

Stačí vymeniť objektív za iný alebo zmeniť perspektívu a hneď dostaneme niekoľko nových pohľadov na nevestu a ženícha. Vždy sa snažím detaily nafotiť v širokouhlom zábere, ale aj s dlhou ohniskovou vzdialenosťou spôsobom, kedy ich odpichnem od pozadia a detail sa stane dominantným. Ak plánujete fotky poslať do svadobného časopisu alebo na blog, toto je praktický tip, pretože editori často vyžadujú detaily nafotené z rôznych uhlov.

Hoci to môže byť celkom sranda fotiť tú istú vec z x rôznych uhlov a perspektív, najlepšie je nekomplikovať si život a fotiť podľa hesla v jednoduchosti je krása. Na fotografovanie svadobných detailov bude úplne postačovať jeden parádny záber priamo na detail a druhý záber, kde je detail osadený v prostredí alebo sa práve používa človekom. Takto budú výsledné fotky vyzerať lepšie, živšie a lepšie zapadnú do celkového albumu.

3. Vždy myslite na výslednú fotografiu

Ak potrebujem odfotografovať dôležitý detail, niekedy ho jednoducho vezmem na iné miesto, kde vynikne lepšie. Niekde, kde je lepšie svetlo, lepšie pozadie alebo krajšia okolitá dekorácia. Takto bude fotený detail žiariť vo svetle fotoaparátu a dostane sa mu náležitého ocenenia.

4. Dostaňte do fotky emócie

Fotografovanie svadobných detailov je podľa môjho názoru najkrajšie vtedy, ak tam prebieha interakcia s človekom. Namiesto fotenia svadobnej kytice položenej na stole, odfotím kyticu v rukách nevesty. A to kľudne aj ako detail s tým rozdielom, že pridaný element sú nevestine ruky a na rukách má nevesta svadobný prsteň. Zrazu na fotke nemáme iba kvety, ale dostali sme tam aj ľudský element, ktorý vytvára emóciu.

Fotografovanie svadobných detailov je umením zachytiť krásu v maličkostiach počas svadobného dňa. Pamätajte však, že každá fotka ožije, ak je na nej zachytená emócia a láska, ktorá spája dvoch ľudí.

Hľadáte svadobného fotografa?

Chceli by ste sa porozprávať o možnostiach svadobného fotenia? Bude mi cťou zdokumentovať váš veľký deň vo forme emotívnej svadobnej reportáže zachytávajúcej nezabudnuteľné momenty s empatiou, citom a láskou. Svadobná fotografia pre mňa znamená záväzok odovzdať klientom zábery, ktoré budú nielen nositeľom príbehu, ale aj portrétom ich duší, ktoré sa prepojili v momente, keď si povedali svoje áno.