Svadobný fotograf dostáva množstvo otázok. Niekedy sú to týždne, či mesiace pred svadbou, inokedy je to v panike rovno na svadbe. Fakt je, že svadobný fotograf zažil viac sobášov ako vy. Nechápte to zle, fotograf nie je žiaden svadobný plánovač ani eventový manažér, no my fotografi sa nimi občias nechtiac staneme a to hlavne počas vášho veľkého dňa. Sme vždy poruke a tak je jednoduché s nami konzultovať akékoľvek pochybnosti. V tomto článku som spísal 10 tipov, ako sa pripraviť na svadobné fotenie tak, aby ste fotografovi uľahčili prácu a dosiahli tie najlepšie fotky.

1. Poriadok musí byť

Či už pripravujete svadobné priestory, váš dom alebo dom vašich rodičov, upratané izby bez neporiadku sú prvou vecou na zozname čakajúcou na odškrtnutie. Uistite sa, že sú priestory čisté, vyupratované a bez zbytočností, ktoré by fotku len zahlcovali svojou prítomnosťou a rušili by tak celkový dojem zo svadobného fotenia.

Čím sú priestory čistejšie, tým čistejšie budú fotografie. To znamená, že svadobný fotograf sa môže sústrediť na to, čo je naozaj podstatné. Uľahčite nám život tak, aby sme nemuseli chodiť po špičkách a neustále dávať pozor na čo stúpime a čo nebodaj rozbijeme. Myslite aj na iných svadobných dodávateľov ako napr. make-up, kaderníčka a pod. Priestory, hlavne v domácnostiach, sú už aj tak malé aj bez toho, aby tam ešte ležali ďalšie veci naviac, ktoré v deň svadby nikto nevyužije.

Pripravte sa na to, že to zaberie nejaký čas. Nechcem znieť negatívne, ale často sa na svadbách niečo udeje, čo naruší celkový svadobný harmonogram a celý program sa následne musí posúvať. Preto si to netreba nechávať na poslednú chvíľu a už vôbec nie na ráno pred svadbou. Čisté, upratané a nerušivé priestory sú veľkým plusom a pomocou pre fotografa, ak riešite ako sa čo najlepšie pripraviť na svadobné fotenie.

2. Povolenia a zákazy pri obrade

Je dosť veľká pravdepodobnosť, že pri plánovaní toho, ako sa najlepšie pripraviť na svadobné fotenie, ste nemysleli na povolenia a zákazy. Ide predovšetkým o rôzne obmedzenia zo strany cirkvy a kňazov, na ktoré svadobný fotograf z času načas narazí a musí si s nimi poradiť. Svadobný obrad, výmena obrúčok, povedanie si áno a prvý mladomanželský bozk sú tie najdôležitejšie momenty počas svadobného dňa.

Stáva sa, že niektoré kostoly zakazujú fotenie s bleskom alebo zakazujú fotenie cirvekného obradu celkovo. Napodiv pri tomto neexistujú nejaké všeobecne platné pravidlá a zdá sa, že je to nakoniec vždy iba o konkrétnom kňazovi, čo povolí a čo nie. Preto keď budete riešiť ako sa najlepšie pripraviť na svadobné fotenie, opýtajte sa svojho kňaza, či môže svadobný fotograf zdokumentovať celý obrad bez obmedzení, alebo sú zo strany kňaza definované nejaké pravidlá a obmedzenia.

Nie je nič horšie ako sklamanie na poslednú chvíľu alebo nebodaj vykázanie fotografa z kostola kvôli narušeniu obradu. Snažte sa so svojim kňazom komunikovať včas a dohodnite sa na všetkých náležitostiach tak, aby počas obradu nebol nikto nemilo prekvapený.

3. Fotograf a jeho miesto pri obrade

Miesto, kde môže svadobný fotograf stáť a odkiaľ môže dokumentovať obrad je zásadné pre dosiahnutie výborného výsledku. V prípade, že máte záujem aj o druhého fotografa na svadbe tak pamätajte, že dvaja fotografi znamenajú dve rôzne miesta. Všetci novomanželia chcú mať zachytený ten moment, keď ženích po prvýkrát uvidí nevestu v svadobných šatách. Chcú to mať odfotené, aby navždy mohli spomínať na ten pocit, na tie emócie, nech sa vedia prostredníctom fotiek dostať späť do toho momentu a prežiť ho znova.

Nie je to vždy ale jednoduché. Závisí to od tradícií a aj od toho, aké zvyky má kňaz. Niekedy je to doslova nemožné, pretože k oltáru môžu kráčať najprv družičky a až za nimi nevesta, inokedy zase kňaz kráča k oltáru tesne pred nevestou a tak blokuje záber pre fotografa. Dá sa tomu ale predísť. Overte si u svojho kňaza, či je jeho zvykom kráčať k oltáru pred nevestou a ak áno, požiadajte ho, aby k oltáru kráčal so načným odstupom pred nevestou.

4. Unplugged svadba

Možno ste už počuli o tzv. unplugged svadbe, ale viete, čo to znamená a ako to na takej svadbe prebieha? Unplugged svadba je skvelý zážitok. Je to o tom, keď všetkých vašich hostí požiadate o to, aby nefotili, netočili videá a celkovo nepoužívali mobily počas obradu a svadobnej hostiny. Znamená to, že ľudia v podstate žijú v danom momente a nevnímajú svadbu cez obrazovku mobilu, ale svojimi vlastnými očami. Aká to je dnes rarita zažiť niečo len tak svojimi zmyslami, že?

Každý svadobný fotograf by mohol napísať knihu o tom, ako im v tom najlepšom zábere skočil pred objektív nejaký strýko Fedor alebo teta Betka, pretože si chceli odfotiť mladomanželský bozk. Nie je to dobrý pocit a vy to ani nechcete, keďže hľadáte profesionálneho svadobného fotografa presne z dôvodu, že mu veríte, aby pokryl celú svadbu a nafotil tie najlepšie fotky.

Niektorí mladomanželia pri unlugged svadbe majú iné požiadavky a to napríklad, že hostia môžu fotiť až po obrade, ale nesmú postnúť žiadne fotky online až do nasledujúceho dňa. To je podľa mňa fajn kompromis, keď nechcete hosťom zakazovať fotiť, no zároveň chcete, aby si svadbu užili a žili v prítomnom okamihu spolu s vami. Konieckoncov svadobné fotenie je práca pre svadobného fotografa. To je aj hlavný dôvod, prečo si ho platíte.

5. Skupinové fotografie

Skupinové fotenie znamená organizované fotenie hostí, priateľov a rodiny, kde všetci pózujete na spoločnej fotografii. Typicky stojíte v jednom rade a je to väčšinou typ fotky, ktorý poteší rodičov a starých rodičov. Jednoducho tradícia. Skupinové fotenie zaberie ale veľa času. Treba počítať s 5 minútami pre jednu skupinu.

Vždy mladomanželov požiadam ešte niekoľko týždňov pred svadbou, aby si pripravili a napísali zoznam mien a skupín, ktoré sa budú fotiť. Vytlačte zoznamy a na svadbe ich rozdajte poverenej osobe, ktorá bude hostí zvolávať a zabezpečí plynulú organizáciu. Poverená osoba môže byť napríklad svedok. Tiež by to mal byť niekto, kto väčšinu hostí pozná, čiže ich zháňanie mu zaberie málo času. Ideálne ak touto úlohou budú poverení svedkovia z nevestinej aj ženíchovej strany.

Takže máme zoznam. Zvyknem limitovať počet skupín na 10, pretože pri 5. skupine už vaše úsmevy budú veľmi silené a jediné, na čo budete myslieť je, že si chcete dať nejaký drink, dobre si zatancovať a užiť si svoj deň. Fejkové úsmevy nevyzerajú dobre a ak sa rozhodnete, že chcete mať spoločné fotky s 10 skupinami, môžete ľahko stratiť aj 1 hodinu času kým sa svedkom všetkých tých ľudí podarí vyhľadať a usmerniť tak, aby sa dostavili na miesto fotenia v plnom počte podľa plánu.

Každému svadobnému fotografovi odporúčam začať tými najväčšími skupinami a skončiť s malými alebo VIP. Je jednoduchšie začať vo veľkom a vybaviť takto strýka Fedora a tetu Betku hneď v úvode, ako ich hľadať niekde pri bare alebo na toalete o 45 minút neskôr. Je to tiež rýchlejšie a môže vám to ušetriť veľa času, ktorý by ste iba prestáli čakaním na jednom mieste. Túto časť svadby treba dôsledne naplánovať s fotografom tak, aby ste vedeli ako sa správne pripraviť na svadobné fotenie počas vášho veľkého dňa.

6. Svadobný príhovor

Pokiaľ váš svedok nie je stand-up komik, málokto obľubuje rečnenie na verejnosti. Predstava, že sa má človek postaviť pred desiatky ľudí a prihovoriť sa im je pre mnohých dosť odstrašujúca na to, aby nad tým vôbec rozmýšľali.

Ak máte nejakú reč pripravenú, odporúčam ísť do toho čo najskôr, nech to máte za sebou. Väčšina ľudi, ktorí majú svadobný príhovor vám povie, že majú z toho strach a chcú, aby už bolo po tom. Príhovor a jeho načasovanie konzultujte s organizátorom svadobného priestoru tak, aby prebehol ešte pred prvým jedlom. Po príhovore si už bude každý užívať hostinu bez obáv, že ďalší chod bude narušený ďalším rečnením. Hostia budú hladní a nikto nechce mať na stole studené jedlo z dôvodu čakania na koniec svadobného príhovoru.

Svadobný príhovor pred prvým jedlom tiež znamená to, že na fotkách budete pekní a čistí. Po jedle už budú niektorí okvapkaní od polievky, omáčky alebo vína. Je to normálne a deje sa to na každej svadbe.

7. Svadobné portréty

Veľa párov má obavy, že ich fotograf vytrhne z oslavy na hodinu alebo aj dve, len aby pózovali na svadobné portréty. 90% zhotovených fotiek pri mojej práci bude zachytávať váš svadobný deň v dokumentárnom štýle a z oslavy si vás požičiam maximálne na 20 minút. Je skutočne výnimočné mať pod jednou strechou pokope všetkých vašich blízkych kamarátov a rodinu, všetkých tých hostí, ktorí prišli iba kvôli vám a ja chcem, aby ste si to celé užili a boli tam s nimi.

Verím, že fotenie svadobných portrétov by nielenže malo prebehnúť rýchlo a svižne, aby ste sa čo najskôr mohli pripojiť k oslave, ale malo by zároveň prebiehať v uvoľnenej atmosfére a bez stresu, aby ste si ho užili a mali z neho pekný zážitok. Portréty budú vo svojej esencii iba o tom, ako vám dvom bude spolu dobre. Spravím niekoľko kreatívnych záberov, pomôžem vám a usmerním vás. Svadobné fotenie bude zábava a tých pár minút na čerstvom vzduchu iste oceníte.

Za seba budem šťastný, ak budem mať pri fotení portrétov splnené všetky/niektoré z nasledovných podmienok: Západ slnka s jemným zlatistým svetlom, kreatívne kompozície, humor a mladomanželov z ktorých vyžaruje radosť a ktorí sú do seba šialene zamilovaní. Fotenie portrétov si užívam a každú svadbu vnímam ako príležitosť na posun mojej kreatívnej vízie o úroveň vyššie. Vy ste jedineční a svadobné portréty by mali vašu jedinečnosť odzrkadľovať.

Každý fotograf má ale svoj vlastný štýl, ktorým pristupuje ku svadobnému foteniu a preto je to ďalší dôležitý aspekt, ktorý treba zohľadniť pri výbere svadobného fotografa.

8. Špinavé svadobné šaty

Svadobné šaty sú vysoko v rebríčku dôležitosti a nevesty sa na ne dokážu až osobnostne a citovo naviazať. Nehovoriac o tom, že svadobné šaty sú aj značnou investíciou, nech už sú šité na mieru alebo vypožičané z požičovne šiat. Nech už je to akýkoľvek prípad, musíte počítať s tým, že svadobné šaty sa vám v priebehu svadby zašpinia a vy s tým nič neurobíte. Hoci budete celý čas vnútri, spodok svadobných šiat sa zašpiní od podlahy a špiny na podlahe v sále. Vy ale budete stále vyzerať úžasne, takže takáto maličkosť vás nemôže rozhodiť.

Prečo to vlastne píšem. Drvivá väčšina svadobných fotografií, ak nie všetky, bude prirodzene kontrastovať s bielymi svadobnými šatami. To znamená, že mierne zašpinený spodok šiat na fotkách vôbec nebude vidno. Je to preto, že pozadie oproti svadobným šatám nebude snehobiele, ale bude v rôznej palete prirodzených farieb na základe pozadia fotografovanej scény, či už je to svadobný priestor alebo krajina. Majte teda na pamäti, že šaty sa po pár hodinách zašpinia, ale vo výsledku to na fotografiách nie je žiaden problém a nie je to vidieť. Je to dobré vedieť, aby ste vedeli ako sa pripraviť na svadobné fotenie aj po psychickej stránke.

9. Buďte odvážni

Je to váš deň, tak si ho poriadne užite. Robte to, čo chcete vy. Čokoľvek to už bude, dajte do toho všetko a robte to pre vás dvoch, pretože dnes je to celé iba o vás. A ono sa to potom odzrkadlí aj na svadobnej fotografii. Nebojte sa byť na fotkách odvážni. Vyskúšajte niečo nové. Vybehnite do dažďa alebo preskočte plot, aby ste sa dostali na zaujímavé miesto. Fotky budú aj po rokoch dôkazom toho, že sa to oplatilo. Čím viac seba do toho dáte, tým viac to bude z fotiek cítiť.

10. Dôverujte svojmu fotografovi

Prosím, dôverujte svojmu svadobnému fotografovi. Veď predsa preto ste si ho zaplatili. Niekedy jeho nápady môžu vyznieť trochu divne, ale výsledok vo foťáku a po postprodukcii môže vyzerať úplne inak. Dajte na jeho úsudok a expertízu.

Neposielajte svojmu svadobnému fotografovi fotky kalifornského západu slnka v kopcoch Himalájí (metaforicky napísané) s požiadavkou, aby vás nafotil rovnako. Nebojte sa fotografovi poslať fotky, aké si predstavujete, ale buďte so svojimi požiadavkami realistickí. Verte kreatívnemu cíteniu svadobného fotografa a výsledky určite prekonajú vaše očakávania. Odporúčam prečítať si aj článok o tom, ako vybrať správneho svadobného fotografa a ako s fotografom konzultovať svadobné fotenie k vašej spokojnosti.

Bonusový tip na záver

Svadby majú vždy časový sklz, či už je to z takých alebo onakých dôvodov. Keď budete plánovať svadobný harmonogram, pridajte ku každej položke v pláne extra 1 5-30 minút. To znamená, že ak kdekoľvek počas svadobného dňa naberiete sklz, viete ho ľahko dohnať a pokračovať podľa plánu. Váš svadobný plánovač a fotograf vás budú milovať a všetko naďalej pôjde podľa dohodnutého harmonogramu.

Na konci dňa, máte predsa svadbu a nie celodenné fotenie portrétov! Šikovný fotograf vie nafotiť krásne portréty aj za 20 minút, ale musíte dať do toho celé svoje telo a dušu. Bude to zábavná, bezstresová aktivita, ktorá bude prebiehať v dobrej nálade. Svadobný fotograf je tu pre vás aby vám pomohol a zdokumentoval celý svadobný deň a svadobnú noc. Každý z nás fotografov predsa chce aby svadobné fotografie, ktoré dostanete, vyčarovali úprimný úsmev na tvári vám, vašej rodine aj všetkým svadobným hosťom. Chceme, aby prežili celé generácie a šírili lásku dvoch zamilovaných ľudí z pokolenia na pokolenie. Dúfam, že týchto 10 tipov, ako sa pripraviť na svadobné fotenie pomohlo nielen snúbencom, ale aj niektorým kolegom fotografom.

Odporúčam prečítať si aj článok, kde píšem o 17 veciach, na ktoré si treba dať pozor pri príprave svadobného fotenia.

Ozaj, viete akých 10 chýb sa najčastejšie dopúšťajú svadobní fotografi? Prečítajte si v článku o chybách pri svadobnom fotení.

Hľadáte svadobného fotografa?

Chceli by ste sa porozprávať o možnostiach svadobného fotenia? Bude mi cťou zdokumentovať váš veľký deň vo forme emotívnej svadobnej reportáže zachytávajúcej nezabudnuteľné momenty s empatiou, citom a láskou. Svadobná fotografia pre mňa znamená záväzok odovzdať klientom zábery, ktoré budú nielen nositeľom príbehu, ale aj portrétom ich duší, ktoré sa prepojili v momente, keď si povedali svoje áno.